Фантастика

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Мојот омилен жанр. :cuc: Star Trek универзумот, Star Wars, DUNE, Neuromancer, Forgotten Realms, Dragonlance, you name it. Некој од вас чита ваква ствар? Sci fi или Fantasy? Кои писатели ги преферирате? И дајте некоја книга на заем ако ви фајча прашина ќе размениме нешо.
 

LP Fan

Mike Shinoda
Член од
10 мај 2006
Мислења
117
Поени од реакции
1
Не сум многу ама стварно најбоље е The Hitchhiker's guide to galaxy. Многу е мрдната книгата. Ем ти дава вселена и универзум и ем хумор. Имав и смешна верзија на star trek(мислам дека беше Тhe Hitchhiker's guide to star trek) и не стигнав да ја прочитам.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Анастазија напиша:
Јас... Ко да не се пронаоѓам овде:)
Па МИСЛАМ дека Мајсторот и Маргарита би бил НЕКАКОВ вид на фантастика паааа....welcome aboard!
 
Член од
17 мај 2006
Мислења
70
Поени од реакции
1
nema nesto poglupo za mene od star trek
izvini brat ama taka mislam
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Toreador напиша:
Па МИСЛАМ дека Мајсторот и Маргарита би бил НЕКАКОВ вид на фантастика паааа....welcome aboard!
Да бе, ако така гледаш и Грчките митови се чиста фантастика. Ама не зборам за тоа. Зборам за science или за epic fiction. Едно време ми се допаѓаше Господарот на прстените ама не повеќе.
 

Toreador

Spectacular Apocalypse
Член од
24 јуни 2005
Мислења
3.374
Поени од реакции
48
Анастазија напиша:
Да бе, ако така гледаш и Грчките митови се чиста фантастика. Ама не зборам за тоа. Зборам за science или за epic fiction. Едно време ми се допаѓаше Господарот на прстените ама не повеќе.
Ваљда не си ја читала Силмарилион и The Hobbit. Ги имам малце онака разлистено, ептен се закон. А LOTR На македонски јазик....гррр....не се осмелувам да допрам. *shudders*
 

Мишелинка

расол
Член од
19 мај 2006
Мислења
3.449
Поени од реакции
385
Tolkin - Незавршената приказна ја прчитав неодамна и не е лошо. За оние кои се фанови на Прстените ја препорачувам.
 
Член од
8 јуни 2006
Мислења
7
Поени од реакции
0
ako go obozavate tolkin vi go preporacuvam Robert jordan so serijalot ,,tocak vremena,,. Dosega se isdadeni 11 dela i momentalno go pisuva 12-tiot i posleden. Na srpski se prevedeni 5 i moze da gi najdete vo tabernakul po cena od 400 denari. Ednakov so Tolkin
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Хари Потер сите делови. Фантастика, која е прикажана на еден преубав начин.
 
Член од
9 април 2009
Мислења
32
Поени од реакции
0
New Moon,Narnia,Harry Potter...најдобрите филмчиња...:cds::aplauz:
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Би ги додал и класиците на Жил Верн, кои спаѓаат во под категоријата научна фантастика: "20.000 милји под море", "Патување до центарот на земјата", "Пат околу светот за 80 дена".
Секако и "Времеплов" на Херберт Џорџ Велс, ремек делото за можеби најпосакуваната работа на човечкиот мозок низ историјата: временската машина.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Toreador, изгледа дека си ги прочитал побитните книги... Ти фали Кларк, малку Урсула Легвин, Автостоперскиот водич ако не ти е на листата итно да го додадеш...
Инаку има многу убави SF книги ама кај нас малку поретко се наоѓаат. Подобрите сум ги читала на англиски...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
4.716
Мојот омилен жанр. :cuc: Star Trek универзумот, Star Wars, DUNE, Neuromancer, Forgotten Realms, Dragonlance, you name it. Некој од вас чита ваква ствар? Sci fi или Fantasy? Кои писатели ги преферирате? И дајте некоја книга на заем ако ви фајча прашина ќе размениме нешо.
Исто, тоа е и мој омилен жанр, особено Ѕвездени патеки.
Во последно време нешто блиско на ова сум ги читал Ангели и демони, исто така ептен добра книга.
 

GTFO

Pushing the button
Член од
3 април 2009
Мислења
5.654
Поени од реакции
4.579
Најинтересни ми се делата на Жил Верн:Пат Околу Светот за 80 Дена, Патување до Центарот на Земјата,20 000 Милји Под Морето,Мистериозниот Остров.
Исто ги имам сите Хари Потер,Нарнија и Господар на Прстените книги,а последни што сум ги читал се Кодот на Да Винчи и Ангели и Демони од Ден Браун. Од СФ ги имам прочитано и Автостоперски Водич Низ Галаксијата(ги даваа со Време бесплатно книгите) и неколку книги од Џорџ Велс (Временската Машина,Невидливиот Човек,)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom