Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.072
Поени од реакции
57.365
Може ли да се избере изборе предмет од друг смер...? Пример ИТ системи за учење да можат да го изберат студенти на ИКИ/КНИ а е во листата изборни предмети на Е Технологии...
Мoже
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Јас зедов ИТ Системи и Маркетинг иако сум на КНИ. :)
Си го олеснил семестарот...Инаку јас сум на ИКИ и јас го земав ИТ системи...Ако ништо друго барем 1-2 предмети полесни да не се замараме...:D
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Зошто толку мала заинтересираност за ики?
Читајќи ги минатите постови , луѓе викаа дека бил , тежок , ама почитуван смер.
Да не направив погрешна одлука?
според предметите што се учат ми изгледа добар, да не речам интересен.
Одличен избор...ИКИ е смер со поширока теориска основа, опфаќа помал дел од дигиталната електроника и хардверското ( машинско работење а компјутерот и во останатиот ,,софтверски дел'' е сличен со КНИ. Воедно ИКИ е и хронолошки смер бидејќи почнуваш од основата па постепено се надоградуваш. Заедно со КНИ важат за двете најтешки и најобемни студики програми...Спремај се добро, прва година на ИКИ е убедливо најтешка, нема простор за маневар ( кој во втора и повисоките години го имаш со тоа што има доста изборни и можеш да бираш изборни и од други смерви), уште за прв семестар потребни ти се познавања за определени интеграли и изводи за Основи на електрични кола и Физика 1, и добра основа од Математика во 3 и 4 година средно за Калкулус 1...Од двата изборни мој совет ти е да го одбереш Вовед во Информатика...
 

M@R

Член од
1 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Бази на податоци кај кого да слушам кој е најок
Д-р Данчо Давчев
Д-р Маргита Кон-Поповска
Д-р Горан Велинов
???
 
Член од
24 август 2012
Мислења
19
Поени од реакции
1
Дали треба да се пријават предметите на iknow, и јас не можам никако да се најавам на iknow, да не го има некој истиот проблем???
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Дали треба да се пријават предметите на iknow, и јас не можам никако да се најавам на iknow, да не го има некој истиот проблем???
Ако си втора или поише, тогаш треба да ги пријавиш, ако мислиш на запишување предмети електронски. Дали одиш преку оваа постапка:
students.finki.ukim.mk > електронско досие > најава ?
Ако и понатаму неможеш да се логираш со твојот индекс и лозинка, тогаш прашај во студентски или пиши му меил на Боро Јакимовски.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
986
Поени од реакции
1.410
Минатата година кога започнаа предавањата за втора,трета и четврта година?
 

GlaDOS

Surreal Fag
Член од
27 март 2012
Мислења
141
Поени од реакции
38
Едно прашње, може да се смени група за бруцоши? На пример од прва во четврта и како оди тоа?
 

nkL

The Creator
Член од
20 декември 2013
Мислења
34
Поени од реакции
7
Знае некој како се мења група на финки за прва год? :D
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.320
Поени од реакции
1.277
Еве и јас сакам да сменам група од 4-та на 1-ва на ПЕТ затоа што не ми одговара распоредот на часовите и нема да можам да си идам во Петок дома а и цимерот е во 1-ва група. Прочитав на страната на ФИНКИ „НАПОМЕНА: Промена на група е дозволена само доколку постои преклопување со друг предмет (изборен или предмет од друга студиска година). Молба за промена се доставува во студентски прашања.“ ама не сфаќам баш добро, распоредот на часови на 4-та и 1-ва група е различен, дали можам да се префрлам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom