Фан клуб : Лина Ѓорческа

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Никој не пишал :D

Се врати на турнеата! :vozbud:

Игра на турнир во Португалија.

Завчера ја победи Саез Лара 2-0 (6-2;7-6(6))

А денеска играше против германката Ана Класен која што не е ни во топ 1000 на ВТА листата (дубл играч е)

Сепак тоа не ја спречи Лина да изгуби сет :ROFLMAO:

Првиот сет го изгуби 5-7, а потоа се врати со 6-0 и 6-4.

Утре ќе игра 1/4 финале против 19 годишната Лена Рифер.

Враќањето на Лина е одлична вест. Полека ќе почне да се враќа таму каде што припаѓа на ВТА листата и се надевам дека нема да има проблеми за враќање во форма после повредата.

Ако (што не ми е за верување ама би било одлично!) Лина го освои турнирот ќе биде некаде во mid-300s на ВТА листата.

Да се надеваме ќе има одлично тениско лето и ќе може да влезе во квалификациите за УС Опен![DOUBLEPOST=1527806632][/DOUBLEPOST]Инаку има опција Лина ако стигне до финалето да се соочи со Урсула Радванска[DOUBLEPOST=1527806818][/DOUBLEPOST]Лина исто така би требало да игра во истиов град на нов турнир следната недела.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
...ги нема мрчаторите -готово со Лина! Лина веќе продавачка! Лина спортска коментаторка! Лина ова Лина она ...ги нема ниту спортските ентузијасти кои можат И ТРЕБА да вложат во неа, ниту македонските бизнисмени да помогнат ( ако не друго да имаат државни бенифити во вложување во МКД спортот)... момичето со сопствени средства овозможува тренирање (тренер и теренот не е гратис) со сопствени средства патува и учествува на сите туринири воедно преставувајќи ја и Македонија, на жалост оваа власт е глува за таленти, спортисти (но не и за „певачкиот вундеркиндер“ од немакедонско потекло), прашање на ден кога некоја „нормална држава“ ќе и понуди државјанство и ќе обезбеди услови и финансиски средства и за тренинзи и за учество на натпревари, па после Цацко ќе ни биде крив кога Лина ќе биде меѓу првите во тенискиот свет ама не под знамето на Македонија :(
..и тоа го заслужуваме кога не знаеме да цениме тоа што треба да цениме, а цениме тоа што не треба да цениме! :mad:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
...ги нема мрчаторите... готово со Лина... Лина веќе продавачка, Лина спортска коментаторка... Лина ова Лина она ...ги нема ниту спортските ентузијасти кои можат И ТРЕБА да вложат во неа, ниту македонските бизнисмени да помогнат ( ако не друго да имаат државни бенифити во вложување во МКД спортот)... момичето со сопствени средства овозможува тренирање (тренер и теренот не е гратис) со сопствени средства патува и учествува на сите туринири воедно преставувајќи ја и Македонија, на жалост оваа власт е глува за таленти, спортисти (но не и за „певачкиот вундеркиндер“ од немакедонско потекло), прашање на ден кога некоја „нормална држава“ ќе и понуди државјанство и ќе обезбеди услови и финансиски средства и за тренинзи и за учество на натпревари, па после Цацко ќе ни биде крив кога Лина ќе биде меѓу првите во тенискиот свет ама не под знамето на Македонија :(
Чекај бре момиче, кои ти црни мрчатори, некој запалил кибрит во темна соба и одеднаш славиш огномет ?

Слави кога твојата миленичка ќе победи, односно кога ќе освои конкретна титула, а тоа не го има направено од... навистина, од кога Лина Ѓорческа нема освоено ниту една титула во професионален тенис ?

А да, од јули 2017.

Па слободно нека фати џаде во странство, мене лично ме интересира зошто досега не го направила тоа, кога веќе има стабилна финансиска состојба и може финансиски да си дозволи тренинг на некоја професионална академија за тенис во странство.

Знамето воопшто не и` треба, и онака и тоа ќе го сменат откако ќе го сменат името на државата која - како што и ти самата спомна - нема направено ништо за да ја потпомогне Лина Ѓорческа во нејзините спортски подвизи.

Повели ти мрчи кога твојата миленичка ќе освои титула, а не кога ќе го одигра традиционалното македонско 3 напред - 2 назад.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
...човек се помага кога оди во угорница, а кога ќе стигне на врвот веќе не му треба помош било да е финансиска, морална, другарска, пријателска, национална, комшивска помош ! :)

 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
...човек се помага кога оди во угорница, а кога ќе стигне на врвот веќе не му треба помош било да е финансиска, морална, другарска, пријателска, национална, комшивска помош ! :)
Се согласувам, но твојата тенисерска миленичка не ми делува како да оди во угорница. :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Pa povredena bese, nakade da odi?
...имаше оперативна интервеција на зглобот, само доктор во Виена да ја види ртг снимката на зглобот по физикалната терапија и рехабилитацијата и да и каже дека може да продолжи да тренира или не, ја чинеше Лина 300 евра, (без патот, престојот) :confused:... а тука парламентарците ќе ми трошат народни пари со пет цифри за тра ла ла собраниски реплики ! :mad:
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Подобра од Рифер 6-2;4-1 (се повлече германката)

Денеска полуфинале против србинката Раданович која што е четврта носителка на овој турнир
 
Член од
24 октомври 2014
Мислења
2.803
Поени од реакции
2.446
Подобра од Рифер 6-2;4-1 (се повлече германката)

Денеска полуфинале против србинката Раданович која што е четврта носителка на овој турнир
A kaj igra turnir? Ja barav na Rezultati ja nema :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Очекувано беше дека ептен ќе биде во прв турнир после враќање нема да успее да освои титула би рекол :D
Пораз од Радаванович 6-1;6-4

41 позиција ќе скокне на следниот апдејт ама се уште не е ни во топ 400 тенисерки во светот.

Ќе помине време дур да стигне до старите успеси Лина.

A kaj igra turnir? Ja barav na Rezultati ja nema :D
ИТФ Турнир во Обидос (Португалија)

Би требало да игра во истиов град и следнава недлеа на нов турнир.

Ако не се повлече во меѓувреме ќе биде 6та носителка слендата недела, а србинката Раданович што оваа недела беше 4та следната недела ќе биде прва.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.906
Поени од реакции
84.307
Изгуби уште во прво коло оваа недела :D

До душа играше против Ченгиз што е што е подобро рангирана од неа.

Ама од друга страна...18 години има Ченгиз...

То е :D

Првиот сет 6-1 го доби Лина ама потоа со 6-4;6-3 турчинката го сврте мечот.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.492
...ги нема мрчаторите -готово со Лина! Лина веќе продавачка! Лина спортска коментаторка! Лина ова Лина она ...ги нема ниту спортските ентузијасти кои можат И ТРЕБА да вложат во неа, ниту македонските бизнисмени да помогнат ( ако не друго да имаат државни бенифити во вложување во МКД спортот)... момичето со сопствени средства овозможува тренирање (тренер и теренот не е гратис) со сопствени средства патува и учествува на сите туринири воедно преставувајќи ја и Македонија, на жалост оваа власт е глува за таленти, спортисти (но не и за „певачкиот вундеркиндер“ од немакедонско потекло), прашање на ден кога некоја „нормална држава“ ќе и понуди државјанство и ќе обезбеди услови и финансиски средства и за тренинзи и за учество на натпревари, па после Цацко ќе ни биде крив кога Лина ќе биде меѓу првите во тенискиот свет ама не под знамето на Македонија :(
..и тоа го заслужуваме кога не знаеме да цениме тоа што треба да цениме, а цениме тоа што не треба да цениме! :mad:
se gleda kolku pojma imas od tennis. covece, se raduvam na sekoj uspeh na makedonski sport, no treba da bides realen odnosno podobro da se informiras. ona naskoro ke napolni 24 godini, a najgolem dostig i e pozicija 170. svetsko cudo bi bilo nekogas da stigne i megu prvite 50 na svetot, cudo voopsto da bide megu prvite 100. mnogu polesno e da stignes od pozicija 1.000 do 200 odkolku od 170 do 100. megu prvite 300 prilicno lesno se stignuva preku uspesi na mali turniri (toa sto go imase lina), ama za da se probies megu prvite 100 treba da si sposoben da sobiras pobedi i na pogolemite turniri (WTA), a toa veke e mnogu tesko.

nemam nisto protiv lina, nasprotiv imam golema pocit sto od teniski gledano otepana drzava kako makedonija i uspea i da stigne na pozicija 170, no objektivno gledano tesko dekas nekogas ke bide megu prvite 100 duri i da ostane zdrava i da se bavi uste 7-8 godini so profesionalen tennis.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
se gleda kolku pojma imas od tennis. no objektivno gledano tesko dekas nekogas ke bide megu prvite 100 duri i da ostane zdrava i da se bavi uste 7-8 godini so profesionalen tennis.
..може немам појма од тенис, ама имам појма од успесите на нашите спортисти посебно во тенисот?... некој подобар/а ? ... јас верувам во нејзиниот труд комбиниран со залагањето на нејзините родители, опклада дека ќе ја биде? :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.506
Поени од реакции
11.570
..може немам појма од тенис, ама имам појма од успесите на нашите спортисти посебно во тенисот?... некој подобар/а ? ... јас верувам во нејзиниот труд комбиниран со залагањето на нејзините родители, опклада дека ќе ја биде? :)
Ме потсетуваш на некои наивни моми кои во 2004 година велеа дека Тоше Проески ќе и` донесе победа на Македонија на Евровизија, а истовремено им се потсмеваа на тие кои велеа дека Жељко Јоксимовиќ ќе постигне одличен резултат.

Убаво е да ги сакаме нашите, но треба да бидеме реални од гледна точка на нивниот реален капацитет.

Лина Ѓорческа досега нема остварено некои импресивни резултати за да се очекува од нејзе да ја биде - како што ти велиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom