Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Кога ни е пишано да не поминеме група.

И тие имаа две ситуации кога играа со рака во 16тник, ако од тие две ситуации едно барем не беше пенал, тогаш и ова не е.
Стартот врз Тонали мораше да биде жолт ако одиме по истите критериуми.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.294
Поени од реакции
45.839
До ден денес не знам и нема никогаш да сум сигурен дали сакаше шут или центар-шут. Движењето кажува шут, погледот кога се врти кажува центар-шут. Вечна енигма.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
Го гледам сега Челзи, кој немаше ниту една шанса против Јуве. А тие играат и со класичен напаѓач и тоа квалитетен, за разлика од Милан со Ребиќ. Тешко е да им играш кога ќе застанат сите позади топка и се бранат организирано.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.285
Поени од реакции
22.572
До ден денес не знам и нема никогаш да сум сигурен дали сакаше шут или центар-шут. Движењето кажува шут, погледот кога се врти кажува центар-шут. Вечна енигма.
После маказата против Атлетико, имам предосеќај дека и братот Леао може вака на несакајќи да зачука гол. Ако ова се деси тогаш би требало да сфати дека главата може да ја користи и за мислење освен за тоа гадните суканици што му висат ко скараџиски кобасици.

Иначе нема да стане нов Шевченко. Да се разбереме уште сега :icon_mrgr:
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Флоренци мора да се оперира и ќе биде аут најмалце три недели. Има и некои предвидувања дека во декември тек ќе е достапен. Скроз промаршен трансфер до сега. Се надевам ќе издржиме до Јанути и тогаш ќе си ја поправат грешката.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
Искрено, вака гледајќи ги платите на фудбалерите, персоналот и тн… си викам добро бе? ако просек плата ни е 2-3 милиони… Колку ли се ниски платите на медицинскиот тим, персонал и целиот технички тим? Фитнес тренери, физиотерапевти, тренери по младински школи и тн и тн… Којзнае какви бациња за 4000 евра плаќаат тешки просеци.

Мислам дека на крајот од денот финансиите си го прават своето, и дури сезонава сериозно сфаќаме колку сме биле финансиски слаби низ годиниве.

Милан го нема веќе искуството од порано во ЛШ, ова е скроз нов тим… исто како Аугзбург да влезе или Хофенхајм. Имаме историја, ама најголемите актери немаат скоро никакво ЛШ искуство. 8 години во фудбалот се ехееееееее, тимови згаднувале и испишале историја за тоа време.

Жал ми е да го признаам тоа, иако скроз сентиментално имам големи очекувања од ЛШ, но Милан мора некои добри 3/4 сезони да игра континуирано ЛШ и тек после да очекуваме добар пласман (барем полуфинале). Во тие 3/4 години ќе има све и свашта. Под услов да, со тој континуиран пласман, и финансиски добро да се развиваме. Тоа е беше случај со ПСЖ, Сити и редица други екипи кои никнуваат, или кои стагнирале некои 5/6/7 години. Еве Јунајтед исто. Еден куп екипи. Многу се потешки денеска утакмициве и групите, освен ако немаш многу среќа па да имаш убер лесна група. Видовме и ние низ ЕЛ, реално денес е многу потешко во Европа и една екипа од Чешка рецимо може доста заебанции да ти направи. Или еве Ѕвезда лани. Тек сега сфаќаме дека е уште потешко да се игра на три фронта на највисоко ниво.
Ние до пред некоја година се мачевме од дно екипи од Грчка, Украина и пичкесимајчине дестинации кои пред една декада ни биле чист туризам и рутина.

Сепак, фудбалски Милан многу добро функционира и тука лежи најголемиот потенцијал кај кој предничиме пред другите in progress екипи.
Лани со Манчестер супер се покажавме, ете со Ливерпул и Атлетико. Милан може не е ни блиску по инфраструктура, имвестиции, паро, плати како овие клубови, ама фудбалски многу добро се покажавме на сите натпревари.
Милан едноставно може да биде расадник за free трансфери на играчи, и тоа најмногу ме грижи. Донарума, Чалханоглу, Кеси. Кој ги ебе, да, ама ако тоа се претвори во pattern, тогаш е лошо. Потребно е овие дечки да играат подолго време заедно. Млади се, супер талентирани, имаат тренер кој може уште да ги напредне (но не е за кога ќе бидат во зенит на кариера), и тоа ТРЕБА да се задржи.

За разлика од се друго, имаме одличен скаутинг и тоа е за пофалба.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
Мора Милан да собира и поени во европските натпреварувања, а не како сега да е во последна група.

Затоа ако не поминат групи, а се поизвесно е такво нешто, треба да се земе и тоа трето место и да се продолжи во ЛЕ.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Се сложувам со постот на @jamey jasta ама да не заборавиме дека ние бевме во една уникатна ситуација, бантерот ни се претвори од сон џоку во супер сајон со матната зделка на Берлускони и јогуртот која и до ден денес не е разјаснета целосно. Со другари и познаници разговарам за ЛШ и како тоа децава буквално излегоа со нула искуство против Ливерпул, па ако се потсетиме што се се случи (Берлускони атакаре во Миланело, Инзаги со групата предводена од Менез, капитенот Монтоливо, Броки прв тренер и проектот за италијански Милан без тетоважи, the Inglorious bastards трансферите на Фасоне и тој со дебељуцата со палецот, прес конференциите ала Задруга против Раиола итн итн...) сметам дека ова е успех. Единствено жално е што не извадивме позитивен резултат со Атлетико, но од друга страна имаме какви-такви шанси ако продолжиме со тој пристап од вторникот. Често перидов се протнува муабетот дека е подобро да се испаѓа за да се насочиме на серија а, али јебеш му тоа е lose-lose ситуација според мене.

И Елиот на чело со Малдини имаше еден куп проблеми во овие три години, а и грешки од кои најголема назначувањето на пијаницата Џампаоло. После тоа кога конечно мислевме дека ќе фатиме некој ред излезе Бобан да ги изеде сите лајна пошо додека имаше функција во Фифа/уефае, изгледаше дека е најлесно да се критикува господинот Галијани. Во меѓувреме, на секоја добра серија на Милан изникнуваат вестите за продажба на оној суратон боки 13 што му облекуваше чанти за случајот поткуп, итн, пуштањето на Доларума и ќебапот. Не гледам дека е воопшто проблем да заминат Кеси и Ромањоли затоа што после се политиката на клубот е јасна. Малдини во едно интервју беше прашан за Локатели, рече - му понудивме да остане, не сакаше, нема да градиме клуб задржувајќи играчи што не сакаат да се тука. Мене лично ми се допаѓа идејата Ромањоли и Томори да бидат број еден тандем, но сигурно многумина навивачи не се воопшто емотивно поврзани со капитен што грее клупа, да не правам муабет за лајненцето Кеси.

Со континуитет во ЛШ ќе се задржи костурот и конечно ќе можеме да привлечеме име. Од она што читам и од луѓе што се разбираат во дата и скаутинг, Монкада има поставено одлична скаут мрежа, точно, но од друга страна лани двата крпарачки трансфери Манџукич и Меите се покажаа ужасни, а од годинава таков сличен трансфер ми изгледа дека е Бало Туре. Bottom line, бантерот е позади нас и сметам дека допрва ќе имаме континуитет и прогрес.
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.774
Поени од реакции
13.437
но од друга страна лани двата крпарачки трансфери Манџукич и Меите се покажаа ужасни, а од годинава таков сличен трансфер ми изгледа дека е Бало Туре.
Не само тој, ниту еден од новите не е на задоволително ниво. Но, реално и уште е рано да се донесе конечен суд, Бакајоко беше очаен и веднаш се повреди, Меси не ни заигра. Мојот Жиру покажа нешто малку, но откако отсуствуваше поради корона е за никаде, а и ме плаши тој негов проблем со грб. Од него и Флоренци очекував многу повеќе.

Треба да се има во предвид дека се резерви, па и нормално е да се полоши од првотимците.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.360
Поени од реакции
25.055
Не само тој, ниту еден од новите не е на задоволително ниво. Но, реално и уште е рано да се донесе конечен суд, Бакајоко беше очаен и веднаш се повреди, Меси не ни заигра. Мојот Жиру покажа нешто малку, но откако отсуствуваше поради корона е за никаде, а и ме плаши тој негов проблем со грб. Од него и Флоренци очекував многу повеќе.

Треба да се има во предвид дека се резерви, па и нормално е да се полоши од првотимците.
Гледав интересно видео од оние спонзорирани од бмв со Месијата. Лани го имав на фантази и ми носеше поени, само појма немав дека има Пепелашка приказна.

Кога нема кој да влезе после 60мин и сме ограничени на 2-3 играчи најмногу се осеќа проблемот дека немаме солидни резерви. Адли тука ќе ни завршеше работа, а ако има можност да дојде во јануари уште подобро, таман Кеси да се упокои на клупа.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom