Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
9 март 2009
Мислења
999
Поени од реакции
392
^ Aма може да запишам изборен без да запишам задолжителен (бидејќи немам услов за задолжителните)..?
Неположените задолжителни предмети,односно тие што ти се за презапишување ќе мораш да ги запишеш.. е сега бидејќи немаш услов за некој задолжителни предмети од овој семестар да ги запишеш, на нивно место ќе си запишеш изборни предмети, без разлика кој изборен е и од која година е.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
A може во било која банка да се плати, така?
 
Член од
16 април 2014
Мислења
27
Поени од реакции
0
По предметот вештачка интелегенција предуслов е дискретни структури 2... дали диск. структури 2 е исто со дискретна мат 2? т.е. дали дискретна мат 2 е предуслов за вештачка интелегенција?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Некое мислење за кој било од предметиве:
1. Вовед во биоинформатика
2. Биокибернетика
3. Паралелно програмирање
4. Роботика
5. Вовед во роботика
6. Вградливи компјутерски системи[DOUBLEPOST=1422559494][/DOUBLEPOST]
Некој да каже збор-два за предметите Биокибернетика и Операциони истражувања, дали се тешки за положување и слично? Фала однапред! :)
Za operacioni istrazuvanja ne znam so ima vo predmetot ama tie so slusavme masinsko ucenje ovoj zimski semestar, go prasavme Kocarev dali moze da se napravi predmet masinkso 2 za da prodolzime. Rece ne moze tuku taka ama deka moze da se dogovormie vo nekoj od predmetite so gi drzi da prodolzi da ni predava za masinsko ucenje. Pred nedela 2 asistentkata ni pisa deka toj predmet ke bil Operacioni Istrazuvanja t.e. deka Kocarev ke predava vo pola od predmetot materijal od masinsko ucenje. A za biokibernetika i mene me interesira.[DOUBLEPOST=1422559869][/DOUBLEPOST]
По предметот вештачка интелегенција предуслов е дискретни структури 2... дали диск. структури 2 е исто со дискретна мат 2? т.е. дали дискретна мат 2 е предуслов за вештачка интелегенција?
Bar za nas KNI, DM2 e preduslov za vestacka. Kolku so znam diskretni strukturi slusaat ASI pa izgleda preduslov e bilo koj od tie 2 spored toa koja nasoka si.
 
Последно уредено:
Член од
9 септември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
Ве молам за одговор. За запишување нов семестар може да се плати во било која банка?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Некое мислење за кој било од предметиве:
1. Вовед во биоинформатика
2. Биокибернетика
1. Вовед во биоинформатика го предава Ацковска, денес бев на консултации, кажа дека во предметот се учат и делови од биологија и се работи на собирање и обработка на податоци, на пр. барање патерни за некоја болест во податоците. Не се потребни предзнаења од некоја област. Асистент е Моника.
2.Биокибернетика е кај Коцарев. Треба предзнаења од математика, диференцијали и матрици посебно. Ќе се работи на моделирање различни биолошки процеси, пр. ширење на ракот низ ткивата. Не го разбрав баш за програмскиот дел, прво спомна дека ќе се работи во Матлаб, после рече дека програмскиот дел е наш избор...сеуште нема асистент.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.930
Поени од реакции
12.422
Дали има макс.број на предмети кои може да се земат од друг смер? Јас си ги мешам секој семестар, пола мрежи, пола кни, да не испадне на крај имам мањак предмети од мојот смер?
И знам дека е рано за дипломска, ама дали може да се одбере тема која не е компатибилна со смерот?
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
1. Вовед во биоинформатика го предава Ацковска, денес бев на консултации, кажа дека во предметот се учат и делови од биологија и се работи на собирање и обработка на податоци, на пр. барање патерни за некоја болест во податоците. Не се потребни предзнаења од некоја област. Асистент е Моника.
2.Биокибернетика е кај Коцарев. Треба предзнаења од математика, диференцијали и матрици посебно. Ќе се работи на моделирање различни биолошки процеси, пр. ширење на ракот низ ткивата. Не го разбрав баш за програмскиот дел, прво спомна дека ќе се работи во Матлаб, после рече дека програмскиот дел е наш избор...сеуште нема асистент.
Одлично, и 2та ќе ги земам.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Можам да се префрлам на ПЕТ државна квота, моментално сум МТ државна :).
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Можам да се префрлам на ПЕТ државна квота, моментално сум МТ државна :).
не, мораш во приватна без разлика дали си моментално држ/при.
--------------------------------------------------------------
До сега не сум се запрашал дали тежината(level-от) кај изборните предмети т.е Л1-Л2 кај нас пред 2012 е строго утврдена и треба да се придржуваме и да ги бираме предметите во тој број или нема врска кој изборен која тежина ја има?

Второ, некој што нема занимација да му отворам работа-да сака да ги постави Аудиториските по Интернет Технологии на облак(секогаш сакам да сум напред со материјалот):D:icon_mrgr::D
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Заборавив да запишам предмети електронски на Iknow... Како беше процедурата, молба и казна требаше? Колку е казната, 500-че?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Дали има макс.број на предмети кои може да се земат од друг смер? Јас си ги мешам секој семестар, пола мрежи, пола кни, да не испадне на крај имам мањак предмети од мојот смер?
И знам дека е рано за дипломска, ама дали може да се одбере тема која не е компатибилна со смерот?
Му пратив мејл на продеканот за настава за ова за минатиот семестар, ми го одговори следново:

Секој изборен предмет, според законот за Високо образование, може да се избира од цел факултет, не само од насоката. Процентот е различен на секоја насока, но никогаш не е под 40%.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom