Фан Клуб: Челзи

H

HoT IcE

Гостин
Мет Ло. Сигурен извор.
Ми се свиѓа што се откажаа од Мората, сметам дека Лукаку е подобар избор како играч и плус што ќе сака да се докаже.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Wtf????[DOUBLEPOST=1491058898][/DOUBLEPOST]Matic, Kante i Cesk se gushat. Mora da vleze ushte nekoj kako Vilijan da se udvojuva po desna strana.[DOUBLEPOST=1491062527][/DOUBLEPOST]Е јбг, они ги искористија нивните шанси во период на заспана одбрана. Ние шанси, милион уфрлувања внатре, стабилни беа они во одбрана и тоа е тоа...

Ќе им го опростам поразот ако тепаат против Сити наредно коло. Во нив гледам поголема закана отколку во кокошките.
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.556
Поени од реакции
52.348
Многу лошо. Да тепаа вака, ќе можеа и да кикснат со Сити. Вака мора победа против Сити, иначе Тотенхем доаѓа на 4 бодови.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Многу лошо. Да тепаа вака, ќе можеа и да кикснат со Сити. Вака мора победа против Сити, иначе Тотенхем доаѓа на 4 бодови.
Мислам дека после поразов Конте ќе ги размава и ќе ги измотивира за со Сити.
 
H

HoT IcE

Гостин
Катастрофа.
Денесе се осети на терен како сезонава и титулава за некои играчи да е завршена/решена.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318
Deneska se maskiravme vo Junajted hahahaha xD

Очекувано јас би рекол не победивме, ама се надевав на бод. Заебани ни се Кристал Палас. Не се потресувам многу пошто очекував пад во резултатите. Падот во играта веќе беше пред месец ипол започнат, прашање беше кгоа и резултатите ќе бидат правопропорционални на играта. Како и што му реков на Донев после утакмицата со Јунајтед, очекувам да паднеме сега и на 2-3 кола пред крај да се решава титулава. Веќе мислам дека ние нашиот дел си го завршивме, сега останува другите да киксаат. Затоа и на пример повеќе би ми исплашиша победа на Сити утре отколку поразов денес.

И ова беше ОДЛИЧЕН пример за тоа што фали во тимов. Паметен и визионерски менаџер од овој натпревар ќе дознае повеќе него ли од некоја победа. Од овој (или на пример оној ланскиот со Свонси) меч Конте треба да ги формира новите трансфер цели и планови за следната сезона. Мислам доволно е квалитетен Конте да го извлече најдоброто од поразов и да им ебе матер на играчиве за следниот меч :D
 
Член од
25 октомври 2012
Мислења
819
Поени од реакции
1.226
Незнам дали само мене,или и на другите на нерви ни иде Коста,се гледа има желба за гол,но толку непотребно ја држи топката,и преку една акција пропаѓа заради него,бар мене ми изгледа дека сигурно си оди од Челси и ќе брка пари во Кина,тотално друг Коста од претходната полусезона.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
И мене на нерви ми иде веќе неколку месеци не си сам :D
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.912
Поени од реакции
84.318
How to be Costa:

Опција 1:
Чекор 1: Фати топка во противнички шестнаесетник
Чекор 2: Избутај се со некого
Чекор 3: Шутни кон голот

Опција 2:
Чекор 1: Фати топка малку надвор од шестнаесетникот
Чекор 2: Пробај да се дриблаш
Чекор 3: Сфати дека немаш врска од контрола на топка и дриблање
Чекор 4: Падни во шестнаесетникот без никаков контакт во надеж дека ќе добиеш пенал

И му одговара играва, си ја има усовршено, веќе знаеш што ќе направи уште пред да ја добие топката :D Не е лошото во Коста, лошото е што немаме замена и што никој друг не добива шанса дури и кога се гледа дека очигледно не му иде.
 
H

HoT IcE

Гостин
Нене, откако искочија оние шпекулации за Кина и Челзи не му даде да си иде, не е тој Коста. Се инати, не се труди, не се замара воопшто на утакмици. Али иде лето, кој го ебе.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
7.278
Поени од реакции
20.260
Aко нешто сум мразел во спорт, тоа било, народски кажано ,,курчевитост''. Е поради таа курчевитост Челзи загуби завчера од Кристал Палас.
Излегоа на терен небаре веќе се крунисани шампиони. Не можам да разберам едно нешто. На Стемфорд Бриџ постигнуваш гол во првите моменти од мечот, подоцна примаш два гола од Кристал Палас за една минута. Добро, се случува. Ама Челзи буквално имаше цел натпревар пред себе, 90 минути. Можеше и те како да се врати резултатски во игра. Не го направи тоа.

Играта беше многу лоша, на моменти ме потсеќаше на онаа ланската со Мурињо. Со топката не знаеја како и што, форсираа едни те исти ниски центаршутеви кои воопшто не беа опасни по голот на противникот. Во шеснаесетник движењето на напаѓачите, пред се мислам на Коста беше очајно. Колку само топки беа одбиени од Хенеси или одбраната, колку само отпадоци можеа да се реализираат, доколку некој беше фокусиран и ја следеше играта. На секој, рака на срце, четврти или петти успешен центаршут на Алонсо (патем, мислам дека и неговата офанзива игра малку, велам малку, ја преценивме овде), апсолутно никој немаше ниту на прва, ниту на втора статива. Недозволиво.
Средниот ред - пригушен. Матиќ (исклучително лоша форма, левел Радник Сурдулица), Фабрегас и Канте не смеат да играат во прва постава заедно. Одбраната многу лоша. Давид Луиз во саботата конечно изигра лош меч, по враќањето во клубов. Не ми се верува дека ќе го кажам ова, но Кејхил ни беше најдобриот дефанзивец дента. Азпиликуета непрепознатлив, Алонсо изгубен и надвор од позиција. Не ми се верува дека Заха успеа да шутне и постигна гол, а пред него беа четворица играчи на Челзи. Ниту еден од нив не реагираше.

Ваквото издание во одбрана се должи на втората причина поради која загубивме. Промената на формацијата. Да не се лажеме, со овој состав, можеме да бидеме успешни само со 3-4-3 формацијата, односно со петтина дефанзивци во линија. Во формација која ќе биде различна од оваа, Челзи може да биде поразен буквално од секој тим во лигата. Впрочем, тоа се покажа на почетокот на сезоната, Свонси, Ливерпул, Арсенал. Одбраната ни е добра и ништо повеќе од тоа. Одбраната изгледаше гранитна сезонава, само и само поради Конте и неговата тактика. Кога сме кај Конте, му забележувам баш за ова. Знаеме дека Мозес е повреден и дека е можеби круцијалниот играч кој придонесува за успешноста на формацијата и воопшто играта на Челзи (иако експертите на форумов се смееја на ваквите тврдења, додека пак имиња како Невил и Карагер уште во октомври го воочија тоа), но верувам дека Конте имаше алтернатива. Азпиликуета на десен бек, а Зума на неговата позиција како десен централен, или пак Педро/Вилиан како крилен бек. Таков луксуз можевме да си дозволиме против Палас на домашен терен. Арно ама...

Ситуацијата во која мора да се притисне црвено копче не е се уште дојдена. Но исто така, далеку е од наивно сето ова. Седум бодови предност и меч против Сити, гостување кај Јунајтед и Евертон, можат лесно да ја стопат предноста.
Во овој дел од сезоната, кога се бориш за титула, натпревари против вакви противници мораш, едноставно мораш да го добиваш. Па мака и со осум фудбалери излегол на терен. Ајде, со најлошата екипа во лигата, Барнли, имавме излет, дозволивме да не ги понесеме сите бодови од тоа гостување, вторпат не треба да има простор за грешки. Притисокот се префрла кај нас сега. Мечот со Сити во среда ќе беше уште еден во низата обични. Сега тој добива поинакво значење. Сити е must win, или барем, барем да не дозволат уште еден пораз. Бидејќи не сакам да помислам како ќе се одвиваат работите после тоа.

И да, сакав да се изнасмеам само на некои работи кои ги имавте, не зборувам само за нашиот фанклуб, испишано низ темиве.

Куртоа подобар од Де Геа.
Педро и Вилиан подобри од Санчез.
Челзи има исто толку добар состав на хартија како Сити и Јунајтед, ако не и подобар.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Победа со Сити 100% титула, нерешено 99% титула, со пораз ќе биде повуци а богами и потегни ми га мало:D
Сериозно не ги сматрам кокошките дека можат да не загрозат, оваа со сити ќе биде клучна текма.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom