Фан Клуб: Италија

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.260
Поени од реакции
8.371
Џакерини цела сезона го игра тоа во јувентус... сега не била таа формацијата бек играл...? Да не гледавме други утакмици... или тоа што играта на Италија се базираше на пресинг на шпанците кој беше и основа на оваа тактика на Прандели.. го направи Џакерини бек?

Абе смешно е како си ги вртите работите како ви одговараат.

Еве од мое гледиште Џакерини изигра утакмица кај што си ја заврши работата. Тоа што се бараше од него беше извршено...

Џовинко не го ни приметив на утакмицава... и според мене доколку замислата на замената беше да се додаде нов елемент во играта на Италија тоа беше лоша измена, а доколку замената била со друга цел (спремноста на касано...) тогаш нема што да се коментира.

Пирло даде убава утакмица и асистенцијата му беше :vozbud:. После тоа сите застанаа и како да се задоволија со тоа што го имаат после примениот гол. Тоа ич не ме радува! Од утакмицава можеше да се извади повеќе и работата за пласман понатака да беше 80% завршена!

На циганчето нека му кажат дека ова не е Мурињо или Манчини па да го молат да се смири додека е под договор.Ова е репрезентација и ако не дава максимум нема да игра... Нека удри главата у ѕид дали сака да ја оствари желбата да постигне победнички гол на светско првенство.
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Џакерини цела сезона го игра тоа во јувентус... сега не била таа формацијата бек играл...? Да не гледавме други утакмици... или тоа што играта на Италија се базираше на пресинг на шпанците кој беше и основа на оваа тактика на Прандели.. го направи Џакерини бек?

Абе смешно е како си ги вртите работите како ви одговараат.

Еве од мое гледиште Џакерини изигра утакмица кај што си ја заврши работата. Тоа што се бараше од него беше извршено...
Од 23 натпревари во кој играше дали 1 или 2 натпревара играл како лев бек во 3-5-2 формација.Во Јуве кај Конте најчесто играше како крилен напаѓач во 4-3-3 или влагаше на местото на Маркизио во средина во 3-5-2 формација.Ретко,да не речам никогаш не играл во Јуве сезонава на позицијава која ја играше денес кај Прандели.
Не дека го правдам нешто,иако истрча најмногу сепак беше еден од најслабите поединци на
Италија денеска,и следниот меч според мене треба да го проба Балзарети на таа позиција.Али ај ваљда Прандели знае најдобро.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Од 23 натпревари во кој играше дали 1 или 2 натпревара играл како лев бек во 3-5-2 формација.Во Јуве кај Конте најчесто играше како крилен напаѓач во 4-3-3 или влагаше на местото на Маркизио во средина во 3-5-2 формација.Ретко,да не речам никогаш не играл во Јуве сезонава на позицијава која ја играше денес кај Прандели.
Не дека го правдам нешто,иако истрча најмногу сепак беше еден од најслабите поединци на
Италија денеска,и следниот меч според мене треба да го проба Балзарети на таа позиција.Али ај ваљда Прандели знае најдобро.
Квалитетите на Џак се во дриблинг, од него можи да очекува офанзива и кросови. Не знам шо очекуваше Прандели од него на позиција бек. Белки не е Балзарети толку фатен.
Арно ама изгледа слаби сме сите за фудбал оти ДеРоси го испофали Џаки на големо. Можи малку да амортизира да не го јадат душманите (новинарите)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.677
dobro izigraa italijancive duri mislev deka ke pobedat, steta golema, ai strasnio beapotceneti so 5.25 koef
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
8.059
Поени од реакции
14.184
За Хрватска би можеле да се вратат со четворица во одбрана да видиме како ќе изгледа тоа, централни дефанзивци Киелини и Де Роси (и така е голем избор во средина, а подобар е од Бонучи во одбрана).
 
Член од
10 јуни 2009
Мислења
1.422
Поени од реакции
401
Со оглед на тоа што првото полувреме ни припадна нас,а второто на Шпанциве искрено најреален исход од овој натпревар беше нарешено и не може да жалиме за ништо и то је то јас сум задоволен од резултатот и дел од прикажаното. Касано:love:
Де Роси :vozbud: без зборови ме остави човекот како цел живот да игра на таа позиција, нема сомневање MAN OF THE MATCH на овој натпревар.
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
5.161
Добро е !!! (y)
Со оглед на тоа што е прва утакмица е супер резултат против една Шпанија !!!
Тие беа фаворити во овај меч но му покажавме како се игра :D

Нерешениот резултат беше најреален !!!
И тие имаја шанси исто и ние...
Балотели :facepalm: Незнам шо чекаше 5 сати да за шутниш ???

Ди Натале на клупа :tapp:
Со самото влегување му докажа дека е класа над сите напаѓачи во Италија...
Незнам зошто само Прандели го чуваше на клупа...
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.900
Поени од реакции
8.758
уфф добро е .. позитвно ме изненадија италијаниве, немој да мрчите и да фаќате белешки кој играл добро а кој лошо, мора да кажете големо браво за сите што истрчаа .. за мене Прандели е заслужен за овој бод против Шпанија, постави таква тактика која можеше да ни донесе и три бода .. сега за наредната се надевам дека Де Роси ќе го врати во средниот ред и ќе заигра со 4-ри играчи во одбрана и Балцарети како лев бек, 5-3-2 формацијава изгледаше одлично вечерва против шпанците, сепкат оваа беше специјално само за нив, за со хрватите и ирците нема потреба од такво нешто ...

-до сега секогаш сум го критикувал Ди Натале дека не може да изигра добро за голема екипа и на голем натпревар, али денеска тој тотално ме демантира, во секој сегмент !!!


Колку само сакам Прандели да му даде шанса на Борини, како што гледам повеќе ќе врши работа од Џовинко :rolleyes:
--- надополнето: 11 јуни 2012 во 03:37 ---
Де Роси и кога не игра на својата позиција, покажа дека е највреден играч за Италија :cool:

Gigi Buffon: 7
Almost lobbed by Fernando Torres late on, but otherwise did the little he had to do well, saving a Cesc Fabregas shot and dashing out to nick the ball off Torres' toes. Confident.
Leonardo Bonucci: 5
Important block from Fabregas capped off a decent first half, but struggled as the game went on, hacking down Andres Iniesta. It was his over-hit pass which led to the Spanish equaliser. Erratic.
Daniele De Rossi: 8
An end of level boss. Just when La Furia Roja appeared to have tricked their way past everyobstacle standing between them and the Italian goal DDRintervened - again and again and again. Immense.
Giorgio Chiellini: 6
Important interceptions, silly fouls, rampaging runs upfield, the quintessential Chiello performance. Effervescent.
Christian Maggio: 6
Faded somewhat after a sprightly start, but looked much more comfortable in his natural role as a wingback. Atoned for his errors against Russia. Competent.
Thiago Motta: 6.5
Combined graft with guile and did the simple things well – short passes, tackles, positional play. Almost became an unlikely hero when his header was parried by Iker Casillas on the verge of half time. Dutiful.
Andrea Pirlo: 7
One contribution of note but what a contribution it was, gliding past Sergio Busquets and skimming a pass into Antonio Di Natale's path for the opening goal. Elegant.
Claudio Marchisio: 6
Not quite his usual self, but got through a lot of work and twice forced Casillas into action, once in the first half and once in the second after an awesome slalom upfield in spite of his aching legs. Energetic.
Emanuele Giaccherini: 5
Making your international debut in an unfamiliar position, against the World Champions and four years after playing in Serie C2, can't be easy, and Giaccherini certainly didn't disgrace himself. Sadly though losing Fabregas for the equaliser is what we'll remember it for, and it could cost him his place. Unfortunate.
Mario Balotelli: 4.5
Started well enough but bolstered the arguments of those who consider him a liability by collecting a needless booking and dilly dallying when through on goal. Little doubt he deserved to be substituted. Careless.
Antonio Cassano: 7
Went close twice in the first half, roamed the channels and created chances for others. His substitution surely more to do with lack of fitness than dissatisfaction with his performance. Difficult to believe his career was at threat six months ago. Reborn.
Antonio Di Natale: 7.5
Four years after the agony of his missed penalty against Spain in Vienna and two years after his international career had seemingly ended in Johannesburg, Toto got his revenge, stroking a smooth finish past Casillas with his first touch. May have won himself a starting place. Redeemed.
Sebastian Giovinco: 6
Not particularly prominent after replacing Cassano but showed his class with a lovely clipped pass to set up a chance for Di Natale. Promising
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.756
Поени од реакции
44.077
На циганчето нека му кажат дека ова не е Мурињо или Манчини па да го молат да се смири додека е под договор.Ова е репрезентација и ако не дава максимум нема да игра... Нека удри главата у ѕид дали сака да ја оствари желбата да постигне победнички гол на светско првенство.
Da se razbereme. Mur ne go molese, Mur si go prati kaj drugarcinjata od Primavera a potoa go terase kako rezerva vo Inter, nisto poveke, nisto pomalku.
Baloteli uste ednas pokaza kakov profil na fudbaler e i neznam sto pa pola od ovie kaj tebe vo fan klub go sakaat vo Milan, ist ke e, problematicen nadvor od terenot, problematicen na terenot, nula od karakter, klasicno gomno koe nejkes da go imas vo ekipa.

Mrsul eden gnasen, toj potencijal i talent sto go ima definitivno go promasile covekot u koj vlegle, i tie negovine, kaj bas u Italija go ostaile da im ebam sve.
 

Џони Вајсмилер

Don't share my food
Член од
15 февруари 2010
Мислења
15.489
Поени од реакции
15.506
Нека го игра Де Роси повторно целнтрален следната па и цело првенство..се виде колку е само интелегентен играч и колку го разбира фудбалот со самото тоа што ја прати играта и не му оставаше простор на Силва/Фабрегас да излетаат во празно и секогаш беше тука да ги сечи топките..убедливо најдобар играч во Италија во вчерашниот натпревар:cuc:...и дефинитивно треба да го игра Ночерино на местото на Мота..Ночерино имаше одлична сезона за Милан и нема ништо послабо да изигра од Мота кој е тотално неподвижен играч ...
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
И по 4 години пак не успеа да го помине Буфон

 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.919
Поени од реакции
924
јаки сме, јаки!
ете ви го ди натале буљаши :drk:
 

Bianconero vero

Il Capitano
Член од
10 ноември 2008
Мислења
9.225
Поени од реакции
8.093
јаки сме, јаки!
ете ви го ди натале буљаши :drk:
Незнам за другите ама јас ја згрешив прогнозата за Ди Натале пред првенството и го признав тоа. Успеа за 1 минута на теренот да ме демантира.

Од друга страна, кога подобро ќе размислам, Ди Натале во својата долга играчка кариера ова му е најсветол момент досега во репрезентацијата па ќе мора да им донесе титула од европсково за да се извади што го немало никаде сите овие години:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom