Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
7 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
2
Дали може некој да ми каже нешто за предметот Креативни вештини за решавање проблеми? Што поконкретно се учи и дали е добар избор? Се двоумам помеѓу тој и компјутерски компоненти
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Дали може некој да ми каже нешто за предметот Креативни вештини за решавање проблеми? Што поконкретно се учи и дали е добар избор? Се двоумам помеѓу тој и компјутерски компоненти
Тој изгледа е нов предмет, прв пат ќе се предава семестаров.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Мислење за предметот Објектно ориентирано програмирање? Колку да се посветам на предметов , како најлесно се учи и во однос на Структурно програмирање дали е потежок или полесен?
 
Член од
12 јануари 2018
Мислења
212
Поени од реакции
121
Мислење за предметот Објектно ориентирано програмирање? Колку да се посветам на предметов , како најлесно се учи и во однос на Структурно програмирање дали е потежок или полесен?
Посвети се, бидејќи е многу корисен. Потежок ми беше од структурно бидејќи се сретнав прв пат со ООП, а СП го имав преучувано материјалот 3-4 години по ред во средно.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Мислење за предметот Објектно ориентирано програмирање? Колку да се посветам на предметов , како најлесно се учи и во однос на Структурно програмирање дали е потежок или полесен?
Тука некаде се, ООП е повеќе "шаблонски", и мислам дека полесно е за положување од структурно, ама доста корисен предмет вреди да си го научиш убаво. Би ти препорачал лабораториските да си ги решаваш сам, доколку немаш потешкотии го положуваш сигурно.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Мислење за предметот Објектно ориентирано програмирање? Колку да се посветам на предметов , како најлесно се учи и во однос на Структурно програмирање дали е потежок или полесен?
Полесен е од структурно. Корисен понатаму за други предмети како и во пракса.
Како и за сите предмети така и за овој, решавај испитни задачи од претходни години.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Многу ми беше полесен од СП. Иначе, една препорака, решавај на codeblocks или друг едитор што има опција за дебагирање, а не на code.finki... така најдобро ќе се научиш како функционираат работите во позадина. На час не верувам дека некој ќе ве учи да дебагирате. Ако одиш на другата опција (да решаваш на code, или codeblocks) без да дебагираш , ќе положиш и така, но суштината нема да ти е совладана.
 
Член од
17 септември 2012
Мислења
896
Поени од реакции
515
Што мислите за 4 семестар на КНИ, која е подобра варијанта да земам со Бизнис, Визуелно или Мобилни апликации?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Знае некој дали е можно запишување на повеќе од 6 предмети?
 
Член од
10 јануари 2014
Мислења
17
Поени од реакции
4
Мислење за предметот Објектно ориентирано програмирање? Колку да се посветам на предметов , како најлесно се учи и во однос на Структурно програмирање дали е потежок или полесен?
Posveti se. Jas bi rekla deka e eden od najvaznite na fakultetot, bidejki e osnova za dosta ponatamoshni predmeti i istite koncepti se koristat vo site objektno orientirani jazici. Strukturno bara povekje logika, kreativno razmisluvanje i bash da ti tekne vo momentot, a objektno e po shablonski. Zavisi shto ti odi povekje. Mene objektno mi beshe poteshko zoshto nemav nikakvi poznavanja prethodno.[DOUBLEPOST=1549812133][/DOUBLEPOST]
Прегледај го приврзокот 204178 Најдобар избор за 2 семестар?
Osnovi na veb dizajn. Ti dava dobra osnova za drugite web predmeti. Plus ako izvadish 10 na prviot teoretski kolokvium mozes da se oslobodish od vtor i da polagash so proekt. Easy.[DOUBLEPOST=1549812850][/DOUBLEPOST]Ми треба мислење и информации во врска со полагањето, организацијата и материјалот на аудиториски за предметиве:
Мобилни апликации
Електронска и мобилна трговија
Компјутерска анимација
Обработка на слики

За мобилни апликации имам слушнато дека се учи програмирање на ios, и ме интересира малку подетално како се полага, која програма се користи и како оди тестирањето (дали има симулатори и колку се добри, бидејќи имам андроид телефон)
 
Последно уредено:

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.004
Поени од реакции
57.043
Ми треба мислење и информации во врска со полагањето, организацијата и материјалот на аудиториски за предметиве:
Мобилни апликации
Електронска и мобилна трговија
Компјутерска анимација
Обработка на слики

За мобилни апликации имам слушнато дека се учи програмирање на ios, и ме интересира малку подетално како се полага, која програма се користи и како оди тестирањето (дали има симулатори и колку се добри, бидејќи имам андроид телефон)
ЕМТ се полага теорија (јас на хартија полагав, сега мислам дека е на е-тест). На вежби можеш да одбереш помеѓу Магенто и Јава спринг (пошто спринг бара предзнаење од веб програмирање, кој порано беше предуслов за ЕМТ). Се изработува и проект.

КА се учи моделирање, текстурирање и анимирање во Аутодеск Маја.
Има домашни, лабораториски, се полага само прв колоквиум практично и исто има проект по предметов.
Имај на ум дека треба добар компјутер по предметов, пошто Маја е позахтевен програм. Ќе искинеш живци инаку, ќе кочи!!! Ќе крашнува (океј и на факултетските компјутери крашнуваше за време на испит :D)

ОНС се учи OpenCV (python). Има домашни задачи. Се полага теорија или ја заменуваш со проект. Темите обично ги задава професорот и главно се препознавање облици од слики.
Далеку е од тоа што мислат повеќето студенти (фотошоп :D). Се програмира! Мене интересен предмет ми беше.

Накратко тоа е. Вака беше пред некоја година.
 
Член од
27 август 2017
Мислења
23
Поени од реакции
13
Знае некој дали е можно запишување на повеќе од 6 предмети?
Не е можно. 35 е лимитот и уште еден со молба, значи 36 ЕКТС ==> 6 предмети.

Можно е само ако запишеш некој предмет од друг факултет (со помалку од 6 кредити).
Ако прашањето ти е за повеќе од 6 предмети, тогаш можеш на пример да запишеш 5 предмети од по 6 кредити, и два предмети со по 2 или 3 кредити (од друг факултет).
Ако прашањето ти е за повеќе од 35 кредити - и тоа е можно. Според правилникот за студирање на ФИНКИ, во еден семестар може да се запишат 35 кредити, а на студентите со просек над 8.5 може да им се одобри да запишат до 40 кредити. Според досегашното искуство, не се толку строги околу условот со просек.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom