Фан Клуб: Реал Мадрид

Член од
17 август 2009
Мислења
3.678
Поени од реакции
5.305
Ова испаѓа како нашиве да се тешат со французинчиња после едното, па другото поебување со Мбапе.
И што планираат сеа наредни 10 години да јадат живи луѓе у средина со побратимот му Камавинга ? :cautious:
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.065
Момци што му придавате внимание сеуште. Баталете го, небитен лик од небитна лига.
Дали 10 пати у животов сум го глеал, пар со Франција и пар ЛШ со ПСЖ (против нас 4 пати мислам играше, и тоа му беше врвот во кариерата).
Ја више го забораив, Ок мн фама се креваше али ете ќе спласне, и ќе се забораи ликов у таа мизерна лига. Т.е. ќе чекаме против некој англиски клуб у ЛШ догодина февруари/март да го видиме какви спринотви мава.
До тогаш adios Kylian. Лумпувај во париските дискотеки со Нејмар Џуниор, додека си млад и небитен :kafence:
Брат не сум многу по искачањето :D
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
653
Поени од реакции
1.319
Ова испаѓа како нашиве да се тешат со французинчиња после едното, па другото поебување со Мбапе.
И што планираат сеа наредни 10 години да јадат живи луѓе у средина со побратимот му Камавинга ? :cautious:
Одбраната носе титули, а и Камавинга и воа французинчето како и да му се изговара/пишува тоа презимето, се добри во тоа. Башка според мене требат вакви деца кои се енергични и имат сила, Валверде, Камавинга, Тучаменди/Чуаменди како и да е. Лука Модриќ еве го 36 е, Крос 32, Каземиро 30, треба пополека да се мења средниот ред, така да барем дур се уште тука Модриќ, Крос и Каземиро, да пренесат нешто од искуството и на помладите.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.050
Поени од реакции
25.035
Да надополнам, малиов го изглеав на Јутјуб :D по стил на игра и градба ми делува на микс од Кашемиро и Погба, повеќе накај Кашемиро пошто кај Погба има повеќе техника од кај малиов, според она што го видов. Ама по градба и движење повеќе накај Погба.
Задњи везњи е.
Е сеа само прашањето е дали и колку би играл кај нас. Овие тројца ќе си бидат бетон и следна сезона првотимци.
Валверде од сезона во сезона е се позрел и подобар, да не речам ама веќе се уклопи во тимов.
Камавинга е скоро па исти тип на играч како овој и е веќе една година во Реал, и тука му давам предност на Камавинга.
Е сега 5та опција? Дали и он би се нафатил на таа улога е прашање...

Ма да јас веќе Крос би го ставил на клупа, се поспор е. Оваа година и му е најслаба по статистика од кога е дојден во Реал. Само искуството му вреди.
Модрич и Кашемиро газат и нормално не би ги дирал.
Есенцијален трансфер е Чуамени за средината на Реал во наредните неколку години.
Воопшто не е сличен играч со Камавинга, баш напротив, Чуамени и Камавинга би требало одлично да функционираат.
Чуамени ќе ја има улогата на Касемиро, задни играч во средина, деструктивец што често ќе им помага и на централните дефанзивци.
Добро кај него е што знае со топка и лесно може да ја изнесе и да ја пренесе во противничката половина.
Со ова, Камавинга нема да мора да ја игра позицијата на Касемиро, ќе има поголема слобода да биде офанзивно ориентиран и ќе може конечно да си го отклучи целосниот потенцијал. Видовме сите годинава во ЛШ колку добро се снаоѓа Камавинга кога има слобода во офанзивата.

За тројката во средина, не сум баш сигурен дека ќе биде стандардна и следната сезона.
Нормално, нема да бидат заковани на клупа али многу помалце утакмици ќе стартуваат.
На Крос следна сезона му истекува договорот, исто и на Модрич (ако му го продолжат за уште една сезона).
Така да ќе има доста минути за сите во средна.
Со доаѓањето на Мбапе ќе го испуштевме играчов и најверојатно ќе завршеше во Ливерпул, што ќе беше огромна штета.
Долги години бараме замена за Касемиро, мислам дека ова ќе биде природната негова замена.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.678
Поени од реакции
5.305
Есенцијален трансфер е Чуамени за средината на Реал во наредните неколку години.
Воопшто не е сличен играч со Камавинга, баш напротив, Чуамени и Камавинга би требало одлично да функционираат.
Чуамени ќе ја има улогата на Касемиро, задни играч во средина, деструктивец што често ќе им помага и на централните дефанзивци.
Добро кај него е што знае со топка и лесно може да ја изнесе и да ја пренесе во противничката половина.
Со ова, Камавинга нема да мора да ја игра позицијата на Касемиро, ќе има поголема слобода да биде офанзивно ориентиран и ќе може конечно да си го отклучи целосниот потенцијал. Видовме сите годинава во ЛШ колку добро се снаоѓа Камавинга кога има слобода во офанзивата.

За тројката во средина, не сум баш сигурен дека ќе биде стандардна и следната сезона.
Нормално, нема да бидат заковани на клупа али многу помалце утакмици ќе стартуваат.
На Крос следна сезона му истекува договорот, исто и на Модрич (ако му го продолжат за уште една сезона).
Така да ќе има доста минути за сите во средна.
Со доаѓањето на Мбапе ќе го испуштевме играчов и најверојатно ќе завршеше во Ливерпул, што ќе беше огромна штета.
Долги години бараме замена за Касемиро, мислам дека ова ќе биде природната негова замена.
Мислиш дека Камавинга има поголем потенцијал офанзивно него дефанзивно? Хмм..
Јас што го имам проценето е дааалеку од Модрич (добро нормално нема Модрич 2 да најдеме лесно) или па Крос, во смисла Крос има 95% точност на пасови, Камавинга ај сеа да бидам поблаг па ќе речам има несигурни пасови, Ок тоа иде и со искуството и опуштеноста во играта и читањето на соиграчите.
Ама што знам, за подефанзивен ми е, онака во дуели, бркање на играч, старт на топка ми е цар. За напред... сеуште можеби нема доволно изиграно за да го процениме/проценам подобро, можеби и грешам. Ќе видиме.
А за овој Чуамени се слагам директна замена за Кашемиро ќе биде.

И п.с. ако бараме директна замена за Модрич од Валверде, Чуамени и Камавинга (т.е. ако се планираат овие да бидат новото трио во средина на долг рок) нема да пронајдеме во ниеден достојна замена за калибар на ваков клуб, по мене.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.050
Поени од реакции
25.035
Мислиш дека Камавинга има поголем потенцијал офанзивно него дефанзивно? Хмм..
Јас што го имам проценето е дааалеку од Модрич (добро нормално нема Модрич 2 да најдеме лесно) или па Крос, во смисла Крос има 95% точност на пасови, Камавинга ај сеа да бидам поблаг па ќе речам има несигурни пасови, Ок тоа иде и со искуството и опуштеноста во играта и читањето на соиграчите.
Ама што знам, за подефанзивен ми е, онака во дуели, бркање на играч, старт на топка ми е цар. За напред... сеуште можеби нема доволно изиграно за да го процениме/проценам подобро, можеби и грешам. Ќе видиме.
А за овој Чуамени се слагам директна замена за Кашемиро ќе биде.

И п.с. ако бараме директна замена за Модрич од Валверде, Чуамени и Камавинга (т.е. ако се планираат овие да бидат новото трио во средина на долг рок) нема да пронајдеме во ниеден достојна замена за калибар на ваков клуб, по мене.
Не не, Камавинга никогаш нема да биде ниту Крос ниту Модрич.
Бидејќи стилот на игра на Камавинга не е таков зашто просторот што го освојува во средина и пред голот на противникот не го освојува со пас игра (како Крос и Модрич), али дека има одлични офанзивни карактеристики, верувај има.
За споредба, он би бил нешто слично на Погба, кога би требал да правам споредба со некој играч.
Штета заврши сезонава, али примети го од следна сезона кога ќе стартува во средина со играч позади него во средина (Касемиро или ако го купиме Чуамени).

Наследникот на Модрич го продадовме во Арсенал.
Одегард, он е таков тип на играч или па Педри од Барса.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.569
Поени од реакции
14.343
Што знам Одегард не ми е некако тркач и играч кој знае да покрива и во одбрана како што тоа го прави Модрич, еве да речеме оној стартот на Меси против ПСЖ мислам дека Одегард никогаш не би го направил. Од моменталните играчи мислам дека едино Барела од Интер може колку-толку да се спореди со Модрич, контрола на топка, знае да даде добар пас и борбен во одбрана. Мада со купувањето на Чуамени мислам дека во наредните неколку години нема да купиме играч од средниот ред.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.660
Поени од реакции
30.422
Не не, Камавинга никогаш нема да биде ниту Крос ниту Модрич.
Бидејќи стилот на игра на Камавинга не е таков зашто просторот што го освојува во средина и пред голот на противникот не го освојува со пас игра (како Крос и Модрич), али дека има одлични офанзивни карактеристики, верувај има.
За споредба, он би бил нешто слично на Погба, кога би требал да правам споредба со некој играч.
Штета заврши сезонава, али примети го од следна сезона кога ќе стартува во средина со играч позади него во средина (Касемиро или ако го купиме Чуамени).

Наследникот на Модрич го продадовме во Арсенал.
Одегард, он е таков тип на играч или па Педри од Барса.
Ниту од Модрич некој очекуваше да биде Зидан или Гути или Макелеле, секој играч си е посебен и има свои квалитети...најбитно е што Карло добро знае да ги уклопи коцките.
Ова се млади играчи кои уште еволуираат и ја градат својата игра и се поливалентни.
 
Член од
14 јули 2017
Мислења
653
Поени од реакции
1.319
Монако изгледа барат уште пари за Чуамени, ПСЖ исто се меша за неговиот потпис и му нуде 100 милки на Монако. Маме му ебам нафташко.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.660
Поени од реакции
30.422
Монако изгледа барат уште пари за Чуамени, ПСЖ исто се меша за неговиот потпис и му нуде 100 милки на Монако. Маме му ебам нафташко.
Секој шо им продава на Псж треба минимум 150 да им бара
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
Монако изгледа барат уште пари за Чуамени, ПСЖ исто се меша за неговиот потпис и му нуде 100 милки на Монако. Маме му ебам нафташко.
не бе ,не сме да му понуди повеќе, колку му понуди реал толку..завршена работа...

ПС.
...нема сити, нема псж... нема милан... нема ливерпул... нема баерн...ама реал го има од продажбата на дресови...

IMG_20220527_150548_615.jpg
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.721
Поени од реакции
52.656
Има некаде собир за гледање утре?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom