Фан Клуб: Барселона

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.452
Поени од реакции
22.133
Барса годинава има изгубено 5 натпревари во сите конкуренции ...
Официјално: сите 5 загубени натпревари сезонава биле без Пујол во тимот ;)
Лошо е отсуството на Адриано. Ама, изгледа судено му е на Максвел да игра прв тим, прво Абидал, сега и Адриано се повреди.
Ипак, не си правете филмови со Пујол како лев бек, брзите крила на Реал ќе си играат со него. Капитенот се знае каде е најдобар.

Го сакам овој состав на Бернабеу:
Валдес

Алвес - Пике - Пујол - Абидал

Маскерано
Чави - Бускетс

Педро - Меси - Иниеста

На Камп Ноу, Мурињо скоро секогаш губи.
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
^
Е и јас го сакам Абидал во прв состав, сакам Виља голови да дава, мир во светот и да нема повеќе гладни деца во Африка.......је*оте нема :)
 
Член од
27 септември 2009
Мислења
2.175
Поени од реакции
1.041
А замислете сега ЕКСПРЕСНО ВРАЌАЊЕ на Абидал ????????????????? :smir:
 

SHANE

Др.Акула
Член од
30 април 2008
Мислења
1.453
Поени од реакции
853
Хмм нема да бидам задоволен ако не постигнеме гол на Бернабе.Мора да се постигне гол...едноставно мора макар тоа било и пораз од 2-1.
Најважно е да не се прима гол.Ако недај боже дојдеме во позиција да губиме-бункер-ќе заврши со нивна предност.После на камп ноу Бункер и исто срање,нема да играат воопшто фудбал.Многу е важно да сме стабилни,да не трчаат многу беговите напред(да не се остави простор за контри) и стрпливо да се чека на шанса за гол.Реал во Мадрид нема на старт да игра отворен фудбал бидејќи ќе очекуваат ние да го играме тој фудбал.Но се надевам Пеп нема да наседне на тоа т.е ќе играме малку подефанзивно,ако нема решение во нападот да си се враќа топката до одбрамбените и да си тече времето.Не сме ние под притисок да победиме(на гости играме,нерешено ни оди во прилог).Кога тогаш мур ќе свати дека со нерешено на камп ноу нема што да бара,ќе проба да нападне.Тогаш е нашата шанса за гол.Во отворен фудбал нема тим на светов што може да не порази.
На бункер формација не е проблемот како да го пробиеш тој бункер(невозможно е ) него проблемот е како да ги натераш да излезат од својота половина.Проблемот е како да ги натераме да ја играат нашата игра а не нивната.
Затоа викам најважно е да не се прима гол.Стрпливо,подефанзивно и чекање на шансата да се отворат па да ги напуниме.
Ајт поз:smir:
 
Член од
4 февруари 2011
Мислења
12
Поени од реакции
0
Барса само напред...:vozbud: :vozbud: :vozbud:
Гуардиола е многу секси во костим...:pipi:

Абе овој педеров Роналдо со не го манат од светов, многу го мразам :tapp:...
 

Tоni

ILLYRIAN
Член од
26 февруари 2009
Мислења
13.639
Поени од реакции
10.237
Абе баш и мене денес ми помина низ глава мислата за Абидал хах знам дека е малце невозможно но замислете да биде меќу повиканите на Бернабеу :)
 

tufekciev

Барсa <3
Член од
6 февруари 2009
Мислења
2.242
Поени од реакции
802
Да освојуваа селаните почесто титули ќе научеа да го држат пехарот, а не вака да им паѓа :toe: :baeh:
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
3
Поени од реакции
1
Здраво стручњаци! Јас сум Гагарин, веројатно сите сте слушнале за мене но тоа што не сте знаеле е дека и јас сум фан на Барселона. Ке ви откријам нешто: Горе од космосот се гледа само еден клуб FC BARCELONA! Е сега, тоа што ме испровоцира да слетам на форумов не е толку вчерашниот пораз туку начинот на кој се доживеал натпреварот. Овде велите дека во првото полувреме Барса била слаба а во второто блеснала со својата препознатлива игра. Истото го изјавуваат и од самиот стручен штаб на клубот. Јас искрено се надевам дека е тоа само коментар за новинари а дека ја сватиле играта. Во првото полувреме Реал беше поставен на центарот, играше агресивен пресинг, ја имаше контролата, дури не беше толку важно за нив да постигнат гол туку едноставно да го потрошат и да имаат само едно полувреме за бранење. Во второто Барса од самиот старт доминира без да има борба за превласт на средината.Чудно! Како? Мурињо свесно и ја отстапува. Го повлекува бедемот поназад. Зошто? За Барса да се почувствува надмоќно, за да го добие огромниот посед кој за неа е мерило за квалитет, за да нејзините дефанзивци се заборават напред, да се самоуништат физички (Адриано) во продолженијата убаво се забележа дека го загубија здивот и Бам!Контра. Тактички пораз. Дури не е ни некоја тактика, туку обична психолошка финта на која Гвардиола многу наивно наседна. Трагично е што не му е прв пат(лани со Интер) а пред неколку години на ист начин Мурињо ја елиминира Барса со Челзи. Ако се бара виновник тоа е сигурно тој. Мора да почне тактички да се надигрува а не да инсистира на филигранска игра која е апсолутно бесполезна особено кога некој ви ја прочитал.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
1.944
Поени од реакции
905
Со ова формација би било најлогично да излеземе на бернабе :
.......................ВВ............................
Д.А.......Пике......Пујол.....Маске.......
Чави.........Бускетс......Иниеста........
Афелај......Меси........Педро............

Зошто?Дани,Пике,Пуојл си се на сдандардното место,не ќе има проблеми при воздушни дуели + Бускетс.....
Маскерано мора да игра лево,никако Максвел.Ако игра Максвел лево Роналдо има да го направи дар-мар,а друга ќе биде приказната со Маске,ем по борбен ем по брз(може да се проба сабота како лев бек)....
Средина сдандард,само Бускетс да не лета напред......
Меси мора да игра најблиску до голот колку што може,тоа го прави цела сезона(само овие 2 меча се промени),да чека топки од Иниеста и Чави.....
Виља никако прва,се гледа од Марс дека дечкото е сосема изгубен последните натпревари,не можиме да чекаме да експлодира на овие мечеви.Се виде вчера како централен напаѓач дека не можи да се носи со Рамос,или губи топка,или офсајт или пак фаул во напад.....
Педро лево,Афелај десно,или да ги сменат местата овие.
Афелај > Виља - за шутеви од далеку и воздушни дуели......
Мора многу претпазливо да играме,да не се губи топка многу лесно (како вчера ) оти тоа чека Мурињо,контри и полуконтри.....
Мора Пике да размисли малце да не лета многу многу напред,не е свесен дека тоа чекаат?
Со оглед на тоа како се поставува Мурињо,ни остава да ротираме со топка и да правиме пасови,јас мислам дека сега треба да се сменат малце работите.Ок нека подаваат НО со намера да ги извлечат понапред 3-4 играчи од Реал,Бускетс секогаш да биде спремен за контра на Реал и бековите,барем едниот,да не игра многу напред.

Нека се игра вака и повеќе да се игра со Меси,се надеваме дека ќе прави соло продор ( овие 2 меча правеше)...
Мора да се искористат корнерите,за џабе ги трошиме со подавање на 2 метри на друг играч кога се знае дека пак мора да ротираме на шеснаесетикот.Имаме скокачи:Пике,Пујол,Бускетс,Афелај....
Само храбро и ќе ги добиеме....
 
Член од
12 април 2010
Мислења
1.602
Поени од реакции
890
Аман бе,милион тактики за 2 дена измисливте,се исплашивте од тим што заборавил како е да се држи трофеј :)
пола од играчите никогаш не држеле трофеј во дресот на задрид,а другата половина заборавиле како се држи трофеј чунки одамна било последното освојување :)))

јас сум повеќе од сигурен дека максвел ќе стартува лево,иако и јас не сакам да го видам во првиот тим.
е сега за дмф не сум сигурен,и мене ми е многу голема дилемата дали маскерано или бускетс.
јас би го играл маскерано затоа што е подисциплиниран.
и афелај наместо виља,и афелај САМО лево,педро нека иде десно,афелај таму се губи.


@До навивачите од задрид: Нека не ве лажат овие нашиве дека не им бил важен купот,бидејќи со вас бевме во финале подеднаква е важноста на сите натпреварувања.
и ајде со тешко срце да ви честитам,кој и да освоеше не ќе беше незаслужено,имавте повеќе желба и среќа.
честито.
 
Член од
9 март 2011
Мислења
1.944
Поени од реакции
905

Уживајте,и да не му ја мислите многу,боли глава од мислење :)
 

Пепи

barca en el corazon !
Член од
2 јуни 2008
Мислења
4.362
Поени од реакции
230
Им го дадовме Купот да се порадуваат малце.. се надевам дека во ЛШ ќе ги искинеме..
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.279
Поени од реакции
17.958
Кралскиот Куп е за кралевите, а ЛШ е за Шампионите :):)
 
Член од
25 април 2010
Мислења
91
Поени од реакции
4
20th of April 2010 Mourinho won against us with Inter. 20th of April 2011 Mourinho won against us with Madrid. 20th of April 1889 Hitler was born.

:pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom