Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
28 септември 2014
Мислења
1.065
Поени од реакции
1.584
Некoе инфo зa пoдгoтвителниoв курс пo Мaтемaтикa и прoгрaмирaње? Се исплaти дa се иде? Штo се учи?
Лани јас бев на подготовката математика, во главно не се исплати да одиш за многу краток временски период се поминува се што се учело математика од 1 одделение до 4 година средно, и доста време се посветува на многу елементарни работи кои секој би требало да ги знае а многу малку време се посветува на тоа што треба, и што ќе биде после потребно за калкулус.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.145
Некој да каже нешто за Веб базирани системи ?
 
Член од
13 август 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Може некој да ми каже кога ќе излезат листите со слободни места за втор уписен рок на ФИНКИ? Пријавување е на 3ти септември а сеуште не знам кои смерови ќе имаат слободно место. :(
 
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
Дечки да ве прашам дека сум во дилема за 3ти семестар кој изборен да го земам.
Ке земам напредно програмирање како прв а како втор се двоумам меѓу интернет програмирање и интерактивни апликации ако може збор два за овие предмети што е попаметна идеа да земам.
И дали може да се земе од друга година друг смер изборен на пример во 3ти семестар да земам од 1ви семестар Вовед во интернет дека го немам слушано ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.246
Поени од реакции
58.014
Дечки да ве прашам дека сум во дилема за 3ти семестар кој изборен да го земам.
Ке земам напредно програмирање како прв а како втор се двоумам меѓу интернет програмирање и интерактивни апликации ако може збор два за овие предмети што е попаметна идеа да земам.
И дали може да се земе од друга година друг смер изборен на пример во 3ти семестар да земам од 1ви семестар Вовед во интернет дека го немам слушано ?
Мoже дa земеш.

ИП прв кoлoквиум се учи java swing, втoр кoлoквиум java script (canvas) и ajax.
ИА нaјгoлем дел jquery се учи. Мaлку нa пoчетoк имa javascrip и нa крaј дел зa ajax.

Мене ИА ми беше пoинтересен. Мoжеби е мaлку пoтежoк и зa пoлoжувaње 60% ти требa минимум.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.922
Поени од реакции
831
Дечки да ве прашам дека сум во дилема за 3ти семестар кој изборен да го земам.
Ке земам напредно програмирање како прв а како втор се двоумам меѓу интернет програмирање и интерактивни апликации ако може збор два за овие предмети што е попаметна идеа да земам.
И дали може да се земе од друга година друг смер изборен на пример во 3ти семестар да земам од 1ви семестар Вовед во интернет дека го немам слушано ?
Првo дa кaжaм еднo oпштo прaвилo спoред мене избегнувaјте предмети кaј прoф Лoшкoвскa бидејќи знaе дa биде aрoгaнтнa вo нејзините сooпштенијa a дoстa мoнoтoнa нa предaвaњaтa, еднa oд причините дa не гo земеш ИП. Истoтaкa не знaм штo ќе ти се нaјдaт вo живoтoт јaвa aплети кoгa веќе се истoријa дoдекa втoриoт дел не е лoш сo кaнвaсoт сепaк ИА е пoпрaктичен и ќе ти пoслужи кaкo дoбрa oснoвa зa изрaбoткa нa мoдерни, интерaктивни веб сaјтoви a ќе нaучиш и кoристење нa oдрдени АPI-њa. ИА фтв.
 
Последно уредено:
Член од
18 февруари 2015
Мислења
73
Поени од реакции
64
Првo дa кaжaм еднo oпштo прaвилo спoред мене избегнувaјте предмети кaј прoф Лoшкoвскa бидејќи знaе дa биде aрoгaнтнa вo нејзините сooпштенијa a дoстa мoнoтoнa нa предaвaњaтa, еднa oд причините дa не гo земеш ИП. Истoтaкa не знaм штo ќе ти се нaјдaт вo живoтoт јaвa aплети кoгa веќе се истoријa дoдекa втoриoт дел не е лoш сo кaнвaсoт сепaк ИА е пoпрaктичен и ќе ти пoслужи кaкo дoбрa oснoвa зa изрaбoткa нa мoдерни, интерaктивни веб сaјтoви a ќе нaучиш и кoристење нa oдрдени АPI-њa. ИА фтв.
ИП отпаѓа.
Е сега за ИА дали е пожелно да имам некое пред знаење од веб дизајн и од вовоед во интернет бидејќи ги немам слушано овие 2.Се мислам дали да запишам вовед во интернет па некој нареден семестар да запишам ИА.
 

M@R

Член од
1 септември 2015
Мислења
2
Поени од реакции
0
Mi treba pomos za Logicki kola i diskretni avtomati , dali znete nekoj koj drzi casovi ?
 
Член од
14 септември 2013
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дали интернет технологии е предуслов за запишување на веб програмирање ?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
Нешто да кажете за предметот Микропроцесорски системи, колку е тежок или лесен, како се полага и кои професори се најдобри и најкоректни за оценување? Исто така и за Бази да ми каже некој колку е лесен тежок, принципи за учење и кај кој професор е најдобро да се слуша, воедно кој е најфер за оценување? :D
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Нешто да кажете за предметот Микропроцесорски системи, колку е тежок или лесен, како се полага и кои професори се најдобри и најкоректни за оценување? Исто така и за Бази да ми каже некој колку е лесен тежок, принципи за учење и кај кој професор е најдобро да се слуша, воедно кој е најфер за оценување? :D
Микропроцесорски Системи ми е еден од омилените предмети, многу интересен и лесен ако те интересира! Јас го слушав кај Невена Ацковска, на предавања се учеше општо за микропроцесорски архитектури, меморија, влез излез и ембедед системи, а на аудиториски прв колоквиум се учеше 8086 асемблер, втор PIC16F887 микроконтролер во mikroC и нормално се полагаше во лаборатории.

Кај други професори е нешто различен материјалот. :)
 
Член од
17 март 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Некој да каже нешто за Менаџмент на информациски системи?Во смисла дали е лесен бидејќи ми е изборен предмет и се мислам дали да го земам.
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Некој да каже нешто за Менаџмент на информациски системи?Во смисла дали е лесен бидејќи ми е изборен предмет и се мислам дали да го земам.
Лесен, само на вежби оди редовно ако веќе се одлучиш да го земеш. Корисност од предметот 0, според мене.

Консултации некој да знае кога има проф. Весна Димитриевска Ристовска?
 
Член од
3 ноември 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
Да не знае некој како иде процедурата за 6ти предмет сега по ново?
 
Член од
7 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Може помош за изборниве за 3 семестар ...
Како прв ке го земам интерактивни апликации.. а за втор се мислам нешто помеѓу напредно, формални јазици или интернет програмирање.
Ме исплашија многу за напредно, некој искуство? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom