Фан клуб: МЗТ Скопје

Член од
12 јануари 2008
Мислења
468
Поени од реакции
68
Па веќе ако си ја совладал Олимпија на гостински терен, оти екипата да не се надева на победа и на домашен терен.
Или битно е победи на гости, па после зареди 4-5 порази. ;)
»I am very satisfied because I know how difficult is to celebrate a victory on Olimpija's court. But we have to be realistic and say that Union Olimpija was playing bad while we were a little better than against Crvena zvezda DIVA. The host had problems, they were tired after the last Euroleague's game and they probably also underestimated us. We were in the lead for the whole game and our victory is totally deserved but we still need to work a lot to become a real team,« said MZT coach Aleš Pipan.
Секоја утакмица е приказна за себе,Олимпија игра во Евролига и не се замара многу со АБА лига и искрено многу слабо играа и не потценија а ние си игравме максимум што можеме..

Ако сега сме ги тепале Олимпија не значи под дифолт дека ќе ги тепаме и Цедевита,битно е МЗТ да не биде во долниот дел на табелата.
 
Член од
14 март 2010
Мислења
16.808
Поени од реакции
15.899
Секоја утакмица е приказна за себе,Олимпија игра во Евролига и не се замара многу со АБА лига и искрено многу слабо играа и не потценија а ние си игравме максимум што можеме..
Нека се искористи и тоа што Цедевита игра во Евролигата и што не се „замара“ со АБА.
 
Член од
12 јануари 2008
Мислења
468
Поени од реакции
68
Нека се искористи и тоа што Цедевита игра во Евролигата и што не се „замара“ со АБА.
Е па не можеш да предвидиш како ќе биде,еве Цедевита имаат скор 5-2 а Олимпија 3-4,дај боже да тепаат и со Цедевита,поентата ми е да не летаме толку во облаци после една победа во 5 утакмици.
 
З

Забавата е во Кругот

Гостин
На почетокот од сезонава сите балкански медиуми и стручњаци ни предвидуваат 3 до 4 победи цела сезона во АБА лига.. По само 7 одиграни натпревари имаме скор 3-4.
Мислам дека е и подобро од очекуваното, но сите знаеме деке можеме и подобро.
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.921
Поени од реакции
475
Честитки за МЗТ за победата. Пријатно сум изненаден. Мислев дека Олимпија лесно ќе го добие мечот, но драго ми е што не бев во право.:)

Иако не го гледав цел меч, од она што го видов можев да заклучам позитивна промена во играта. Реално беше лош меч со многу грешки но гледам дека центрите почнале многу повеќе да влегуваат под кош отколку да излегуваат на шут за три. Словенецот изгледа почнал да ги средува редовите.

Ви посакувам среќа за следниот меч против Цедевита.
 
P

PewDiePie

Гостин
И да и не. Заради новиот тренер кој баш и не ги игра многу Србиве, а повеќе нашите - МЗТ игра подобро. Иначе уште стојам на зборот дека се за кикање. Мијајлович 11 минути, 2 поена, 1 асистенција и 4 фаула. Баќич 20 минути, 4 поена, 3 асистенции - 5 фаула (мада повеќето безвезе им ги свирнаа). Николич 5 минути (добро е барем овој што не играше многу), 2 поена, 1 изгубена топка - 3 фаула.
Точно.

Башка камења безкорисни се странциве,сите до еден треба да летаат.

Инаку идлична победа,неочекувана ама сепак долго посакувана. Пипан изгледа ќе биде полн погодок,во тренерска смисла. Сега останува уште да се работи со играчите,да се избркаат неспособните срби и да се донесе некое странско квалитетно засилување,тоест плејмејкер.
 
Член од
4 мај 2012
Мислења
671
Поени од реакции
522
Добре, сите викате овие, оние не се замарале со лигава. Нели е критериум лигава за влез догодина во Евролига?! Или под дифолт Партизан, Олимпија... играат секоја година во Европа?
 

iLe

Prototype
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.399
Поени од реакции
29
Незнам кој виде ама на крајта баш и не се примекат толко тие ситници , ама мијалович ке им ја дадеше победата на олимпија после таков кикс одма му препорачувам неповратна карта за србија . Прво напад на олимпија го остава сам да шутире за 3 не игре одбрана погодува неговиот играч , после у напад губа клучна топка и им дава шанса за шут за победа срека што не погодија . Мислам дека е време да си оде .
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.165
Поени од реакции
107.624
Дали приметувате каква улога има тренерот во една екипа? Ај после нека дојде некој и нека ми каже дека Ацо е добар тренер. Одлична партија на МЗТ, одличен скаутинг на Олимпија од страна на Пипан, играта ја постави баш онака како што треба за да се победи во Љубљана.
Чековски најдобар дефинитивно, цар невиден, цела одбрана ја држеше, а и во напад беше одличен, се бореше максимално. Гечевски ме загрижува последниве неколку утакмици во поглед на неговата нервоза, премногу збори и премногу се ослонува на неговиот авторитет кој не е ценет како во македонското првенство, ова е Јадранска лига и многу поригорозни се судиите. Уште кога му ја свирна петата лична му реков на татко ми дека ќе изеде техничка Гече.
Настрана тоа, одлична партија на целиот тим, Бакич и Игор беа каде каде подобри од претходните утакмици иако не брилираа но сепак ги немаше оние почетнички грешки како на минатите натпревари каде правеа чекори во секој втор напад. Игор правеше доста глупи фаули но има преодна оценка од мене.

Дамјан.... Дамјанчо е одличен играч само треба да се смири во правењето фаули, три фаули ги напраи кога бркаше играч, тоа се апла безвезни фаули, но сепак и од него сум задоволен бидејќи даде 110%, се бореше за секој топка, погоди две тројки мислам и фати 2-3 офанзивни скокови.


Се на се, мислам дека екипава конечно е на прав пат, сигурен сум дека ќе се опраиме со Пипан, одличен стратег е и според мене нема веќе да се бламираме како што се бламиравме со Ацо. Сега на ред е управата, да му ги доведе на Пипан играчите што тој ги посакува, да се дошминка екипата и да се закотвиме на средината на табелата, како што ни доликува. :)

И гледам се збори во претходните постови дека Олимпија не се замарала со АБА лигата, ај ќе ве молам не тресете зелени, да не се замараа немаше технички да добиваат и да се фрлаат по секоја втора топка. Едноставно квалитетот е тој, екипите се тука негде, некои појаки некои послаби но ниедна екипа не отскокнува со квалитетот како што на пример би отскокнувала една ЦСКА доколку би се натпреварувала во оваа лига. Единствено Партизан се двои според квалитетот од останатите, они се недостижни во моментов.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Пипан имат фаца за шампионски тренер...ептем ми е НБА стајл некако...

Иако една птичка не ја носи пролетта ...сите се сложивме дека тимов се крена од мртвите и веќе заличува на сериозен колектив.

Се слагам и со останатите кои кажаа дека на полусезона треба да се направи refresh на тимов и на сметка на 3-4 не-толку квалитетни странци (за меѓународно натпреварување) да се земат 1-2 посалам играчи па макар двајцата ја земале платата на овие 4-ца што искрено не придонесуваат многу-многу.
 

F.A

Член од
3 октомври 2010
Мислења
238
Поени од реакции
54
dalman, bakic, mijajlovic,out na nivno mesto 2 kvalitetni i ke gazat so Pipan, zasto odlicen strucnjak e....mu falat uste 2 ca dobri i ke mele
 

Kajgana Shop

На врв Bottom