Фан Клуб: Вардар

Член од
31 март 2011
Мислења
43
Поени од реакции
199
Град Скопје беше ,,посредник,, помеѓу последните преговори и беа директен сведок.
Минатиот понеделник се сложија да го дадат Вардар Град Скопје даде амин ама вчера управата им извади две ниви фактури од ракав и дечките поштено си се повлекоа.

Како може град Скопје да го земе Вардар назад ако има долг од близу 5 милиони евра ( поточно 4.86 ). За да го земе назад град Скопје клубот треба да биде на нула.
Самсоненко признава негов долг у Вардар 2.8е за кои е спремен или нотарски да ги врати ( исто како со РК ) или да компензира со потенцијален нов сопственик кој ќе ги ,, откупи ,, Академијата и центарот у Хиподром.
Самс не е више чоек на никој си ја заврши работата тука плус го поебаа со хотелот.
Останатот долг у ФК е од Орцо. Управата се луѓе на Орцо и се зависси од него.
Моментално на платен список пријавени во ФК ( швалери, куропушачи и остала багра ) се 81 луѓе.
Сите гомнарии во клубот долгови и слично се од Мирко и остала багра. Како може да не се платат луѓето - тренерите во Академија кои се скоро на минималец а до лани скоро сите помали генерации плаќаа месечно за тренинг.
Некој спомна медаља - не треба медаља треба да висат на дрво тие 4-5 души што директно му штетат на клубот.
Ова со повици на фб акции да се купувале и остали филмови нема да помине.
Дури и народов да собере 5мил. еура ќе излезе некој нов долг од уште 5.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
161
Поени од реакции
371
Комити и општо навивачите немаат никаков претставник во управата, не се знае што се дешава таму.
Ubavo sto gi spomna niv prijatele. Mene ne mi e jasno kako dozvolija da bidat taka lesno izmanipulirani od strana na politicka partija koja so krivicni i pritisoci gi svede od 1500 na 200 lugje na tribina..
Pogledni go dejstvuvanjeto na grupata(isklucok EkipaPivo) vo zadnjite 2-3g i kje primetis deka poise licat na poetsko/folklorno zdruzenie nego na navijacka grypa zagrizena za svojot klub ... Pa sramota e poise da gi zanimaat aferi na ubk nego Vardar
Автоматски споено мислење:

Za toa deka orce i grupata okolu nego se glavni vinovnici i te kako si vo pravo.
 
Последно уредено:
Член од
4 март 2017
Мислења
2.059
Поени од реакции
5.561
 
Член од
1 август 2015
Мислења
880
Поени од реакции
1.656
Мене ова со соопштениево на играчите ми делува како да е нарачано од тие што го доведоа Вардар во ваква состојба.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Кур да пушат Мирко, Самоил, Орце, Самсонеко, бел ден да не видат а играчите се пички, соопштението у гз да си го напикаат, ова соопштение сега нема никаква улога, ова требаше лани да го кажат јавно!!
Многу сум нервозен, многу
 
Член од
3 јуни 2017
Мислења
401
Поени од реакции
353
Кур да пушат Мирко, Самоил, Орце, Самсонеко, бел ден да не видат а играчите се пички, соопштението у гз да си го напикаат, ова соопштение сега нема никаква улога, ова требаше лани да го кажат јавно!!
Многу сум нервозен, многу
Ajdee igrachite krivi sega! Abe ja znam eden igrac moj prijatel na civ grb Vardar tema 50 000 € od uefa radi nastapi vo liga nacii a na nego vardar od dogovorot mu ima isplateno samo 30% i sea pak krivi oni be!
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
2.638
Поени од реакции
1.233
Ajdee igrachite krivi sega! Abe ja znam eden igrac moj prijatel na civ grb Vardar tema 50 000 € od uefa radi nastapi vo liga nacii a na nego vardar od dogovorot mu ima isplateno samo 30% i sea pak krivi oni be!
Легендо, не се криви, пички се што ќутеа. Ова соопштение требаше мнооогу порано. Излези јавно, кажи, не играј без пари, зашо кога играш без пари, автоматски нешто не штима у клубот и иде кон пропаст.
Исто како кога работиш. Глеаш каснат плата две и не ќутиш.
Криви се орце мирко самоил.
 
Член од
18 јули 2009
Мислења
6.240
Поени од реакции
4.236
Не се криви играчите , им ветуваа дека ке се решат проблемите изиграа до крај машки и ја освоија титулата без пари ..
Самс и Орце а поготово Орце место да пушти пари и да покрие долгови во Вардар он даваше за кампањата на Вмро ..

Очекуваа да победи Вмро на избори па да го спасат Вардар , но поразот им дојде неочекувано и сега самите незнаат во каков шок се ..

Го натрупаа Вардар во долгови и сега ги нема никаде , го оставија клубот буквално на цедило и си гледаа свој политички интерес .
Комити треба да бараат одговорност од управата и Самс и Орце .

Незнам кој друг мислите дека ке ги плати долговите , ни доаѓа најлошото сценарио ако брзо нема никаква реакција да се спаси клубот (ако веќе не е касно )
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.337
Поени од реакции
27.896
Што бидна со најавениот марш за Вардар? Вината е кај управата, а Комити се тие што требаше на по радикални мерки да повикаат. Од играчите кој очекувате да даде соопштение? Па сите се деца со чест на исклучоци. Јас не знам до кога само ќе го гледаме истово сценарио, секое пропаѓање се истите причини долг од Х милиони, а на крај Орце бара + пари што клубот наводно му должел. Се препишуваат измислени суми на сметка на Вардар. Сценариово се повторува, мршојадците си кружат околу клубот, навивачите спас бараат од политички структри... хаос пичке лудило е работава.
 
Член од
11 мај 2008
Мислења
3.358
Поени од реакции
7.343
znaci vardar gi imal do sega najdobrite momenti so segasnata postava. realno deka klubot se vodese loso site znaeme. rabotava e sto ponataka. mene kako navijac me boli kur koj ke bide gazda samo sakam da se resi problemot. problemot moze da go resi ili segasnoto rakovodstvo ili grad skopje. dzabe diskutirame se drugo eve se vide so bugarot koj i kako koci....

od toj aspekt normalno e da baram i ocekuvam grad skopje da se vkluci vo celosna razvrska na prikaznata, kako sto napravija predhodno.

za toa deka klubot dolzel pari lesno se resava... grad skopje neka go plati cehot neka pocne klubot da funkcionira pa neka gi goni krivcno direktorite i sopstvencite na vardar. vo civiliziraniot svet toa taka se pravi. ako pumpale smetki slobodno i za falsifikat neka lezat i zatvor ako treba. neznam sto e tuka nejasno ili tesko da se sprovedi i sfati.
А бе се согласувам со тебе околу овие работи. И јас немав никаков проблем со сопствеништвото на Сергеј, без разлика што беше тесно поврзан со политичката власт, но само до оној момент кога почна повеќе да му штети на клубот отколку што да биде од корист.
И нормално дека исто така очекувам Град Скопје да се вклучи во разврската, а не да биде странски набљудувач.
Кур да пушат Мирко, Самоил, Орце, Самсонеко, бел ден да не видат а играчите се пички, соопштението у гз да си го напикаат, ова соопштение сега нема никаква улога, ова требаше лани да го кажат јавно!!
Многу сум нервозен, многу
На исто мнение со тебе. Соопштението буквално нема никаква улога веќе. Прекасно е за било што. Уште кога гледам дека зад истото стои потпишан вардаровата „икона“ Гачевски, кој вчера ги убедувал останатите играчи да почнат со тренинзи, па малку фалело да биде претепан. Чисто да ја знаат неговата улога луѓево овде...
Автоматски споено мислење:

Што бидна со најавениот марш за Вардар? Вината е кај управата, а Комити се тие што требаше на по радикални мерки да повикаат. Од играчите кој очекувате да даде соопштение? Па сите се деца со чест на исклучоци. Јас не знам до кога само ќе го гледаме истово сценарио, секое пропаѓање се истите причини долг од Х милиони, а на крај Орце бара + пари што клубот наводно му должел. Се препишуваат измислени суми на сметка на Вардар. Сценариово се повторува, мршојадците си кружат околу клубот, навивачите спас бараат од политички структри... хаос пичке лудило е работава.
Ма јок бе, другар. Каков марш. Врвот на Комити е изгубен во свемирот. Немаат они капацитет да организираат собир.

Битно прославија титула. Тоа беше најголем приоритет во сите овие срања. Толку за нив...
 
Последно уредено:
Член од
4 септември 2019
Мислења
1.479
Поени од реакции
3.545
Што бидна со најавениот марш за Вардар? Вината е кај управата, а Комити се тие што требаше на по радикални мерки да повикаат. Од играчите кој очекувате да даде соопштение? Па сите се деца со чест на исклучоци. Јас не знам до кога само ќе го гледаме истово сценарио, секое пропаѓање се истите причини долг од Х милиони, а на крај Орце бара + пари што клубот наводно му должел. Се препишуваат измислени суми на сметка на Вардар. Сценариово се повторува, мршојадците си кружат околу клубот, навивачите спас бараат од политички структри... хаос пичке лудило е работава.
За жал и они не знаат кај тераат. Зошто, сеуште се прашувам. Кој сеуште ги лаже, се чудам. Искрено.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Факт 1: сдс а со нив и шилегов имаат антимакедонска политика и се што е македонско или го буста македонскиот дух они сакаат да го уништат. Толку.
Факт 2: Самсоненко го зема вардар со чиста сметка и со нула денари долгови, а сака да го врати во минус од 3-4 милиони и тоа без играчи,тренери, младински тимови, буквално без ништо.
Факт 3: Комити у моментов и според статусите на фејс повеќе дејствуваат како политичка партија отколку како навивачка група на голем клуб со историја кој буквално не е пред распаѓање туку веќе е распаднат.
Факт 4: Единствениот заинтересиран да го купи/превземе вардар и по толку преговори и состаноци ништо не реализиараше и не ги приближи ставовите за превземање на вардар, што меѓу редови може да се прочита дека е пропадната работа.
Со сублимирање на се ова може да де заклучи дека најоптимистично сценарио би било рестарт и враќање во општинска лига (само не знам со кое раководство).
Ме плаши само најцрното сценарио во кое вардар тотално би згаснсал и во иднина не би ни постоел.
 
Член од
13 јули 2020
Мислења
161
Поени од реакции
371
Ај да напраиме една реална анализа пред се од финансиски аспект.
11 играчи по просек нека имаат 5.000е месечно, а ќе се повеќе ако сакаме амбиции, тоа се 660.000е годишно само за плати на првотимци, плус бонуси и премии ете ги близу 750.000е на годишно ниво само за прва 11ка.
За резерви вкупно 15.000е месечно нека идат, годишно тоа се 180.000е, со бонуси 200.000 . Стави и плата на тренер и имаш НАЈМАЛКУ 1.000.000е 'САМО' за плати. На ова додади пари за карантини, плата за лекарски тим, превоз, припреми, управа, тренери во младински категории, тренери за Х работи во првиот тим, опрема за сите категори и прв тим и ете ти верувам уште 500 000 до 1.000.000е. Значи горе доле минимум 2м, додај ги овие 3м што ги должи сеа Вардар(орце и самс) и ете ти бројка од НАЈМАЛКУ МИНУС 5 МИЛИОНИ ЕВРА од сеа до мај 2021.
А зимата и летото 2021 каде се припремите, каде се европските утакмици, евентуално нови играчи ...
Бидете реални и кажете кој би искеширал 5 000 000е во старт а да незнае кога ќе си ги врати .. Да не збориме за додатни инвестиции во клубот.
Исто имајте в предвид дека овие говнарии во Вардар околу долгови не се од сега туку бар 3 сезони, само што работите се туркаа под тепих и затоа сеа се освен општинска лига ќе е чудо.
Малце подолга анализа, ама ако искочи некој со подобра или контра аргументи па и сугестии за подобро утре на Вардар слободно нека пише.
#Еден е Вардар :oeoeoe:
 

Hoy

Член од
7 септември 2017
Мислења
461
Поени од реакции
1.396
Ако добро го сфатив Дембел123, спорни се уште 2 фактури со вкупна вредност од 930.000 еу што додатно ги барал орце, за да влезе новава управа?
Следното што ќе го прочитате може звучи мн детски, иако сум 30+ ја сум спремен да го превртиме Скопје за тие 930.000 еу.
Фирми, фамилии, кафани, јавни лица, тајни донатори, дијаспорци.... ако намерите се искрени на тие што сакале да го земат клубот, ја сум 24/7 достапен за оваа акција..... и сум на располагање од јутра до сутра додека се собере оваа сума.
Изводливо е луѓе. Само треба да се рашири гласот, иако звучи луцидно.
ЗА ВАРДАР ДО СИБИР.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom