Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Чек, деловна пракса не се уствари тие 3 месеци пракса што мора да ги реализираме сите пред дипломирање? :O
не не башка тие 3 работни пракси пред дипломирање и + деловна пракса ти е задолжителен предмет во 8ми семестар за нас со стара програма
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Корисно ли е да се учи OpenGL ?
Ќе има ли корист за понатака кога ќе треба да се најде работа ?
Фала :D
Ако сакаш да се бавиш со векторска графика, да. (Игри, моделирање, симулации, на најразлични платформи)

Ако не, не.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
не не башка тие 3 работни пракси пред дипломирање и + деловна пракса ти е задолжителен предмет во 8ми семестар за нас со стара програма
Толку време издржав на факултетов, и сега пред дипломирање ќе ме убие :S
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
653
Поени од реакции
434
Леле ако заебат нешо со ова деловна пракса да морам пак да одам ЌЕ СЕ ОТПИШАМ ЗНАЧИ ОД СРАЊЕВО.

П.С. Бегајте од Ристе Стојанов најголемо срање е на факултетов. :)
П.П.С. Се извинувам за хејтот крај на испитна е :)
Сосем ок си е Ристе, не заебавај :)
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Инаку и јас мислам дека праксата шо ја праевме досеа 3 месеци уствари ќе биде Деловна Пракса предметот. Само вака демек формално постои како предмет со кредити. Во секој случај ќе ни е даеја кредити од праксата и да немаше предмет ваков.

Ама нешто се мислат чекаат официјален одговор СП финки.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.189
Дали некој го има слушано Вовед во когнитивни науки ?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Дали некој го има слушано Вовед во когнитивни науки ?
Инфо од Кулаков. После ваков одговор греота е да не запишеш.

Здраво,

Предметот по прв пат ќе се активира.
Јас сум инаку м-р по Когнитивни науки така што да ја проучувам оваа област ми е животна желба и имам доста што да кажам
Јас и го предложив предметот да се додаде во студиската програма, па се надевам дека ќе се активира.

Бидејќи не знам кој би можел да ги држи вежбите, предложив јас да ги држам и вежбите оваа година. Ама ова сеуште не е одлучено.

Така што материјалите за предавања и најверојатно и за вежби и за лабораториски вежби јас ќе ги спремам.
Замислувам предметот да го организирам како семинар, така што вежбите би биле дискусии околу разните теми и ќе ви ги делам материјалите однапред да се подготвувате.

На лабораториските вежби ќе пробаме на компјутер да направиме разни психо-физички експерименти за разни сетила, слушање, гледање, брзина на реакција и сл.
Лабораториските вежби ќе ги организираме во лабораторијата за интелигентна роботика (Барака 1) и тие би ги организирале само неколку пати споени по неколку часа.

Предзнаења не се потребни. Убаво е да се знае нешто од областа вештачка интелигенција (веројатно на студентите ќе им биде и положен предметот ВИ кој е сега во втора година).

Предметот е замислен како воведен во пошироката област.

Ќе се полага со тест и со семинарска работа и ќе има поени и за активност на часовите (пред с'е на вежбите и на лабораториските вежби).

Поздрав и се гледаме

Андреа
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.188
Поени од реакции
1.189
Инфо од Кулаков. После ваков одговор греота е да не запишеш.

Здраво,

Предметот по прв пат ќе се активира.
Јас сум инаку м-р по Когнитивни науки така што да ја проучувам оваа област ми е животна желба и имам доста што да кажам
Јас и го предложив предметот да се додаде во студиската програма, па се надевам дека ќе се активира.

Бидејќи не знам кој би можел да ги држи вежбите, предложив јас да ги држам и вежбите оваа година. Ама ова сеуште не е одлучено.

Така што материјалите за предавања и најверојатно и за вежби и за лабораториски вежби јас ќе ги спремам.
Замислувам предметот да го организирам како семинар, така што вежбите би биле дискусии околу разните теми и ќе ви ги делам материјалите однапред да се подготвувате.

На лабораториските вежби ќе пробаме на компјутер да направиме разни психо-физички експерименти за разни сетила, слушање, гледање, брзина на реакција и сл.
Лабораториските вежби ќе ги организираме во лабораторијата за интелигентна роботика (Барака 1) и тие би ги организирале само неколку пати споени по неколку часа.

Предзнаења не се потребни. Убаво е да се знае нешто од областа вештачка интелигенција (веројатно на студентите ќе им биде и положен предметот ВИ кој е сега во втора година).

Предметот е замислен како воведен во пошироката област.

Ќе се полага со тест и со семинарска работа и ќе има поени и за активност на часовите (пред с'е на вежбите и на лабораториските вежби).

Поздрав и се гледаме

Андреа
Фала ти многу. Ме интересира дали знаеш дали има повеќе луѓе што би го запишале ? Искрено се плашам да не не се активира :(
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Фала ти многу. Ме интересира дали знаеш дали има повеќе луѓе што би го запишале ? Искрено се плашам да не не се активира :(
Јас знам за 4 сосе мене. Штета ќе е ако не се активира, многу интересно делува.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
Дечки ве молам за брз одговор. Сакам да пријавам предмети вечерва и ги пријавив тие кои ги презапишувам, но од задолжителните од втора година не можам ниту еден да запишам, дека ги немам положено предметите. Е сега, може да запишам некој од изборните од втора? Ве молам за одговор, не сум од Скопје а утре ќе одам па да знам што да правам...
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Дечки ве молам за брз одговор. Сакам да пријавам предмети вечерва и ги пријавив тие кои ги презапишувам, но од задолжителните од втора година не можам ниту еден да запишам, дека ги немам положено предметите. Е сега, може да запишам некој од изборните од втора? Ве молам за одговор, не сум од Скопје а утре ќе одам па да знам што да правам...
Кој сакаш изборен може да го запишеш.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
^ Aма може да запишам изборен без да запишам задолжителен (бидејќи немам услов за задолжителните)..?
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.987
Поени од реакции
12.550
Избери изборен кој можеш да го запишеш, некој за кој исполнуваш услови.
 
Член од
9 септември 2013
Мислења
22
Поени од реакции
1
Значи нема да ми прават проблем поради незапишани задолжителни. Фала многу
 

Kajgana Shop

На врв Bottom