Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Hyperz

Изгубен во времето и просторот...
Член од
13 август 2011
Мислења
715
Поени од реакции
423
Има некој слушано Администрирање на ИТ системи ?
Според програмата изгледа интересно, ама би сакал да слушнам искуство од некој колега.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.974
Поени од реакции
12.518
Дали има некој материјали по Бази на Податоци , колоквиуми, испитни, решени, нерешени шо и да е, да знам шо се паѓа отприлика :)
Кај кој професор слушаш?
 
Член од
11 јуни 2012
Мислења
126
Поени од реакции
23
Дечки по системи на знаење дали некој има матрејали за задачите или од кај треба да се вежба ? :)
 

/МIRЧ3_МкД\

Временски патник
Член од
7 март 2012
Мислења
380
Поени од реакции
102
Ок нема врска , имало во копирница на феит некои испитни па ке земам од таму да разгледам.. Иако корисен, срање ми е предметот многу.. ги мразам тие дијаграмите :несвест:
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Некој збор за Надежност на системи?

Дали знае некој што слушал во претходните години Напредно програмирање што се паѓа на испит?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.974
Поени од реакции
12.518
Интелегентни системи/Складови на податоци и аналитичка обработка? Збор два ако ги имате слушано.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
18
Поени од реакции
2
Некој да сподели информација околу предметот Софтверско Инженерство?
 
Член од
13 април 2009
Мислења
113
Поени од реакции
2
Некоја информација повеќе околу делот со задачи :icon_mrgr:, бидејќи според описот даден на страната не е баш објаснето во кој јазик се работи....Какви задачи се решаваат и нивната тежина :icon_mrgr:? За софтверско инженерство ова..
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Теорија, теорија, теорија, покрај теоријата имаше и теорија, а да и теорија имаше.

Имате среќа што ви го сменија СИ да е само теорија, теорија, теорија и теорија .... пред 2-3 години чуда се учеа ..... еден од потешките предмети беше :)
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.165
Поени од реакции
1.141
Имате среќа што ви го сменија СИ да е само теорија, теорија, теорија и теорија .... пред 2-3 години чуда се учеа ..... еден од потешките предмети беше :)
Абе види подобро потежок предмет од кој ќе научиш нешто, него ли глупав предмет со 4 саати предавања. Материјалот е океј, може еден куп вежби да се направат и слично, а не да имаш прашања од типот, на 16ти слајд како беше набројуванката....[DOUBLEPOST=1421534441][/DOUBLEPOST]
Некоја информација повеќе околу делот со задачи :icon_mrgr:, бидејќи според описот даден на страната не е баш објаснето во кој јазик се работи....Какви задачи се решаваат и нивната тежина :icon_mrgr:? За софтверско инженерство ова..
Јас колку што знам лани имаше 2 предмета софтверско инженерство. Едниот е кај Боро и Катерина, другиот кај Маџаров и (Дејан?). Кај првите, нема никакво програмирање, од практична работа имавме само домашни. Ни дадоа еден голем проект за кој требаше да се направат use-case дијаграми, активити дијаграми итн и полагавме теорија од предавањата. Кај вторите професори мислам дека работеа нешто програмирање, Ц++ ќе да беше.
 
Член од
13 август 2014
Мислења
6
Поени од реакции
0
Да прашам ако може некој да ми објсани ако пишува не добива потпис на iknow системот тоа значи ќе треба да го презапишам предметот? Не ми е јасно се условите ги имама поплнето на часови редовна бев лабараториски идев проекти направив и не ми јасно што е работава можам да идам на консултации и да ми каже зошто или меил да пишам на професорката или асистентот?? Прва година сум па затоа вакво глупаво прашење прашувам. фала многу однапред.. :)
 
Член од
30 август 2013
Мислења
51
Поени од реакции
3
Да прашам ако може некој да ми објсани ако пишува не добива потпис на iknow системот тоа значи ќе треба да го презапишам предметот? Не ми е јасно се условите ги имама поплнето на часови редовна бев лабараториски идев проекти направив и не ми јасно што е работава можам да идам на консултации и да ми каже зошто или меил да пишам на професорката или асистентот?? Прва година сум па затоа вакво глупаво прашење прашувам. фала многу однапред.. :)
По кој предмет конкретно ? Можно е да има услов за лабораториските вежби, да треба некој минимум од сите да се направи или за проектот. Инаку мислам дека во документот на courses што ви го имаат објавено за предметот пишува зошто немаш добиено потпис. А ако не сака професорот да ти стави потпис, дефинитивно ќе го презапишеш предметот доколку ти е задолжителен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom