Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.167
Поени од реакции
1.145
Може, јас денес сменав.



Иначе на iknow можеш да запишеш предмет за кој немаш услов, не јавува никаква порака за грешка.
А јас мислев дека тие работи се регулирани на iknow. Па тогаш кој воопшто ќе ти направи проблем за запишан предмет без услов ? Зошто воопшто се носи молба ? Сигурно нема професорот да седне и да ги проверува сите студенти на курсот дали го исполнуваат условот :D
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
А јас мислев дека тие работи се регулирани на iknow. Па тогаш кој воопшто ќе ти направи проблем за запишан предмет без услов ? Зошто воопшто се носи молба ? Сигурно нема професорот да седне и да ги проверува сите студенти на курсот дали го исполнуваат условот :D
Јас пред некоја година имав на IKnow запишано предмет за кој не исполнував предуслови. Најпрвин ми го прифати, ама по неколку дена се обележа предметот со црвена боја и пишуваше кој предуслов не го исполнува. Не знам дали е уште така.
 
Член од
5 октомври 2008
Мислења
1.287
Поени од реакции
314
Сакам да прашам нешто, не знам можеби и на претходниве страници е више прашано, се надевам нема одма да ме нападне некој ..

За упис на ФИНКИ, на страната прочитав дека услов е задолжителна математика на матура ..

Прашањето ми е, бидејќи можеш да полагаш основно и напредно ниво, дали има разлика или мора напредно да се избере?

Која е разликата, дали едното нови повеќе поени, или .. ?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.246
Поени од реакции
58.014
Сакам да прашам нешто, не знам можеби и на претходниве страници е више прашано, се надевам нема одма да ме нападне некој ..

За упис на ФИНКИ, на страната прочитав дека услов е задолжителна математика на матура ..

Прашањето ми е, бидејќи можеш да полагаш основно и напредно ниво, дали има разлика или мора напредно да се избере?

Која е разликата, дали едното нови повеќе поени, или .. ?
Може и со основно ниво. Нема никаква врска во поените.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Некој да ме насочи за Оперативни, кој е тој стрим што чита бајт по бајт и запишува исто, бајт по бајт? Гуглав и најдов неколку начини за читање и запишување бајти, ама за ниту еден не најдов дали тоа читање на бајти оди бајт по бајт...
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Некој да ме насочи за Оперативни, кој е тој стрим што чита бајт по бајт и запишува исто, бајт по бајт? Гуглав и најдов неколку начини за читање и запишување бајти, ама за ниту еден не најдов дали тоа читање на бајти оди бајт по бајт...
ByteArrayInput/OutputStream ?
 
Член од
5 февруари 2015
Мислења
8
Поени од реакции
0
Кој сака да го искористи времето додека се бојкотира наставата да спреми структурно програмирање за испит или сака објектно да изучи предвреме нека не контактира.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
ByteArrayInput/OutputStream ?
Испадна дека и Input и OutputSream работеле бајт по бајт. Инаку, читав и за овој што ми го предложи, ама и за него не најдов конкретно напишано дека е бајт по бајт :/[DOUBLEPOST=1424774162][/DOUBLEPOST]
Испадна дека и Input и OutputSream работеле бајт по бајт. Инаку, читав и за овој што ми го предложи, ама и за него не најдов конкретно напишано дека е бајт по бајт :/
Дали некој знае да ми помогне како да креирам правилно csv фајл? Испребарав се и успеав да најдам како се креира и како да пишувам во следна ќелија, но само во рамки на иста колона, ама не и редица. Ги одвојував со запирка, но наместо да се помести во следна ќелија, ми го сместува текстот во истата (пр. Profesor,Student наместо да е во еден ред, каде Profesor е во прва, а Student во втора ќелија, ги става двете во прва...)
 
Последно уредено:

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Испадна дека и Input и OutputSream работеле бајт по бајт. Инаку, читав и за овој што ми го предложи, ама и за него не најдов конкретно напишано дека е бајт по бајт :/[DOUBLEPOST=1424774162][/DOUBLEPOST]
Дали некој знае да ми помогне како да креирам правилно csv фајл? Испребарав се и успеав да најдам како се креира и како да пишувам во следна ќелија, но само во рамки на иста колона, ама не и редица. Ги одвојував со запирка, но наместо да се помести во следна ќелија, ми го сместува текстот во истата (пр. Profesor,Student наместо да е во еден ред, каде Profesor е во прва, а Student во втора ќелија, ги става двете во прва...)
Е да, bytearray стримот е конкретно за низи од бајти од меморија, лошо прочитав. :)
Иначе најверојатно имаш проблеми нешто со делимитерот во кодот, во csv фајл само ги одделуваш ќелиите со запирка.
 
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Е да, bytearray стримот е конкретно за низи од бајти од меморија, лошо прочитав. :)
Иначе најверојатно имаш проблеми нешто со делимитерот во кодот, во csv фајл само ги одделуваш ќелиите со запирка.
Само уште едно прашање на темава: треба да запишувам кириличен текст во csv - то. Го користев ова PrintWriter pw = new PrintWriter(new File("D:/user/Desktop/eclipse/Operativni/test.csv"),"UTF-8");, но не ми профункционира. Некоја идеја како да го решам?
 

Eva Molotow

Anti-social Engineer
Член од
6 јуни 2008
Мислења
532
Поени од реакции
392
Само уште едно прашање на темава: треба да запишувам кириличен текст во csv - то. Го користев ова PrintWriter pw = new PrintWriter(new File("D:/user/Desktop/eclipse/Operativni/test.csv"),"UTF-8");, но не ми профункционира. Некоја идеја како да го решам?
Ова не знам, ама можно е да треба да користиш cp1251 енкодинг наместо utf-8 (ако си на Windows), или провери дали енкодингот на csv фајлот е подесен на utf-8.
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2014
Мислења
172
Поени од реакции
27
Ова не знам, ама можно е да треба да користиш cp1251 енкодинг наместо utf-8 (ако си на Windows), или провери дали енкодингот на csv фајлот е подесен на utf-8.
Не е подесен, зошто од мене се бара да го креирам. А за овој енкодинг што го предлагаш немам чуено, сега ќе побарам. На Windows сум..
 
Член од
14 април 2013
Мислења
15
Поени од реакции
0
Здраво, дали има некој што се разбира во мултимедија, и дава приватни часови (ми треба за факултет), што треба ке си платам. Фала однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom