Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

T

TheThinker

Гостин
Не разбирам. Која е поентата да прашаш некој по приватна порака, кога можеш тука да го поставиш прашањето?
Ако го напишеш прашањето тука ќе се зголеми бројот на луѓе кои ќе го прочитаат истото, а може и ќе се нафати некој/а да ти одговори.
Поентата е тоа што таква практика применував до сега, па немаше апсолутно ниту еден заинтересиран да ми помогне, авака се сменија работите :)
 

Jaqen H'ghar

Faceless man
Член од
25 март 2009
Мислења
1.077
Поени од реакции
1.272
Од септември ќе ви бидам новиот колега :cool:
(да се пофалам само) :D
Традиција е секој колега бруцош од форумов да части кафе во бифе.
Јбг традиција си е традиција :icon_lol:
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
1. Дали може да се дипломира без модул? т.е. дали може да не се почитуваат предвидените изборни предмети за тој модул?
2. Какво реално значење има модулот при барање работа државна/приватна?
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
1. Дали може да се дипломира без модул? т.е. дали може да не се почитуваат предвидените изборни предмети за тој модул?
2. Какво реално значење има модулот при барање работа државна/приватна?
Под модул претпоставувам мислиш на профил.
Секако дека може да се дипломира.
А какво реално значење има при барање на работа... тоа зависи од работодавачот, работното место за кое што аплицираш, и од ред други работи. Најважно е да ги поседуваш знаењата кои дипломата вели дека ги поседуваш, за кој профил и да се работи.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.498
1. Дали може да се дипломира без модул? т.е. дали може да не се почитуваат предвидените изборни предмети за тој модул?
2. Какво реално значење има модулот при барање работа државна/приватна?
Глеј знаење да имаш, модули профили испити никој не гледа а и така кај и да се вработиш прво обука ќе си имаш. Јас најдов работа у една странска фирма, случајно се деси така и еве како ќе почнам четврта а ништо од знаењево од факс не употребив туку ме пратија на Циско курс одма :pos:
затоа ви викам најдобро е практична работа, сам да си чепкаш нешто, за модули и профили никој нема да те праша :)
 
D

Drima94

Гостин
Едно прашање , примен сум на КНИ и денеска видов дека уписите се на 29,30 Август и тогаш треба и да се плати рата за студирањето . Проблемот е следен , всушност мене ова ми е алтернатива затоа што јас имам аплицирано и во Словенија и резултатите ќе ми стасаат подоцна од 30 Август и со самото тоа доколку не сум примен во Словенија нема да успеам да се запишам во првиот уписен рок на ФИНКИ....дали некој знае дали можам да се запишам некако подоцна од 29.30 Август а да не одам во втор круг или да знае некоја друга солуција . фала однапред позз .
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.532
Поени од реакции
2.405
Едно прашање , примен сум на КНИ и денеска видов дека уписите се на 29,30 Август и тогаш треба и да се плати рата за студирањето . Проблемот е следен , всушност мене ова ми е алтернатива затоа што јас имам аплицирано и во Словенија и резултатите ќе ми стасаат подоцна од 30 Август и со самото тоа доколку не сум примен во Словенија нема да успеам да се запишам во првиот уписен рок на ФИНКИ....дали некој знае дали можам да се запишам некако подоцна од 29.30 Август а да не одам во втор круг или да знае некоја друга солуција . фала однапред позз .
ако си примен и не се појавиш на 29 или 30 тоа е исто како да си се откажал од местото. Треба да склучиш договор со факултетот да земиш индекс и да те внесат во книгата, затоа е обавезен датумот. Ако не потпишиш таков договор местото целосно го отстапуваш, не си ни државна ни приватна квота и треба да си ги земиш документите назад. Вториот уписен рок ќе биди на 1 и 2.

За погорните години на пример кога ќе запишуваш трет семестар можеш да закасниш со рокот на запишување (ама ќе треба да платиш казна од 2500)

На кој факултет во Словенија аплицираше? Ако аплицираше на Љубљански универзитет на електро факултетот тогаш партиципацијата ќе ти биди 4000 евра годишно. Лани другар ми аплицираше во Словенија и исто како тебе требаше да чека резултати а имаше и на Финки поддадено документи, ама кога дозна колку пари треба да плаќа таму си се откажа и си плати овде на Финки.
 
D

Drima94

Гостин
ако си примен и не се појавиш на 29 или 30 тоа е исто како да си се откажал од местото. Треба да склучиш договор со факултетот да земиш индекс и да те внесат во книгата, затоа е обавезен датумот. Ако не потпишиш таков договор местото целосно го отстапуваш, не си ни државна ни приватна квота и треба да си ги земиш документите назад. Вториот уписен рок ќе биди на 1 и 2.

За погорните години на пример кога ќе запишуваш трет семестар можеш да закасниш со рокот на запишување (ама ќе треба да платиш казна од 2500)

На кој факултет во Словенија аплицираше? Ако аплицираше на Љубљански универзитет на електро факултетот тогаш партиципацијата ќе ти биди 4000 евра годишно. Лани другар ми аплицираше во Словенија и исто како тебе требаше да чека резултати а имаше и на Финки поддадено документи, ама кога дозна колку пари треба да плаќа таму си се откажа и си плати овде на Финки.
исто и таму на информатика , епа тоа е тоа ќе треба да се откажам од ФИНКИ и да се надевам дека ќе бидам примен Словенија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom