Фантом организација го преплави Скопје со плакати

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.138
Поени од реакции
26.827
Да беше инаква содржина на плакатите ќе баравме почитување на правната држава...:smir:

ОК е премисата ист аршин за сите, ама и кај нас еднаш да залута Робин Худ! Па, јеби га нема ништо лошо во тоа што е напишано. (ниту штетно за државата)

Само да не забегаат, за сега се на место...:toe:
Тоа што јавно не е изложено името на организаторите, не значи дека правно не е регулирано. Едноставно не ставиле реклама од разни причини, можда страв од притисоци и етикетирање.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Тоа што јавно не е изложено името на организаторите, не значи дека правно не е регулирано. Едноставно не ставиле реклама од разни причини, можда страв од притисоци и етикетирање.
Ако не се лажам законски мора да стои кој е поддржувач на кампањата. (не сум сигурна)
Без оглед дали е позиција или опозиција, „јачање на идентитет“ во шкакливи времиња ќе наиде на оспорувања, тези и противтези...

Јас ги разбирам зошто се фантоми - нека бидат!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Ако не се лажам законски мора да стои кој е поддржувач на кампањата.
А што е битно? За после да се пукаме овде дека тоа лице е внук на оној...оној бе бизнисменот...вмровецот..Не бе од сдс бивши член бил. Абе него го плаќале овие од ...

Муабетот и ако се дознае кој е, ќе се сведе на ова погорното. Пошто во муабет (каква и да е темата) важи она глупо правило дека сдсм и вмро се алфа и омега на македонското општество.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
А што е битно? За после да се пукаме овде дека тоа лице е внук на оној...оној бе бизнисменот...вмровецот..Не бе од сдс бивши член бил. Абе него го плаќале овие од ...

Муабетот и ако се дознае кој е, ќе се сведе на ова погорното. Пошто во муабет (каква и да е темата) важи она глупо правило дека сдсм и вмро се алфа и омега на македонското општество.
Ako ti najde drzavata stoka na crno dali ke snosis odgovornost krivicno i materijalno.
Od kade da znam deka nekoj ne gi trosi parite od budzet.
Pa tie se pari koj jas kako graganin gi plakam.
Ne moze na site mesta araclii da kaznuvat za da se polni budzetot a ovde da se zatvorat oci pred ocigleden kriminal.
Neli sme za otvoreno opstestvo.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Ako ti najde drzavata stoka na crno dali ke snosis odgovornost krivicno i materijalno.
Od kade da znam deka nekoj ne gi trosi parite od budzet.
Pa tie se pari koj jas kako graganin gi plakam.
Ne moze na site mesta araclii da kaznuvat za da se polni budzetot a ovde da se zatvorat oci pred ocigleden kriminal.
Neli sme za otvoreno opstestvo.
Преминуваш улица понекогаш надвор од пешачкиот премин? Секогаш вмимаваш кога се паркираш? Кога ќе смениш живеалиште ја мењаваш адресата во законскиот рок од 7 дена?

Има n очигледни кршења на законот. Во случајот зборуваме за нешто што не штети на самата државата, нема флагрантни последици, и уште повеќе - разбирливо е зошто инкогнито е направено!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.138
Поени од реакции
26.827
Преминуваш улица понекогаш надвор од пешачкиот премин? Секогаш вмимаваш кога се паркираш? Кога ќе смениш живеалиште ја мењаваш адресата во законскиот рок од 7 дена?

Има n очигледни кршења на законот. Во случајот зборуваме за нешто што не штети на самата државата, нема флагрантни последици, и уште повеќе - разбирливо е зошто инкогнито е направено!
Нема кривично дело во случајот со флаерите. Може има прекршочно, од типот дека не се залепени на места предвидени за тоа, но никаде не пишува дека мора да се наведе организаторот на вакви флаери.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Да беше инаква содржина на плакатите ќе баравме почитување на правната држава...:smir:

ОК е премисата ист аршин за сите, ама и кај нас еднаш да залута Робин Худ! Па, јеби га нема ништо лошо во тоа што е напишано. (ниту штетно за државата)

Само да не забегаат, за сега се на место...:toe:
Aj sto e bitno deka nekoj trosi za nesto sto site go znaeme,vazno e da se perat parite i da zivee nekoj .Za narodot ke go kaznuvame na sekoj cekor so prekrsoci tuzbi i ke sobirame pari za da mozeme uste reklamcinja da pravime so nasite partiski agencii.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.138
Поени од реакции
26.827
Aj sto e bitno deka nekoj trosi za nesto sto site go znaeme,vazno e da se perat parite i da zivee nekoj .Za narodot ke go kaznuvame na sekoj cekor so prekrsoci tuzbi i ke sobirame pari za da mozeme uste reklamcinja da pravime so nasite partiski agencii.
Грујо ич не му чуе за Александар од 30 метри, па ќе се крие за плакативе, дај не биди патетичен.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Нема кривично дело во случајот со флаерите. Може има прекршочно, од типот дека не се залепени на места предвидени за тоа, но никаде не пишува дека мора да се наведе организаторот на вакви флаери.
Nemaat m...nja zatoa i se krijat.Sepak ke treba da kazat koj bese tolku darezliv .A odgovorot pak ke ne vodese deka so nasi pari si igraat majtap
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.138
Поени од реакции
26.827
Nemaat m...nja zatoa i se krijat.Sepak ke treba da kazat koj bese tolku darezliv .A odgovorot pak ke ne vodese deka so nasi pari si igraat majtap
Прво целава работа ако ја сваќаш како мајтап, тогаш или не си Македонец или имаш проблем со разумот. Второ, имаш бе начин да дознаеш ако те интересира, оди и прашај дали е легално или не.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.740
Поени од реакции
12.184
Ako ti najde drzavata stoka na crno dali ke snosis odgovornost krivicno i materijalno.
Od kade da znam deka nekoj ne gi trosi parite od budzet.
Pa tie se pari koj jas kako graganin gi plakam.
Ne moze na site mesta araclii da kaznuvat za da se polni budzetot a ovde da se zatvorat oci pred ocigleden kriminal.
Neli sme za otvoreno opstestvo.
Добро, а зошто не дигна врева кој го стави клозетот-вц шољата каде пишуваше Шатев? Со чии пари? Или ако се кака против Македонија по медиуми и со антискулптури не е битен изворот? Исти аршини?

Ako ti najde drzavata stoka na crno dali ke snosis odgovornost krivicno i materijalno.
Od kade da znam deka nekoj ne gi trosi parite od budzet.
Pa tie se pari koj jas kako graganin gi plakam.
Ne moze na site mesta araclii da kaznuvat za da se polni budzetot a ovde da se zatvorat oci pred ocigleden kriminal.
Neli sme za otvoreno opstestvo.
Добро, а зошто не дигна врева кој го стави клозетот-вц шољата каде пишуваше Шатев? Со чии пари? Или ако се кака против Македонија по медиуми и со антискулптури не е битен изворот? Исти аршини?

Мене ми е сеедно кој ги постави, одел, давал пари, лепел...а пред тоа идејно го смислил...значи се трудел, но не да и наштети на државата.
 

goodman_91

Бубалица
Член од
2 јануари 2008
Мислења
1.341
Поени од реакции
29
Сакам таков плакат за да го закачам во соба како постер!:vozbud::vozbud:
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Добро, а зошто не дигна врева кој го стави клозетот-вц шољата каде пишуваше Шатев? Со чии пари? Или ако се кака против Македонија по медиуми и со антискулптури не е битен изворот? Исти аршини?


Добро, а зошто не дигна врева кој го стави клозетот-вц шољата каде пишуваше Шатев? Со чии пари? Или ако се кака против Македонија по медиуми и со антискулптури не е битен изворот? Исти аршини?

Мене ми е сеедно кој ги постави, одел, давал пари, лепел...а пред тоа идејно го смислил...значи се трудел, но не да и наштети на државата.
Ako trosat enormni moj pari da ke se bunam.Koga nemat m....nja da se kazat znaci deka tuka smrdi.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Nemaat m...nja zatoa i se krijat.Sepak ke treba da kazat koj bese tolku darezliv .A odgovorot pak ke ne vodese deka so nasi pari si igraat majtap
Не бе син-ко :)


Тебе и останатите син-кофци ги мачи простата логика:

Доколку овие имаат пари за плакати и флаери низ целиот град, тогаш сигурно имаат доволно средства да платат некој да не' пребие. :helou:

Односно, имаат доволно моќ да поведат директна кампања против било кого.

Затоа сега се бара кој стоел позади ова, настана мало замешување и нервоза во партиските ложи.

И анти-владини и про-владини медиуми дигнаа џева, тоа само по себе си говори.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
344
Поени од реакции
11
Прво целава работа ако ја сваќаш како мајтап, тогаш или не си Македонец или имаш проблем со разумот. Второ, имаш бе начин да дознаеш ако те интересира, оди и прашај дали е легално или не.
Ako e legalno togas neka se javat.
Ti dadov klasicen primer.
Ako na nekoj mu fatat vo dukan nelegalna stoka toj ima da dobie krivicna i prekrsocna prijava.
Zakon si e zakon.
Ako nekoj dal pari za tie plakati red e da kaze koj e.
Kako vladata izleguva na pres konferencija da kaze deka i pocnuva kampanjata.
Ama ovde ne e cisto od start.
Ako e nevladina organizacija ima dva izvori na donacija .
Edniot e vladata
vtoriot e nekoja stranska donacija
Ako e stranska donacija me zabole
ako e vladata e togas i jas plakam danoci i imam pravo da mi se kaze zasto
trosat pari za da mi dokazat sum Makedonec .
I do koga ke ni dokazuvaat i ucat ovde vo nasava zemja deka sme Makedonci veke 18 godini dokazuvaat nekoi luge.I posle 18 godini nekoj si ima problem so svojot idintitet pa ke mi dokazuva

Не бе син-ко :)


Тебе и останатите син-кофци ги мачи простата логика:

Доколку овие имаат пари за плакати и флаери низ целиот град, тогаш сигурно имаат доволно средства да платат некој да не' пребие. :helou:

Односно, имаат доволно моќ да поведат директна кампања против било кого.

Затоа сега се бара кој стоел позади ова, настана мало замешување и нервоза во партиските ложи.

И анти-владини и про-владини медиуми дигнаа џева, тоа само по себе си говори.
Pa i vo pravo si ,nema sto ti stoi i ova obrazlozenie.
Ama priznaj deka i parite trebaat da se kontroliraat .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom