Фан Клуб: Јувентус

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 мај 2006
Мислења
144
Поени од реакции
0
Abe zborete so sakate ali "starata dama" ima najveke tituli vo italjansko
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
zEk0 напиша:
Да, уште пред 100 години го измислија Јувентус за другите да го мразат :)))))) ама по грешка го засакале најголем број од фановите во Италија :))))

Знам дека не можам да ве убедам во тоа што сакам, пошто и кога судот ќе го исчисти клубот од обвиненијата, тогаш вие ќе речете дека ги платиле судиите :)

Во принцип, тебе ништо не може да те разубеди од твоето мислење а јас ќе се помирам со фактот дека Јуве е нечист тим кога тоа ќе биде докажано (официјално). Милан беше пратен во Серија Б во 80-тите години поради местење натпревари ама по се изгледа тоа не ти пречи на тебе да навиваш ;)
Брат не се прај толку наивен, ете си поднесоја оставка сите и судот не ги исчисти од сите обвиненија. Сега шо ќе речиш?

Не е основан Јуве за да го мразат, измислен (со значење ”идеален”) е за мразење и не се фаќај за зборој. Нема потреба од расправија, прифати ја реалноста и не коментирај колку да бидиш контра. Јас ништо не измислувам за да серам по форуми, та е вистината.

Незнам шо се случило во 80-тите, не бев роден тогаш така да не ме засега многу. Јас од ко знам за Милан нема ниту шпекулација за наместени натпревари, допинг или манипулаци со судии.

Јувентус има подржувачи (како тебе и мене) а, навивачи по стадионите скоро и да нема, иако картите се со мизерни цени (и колку сака нека е далеку стадионо од градо, не ми е многу убедлива та причина за отсуството на навивачите).
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Clubs named in ‘fix’ probe[/FONT]
Friday 12 May, 2006
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]The public prosecutor of Naples has revealed that Juventus, Lazio, Fiorentina and Milan are among the teams being investigated for alleged match-fixing.

Although the first three outfits were expected to be included as part of the enquiry, the Rossoneri have today been named as another side to come under their spotlight.

Prosecutor Giovandomenico Lepore confirmed that the Italian giants are a part of their probe, just one of many up and down the country which are focusing on the running of the Italian game.

Rumours circulating in the peninsula on Friday suggested that 19 Serie A matches from 2004-05 were being looked into, as is one Serie B fixture, allegations which have now been confirmed.

The Naples magistrates say they are looking into widespread claims of “criminal association” and “sporting fraud” within the sport.

Lepore added that 41 individuals, whose names have been bandied about in some sections of the Italian media for the past few days, would be questioned.

They include directors from various clubs, nine referees – including World Cup ref Massimo De Santis – Italian Football Federation officials and one journalist.

This latest Italian football earthquake erupted last week after newspapers printed details of conversations between Juventus director Luciano Moggi and certain other high-profile individuals in the game.

Lepore continued that Moggi himself would be questioned on Monday in the Italian capital in the first formal hearing of their enquiry into the matter.

The Naples probe is one of four different magistrate teams looking into the chaos, which are running in parallel with the Italian Football Federation’s [FIGC] own investigation.

Should any clubs be charged and convicted of sporting fraud by the FIGC, something which has yet to occur, they could risk a points deduction or even relegation.

It must also be made clear that criminal charges may not necessarily follow the outcome of any public prosecutor findings.
[/FONT]
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
Sindikat напиша:

Незнам шо се случило во 80-тите, не бев роден тогаш така да не ме засега многу. Јас од ко знам за Милан нема ниту шпекулација за наместени натпревари, допинг или манипулаци со судии.
Бидејќи не знаеш, ќе ти кажам: поради местење натпревари Милан беше пратен во Серија Б. А еве и за прв пат откако си жив и откако знаеш за Милан, јавниот обвинител објави дека тие заедно со Јуве, Фиорентина и Лацио се клубовите под истрага. Ете ти го пречесниот Милан :bip:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
zEk0 напиша:
Бидејќи не знаеш, ќе ти кажам: поради местење натпревари Милан беше пратен во Серија Б. А еве и за прв пат откако си жив и откако знаеш за Милан, јавниот обвинител објави дека тие заедно со Јуве, Фиорентина и Лацио се клубовите под истрага. Ете ти го пречесниот Милан :bip:
Незнам од кај ти е изворот, ако ги видам јас директорите на Милан да си дат оставка тогаш ќе бидам убеден. Во текстот како шо гледам јас пиши само еден ред за Милан и нема врска муабетот. Не се најдени ни разговори ни никакви други докази. Да почекаме да излези некоја таква информација на официјални вести и тогаш ќе коментираме. Убо прочитај во текстот пиши дека се разгледуваат натпревари на Милан шо не значи ама баш ништо.

П.С. Зеко, сега кога веќе си убеден дека Јуве е нечист тим, не мораш да го претвориш целиот преостанат фудбалски свет во нечистотија, за да ти биди полесно. Ако има правда брат вгодина ќе гледаш интересен второлигашки фудбал , а јас ќе гледам досадно ама чесно Калчо.:bip:
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
Sindikat напиша:
Незнам од кај ти е изворот, ако ги видам јас директорите на Милан да си дат оставка тогаш ќе бидам убеден. Во текстот како шо гледам јас пиши само еден ред за Милан и нема врска муабетот. Не се најдени ни разговори ни никакви други докази. Да почекаме да излези некоја таква информација на официјални вести и тогаш ќе коментираме. Убо прочитај во текстот пиши дека се разгледуваат натпревари на Милан шо не значи ама баш ништо.

П.С. Зеко, сега кога веќе си убеден дека Јуве е нечист тим, не мораш да го претвориш целиот преостанат фудбалски свет во нечистотија, за да ти биди полесно. Ако има правда брат вгодина ќе гледаш интересен второлигашки фудбал , а јас ќе гледам досадно ама чесно Калчо.:bip:
Не гледаш? Изгледа дека си слеп или имаш потреба од диоптер. Прочитај си и денеска во Мак. Спорт на македонски ако не ти е јасно на англиски. Милан, Јуве, Фиорентина и Лацио се вмешани во местење натпревари, а ова не доаѓа од весниците во Италија туку од прес-конференција на јавниот обвинител па не знам што би било порелевантен извор од тоа (сигурно дека не медиумите контролирани од Берлускони). А баш оваа вест што ја пастирав доаѓа од Channel 4 - Football Italia, ако следиш малку Серија А ќе ти биде јасно за каков медиум станува збор - ако ова не е официјална вест, тогаш не знам што е официјално (Бане Илиевски на Телма можеби? :))

Од целиов случај можеби ќе произлезе тоа дека Јуве е нечист тим но не сум ЈАС тој што се обидувам “да го претворам целиот фудбалски свет во нечистотија“, туку така велат информациите. Фактот што Милан е вмешан во истава ситуација ни најмалку не го оправдува Јуве, ова едноставно го постирав колку да ти стане малку појасна ситуацијата за твојот клуб кој “е најчист во Италија“ и “никогаш не бил вмешан во скандали и местење натпревари“ - токму Милан БИЛ вмешан (не знам што менува тоа што ти не си бил роден тогаш, ова е истиот Милан) и Милан Е под истрага во моментов.
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
А еве ги и натпреварите кои се под истрага:

[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Reggina 2-1 Juventus
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Lecce 0-1 Juventus
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Juventus 2-1 Lazio
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Fiorentina 1-0 Bologna
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Bologna 0-1 Juventus
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Juventus 2-1 Udinese
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Roma 1-2 Juventus
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Inter 3-2 Fiorentina
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Fiorentina 3-3 Juve
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Chievo 0-1 Lazio
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Lazio 2-0 Parma
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Bologna 1-2 Lazio
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Siena 2-1 Milan
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Lazio 1-1 Fiorentina
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Chievo 1-2 Fiorentina
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Lecce 3-3 Parma
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Livorno 3-6 Siena
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Milan 1-1 Brescia
[/FONT]
[FONT=Arial,Helvetica,Geneva,Swiss,SunSans-Regular]Milan 1-0 Chievo[/FONT]
 

Bale82

Bwagojce
Член од
22 април 2005
Мислења
227
Поени од реакции
4
Па ова е мафија стварно абе цела лига е местена вкрај и чесните деца ги има тие никогаш шо не местат утакмици ....


THE ‘SUSPECTED’ MILAN GAMES
Not just Moggi is involved in these interceptions, even a Milan manager (Meani) who calls the linesman Contini, designated for the Milan-Brescia match of the 9th of April 2006 which ended 1-1. In this interception, Contini calls Mean for a dinner-meeting

Meani: ..cool, if there wasn’t the uncle, however always eh?
Contini: *laughs*

The second game is Milan-Chievo 1-0 from the 20th of April and the interception involves Bergamo and Pairetto

Bergamo: "a...a…and, one who has been already for two months which we should have put him and there was some pressure and therefore… we put Puglisi to direct Milan-Chievo?...ehm, yesterday there were mistakes and therefore they ask: why do you penalize us? ehm, that is with me they did not speak, eh? I’ll tell you the truth, they alled Gennaro (Mazzei)

The third match is Siena-Milan 2-1 from the 17th of April 2005. In this case, according to the investigators believe that the Rossoneri were damaged in favour of Juve.

Mazzini to Giraudo: "however...however I must say that our friend was exceptional at Siena, eh

Contini talking about Baglioni, linesman designated for the Siena-Milan game: he’s Pairetto’s friend, if you want to know he’s the one who books the tickets for him, that Pairetto goes to eat at his house, not at the restaurant, at his house.
Meani: "What the f…, what the f…, I really don’t want him, I don’t want him, I never asked for him nor wanted him, this is one… now he’s also asking me to be very careful, dh, not to make mistakes because Galliani is very angry, obviously. So tell him to be very careful form now on… till the end of the season… however Gennaro is very angry, tell him that from now on he must not make any f…. mistakes because he’s very angry, therefore also on Wednesday try to send two intelligent ones.

Ме мрзи да преведвам помачете се малку

Целосниот текст е на ова Страница.


Матна работа
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
zEk0 напиша:
Не гледаш? Изгледа дека си слеп или имаш потреба од диоптер. Прочитај си и денеска во Мак. Спорт на македонски ако не ти е јасно на англиски. Милан, Јуве, Фиорентина и Лацио се вмешани во местење натпревари, а ова не доаѓа од весниците во Италија туку од прес-конференција на јавниот обвинител па не знам што би било порелевантен извор од тоа (сигурно дека не медиумите контролирани од Берлускони). А баш оваа вест што ја пастирав доаѓа од Channel 4 - Football Italia, ако следиш малку Серија А ќе ти биде јасно за каков медиум станува збор - ако ова не е официјална вест, тогаш не знам што е официјално (Бане Илиевски на Телма можеби? :))

Од целиов случај можеби ќе произлезе тоа дека Јуве е нечист тим но не сум ЈАС тој што се обидувам “да го претворам целиот фудбалски свет во нечистотија“, туку така велат информациите. Фактот што Милан е вмешан во истава ситуација ни најмалку не го оправдува Јуве, ова едноставно го постирав колку да ти стане малку појасна ситуацијата за твојот клуб кој “е најчист во Италија“ и “никогаш не бил вмешан во скандали и местење натпревари“ - токму Милан БИЛ вмешан (не знам што менува тоа што ти не си бил роден тогаш, ова е истиот Милан) и Милан Е под истрага во моментов.
Добро бе фнуче не се пали по толку. Знам јас убо шо е и како е скандало со Милан. редовно читам на форумо MilanMania и не постои ни еден навивач шо знај кој е тој Меани. Кој куро е Меани незнам ни јас и шојма врска тој со Милан. Прво прашање е дали тој е чоек на Милан пошто наместените утакмици не се во корист на Милан туку против него. На натпреваро со Сиена на Милан му беше поништен гол. Вторио натпревар со Киево, мене поќе разговоро (шо треба да биди единствениот доказ) ми личи на нервоза на некој поради победата на Милан, и на овај натпревар му беше чист гол поништен на Милан. На натпреваро со Бреша има само 2 нејасни некомплетни реченици шо ништо не значат. Ако Милан како тим бил вмешан во местени натпревари то не значи дека челниците на Милан имат местено (оти ова се натправари местени против Милан). Јас не гледам никој од челниците на Милан тука вмешан.
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
Ти не го знаеш Меани иско како што јас не ги знам останатите од бордот на директори на Јуве освен Бетега, Џираудо и Моџи. Сега никој не го знаел тој Меани?! Сигурно пак Моџи вмешал прсти и го бутнал во Милан :)

Не разбирам само што ти е чудно со местените (наводно, ништо не е потврдено на суд) натпревари на Милан?!?! Кога се мести за кладилница по некоја логика мести тимот што е фаворит и се “штима“ пораз на фаворитот (или нерешен резултат). Целата фрка е за кладилници а не за тоа кој ќе биде шампион, тоа најмногу ме боли (барем мене лично).
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
zEk0 напиша:
Ти не го знаеш Меани иско како што јас не ги знам останатите од бордот на директори на Јуве освен Бетега, Џираудо и Моџи. Сега никој не го знаел тој Меани?! Сигурно пак Моџи вмешал прсти и го бутнал во Милан :)

Не разбирам само што ти е чудно со местените (наводно, ништо не е потврдено на суд) натпревари на Милан?!?! Кога се мести за кладилница по некоја логика мести тимот што е фаворит и се “штима“ пораз на фаворитот (или нерешен резултат). Целата фрка е за кладилници а не за тоа кој ќе биде шампион, тоа најмногу ме боли (барем мене лично).
Абе брат, знам дека е за кладилници, ама Меани е некој си соработник на Милан. Ако сакаш десет линкој ќе ти дам кај да прочиташ дека Милан всушност се жртви во целиот случај. Ете види на официјалната страна на Милан. Милан сигурно нема да ја прокоцка сезоната за ситни (ситни во споредба со парите кои се добиват со освојување на титулата и зголемувањето на популарноста привлеквање на спонзори итн.) пари од кладилници. Ова е најверојатно некоја грешка на обвинителот, грешки сме луѓе прајме. Ко ќе се добие одлуката ќе коментираме.


И нема потреба да ги знајш другите луѓе од бордот на Јуве, оти овие тројца се вмешани и то длабоко во местењето на натпревари. Иако ти се чини дека се работи само за обложување, тука Јуве тепа 2 муви со еден удар. Јуве од спонзори никогаш немаше да земи толку пари ако не освоеше толку титули.

Ако има правда, и ако Италија сака да го сочува достоинството во фудбалскиот свет јувентус вгодина ќе игра во лига со понизок ранг и ќе му бидат одземени титулите добиени со помош на судиите (барем оние шо може да се докажат).

П.С. Вервај ми брат дека отворање на очите на навивач на Јувентус е најтешката доброволна работа која некогаш сум ја работел. :star:
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
со голот на делпјеро во 91 минута конечни 0-2 за јуве.

честито титула

п.с. се надевам последна.:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Нема да му ја честитам титулата на Јуве, да дај госпо никогаш поќе со очи титула да не видат, втора лига да скапат, цела фамилија Ањели во италијанските затвори да ја осеќа топлата братска љубов и секој фудбалер (и за Буфон важи, то гнасното најпоќе е замешано, добро сеа под услов да си остани во Јуве:icon_lol: ) шо е замешан во местењето натпревари да скрши 2 нозе и никогаш поќе топка да не шутни.:bip:
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
ај со срека и понатаму одгодина Фиорентина да Биде Првак
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom