Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
14 август 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Лабараториските по калкулус и вовед во компјутерски се задолжителни или не?
Исто така, како се оценуваат лабараториските по структурно? Имавме прв час, само 2 од 5 задачи решив.. Малце страв ме фаќа...
 
Член од
2 ноември 2018
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој држи приватни часови по логички кола и дискретни автомати?
 
Член од
22 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
2
Zdravo na site moze li nekoj iskusen finkas malce objektivno da mi objasni okolu toa dali finki moze da e mojot izbor inaku sum covek sto saka kompjuteri ama ne i matematika ama i pokraj ovaa makava moja so matematika pak sakam da idam na finki iako imam use 10 meseci za razmisluvanje dali moze nekoj da odgovori moze li finki da se zavrsi iako matematika i ne mi e bas najdobra strana i dali smerot sto e so internet i bezbednost vredi da se zapise????

Bi vi bil blagodaren ako mi odgovorite..
pozdrav
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.607
Zdravo na site moze li nekoj iskusen finkas malce objektivno da mi objasni okolu toa dali finki moze da e mojot izbor inaku sum covek sto saka kompjuteri ama ne i matematika ama i pokraj ovaa makava moja so matematika pak sakam da idam na finki iako imam use 10 meseci za razmisluvanje dali moze nekoj da odgovori moze li finki da se zavrsi iako matematika i ne mi e bas najdobra strana i dali smerot sto e so internet i bezbednost vredi da se zapise????

Bi vi bil blagodaren ako mi odgovorite..
pozdrav
Недостатокот на математиката веројатно нема да биде преголем проблем со новите студиски програми. Колку што знам има само една математика во прв семестар на смерот ПИТ.
Најдобро може да заклучиш доколку инвестираш во себе, пробај да учиш од youtube tutorial-и поврзани со тематиката која се обработува на факултетот. Само така може да видиш дали те привлекува програмирањето и дали лесно го совладуваш.
 
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Дали по предметот вовед во компјутерски науки ако веќе имам пратено на courses документ кој не сум го довршила и сега сакам да го пратам завршениот, дали треба пратениот да се избриши?
 
Член од
22 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
2
Imam i uste edno prasanje dali koga bi diplomirale na smerot primena na inform. tehnologii kje gi steknete istoto nivo na sposobnosti za programiranje kako i kaj dr. smerovi???
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.050
Поени од реакции
12.936
Imam i uste edno prasanje dali koga bi diplomirale na smerot primena na inform. tehnologii kje gi steknete istoto nivo na sposobnosti za programiranje kako i kaj dr. smerovi???
Апсолутно. Финки може да ти служи само како патоказ кон тоа каде можеш да се насочиш, целото знаење ќе си го стекнуваш дома сам и ќе си сам свој наставник.
 
Член од
31 декември 2013
Мислења
101
Поени од реакции
192
Има некој дополнителни задачи со решенија по Бази (кај Калајџиски и Кире) за ER/EER дијаграми? Или пак решенија од книгата на Елмасри?
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Има некој дополнителни задачи со решенија по Бази (кај Калајџиски и Кире) за ER/EER дијаграми? Или пак решенија од книгата на Елмасри?
Од книжарата спроти школото купи си збирка задачи, ги имаш сите можни испитни (од 2008ма па нагоре). Најголем дел од нив немаат решенија, но барем ќе решаваш и на консултации ќе си прашаш дали е точно решено.
Сепак, ако некој од вас има решенија, нека ги сподели.
 
Член од
1 април 2017
Мислења
282
Поени од реакции
43
Дали по предметот вовед во компјутерски науки ако веќе имам пратено на courses документ кој не сум го довршила и сега сакам да го пратам завршениот, дали треба пратениот да се избриши?
Ako prasuvas za lab po VKN mozes da mi ja pratis?:brlav:
 
Член од
14 август 2018
Мислења
25
Поени од реакции
7
Може некој да ги прати лаб по структурно од code... На нас од англиската не ни ги ставаат....
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.458
Поени од реакции
2.462
Лабараториските по калкулус и вовед во компјутерски се задолжителни или не?
Исто така, како се оценуваат лабараториските по структурно? Имавме прв час, само 2 од 5 задачи решив.. Малце страв ме фаќа...
По калкулус не се задолжителни , по вовед мислам дека се ама не сум сигурен нека каже некој од постарите генерации ако знае..Иначе ако си имала проблем со првите лабораториски подобро ќе биде да вежбаш малку повеќе поради тоа што првите беа ептен лесни.
Ako prasuvas za lab po VKN mozes da mi ja pratis?:brlav:
Имаш видеа на YT како да ги направиш , ако си заглавил веќе ептен.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom