Фан клуб: Милан

Џампаоло?


  • Вкупно гласачи
    55
  • Гласањето е завршено на .

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.457
Поени од реакции
5.430
Мизеријата на Милан може да се опише и без многу зборови со една слика...кога на утакмица ЛШ бил празен пола стадион? Галијани Берлускони Алегри се да ви ебам !!!
Колку тажна слика, некогаш Сан Сиро крцкаше до последно место...

 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Да речиме дека испаѓаме од група, средина на сезона, а ние 10то место, шо викате ќе купат нешто на зимскиот или не? Јас мислам дека Боатенг ќе не напушти, а нови договори ќе му бидат понудени на Бонера и Антонини, исто така како замена за Боатенг ќе се донеси некој по грд така од Џенова за да не квари просек.
Ах леле леле, сликата горе сама зборвит дека со ваква трансвер политика, ќе тониме до бес крај. Не може да профитираме со празен стадион, а при тоа плаќаме кирија, плус знак прашање дали ќе се издвои место за ЛШ.
 
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.008
Поени од реакции
917
Да речиме дека испаѓаме од група, средина на сезона, а ние 10то место, шо викате ќе купат нешто на зимскиот или не? Јас мислам дека Боатенг ќе не напушти, а нови договори ќе му бидат понудени на Бонера и Антонини, исто така како замена за Боатенг ќе се донеси некој по грд така од Џенова за да не квари просек.
Ах леле леле, сликата горе сама зборвит дека со ваква трансвер политика, ќе тониме до бес крај. Не може да профитираме со празен стадион, а при тоа плаќаме кирија, плус знак прашање дали ќе се издвои место за ЛШ.
А да речеме дека ќе бидеме први во група и 2-3 во Серија А? :D
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
А да речеме дека ќе бидеме први во група и 2-3 во Серија А? :D
Антонини и Бонера повторно добиваат 5 годишни договори, Боатенг ќе си продолжи со ваквата игра, едино позитивно е што нема да дојт никој орјак од Џенова :D
Се знајт, во тој случај сите* среќни задоволни и ништо од трансвери.

das.jpg *еве кој се тие сите
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.430
Поени од реакции
7.850
Некој збореше 1/8 финале ќе сме стигнале у ЛШ ? боље у групи да испаднеме, барем нема срамови да трпиме од такозваните големи европски клубови, и да увидат ГиБ дека бетер ќе стоиме финансиски наредно лето отколку ова!
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.839
Поени од реакции
13.704
Еј, да ми го сменат Алегри, а уште да го доведат Бенитез или некој сличен. :confused:

И покрај лоши резултати, јас сум уште Алегри да не го менуваат, не го сметам за најголем виновник. Не мислам и дека прави големи грешки. Неговата смена би ја подржал само како ’шок терапија’, но не верувам дека и едно име што се врти е подобро од него (не верувам за прикаски за големи имиња Гвардиола или Анчелоти). Галијани и Берлускони ако го сменат ќе биде лигав начин целата одговорност да ја пренасочат на него, а тој е најмалку виновен. Ако сакаа да прават вакви резови, тогаш нека бидат мажи до крај и нека чекаат и нека трпат.

Ако го сменат Алегри прво ќе си земе неколку милиончиња, ќе си ужива на луксузни места, на крај повторно лесно ќе си најде работа. Не за џабе два пати е биран од неговите колеги за најдобар тренер во Сериа А (и тоа еднаш со Каљари). Мислам дека тие тренери повеќе се разбираат од форумските експерти.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.290
Поени од реакции
41.933
Добрата страна е што Рафа нема да се согласи да му диригираат од горе, поготово не после неговото фијаско во Интер, а тешко дека тој луксуз би му го оставиле Берлускони и Галијани.
Иначе ако дојде, Пато нека заврши кариера боље, има матер да му ебе на пола тим, тој што никад не бил склон на повреди ќе почне редовно мускулот да си го ебе.
 
Член од
4 февруари 2012
Мислења
5.943
Поени од реакции
5.139
Agent: Rafa Benitez would listen to AC Milan's offer

http://www.goal.com/en-us/news/86/italy/2012/09/19/3388260/rafa-benitez-would-listen-to-ac-milans-offer-reveals-agent?source=breakingnews

Не Рафа,нека не доага.Нека остане Алегри,не е он крив кога нема тим,лани и прехлани беше добар а сега не го бива?
Кого да го игра Traoré,Constant,Yepes,Antonini,немаме играчи.
Оваа сезона е промашена и ке се мачиме,но се надевам дека ке извадиме максимално 3 место за пласман во ЛШ.
 
Член од
19 октомври 2010
Мислења
576
Поени од реакции
344
Кога праите муабет за Алегри, ај и јас да си го кажам моето мислење...
Добар тренер беше, лошо го снајде... Имаше резултати, но со Ибра у тим он небеше тренер, не ја контролираше играта... тактиката беше дајте му топка на Ибра и што знае нека праи... На почетокот имав високо мислење за Алегри, но откако нема направено план Б веќе 2години и со глава во ѕид иде со неговата 4-3-1-2 тактика, па ако треба и Амелија ќе го стави како плејмејкер, Емануелсон од лев бек завчера го игра напаѓач, што треба... Браво да му се каже, не си ти крив, крив е Ибрахимович што си отиде па сега нема кој да те вади од гомната?
Цело лето Пато, Робињо се здрави, доаѓаат у Миланело уште неизиграа ни пола утакмица се повредуваат... ај тоа нека биде несреќен случај, ама како може сите играчи кога ќе дојдат да ги снаоѓа истиот проблем? Чист пример се Страсер и Меркел кои беа на позајмица и у зимски преоден рок се вратија назад бидејќи имавме повеќе повредени него здрави играчи. Не сврзаа ни 2утакмици и овие отидоа курбан...
Колку и да сакаме да прогледаме низ прсто мора да се согледа целата ситуација, што не ја бива, не ја бива... Па на кое дереџе стигнавме бе да се радуваме дека на утакмица Милан непримил гол?
Ако е прав и созреан тренер вината во неуспесите ќе си ја бара во него или во играчите што тој ги пуштил да си трчкаат по терен (али очигледно дека во нив не ја наоѓа зашто ги пак ги игра Бонера, Антонини, Фламини), а не во тие што си заминале!
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.839
Поени од реакции
13.704
Кога праите муабет за Алегри, ај и јас да си го кажам моето мислење...
Добар тренер беше, лошо го снајде... Имаше резултати, но со Ибра у тим он небеше тренер, не ја контролираше играта... тактиката беше дајте му топка на Ибра и што знае нека праи... На почетокот имав високо мислење за Алегри, но откако нема направено план Б веќе 2години и со глава во ѕид иде со неговата 4-3-1-2 тактика, па ако треба и Амелија ќе го стави како плејмејкер, Емануелсон од лев бек завчера го игра напаѓач, што треба... Браво да му се каже, не си ти крив, крив е Ибрахимович што си отиде па сега нема кој да те вади од гомната?
Цело лето Пато, Робињо се здрави, доаѓаат у Миланело уште неизиграа ни пола утакмица се повредуваат... ај тоа нека биде несреќен случај, ама како може сите играчи кога ќе дојдат да ги снаоѓа истиот проблем? Чист пример се Страсер и Меркел кои беа на позајмица и у зимски преоден рок се вратија назад бидејќи имавме повеќе повредени него здрави играчи. Не сврзаа ни 2утакмици и овие отидоа курбан...
Колку и да сакаме да прогледаме низ прсто мора да се согледа целата ситуација, што не ја бива, не ја бива... Па на кое дереџе стигнавме бе да се радуваме дека на утакмица Милан непримил гол?
Ако е прав и созреан тренер вината во неуспесите ќе си ја бара во него или во играчите што тој ги пуштил да си трчкаат на терен (али очигледно дека во нив не ја наоѓа зашто ги пак ги игра Бонера, Антонини, Фламини), а не во тие што си заминале!
Со Ибрахимовиќ во тим мора така да играш, мора целата игра да оди преку него, затоа што тој тоа сам го бара, ако не е така се лути на терен, а и затоа што немаше квалитет во тимот да се одигра поинаку. Тој беше наш најдобар фудбалер, но доста важни за успесите беа и Силва, Ван Бомел, Робињо (доста важен играч за освојување на скудетото).

Тактитката на почетокот графички секогаш била претставена како 4-3-1-2, но во зависност од играчите на теренот, кога Милан беше во напад се трансформираа во 4-2-3-1 и 4-3-3, па и во 4-1-3-2.

Кога го доведоа Алегри мислев дека тој е токму тоа што му треба на клубот, а што сакав и јас. Млад италијански тренер, кој е добар тактичар и нема да изведува глупости од типот на ’Леонардо 4-2-фантазија’. Ми се допадна и како работи во Милан, но никогаш немал целосна подршка на раководството, и тоа секогаш ме нервирало, а така е и сега. Сите глупости сакаат на негов грб да ги префрлат. Не Берлускони не му се свиѓало што свиркале навивачите, па ајде ќе им го даде Алегри како жртва.

Многу ретко некој спомнува дека тој извади максимум од играчите. Какви беа претходно, а какви под негово водство: Боатенг, Абате, Ночерино? Понатаму, Робињо првата сезона се врати во форма и добро играше, МВБ беше избркан од Баерн, а во Милан повторно личеше на фудбалер, Силва стана најдобар централен дефанзивец во свет, Фламини играше прв состав кога Милан освои скудето, и не играше лошо, Сидорф по неколку лоши сезони повторно одигра добро, како само го исвиркуваа претходните години на Сан Сиро, и Гатузо после дебакалот што го имаше со Леонардо одигра добра сезона.

Не мора да значи дека сето ова е успех само на Алегри, но тешко дека сето може да се препише на случајност и на други фактори, а само на него не.


Какви играчи има Алегри на располагање? Без повредени Робињо и Монтоливо, на терен остануваме без играч кој знае да игра со топка. Па во прво полувреме против Андрелхт на домашен терен не можеа да изнесат топка од своја половина. Нема кој... И кога преку Шиљо, па и Антонини, ќе стигнеше топката до Боатенг, овој или немаше да ја прими или ќе ја изгубеше веднаш. Некој ќе каже па и Аталанта и Сампдорија нема силни играчи, па Милан од нив изгуби на домашен терен. Држи тоа, но тие си доаѓаат релаксирани и да се надигруваат, па што биде, а нашите ем што не ги бива многу, ем играат со страв. Па, зарем Реал немаше подобар состав од Севиља и Гетафе, па и од Валенсија, која против Баерн не можеше половина да помине?!) И што ме нервира посебно, е што играчи кои би требало барем дефанзивно добри работи да направат ни тоа не оди. Па Ночерио, Де Јонг и Фламини изгледаа смешно на моменти против играчите на Андрлехт, па и на другите наптреаври имаше такви моменти. Така и веќе слабата одбрана се остава на бришен простор.

Фали лидер во тимот, кога веќе не дојде Кака, се надевам одговорност да превземат единствените играчи кои знаат да играат фудбал: Робињо и Монтоливо. Но, како стојат работите, може и да ни ги видиме заедно под Алгри. :) Ако е вистина дека само победа против Удине го спасува, не сум сигруен дека би се кладел на него. :)

И немањето алтернатива е уште една причина зошто сум против негова смена. Што толку различно може да донесе Тасоти? На крај и тој ќе си оди од клубот, а добро си ја врши својата работа сега. Така и Леонардо го изгубија. Или да донесат некого како Делио Роси? Костакурта со никакво искуство, водел некој тим во десета лига.

За повреди не се разбирам, но да им се плукнам јас на тие сите експерти што се околу него и што го водат клубот, ако не увиделе каде се грешките на Алегри во тој сегмент. И повторно се повторува истата приказна, за иста повреда во Милан играч отсуствува повеќе него во друг клуб. А Страсер дојде повреден, за да се лечи не да игра, а Меркел скрши ли нешто, не знам што беше, но зезната повреда, не ми изгледаше дека тоа е последица на лош тренинг.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom