Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
Дали има некој што слушал Проектирање на компјутерски мрежи ( Дизајн на компјутерски мрежи / WAN мрежи) да сподели мислење за предметот и матерјали?
Се согласувам со колегата дека е обемен, ама реално не е толку тежок. Ако ги предава Мирослав и годинава вежбите немаш никаква потреба да одиш пошо и онака нишо нема да го разбереш, буквално си чита се од слајдови,збор до збор и тоа е тоа. Ти препорачувам да одиш на предавања пошо и двата професори ( Соња и Анастас ) убаво и разбирливо предаваат, јас одев на предавањата, дома читав од книгата ( презентациите ги користев само како водич на што повеќе да обрнам внимание ), и искрено положив без многу мака. Првиот дел од предметот е потежок ама поинтересен, вториот е полесен и не е толку апстрактен.
Ај некој ако има инфо за Софтверски квалитет и тестирање?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.195
Поени од реакции
57.790
Кoментaри зa сензoрски системи? И мaтеријaли пo мoжнoст
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Се согласувам со колегата дека е обемен, ама реално не е толку тежок. Ако ги предава Мирослав и годинава вежбите немаш никаква потреба да одиш пошо и онака нишо нема да го разбереш, буквално си чита се од слајдови,збор до збор и тоа е тоа. Ти препорачувам да одиш на предавања пошо и двата професори ( Соња и Анастас ) убаво и разбирливо предаваат, јас одев на предавањата, дома читав од книгата ( презентациите ги користев само како водич на што повеќе да обрнам внимание ), и искрено положив без многу мака. Првиот дел од предметот е потежок ама поинтересен, вториот е полесен и не е толку апстрактен.
Ај некој ако има инфо за Софтверски квалитет и тестирање?
Ако мислиш на Софтверски квалитет и тестирање/Квалитет на софтвер и тестирање/Надежност на системи, јас слушнав дека до сега не бил активиран поради слабата заинтересираност од студентите. Ќе го запишам јас, и ќе се надевам дека ќе е активиран :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.966
Поени од реакции
12.497
Ако мислиш на Софтверски квалитет и тестирање/Квалитет на софтвер и тестирање/Надежност на системи, јас слушнав дека до сега не бил активиран поради слабата заинтересираност од студентите. Ќе го запишам јас, и ќе се надевам дека ќе е активиран :)
Мислам дека предметот е активиран од порано, колку што знам го држи Мишев а Михајлоска е асистентка.
 
Член од
29 јануари 2015
Мислења
16
Поени од реакции
4
Знае ли некој дали може да се запише дипломска во зимски семсетар? Бев и кај продеканот и кај секретарот и двајцата не се сигурни, а знам многу колеги што имаат план да запишат во зимски наместо во летен.
 
Член од
23 октомври 2010
Мислења
243
Поени од реакции
86
Ги има слушано некој овие предмети, да каже нешто повеќе за нив?
  • Сервисно ориентирани архитектури
  • Софтверски квалитет и тестирање
  • Компјутерска анимацијa
Сервисно ориентирани архитектури и јас сакам да го земам, а не најдов некој што го слушал претходно. Гушев рече дека се учи понапреден .NET од интернет технологии, а еве што ми врати Маги на мејл:

Здраво,
Самиот предмет се однесува на тоа не само како да се градат веб сервиси (во различни технологии), туку и како да се компонираат, управуваат, синхронизираат, скалираат итн за да се добие целосна софтверска архитектура од сервиси.
За самата технологија - повеќе се концентрираме на концептите отколку технологија. Таа ако треба да се изработи SOAP или REST сервис не ги ограничуваме студентите кој технологија да ја користита (можете сами да изберете), а лани дававме примери во Java и .NET. Постојат многу framework-и кои нудат имплементации на овие технологии па не гледам поента да ве ограничувам на еден.Полагањето се состои од колоквиуми/испит и изработка на практичен индивидуален проект.
Присуството не е задолжително.
Поздрав
 
Член од
30 ноември 2013
Мислења
2.151
Поени од реакции
4.584
Некој да каже збор-два за Интернет технологии и кориснички интерфејси .. ? Корисни ли се, што е попаметно да земам од овие два, или па да барам некој трет ? :icon_mrgr:
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.126
Некој да каже збор-два за Интернет технологии и кориснички интерфејси .. ? Корисни ли се, што е попаметно да земам од овие два, или па да барам некој трет ? :icon_mrgr:
Интернет технологии е океј предмет за да те воведе во Веб програмирањето. Се учи бекенд програмирање (програмирање на серверска страна) во .NET (C#). Убаво е за да се запознаеш со клиент/сервер моделот, да научиш што е сесија, cookie, get, post requests итн... Се полага на 2 колоквиуми, првиот ни беше само теорија а вториот имавме и практичен дел на комп во лабараторија.
Исто така има и групен проект на крај, во кој треба да изработиш некаква веб апликација.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.195
Поени од реакции
57.790
Интерфејси го предаваат Сузана Лошковска и Иван Китановски. Се состои од практичен и теоретски дел, проект и задолжителни лабораториски вежби. По практичниот дел се учи bootstrap и по еден час за d3js и Flask. На прв колоквиум поедноставен вебсајт се дизајнира, на втор вебсајт со респонзивен дизајн и d3js график. Flask не полагавме.
Теоријата се полага на е-тест, а истата може да се замени и со домашни работи кои треба да се изработуваат секоја недела.
Се положува со 50% од вкупните поени. Генерално лесен предмет.
@ForzaVardar
 

Kajgana Shop

На врв Bottom