Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Потежок е четвртиот семестар со бази, оперативни и вештачка или третиот со веројатност, мрежи, алгоритми и напредно програмирање?
Искрено барем јас добив впечаток дека четвриот семестар му е потежок на повеќето колеги. Мене ми беше 10 пати потешко.
Бази ново sql, проект, оперативни shell python огромна теорија, вештачка lisp плус теоријата и задачите, визуелно c#, проект.
 

acermk

лавот во сенка
Член од
18 јуни 2009
Мислења
1.920
Поени од реакции
826
Да побарам ваша препорака, ми требаат неколку приватни часови Дискретна математика имате предлози?
Уште еднаш го поставувам прашањево, ве молам за барем некој одговор.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Уште еднаш го поставувам прашањево, ве молам за барем некој одговор.
Најдобро да го поставиш прашањето во групите што ти се од ФИНКИ на фејсбук. Таму секако ќе се најде некој кој нуди часови :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Збор два за теорија на информации? Кој и да прашав ми рече чути не прашви, а јас сум баш онака ентузијастички настроена. :icon_lol:
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.271
Збор два за теорија на информации? Кој и да прашав ми рече чути не прашви, а јас сум баш онака ентузијастички настроена. :icon_lol:
Батали.
Ако е тој предмет што е кај Бакева сега, сериозно ти велам не.
Тоа доаѓа како напредна веројатност, порано додека го држеше бабата беше убиствен предмет што 80% од студентите дипломираа со него.
И јас сум таков случај , бидејки немам време нема шанси за една недела да го спремим за испит така да подобро да си платам 1200 денари да го презапишам и на три колоквиума да си одам.
На испит ти ги дава трите колоквиуми захефтани. Накај 40+ прашања, теореми, докази, својства имаш.за на испит. Ако ти е изборен мој предлог е не, ако сепак ти е интересен пиши ќе ти пратим што се учи и нареден семестар ќе си го полагаме заедно.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.920
Поени од реакции
12.411
Батали.
Ако е тој предмет што е кај Бакева сега, сериозно ти велам не.
Тоа доаѓа како напредна веројатност, порано додека го држеше бабата беше убиствен предмет што 80% од студентите дипломираа со него.
И јас сум таков случај , бидејки немам време нема шанси за една недела да го спремим за испит така да подобро да си платам 1200 денари да го презапишам и на три колоквиума да си одам.
На испит ти ги дава трите колоквиуми захефтани. Накај 40+ прашања, теореми, докази, својства имаш.за на испит. Ако ти е изборен мој предлог е не, ако сепак ти е интересен пиши ќе ти пратим што се учи и нареден семестар ќе си го полагаме заедно.

Абе не ми е изборен,задолжителен ми е. Во одговорни за предметот стојат Бакева, Мишковски,Коцарев и Спасов. Ај прати ми некој материјалчиња.
Иначе не знам зошо го даваат задолжителен за мрежи, нас веројатност не ни беше задолжителен.
 

vakemk

vakemk
Член од
18 февруари 2009
Мислења
39
Поени од реакции
3
Здраво на сите :)
Ме интересира, тие што имаат положено дискретна математика 1 (ваљда доста ве има) дали учите само од презентации и аудиториски, дали учите од таа книгата што ја имаат поставено или учите од сосема друга литература? Или можеби од секаде :D Ме интересира бидејќи предметот не е толку тежок ама професориве ги прават да е тежок (барем јас така мислам) и даваат некои глупости на колоквиум, испит што ни на крај памет нема да ти текне дека ќе се падне. Поздрав и Благодарам :)
 
Член од
16 април 2012
Мислења
333
Поени од реакции
217
Здраво на сите :)
Ме интересира, тие што имаат положено дискретна математика 1 (ваљда доста ве има) дали учите само од презентации и аудиториски, дали учите од таа книгата што ја имаат поставено или учите од сосема друга литература? Или можеби од секаде :D Ме интересира бидејќи предметот не е толку тежок ама професориве ги прават да е тежок (барем јас така мислам) и даваат некои глупости на колоквиум, испит што ни на крај памет нема да ти текне дека ќе се падне. Поздрав и Благодарам :)
Јас го спремав само од аудиториски, доволно беше.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Здраво на сите :)
Ме интересира, тие што имаат положено дискретна математика 1 (ваљда доста ве има) дали учите само од презентации и аудиториски, дали учите од таа книгата што ја имаат поставено или учите од сосема друга литература? Или можеби од секаде :D Ме интересира бидејќи предметот не е толку тежок ама професориве ги прават да е тежок (барем јас така мислам) и даваат некои глупости на колоквиум, испит што ни на крај памет нема да ти текне дека ќе се падне. Поздрав и Благодарам :)
Можеш да си земеш и испитни задачи порано што се паѓале. Задачите од книгата нема да ти послужат многу, да не речам ич.
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Здраво на сите :)
Ме интересира, тие што имаат положено дискретна математика 1 (ваљда доста ве има) дали учите само од презентации и аудиториски, дали учите од таа книгата што ја имаат поставено или учите од сосема друга литература? Или можеби од секаде :D Ме интересира бидејќи предметот не е толку тежок ама професориве ги прават да е тежок (барем јас така мислам) и даваат некои глупости на колоквиум, испит што ни на крај памет нема да ти текне дека ќе се падне. Поздрав и Благодарам :)
Јас за прв колоквиум решавав од книгата, имав доста добри поени, а за втор решавав само од аудиториски извадив 60 некаде... Така да можеш да учиш само од ауд, ама тоа што некој напишал погоре дека задачите од книгата нема да ти послужат е булшит.Во аудиториските има од секој тип на задачи, ама само по 1-2, што реално не е доволно за да ги разбереш и сфатиш (барем според мене ). Исто така задачите кои ги даваат на колоквиум/испит се секогаш слични со некои задачи од книгата, да не речам исти....
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Здраво на сите :)
Ме интересира, тие што имаат положено дискретна математика 1 (ваљда доста ве има) дали учите само од презентации и аудиториски, дали учите од таа книгата што ја имаат поставено или учите од сосема друга литература? Или можеби од секаде :D Ме интересира бидејќи предметот не е толку тежок ама професориве ги прават да е тежок (барем јас така мислам) и даваат некои глупости на колоквиум, испит што ни на крај памет нема да ти текне дека ќе се падне. Поздрав и Благодарам :)
Убаво ти пишаа другите, доволно е да се научи од аудиториските, за положување. Но, во книгата има повеќе задачи, од кои често се паѓаат истите на колоквиум/испит.

Туку, некој да ми препорача за приватни часови Системски софтвер (оперативни системи), некој добро што спрема?
 
Член од
16 јуни 2011
Мислења
9
Поени од реакции
7
Дечки, а дневникот за пракса како треба да ви изгледа?
Јас ја завршив праксата ама не добив никаков дневник од фирмата. Ми беше кажано сама да си напишам па тие ќе ми го заверат. Може некој да ми прати готов, па јас да пробам да си го напишам мојот?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Туку, некој да ми препорача за приватни часови Системски софтвер (оперативни системи), некој добро што спрема?
Не верувам дека ќе најдеш такво нешто ама би ти помогнала ако имаш некое конкретно прашање. :)
P.S. сеа го видов тоа во заграда, мислиш на Системски софтвер од електро (исто со оперативни системи на финки) или од финки? Ако е електрашкиот ништо, немам слушано оперативни. :D
 

AniMagus

ペルソナ
Член од
20 октомври 2012
Мислења
1.161
Поени од реакции
4.292
Не верувам дека ќе најдеш такво нешто ама би ти помогнала ако имаш некое конкретно прашање. :)
P.S. сеа го видов тоа во заграда, мислиш на Системски софтвер од електро (исто со оперативни системи на финки) или од финки? Ако е електрашкиот ништо, немам слушано оперативни. :D
Дај некако преку ПП да се разбереме. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom