Фан Клуб: Јувентус

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Здраво дечки, нов сум овде голем навивач на Јувентус од далечната 2002 година. Се надевам дека овде е интересно :). Поздрав до сите големи навивачи на Јуве!
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.169
Поени од реакции
85.633
Здраво дечки, нов сум овде голем навивач на Јувентус од далечната 2002 година. Се надевам дека овде е интересно :). Поздрав до сите големи навивачи на Јуве!
2002... годината на Вратислав Грешко :icon_lol:, е ова ми се свиѓа (y)

Welcome ;)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.289
Поени од реакции
16.763
Исла ја имаше најтешката повреда која може да ја добие еден фудбалер, повреда на колено беше надвор од терените од Фебруари е сега не знам колку сте запознати со таа повреда некои фудбалери не се враќаат, потребно е многу време досега Исла покажа дека е на добар пат да се врати не е она што треба да биде но Конте знае што е потребно за Исла и е далеку од пропаднат трансфер неможи да очекувате наеднаш да постани меси или оној исла од удинезе време треба.

Исла и Лихштајнер се поинаков тип на играчи тотално. Не знам зошто шпекулирате и го декларирате како пропаднат трансфер кога не ни ја имал правата минутажа а не ни се опоравил комплетно.

Јувентус никогаш нема да потроши толку пари во еден трансфер прозорец на 2-3 играчи како Леванголски и Џеко или нз кој. Единствена можна опција која ја гледам во летово е продажба на Квајарела + Матри, истекување на договорот на Јакинта и враќање на Бендтнер со тоа да се донесе Љоренте на бесплатен трансфер а Барселона бара 20 милиони за Санчез така да парите од Матри+Квајарела да се потрошат на Санчез ама пак е беспланско трошење бидејки таму ги имаме Вучинич,Џовинко, Пепе, Џакерини не дека Џакерини, Пепе се на класата на Санчез па и Џио ама премн луге.

Друго кое го заборавате е дека треба да се донеси замена за Пирло која и тоа како ке не кошта пари.

Плус никогаш ама никогаш не е добро да се менува драстично тимот затоа што се нарушува хемијата во истиот неможе драстични промени без разлика дали е летен прозорец или зимски прозорец на трансфери тоа си останува. Лесно е да се рече ај ке ги продадеме Пепе,Џакерини,Падоин, Пелусо ( ако го одкупиме) итн. Ама што зарем на клупа ке ни седи еден Видал или не знам Родригез од Порто? или можеби Санчез ? не оди тоа така.

И да се надополнам Касерес е подобар CB него крилест бек тоа се покажало на повеќе наврати ама никогаѓ нема да биде првотимец во овој тим можеби во некој др.

Тоа е суровата вистина
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Исла ја имаше најтешката повреда која може да ја добие еден фудбалер, повреда на колено беше надвор од терените од Фебруари е сега не знам колку сте запознати со таа повреда некои фудбалери не се враќаат, потребно е многу време досега Исла покажа дека е на добар пат да се врати не е она што треба да биде но Конте знае што е потребно за Исла и е далеку од пропаднат трансфер неможи да очекувате наеднаш да постани меси или оној исла од удинезе време треба.

Исла и Лихштајнер се поинаков тип на играчи тотално. Не знам зошто шпекулирате и го декларирате како пропаднат трансфер кога не ни ја имал правата минутажа а не ни се опоравил комплетно.

Јувентус никогаш нема да потроши толку пари во еден трансфер прозорец на 2-3 играчи како Леванголски и Џеко или нз кој. Единствена можна опција која ја гледам во летово е продажба на Квајарела + Матри, истекување на договорот на Јакинта и враќање на Бендтнер со тоа да се донесе Љоренте на бесплатен трансфер а Барселона бара 20 милиони за Санчез така да парите од Матри+Квајарела да се потрошат на Санчез ама пак е беспланско трошење бидејки таму ги имаме Вучинич,Џовинко, Пепе, Џакерини не дека Џакерини, Пепе се на класата на Санчез па и Џио ама премн луге.

Друго кое го заборавате е дека треба да се донеси замена за Пирло која и тоа како ке не кошта пари.

Плус никогаш ама никогаш не е добро да се менува драстично тимот затоа што се нарушува хемијата во истиот неможе драстични промени без разлика дали е летен прозорец или зимски прозорец на трансфери тоа си останува. Лесно е да се рече ај ке ги продадеме Пепе,Џакерини,Падоин, Пелусо ( ако го одкупиме) итн. Ама што зарем на клупа ке ни седи еден Видал или не знам Родригез од Порто? или можеби Санчез ? не оди тоа така.

И да се надополнам Касерес е подобар CB него крилест бек тоа се покажало на повеќе наврати ама никогаѓ нема да биде првотимец во овој тим можеби во некој др.

Тоа е суровата вистина
Ни под разно не би се сложил за продажба на Кваљарела, особено па не во пакет со Матри.
Зошто. Затоа што мислам дека промените во нападот треба да одат споро и не смееме да правиме турбулентни измени. Ако на ова надополнам дека се ближи крајот на Пирло ќе имаме преголема промена.
Двајцата можат да заминат ама постепено. Според играта Ква засега заслужва повеќе да остани. Едноставно не смееме да си ја сечиме гранката на која седиме. Како така функционираат засега. Позицијата на Бенднтер е променлива во моментов. Следен е Матри.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.289
Поени од реакции
16.763
Ни под разно не би се сложил за продажба на Кваљарела, особено па не во пакет со Матри.
Зошто. Затоа што мислам дека промените во нападот треба да одат споро и не смееме да правиме турбулентни измени. Ако на ова надополнам дека се ближи крајот на Пирло ќе имаме преголема промена.
Двајцата можат да заминат ама постепено. Според играта Ква засега заслужва повеќе да остани. Едноставно не смееме да си ја сечиме гранката на која седиме. Како така функционираат засега. Позицијата на Бенднтер е променлива во моментов. Следен е Матри.
Не сме се разбрале :)

Точно тоа и го реков во постот само посочував како единствено може 2ца да се воведат но одма под нив реков дека драстични промени се тоа и не ни се потребни. Ква беше инзвореден но сега само гледаме моменти на брилијантност тоа е тоа никогаш нема да биде тоа што беше премногу кирво ми е оти беше извонреден и мн даде за дресот а сега нуди само моменти на брилијантност некогаш е мн себичен и изреволтиран.

Јас мислам дека во 4-3-3 или 4-4-2 најдобриот CF Кој го имаме е Матри. Матри прекина да дава голови кога сменавме 3-5-2 да не потсетувам дека лани во 2 и пол месеца имаше 10 гола и тоа во клучни. Против КАњари даде 2 гола поради трансформација на 4-3-3 НО тимот не треба да се проемнува за потребите на еден играч а не поготово Матри. Иако сметам дека моментално додека Киелини е надвор 4-3-3 е најдобра опција
 

Niggersinparis

добро вече
Член од
28 август 2012
Мислења
2.457
Поени од реакции
1.999
Ни под разно не би се сложил за продажба на Кваљарела, особено па не во пакет со Матри.
Зошто. Затоа што мислам дека промените во нападот треба да одат споро и не смееме да правиме турбулентни измени. Ако на ова надополнам дека се ближи крајот на Пирло ќе имаме преголема промена.
Двајцата можат да заминат ама постепено. Според играта Ква засега заслужва повеќе да остани. Едноставно не смееме да си ја сечиме гранката на која седиме. Како така функционираат засега. Позицијата на Бенднтер е променлива во моментов. Следен е Матри.
koga postepeno da zaminat 27 i 30 godinki imaat odma smeta neka letat
 

JUVE_Ultras

Ragazzo della piazza
Член од
22 септември 2010
Мислења
2.451
Поени од реакции
3.968
Исла ја имаше најтешката повреда која може да ја добие еден фудбалер, повреда на колено беше надвор од терените од Фебруари е сега не знам колку сте запознати со таа повреда некои фудбалери не се враќаат, потребно е многу време досега Исла покажа дека е на добар пат да се врати не е она што треба да биде но Конте знае што е потребно за Исла и е далеку од пропаднат трансфер неможи да очекувате наеднаш да постани меси или оној исла од удинезе време треба.

Исла и Лихштајнер се поинаков тип на играчи тотално. Не знам зошто шпекулирате и го декларирате како пропаднат трансфер кога не ни ја имал правата минутажа а не ни се опоравил комплетно.

Јувентус никогаш нема да потроши толку пари во еден трансфер прозорец на 2-3 играчи како Леванголски и Џеко или нз кој. Единствена можна опција која ја гледам во летово е продажба на Квајарела + Матри, истекување на договорот на Јакинта и враќање на Бендтнер со тоа да се донесе Љоренте на бесплатен трансфер а Барселона бара 20 милиони за Санчез така да парите од Матри+Квајарела да се потрошат на Санчез ама пак е беспланско трошење бидејки таму ги имаме Вучинич,Џовинко, Пепе, Џакерини не дека Џакерини, Пепе се на класата на Санчез па и Џио ама премн луге.

Друго кое го заборавате е дека треба да се донеси замена за Пирло која и тоа како ке не кошта пари.

Плус никогаш ама никогаш не е добро да се менува драстично тимот затоа што се нарушува хемијата во истиот неможе драстични промени без разлика дали е летен прозорец или зимски прозорец на трансфери тоа си останува. Лесно е да се рече ај ке ги продадеме Пепе,Џакерини,Падоин, Пелусо ( ако го одкупиме) итн. Ама што зарем на клупа ке ни седи еден Видал или не знам Родригез од Порто? или можеби Санчез ? не оди тоа така.
И да се надополнам Касерес е подобар CB него крилест бек тоа се покажало на повеќе наврати ама никогаѓ нема да биде првотимец во овој тим можеби во некој др.

Тоа е суровата вистина
Па и немаме баш толку играчи во напад,како што изгледа.Пепе е повреден цела сезона,прашање е дали уопште ќе изигра некоја минута за Јувентус годинава.Многу го почитувам ко играч,затоа што беше еден од најзаслужните за освојувањето на скудетото минатата сезона,но прашање со која форма ќе се врати назад и дали воопшто ќе биде во плановите на Конте за другата сезона,ако се знае фактот дека нема играно скоро една година.
Џакерини уопште не игра кај Конте на тие две позиции во нападот.Сезонава кога игра,игра во средината на позициите на Маркисио и Видал.Па ако се продадат Матри и Кваљарела,се врати Бентнер назад,би останале со Вучинич и Џовинко во нападот,така да ќе има место за уште двајца.

За вториот болд.Факт е дека треба да се продаде некој од нив(не сите) и да се купи некој што би можел да игра и на местото на Пирло (Хернанес на пример),со што би се зголемила конкуренцијата во средниот ред.Не гледам што има лошо и да седне некој од големиве имиња и на клупа.Глеј ги Барса,Реал,Сити какви имиња имаат на клупа.За да атакуваш на титула на три фронта,клучно е да имаш и добра клупа.Земи го и Јуве за пример,глеј без еден Маркисио што ни се случува во средината,Тројца играчи ни фалат и одма и те како се осеќа.Нејќам ни да помислам што би било ако недостасува Пирло покрај овие и налетаме на некој јак противник во ЛШ со Џакерини и Падоин во средина.

Не викам да се купат 3 играчи во средниот ред,доволно е една крупна ѕверка како Хернанес,кој би можел да го одмени Пирло на некои натпревари.Има еден куп натпревари,ќе има место и време сите да играат.Башка добро е да се има конкуренција во тимот,да се знае дека на никој не му е загарантирано местото во стартните 11,кој е во најдобра форма тој ќе игра.
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.289
Поени од реакции
16.763
Па и немаме баш толку играчи во напад,како што изгледа.Пепе е повреден цела сезона,прашање е дали уопште ќе изигра некоја минута за Јувентус годинава.Многу го почитувам ко играч,затоа што беше еден од најзаслужните за освојувањето на скудетото минатата сезона,но прашање со која форма ќе се врати назад и дали воопшто ќе биде во плановите на Конте за другата сезона,ако се знае фактот дека нема играно скоро една година.
Џакерини уопште не игра кај Конте на тие две позиции во нападот.Сезонава кога игра,игра во средината на позициите на Маркисио и Видал.Па ако се продадат Матри и Кваљарела,се врати Бентнер назад,би останале со Вучинич и Џовинко во нападот,така да ќе има место за уште двајца.

За вториот болд.Факт е дека треба да се продаде некој од нив(не сите) и да се купи некој што би можел да игра и на местото на Пирло (Хернанес на пример),со што би се зголемила конкуренцијата во средниот ред.Не гледам што има лошо и да седне некој од големиве имиња и на клупа.Глеј ги Барса,Реал,Сити какви имиња имаат на клупа.За да атакуваш на титула на три фронта,клучно е да имаш и добра клупа.Земи го и Јуве за пример,глеј без еден Маркисио што ни се случува во средината,Тројца играчи ни фалат и одма и те како се осеќа.Нејќам ни да помислам што би било ако недостасува Пирло покрај овие и налетаме на некој јак противник во ЛШ со Џакерини и Падоин во средина.

Не викам да се купат 3 играчи во средниот ред,доволно е една крупна ѕверка како Хернанес,кој би можел да го одмени Пирло на некои натпревари.Има еден куп натпревари,ќе има место и време сите да играат.Башка добро е да се има конкуренција во тимот,да се знае дека на никој не му е загарантирано местото во стартните 11,кој е во најдобра форма тој ќе игра.
Истото го рече што и ас до некаде :)
 
Член од
20 јануари 2011
Мислења
46
Поени од реакции
1
како што кажаа JUVE_Ultra и DeviAngel отсуството на некои играши во Јуве премногу се осеќа ослонети сме на играчи како Киелини,Пирло,Маркизио и ред други што не би требало да биде случај кај гигант како што е Јуве затоа ни треба малку подобра клупа за да не се ослонуваме на такви играчи и нападот под хитно треба да се појача барем Љоренте да се земе или пак тој Лисандро или како беше од Лион барем малку да се освежи нападот :)
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.289
Поени од реакции
16.763
Juventude напиша:
http://soccernet.espn.go.com/blog/_/name/juventus/id/387?cc=5901

Instead of a feature on Juventus to analyse their tactics, the opponents or the problems they have suffered without key players in their last two Serie A matches, this article will be dedicated to your questions.

I've picked 5 questions I have been asked by Juve fans and curious football enthusiasts on Juventus, ones I thought to be interesting.

1) How much financial muscle do Juve really possess? From @JulianDeChiara

Many have asked this particular question and I answer it with thanks to La Repubblica's help. Considering all the success of 2012, one would expect Juventus to be stashing away millions but unfortunately, they are not.

At the end of June 2012, Juventus recorded a heavy loss of €48.7 million. Whilst it seems a significant number, it is practically half of what the loss was from the previous year: €95.4 million. The losses of recent years, the worst ever attributed to Juve, had much to do with the lack of participation in the Champions League, increased operating charges, the purchase of new players, the depreciation of assets and the increase in wages.

The records showed a 24% increase in revenue due to the Juventus stadium from June 2011. The money generated from the stadium including the tours and the museum was €34.6 million. Meanwhile, there was a 63% rise in season tickets sold from the year before.

The Jeep brand sponsorship deal brought in €35 million but Juventus will invest approximately €11-€12m on constructing a new media and training centre for the first team on a portion of the Continassa Area, adjacent to the Juventus Stadium. The area will also be a tourist attraction with plans to build hotels, restaurants, private residences as well as businesses.

For the year ending in June 2013, Juventus will expect better financial records considering their participation in the Champions League, the fact they sold out of season tickets, which will add a further 7% increase in revenue in addition to the increased money generated from TV rights. Only after they have settled their losses will they then be generating actual profit to start splashing the cash and perhaps purchasing those coveted 'stars'.

--------------------------------------------------------------------------------

2) @Soccercrave asked about the long-term role at Juve for Paul Pogba. He can fill so many gaps, but what's the vision for his long-term position?

Firstly one has to wonder if there really is a long-term future for Pogba at Juventus considering the fact his agent is Mino Raiola – a man who seemingly frowns upon club loyalty.

However, when Juventus initially scouted him, they believed he would be their future Andrea Pirlo although they are different players. Capable of building attacks and launching key passes, his movements thus far in the season have since changed their minds. Blessed with athletic ability and capable of exploiting space to strike powerful goals, it's safe to say Juve will not limit him to sitting in front if the defence to launch attacks. When I asked Fabio Paratici on the player, he said he’s the future midfielder, the man who alongside Claudio Marchisio will dominate the area.

--------------------------------------------------------------------------------

3) A question from @Montiburns1: Who is Juve missing the most on the left: Giorgio Chiellini or Kwadwo Asamoah?

Considering the fact the squad is conceding their goals from the area Chiellini would have defended, I'd say the defender but that is too simplistic of an answer. Asamoah is one who aids Arturo Vidal in providing the intensity and the pressure on the opponent that allows Juve to snatch possession back and launch attacks. Without that pressure, opponents are allowed to filter through thus heaping pressure on the Juve back-line. With the Ghanaian back in the squad, fewer players would overcome the midfield to trouble the Juventus defence.

Without Chiellini, those players who do manage to bypass the midfield are finding it easier to impose their strength and strike. Chiellini offers strength in the air, the ability to tackle viciously and the aura of being omnipresent which intimidates the opponent. His replacements cannot boast the same skills.

--------------------------------------------------------------------------------

4) Ideal but realistic who would Juve like to sign? From @PavRR8

Paratici has had his eye on Gonzalo Higuain for years. He feels he is the ideal player to guide the team to trophies considering his predatory nature, his ability to score goals (even the scrappy ones) and most importantly, his hard-working nature. Conte, on the other hand, worships Luis Suarez. Another fighter, his creative skill, excellent vision and improved finishing make him a complete forward.

Personally I love them both but would tend to agree with Higuain. Ideally, I would also like to sign a defender and Matheus Macedo Doria would be my choice. Young and technical, he boasts incredible physical presence.

--------------------------------------------------------------------------------

5) Matri and Quagliarella; who should stay and who should go? From CoWreck

Purely on a technical level, Quagliarella is the better player. He is more mobile, author of spectacular goals, provides creativity and the season has been more precise. However, one could argue that he never really managed to recover his attacking prowess from the several injuries he accrued.

Considering the creativity on offer in attack, Matri offers something different from all the others. A great striker, he has struggled with Conte’s style of play. He prefers fast vertical football with him dominating the area to latch on and strike. Conte's game exposes his limited technical ability and he’s forced to roam more than he would like. However, if it were up to me, I would sell both.
 

Mondonico

ВАР експерт
Член од
15 јануари 2013
Мислења
10.121
Поени од реакции
18.008
Лоши вести читам денес, се пожалиле на повреда Пирло, Видал и Квалјарела. Ако се земе предвид дека Вучинич и Маркизио не се 100% фит Киелини е далеку од враќање Асамоа е во Африка ќе имаме големи проблеми...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom