Фан Клуб: Челзи

Статус
Затворена за нови мислења.

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Chelsea Reserves 3 Liverpool Reserves 1





Nathaniel Chalobah (pictured above, no. 6), Fabio Borini and Adam Phillip were the scorers in a deserved league win over Liverpool at Cobham on Monday afternoon, following up well on an away win at Newcastle earlier this month. Chalobah's goal was the first at this level for the 15-year-old; Borini's strike was the best of the game and Phillip repeated his feat at St James Park of scoring having come on as a sub. Two of the goals came from Gokhan Tore assists.

Chelsea were down to 10 men by the time the third goal went in during the final quarter of an hour, Liverpool having pulled their goal back to make it 2-1 just before the break.



Jose Bosingwa continued his comeback from injury with 70 minutes in this game and the Portuguese international right back was forward early on supplying an over-hit cross and then a shot, but it was Tore who first tested the Liverpool keeper with a low effort.

Martin Hansen, the man between their posts, soon had to react sharply to keep out a Borini shot which he saved onto the near post.

Liverpool were then asked to survive a succession of goalmouth scrambles, the closest they came to conceding coming from a Borini shot which pushed over from close range.

Chelsea had started well but were fortunate when they left Danny Wilson unmarked at the far post but the Liverpool centre-back headed a Jonjo Shelvey cross over.

The Blues were soon back down the other end and Sala almost forced one of the Merseysiders' defenders to slice a cross into his own net. From the corner, the home team scored, Chalobah meeting Tore's delivery to head down into the turf, the ball bouncing high and into the net despite the presence of a man on the post.

On 25 minutes Steve Holland was forced into a change when Milan Lalkovic on the run appeared to pull a hamstring. Kaby came on as a direct replacement.

Jan Sebek in the Chelsea goal saved on 27 minutes when Billy Clifford, who initially had done well to cover back and win the ball, gave it to David Amoo. But again Chelsea responded well to a chance allowed to our opponents.

A swift attack was finished off by Borini who received a good pass from Tore and finished it with style, shooting across the keeper and just inside the far post. Twenty-seven minutes had been played and Liverpool were finding it hard to get hold of the ball.



Bosingwa showed he is still not quite up to full speed as he struggled to keep pace with the powerful Amoo down the flank on one run but the cross came to nothing.

However on 42 minutes Liverpool crossed again from the left and this time Rohan Ince's clearance was poor, Fernandez finding the net from the edge of the area to make it 2-1.

Danny Pappoe had a firm header cleared off the line near the beginning of a second half that begun with two Chelsea changes. Adam Phillip came on for Tore who had been struggling with an injury before the interval, and Aziz Deen-Conteh replaced Jacob Mellis, that one aplanned sub due to Mellis's presence in tomorrow's Champions League squad.

Liverpool nearly scored an equaliser that wouldn't have reflected the balance of the game when Sebek failed to meet a corner and the ball was headed wide just at the far post, and Pappoe conceded a foul for which he was booked as the Blues play lost a little of its impetus.

There was a save from Kaby from a tight-angle as the home side did stretch Liverpool at the back just beyond the hour before the scheduled removal of Boswinga on the back of the Mellis substitution and two injuries meant a man disadvantage for the final 20 minutes.

The 10-men continued to look strong and the game was made safe on 77 minutes when Borini made the most of a great ball by Billy Clifford into the corner, skinning the full back and crossing low for Phillip's first-time finish that went in via a deflection off Liverpool defender Andre Wisdom.

The away team, understandably given their numerical advantage, had the better of the final minutes but couldn't find a way through the imposing Pappoe/Ince central defence. There was much for manager Steve Holland to be pleased about against a club traditionally strong at this level.

Chelsea (4-3-3): Jan Sebek; Jose Bosingwa, Danny Pappoe, Rohan Ince, Billy Clifford; Jacopo Sala, Nathaniel Chalobah, Jacob Mellis (Aziz Deen-Conteh h-t); Gokhan Tore (Adam Phillip h-t), Borini, Lalkovic (Kaby 25).

Liverpool (4-2-3-1): Martin Hansen; Stephen Darby, Andre Wisdom, Danny Wilson, Jack Robinson; Daniel Pacheco, Jonjo Shelvey; Thomas Ince, Jesus Fernandez, David Amoo (Chrys Mavinga 71); Nathan Eccleston.
 
В

Вори

Гостин
http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~2171381,00.html

Значи повредената четворка Бенајун,Лампард,Калу и Босингва се врќаат на 16-ти Октомври против Астон Вила, после интернационалните обврски.
Уште од сега го жалам Фридел:(


Иначе некако ни умртве фанклубот,овие постариве обврски со факс ваљда и не пишуваат веќе.
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Овој месец освен со Арсенал немаме некој тешок противник..

Очекувам 4/4.

Aston Villa - Chelsea
Spartak Moskva - Chelsea
Chelsea - Wolverhampton
Blackburn Rovers - Chelsea
Вила, со Улие изгледа солидно и не е за потценување.... Баш таквите тимови како Сити, Евертон и Вила можат да направат проблем....
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Давор брат нема бе,сите имаат обврски,кој по школо,кој по факс,кој по работа.Едноставно некој ако има послободно време преку недела да пише или пак кога се собираме во фан клубов за време на викенд кога пратиме меч на Челзи.
Македонец7 . . . Шампиони на Англија сме и освојувач на ФА Купот.Така да не треба од никој да се плашиме,и единствена цел против такви тимови е победа и ништо друго.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
2.680
Поени од реакции
512
http://www.chelseafc.com/page/LatestNews/0,,10268~2171381,00.html

Значи повредената четворка Бенајун,Лампард,Калу и Босингва се врќаат на 16-ти Октомври против Астон Вила, после интернационалните обврски.
Уште од сега го жалам Фридел:(


Иначе некако ни умртве фанклубот,овие постариве обврски со факс ваљда и не пишуваат веќе.
Шо да праиме, знаењето е сила знаењето е моќ :toe:
 
Член од
13 август 2009
Мислења
9.542
Поени од реакции
5.772
Давор брат нема бе,сите имаат обврски,кој по школо,кој по факс,кој по работа.Едноставно некој ако има послободно време преку недела да пише или пак кога се собираме во фан клубов за време на викенд кога пратиме меч на Челзи.
Македонец7 . . . Шампиони на Англија сме и освојувач на ФА Купот.Така да не треба од никој да се плашиме,и единствена цел против такви тимови е победа и ништо друго.
Не реков дека се плашите, туку дека се заебани.... Вила можи да изгуби дома од Вулвс или Барнли, а да го победи Арсенал, Челзи и Јунајтед....
 
В

Вори

Гостин
Шо да праиме, знаењето е сила знаењето е моќ :toe:
Влада на Република Македонија.Остваруваме!

Не реков дека се плашите, туку дека се заебани.... Вила можи да изгуби дома од Вулвс или Барнли, а да го победи Арсенал, Челзи и Јунајтед....
Да,да заебани се..исто како лани кога попија 7 комада на Мостот..освен Арсенал и Јунајтед во никој не гледам сериозна конкуренција.
А,гомнарски екипи ко Евертон,Тотенхем и Шити не ги рачунам,зошто тие ќе ја остават душата на терен против големиве екипи,а против Волвс,Виган или Блекбурн губат ко пацери.
 
F

fantomX

Гостин
Значи од мунлговците губиме и трет пат по ред. Шо сега? Ништо. Апсолутно ништо. Ми скурчи со извинение да пишувам за лимитираноста на овој состав на Челзи кој, Господе прости им не знаат шо зборуваат тие шо викаат дека дури и бил појак од минтосезонскиот.
Анчелоти го имаше кажано составот за против песојте месечински уште во петокот. Зошто? Пошто тоа е тимот на Челзи. Можеби некој Стуриџ е поспремен од Дрогба/Малуда? Ни одблиску. И да не го кажеше, дали Манчини немаше да знај дека то ќе беше то? Секако дека ќе знаеше.
Затоа овај пат не можам и не сакам да плукам по играчите. Пошто не се тие криви шо се инвалиди и со лимитирани можности, клубот тоа го знај многу добро. Фацата на Дрогба на излегување е јасна, зар не? Гомно пиздали му материн, а еден ден ќе биди прогласен за голема легенда на Челзи, иако јас со то нема никогаш да се сложам.
Анелка, еден од најдобрите играчи во Премиер Лигата?! Додуша веројатно и е, затоа Премиер Лигата оди во агонија без кочници. Пошто Анелка со еден единствен дриблинг шо го знај е еден од најдобрите играчи.

Марсеј? Славете го Какута да се мочам во него. Со извинение.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932


Значи од мунлговците губиме и трет пат по ред. Шо сега? Ништо. Апсолутно ништо. Ми скурчи со извинение да пишувам за лимитираноста на овој состав на Челзи кој, Господе прости им не знаат шо зборуваат тие шо викаат дека дури и бил појак од минтосезонскиот.
Анчелоти го имаше кажано составот за против песојте месечински уште во петокот. Зошто? Пошто тоа е тимот на Челзи. Можеби некој Стуриџ е поспремен од Дрогба/Малуда? Ни одблиску. И да не го кажеше, дали Манчини немаше да знај дека то ќе беше то? Секако дека ќе знаеше.
Затоа овај пат не можам и не сакам да плукам по играчите. Пошто не се тие криви шо се инвалиди и со лимитирани можности, клубот тоа го знај многу добро. Фацата на Дрогба на излегување е јасна, зар не? Гомно пиздали му материн, а еден ден ќе биди прогласен за голема легенда на Челзи, иако јас со то нема никогаш да се сложам.
Анелка, еден од најдобрите играчи во Премиер Лигата?! Додуша веројатно и е, затоа Премиер Лигата оди во агонија без кочници. Пошто Анелка со еден единствен дриблинг шо го знај е еден од најдобрите играчи.

Марсеј? Славете го Какута да се мочам во него. Со извинение.​
со должна почит ,ми изгледаш на доста нестабилна личност, и имам впечаток дека чекаш само лош резултат на Челси и готово цела премиер лига пропаѓа и Челси е со лимитирани можности...Според твојата логика и Шпанската лига пропаѓа само имаат една моќна Барселона каде се повеќе и ја учат играта (РУбин,Интер,Херкулес...) ,а Реал е во никаква форма со најдобрите играчи,за Валенсија несакам да пишувам,видовме што им се деси со Ман утд,Севиља катастрофа, и додека Какута се промовира во еден солиден играч во премиер лига и ЛШ на 19 години за тебе е гомно невидено...!!
 
F

fantomX

Гостин
со должна почит ,ми изгледаш на доста нестабилна личност, и имам впечаток дека чекаш само лош резултат на Челси и готово цела премиер лига пропаѓа и Челси е со лимитирани можности...Според твојата логика и Шпанската лига пропаѓа само имаат една моќна Барселона каде се повеќе и ја учат играта (РУбин,Интер,Херкулес...) ,а Реал е во никаква форма со најдобрите играчи,за Валенсија несакам да пишувам,видовме што им се деси со Ман утд,Севиља катастрофа, и додека Какута се промовира во еден солиден играч во премиер лига и ЛШ на 19 години за тебе е гомно невидено...!!
Јас не гледам шо е нестабилно друго освен тимот на Челзи. Тимот нема никаков баланс. Шо треба појќе?
Таман работа ако чекам лош резултат на Челзи за да го искажам незадоволството кое почна некаде во декември лани, кулминираше со дебаклот од Интер, Мначестер Сити дома и Тотенхем на гости, незадоволство од тимот на Челзи, кој лани реално беше нејдобар во Англија, но ни одблиску во Европа. Кога имав незадоволство од таков тим, најдобар во Англија и солидно балансиран, шо да кажам за овосезонскиов? Точно е, поевтин е овосезонскиов „за одржување“, но тоа мене не ме тантели ич. Јас моето незадоволство го искажувам постојано, само во различни дози. А кога трет дуел по ред мороните губат од месечинине, дозата ќе треба да е поголема. А сепак, јас избрав да не ги напаѓам играчите, пошто клубот знај со шо располага, дека тоа е многу малку - лимитирано. И кој е твојов проблем сега?
На Барселона се повеќе и ја учеле играта? Тогаш шо е ново кај Челзи бе пиле? Лани беше плејмејкериштето Анелка. Сега шо е? Недостаток на клупа? Богами јако изненадување за конкурентите. Реал не знам во каква форма е, нека биди по твое - во никаква, ама тимот е еден од најмладите, сакале признале или не и времето е пред нив. Околу Валенсиија и не знам кој друг, јас преферирам да не мешам квантитет со квалитет.
Во каков солиден играч бре се промовира Какута?! Со три стартувани натпревари во три години и уште 15ина од клупа? И то со променлив успех. Една од ретките работи кажани од Венгер која ја прифаќам е реченицата како му е чудно дека во денешно време некој да изигра еден или два добри натпревари, автоматски станал добар играч. Шо е со Какута во случајов? Какута нема изиграно ни два добри натпревари за Челзи. Можеби само еден.... То не значи дека е гомно невидено, не ми испревртувај зборој ебате, но јас сепак „да се мочам во него“.
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Вила, со Улие изгледа солидно и не е за потценување.... Баш таквите тимови како Сити, Евертон и Вила можат да направат проблем....
Ако се игра како што треба и со одличен напад овие тимови се најмал проблем за Челзи..Не викам дека не си у право,Челзи секад имал проблеми со вакви клубови али оваа година се очекува да се попраи тоа..
 

Stef_12

Player hater
Член од
15 јануари 2009
Мислења
1.022
Поени од реакции
637
Очекувам да ги прегазиме Арсенал, далеку сме поквалитетни и Дрогба еден хет трик да даде :).
 
В

Вори

Гостин
Не дека сме далеку поквалитетни,туку мислам дека сме малце посилни.
Копачи од типот на Челзи не им одговараат на Арсенал.
Зошто играат игра нога до нога,отворен фудбал,брз,а во утакмиците со Челзи тоа ќе им се скрати:))
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Јас не гледам шо е нестабилно друго освен тимот на Челзи. Тимот нема никаков баланс. Шо треба појќе?
Таман работа ако чекам лош резултат на Челзи за да го искажам незадоволството кое почна некаде во декември лани, кулминираше со дебаклот од Интер, Мначестер Сити дома и Тотенхем на гости, незадоволство од тимот на Челзи, кој лани реално беше нејдобар во Англија, но ни одблиску во Европа. Кога имав незадоволство од таков тим, најдобар во Англија и солидно балансиран, шо да кажам за овосезонскиов? Точно е, поевтин е овосезонскиов „за одржување“, но тоа мене не ме тантели ич. Јас моето незадоволство го искажувам постојано, само во различни дози. А кога трет дуел по ред мороните губат од месечинине, дозата ќе треба да е поголема. А сепак, јас избрав да не ги напаѓам играчите, пошто клубот знај со шо располага, дека тоа е многу малку - лимитирано. И кој е твојов проблем сега?
На Барселона се повеќе и ја учеле играта? Тогаш шо е ново кај Челзи бе пиле? Лани беше плејмејкериштето Анелка. Сега шо е? Недостаток на клупа? Богами јако изненадување за конкурентите. Реал не знам во каква форма е, нека биди по твое - во никаква, ама тимот е еден од најмладите, сакале признале или не и времето е пред нив. Околу Валенсиија и не знам кој друг, јас преферирам да не мешам квантитет со квалитет.
Во каков солиден играч бре се промовира Какута?! Со три стартувани натпревари во три години и уште 15ина од клупа? И то со променлив успех. Една од ретките работи кажани од Венгер која ја прифаќам е реченицата како му е чудно дека во денешно време некој да изигра еден или два добри натпревари, автоматски станал добар играч. Шо е со Какута во случајов? Какута нема изиграно ни два добри натпревари за Челзи. Можеби само еден.... То не значи дека е гомно невидено, не ми испревртувај зборој ебате, но јас сепак „да се мочам во него“.
Сакаш да ми кажеш дека тимот на Челси е нестабилен со гол разлика +19 ,со 5 лигашки победи и со еден пораз од посериозна екипа,незнам ама јас баш мислам дека сме еден од постабилните екипи во европа,ако знаеш некоја постабилна екипа кажими...а за ланската сезона изгубив ме 2 од сити незнам што е малку кога освоивме премиер лига ама баш уопште неми значи и од јунајдет да сме ги изгубиле и двата лигашки натпревара а сепак да дојдеме на крајот до титулата па макар и за пола бод ,сега можеби испаднавме премногу рано во ЛШ али испаднавме од Шампионот Интер кој и не надигра во секоја смисла,...да не се враќаме во минатото сега имаме добар тим искусен кој заедно игра повеќе време,имаме млади сили кои се желни да се докажат(Какута,Борини,Мекекран,Ван анхолт,Брума),имаме ново засилување Рамирес кој исто така сака да се докажува ,Бенајунг него ни рачунам тој мислам дека е земен за да крпи дупки, и што е најважно имаме доста искусен тренер кој знае што прави,и сега ти ми зборуваш за нестабилност од една изгубнеа утакмица од сити,во кој како што ми кажуваа сме биле подобри во кој сити играле само на контри и впрочем така и постигнале гол,треба да ни биде јасно дека Англиската лига како една од најнапорните и најтешките ниту еден тим неможе да победи на сите натпревари,додека за Какута мое лично мислење е дека следната сезона ке биде во првиот тим на Челси и мислам дека има квалитет да игра врвен фудбал...за недостаток оваа сезона во тимот на Челси сметам дека е голмансиот квалитет,имаме еден одличен голман но недај боже да се повреди како лансакта сезона немаме никаква замена за него,мислам дека во јануари треба токму за таа позиција да се пазари...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom