Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Г

Грејвдигер

Гостин
aham prvpat slusam ovie so gi nabrojuvas ali ke se ,,stegnam '' od pocetok ke gledam se da racistam ako mozam eventualno i work& travel da otidam a vaka spored tvoevo iskustvo dali e podobro voved vo internet ili kompjuterski aplikacii posto moram da biram ili lesni se i 2te
На ЕТ си? Инаку моја препорака ти е „Вовед во интернет“, многу поинтересен предмет од „Компјутерки апликации“. Во ВВИ се учи ИП адресирање и мрежи некои ситници, FTP и телнет( :facepalm: ) преку командна линија (тоа ти е првиот колоквиум), а вториот се учи HTML и малку CSS и тоа и се полага. Исто на крај имаш и семинарска на одредена тема.
КА ако сакаш да си играш со Word, Excel и слични тракатанци... :)
 
G

gk77

Гостин
Ги немам слушано тие предмети,ама претпоставувам Вовед во интернет дека е полесен...

Професионални вештини ти е уствари англиски, не е тешко воопшто ако имаш познавања од јазикот, Концепти за развој на софтвер е програмирање,т.е. основи на програмирање во програмскиот јазик C, ако немаш порано програмирано можда малку комплицирано ќе ти биде, ама ако си го сфатиш озбилно и му посветиш доволно внимание нема да ти е проблем да го совладаш.
За Компоненти и Веб Дизајн рано ти е уште, дури у втор семестар бираш. Ја Веб Дизајн слушав, не беше кој знае колу тешко, а и интересно ми беше, за Компоненти не знам. Нешто друго? :)
браос вакви форумџии барам ! ^-^ .што од прилика ке ми објаснат што е што .Dобар сум со анг ке се носам со тоа проф вештини ке одам на вовед во инт и веб дизајн се одлучив др нешто сега за сега да не прашувам (уше не сум почнал ) :P ако треба неш др ке ви досаѓам на форумов :P jbg
--- надополнето: 25 август 2012 во 22:37 ---
На ЕТ си? Инаку моја препорака ти е „Вовед во интернет“, многу поинтересен предмет од „Компјутерки апликации“. Во ВВИ се учи ИП адресирање и мрежи некои ситници, FTP и телнет( :facepalm: ) преку командна линија (тоа ти е првиот колоквиум), а вториот се учи HTML и малку CSS и тоа и се полага. Исто на крај имаш и семинарска на одредена тема.
КА ако сакаш да си играш со Word, Excel и слични тракатанци... :)
да да на ЕТ сум .Арно викаш кога веќе одам би одбрал нешто што понатаму ке ми користи html javascript etc.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
дечки дали моеже вонредно да се запишам на финки?
99% сум сигурен не постои ни на ФИНКИ ни на ФЕИТ немаше да си вонреден или редовен. Едноставно не е важно дали работиш или не. Ако си способен да ги исполнуваш обврските кон факултетот, нема причина зашто да не студираш. Сепак за 100% прашај си на ФИНКИ профилот на фејсбук, или прашај во студентски ќе ти ја потврдат информацијава, мада пак ќе речам 99% сум сигурен дека е како што кажувам.
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Bonnie and Clyde нема, но само лабораториските вежби ти се задолжителни. Доколку не ти одговара терминот во таа група што ќе си, до сега немало проблем со некои други да ги одработиш.
 
Член од
12 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ваше мислење за АСИ ? Дали е добар за иден програмер?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
51
Поени од реакции
8
Дали некој има некакви информации кога ке се избира образовен профил (конкретно сум на КНИ, од септември ќе бидам 2-ра година)? Прашањето ми е дали ако се избере некој од понудените профили, дали тоа треба да се наведе некаде како на пример пријава за семестар или пак треба да се избираат соодветно препорачаните изборни предмети за на крај да се испрофилира студентот? Long story short, дали некој знае дали ке треба експлицитно да наведеме кој профил сме го избрале(ако сме се одлучиле за профилирање)?
 
Член од
7 август 2012
Мислења
57
Поени од реакции
3
Ми треба мислење за некои предмети што се учат на ФИНКИ.
Каква е тежината на предметиве: интернет програмирање, визуелно програмирање и напредни бази на податоци :)
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Ја проширија КНИ за +100 (50 државна, 50 приватна).
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
КНИ во форма , онака кажано позитивно :D , а за разлика од неа ИКИ која минатата година од 89 до 100 поени влегуваа државна квота оваа година дури и со 80 поени успеаа државна да бидат се гледа дека страсно се заљубиа во КНИ :D . A интересно е тоа што на ИКИ девојките доминираат со поените импресивно од нивна страна , шала на страна 28 машки со 27 женски се на таа насока т.е ИКИ :D
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
КНИ во форма , онака кажано позитивно :D , а за разлика од неа ИКИ која минатата година од 89 до 100 поени влегуваа државна квота оваа година дури и со 80 поени успеаа државна да бидат се гледа дека страсно се заљубиа во КНИ :D . A интересно е тоа што на ИКИ девојките доминираат со поените импресивно од нивна страна , шала на страна 28 машки со 27 женски се на таа насока т.е ИКИ :D
Еден че биди таму :foreveralone:
--- надополнето: 29 август 2012 во 01:52 ---
И да прашам дур сум тука.. сега за запишувањава на 30ти ова шо че биди кај пишува точно шо уплатници треба да се плата на шо сметки и слично?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Еден че биди таму :foreveralone:
--- надополнето: 29 август 2012 во 01:52 ---
И да прашам дур сум тука.. сега за запишувањава на 30ти ова шо че биди кај пишува точно шо уплатници треба да се плата на шо сметки и слично?
Пишуваше во уписи-потребни документи па го тргнаа пред неколку дена.

Најверојатно утре ке стават тука
http://join.finki.ukim.mk/Dokumenti.aspx?id=291
 
Член од
7 септември 2011
Мислења
3.539
Поени од реакции
4.782
И да прашам дур сум тука.. сега за запишувањава на 30ти ова шо че биди кај пишува точно шо уплатници треба да се плата на шо сметки и слично?
http://join.finki.ukim.mk/Files/%D0%97%D0%B0%D0%BF%D0%B8%D1%88%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5%20%D0%BD%D0%B0%20%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%20%D1%81%D1%82%D1%83%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8/Dokumenti%20za%20upis%20na%20FINKI.pdf

тука бре :)
 

RaZ-R

Артилерец
Член од
8 ноември 2009
Мислења
3.394
Поени од реакции
2.431
Кој друг се запиша на КНИ?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Дали овој Пријавен лист од Државен завод за статистика се зима од Финки при запишување?
 
Член од
8 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
15
Дали овој Пријавен лист од Државен завод за статистика се зима од Финки при запишување?
Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ)
Овој образец можете да го купите од било која книжара која продава документи за уписи, од Студентски збор, или од препродавачите кои можете да ги најдете на кампусот на Факултетот.
Вака пишува на Facebook страната на ФИНКИ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom