Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.257
Поени од реакции
2.253
Ај збор-два за изборниве од 7ми семестар:

Web дизајн?
Мрежене софтвер?
Web базирани системи?
Програмски практикум(ова слушнав php се работело излгеда)
Вградливи компјутерски системи?

И ако знае некој нешто повеќе за новиов Програмирње игри и специјални ефекти нека пише збор два.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Ај збор-два за изборниве од 7ми семестар:

Web дизајн?
Мрежене софтвер?
Web базирани системи?
Програмски практикум(ова слушнав php се работело излгеда)
Вградливи компјутерски системи?

И ако знае некој нешто повеќе за новиов Програмирње игри и специјални ефекти нека пише збор два.
Веб дизајн - Се учи HTML + CSS, како и canvas програмирање со HTML5. Го предава(а) Михајлов и Бобан, ако тоа ти менува нешто. За почетници е океј предмет.
Програмски практикум - На почетокот се учи PHP, па при крајот на семестарот се учи и CodeIgniter, кој е PHP framework. Чорбев го предава предметот. Корисен предмет, дефинитивно.
 
П

Паган-др

Гостин
Или имаат они измешано нешто, или јас имам. На калкулаторот за бодови 93 вадам, а автоматскиот калкулатор преку електронската пријава ми пресметува 90 бода.

Некој друг со ваков проблем?
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
843
Поени од реакции
444
Или имаат они измешано нешто, или јас имам. На калкулаторот за бодови 93 вадам, а автоматскиот калкулатор преку електронската пријава ми пресметува 90 бода.

Некој друг со ваков проблем?
Кои предмети ги полагаше на матура, да не имаш некој несоодветен?
 
П

Паган-др

Гостин
Кои предмети ги полагаше на матура, да не имаш некој несоодветен?

Ништо несоодветно. Македонски, математика, интерни информатика и социологија. Проектна информатика.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.235
Поени од реакции
57.964
^ Социологија и Финки ?
Доколку интерниот предмет не ти е поврзан со факултетот, оцената се множи со 1, наместо со 1,6.
 
П

Паган-др

Гостин
^ Социологија и Финки ?
Доколку интерниот предмет не ти е поврзан со факултетот, оцената се множи со 1, наместо со 1,6.

Соодветни интерни предмети за гимназии
  • физика, информатика**, или странски јазик (барем еден, а може и два предмета)
  • еден предмет по избор на кандидатот (еден од горе споменатите предмети или некој друг сосема различен предмет)
Доволно е само едниот предмет да е поврзан со факултетот, во мојов случај информатика.
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
Која е логиката на изборните по смерови што се ставени кога можеш да избереш изборен од која сакаш насока ? Или нешто јас немам убаво разбрано, и има некои финти и тука?
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.977
Поени од реакции
12.522
Која е логиката на изборните по смерови што се ставени кога можеш да избереш изборен од која сакаш насока ? Или нешто јас немам убаво разбрано, и има некои финти и тука?

Па мислам профилот, ако имаш над 2 различни предмети од тие предвидени со некој профил тогаш на дипломата нема да ти го пишува профилот.
Мислам дека е вака, постарите нека потврдат.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
Па мислам профилот, ако имаш над 2 различни предмети од тие предвидени со некој профил тогаш на дипломата нема да ти го пишува профилот.
Мислам дека е вака, постарите нека потврдат.
јес. Ако си одиш по профил и ако остапуваш најмногу 2 предмети од тој профил на дипломата ти го пишува профилот. Ако си земаш рандом предмети нема да имаш профил на диплома :)
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
а профилот игра некоја голема улога или не? Ти можеш да си избереш предмети со кои ти би формирал некој профил, односно да се насочиш во тоа што тебе те интересира
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.621
Поени од реакции
52.481
Што изборни препорачувате за трет семестар?

ИТ системи за учење
Интерактивни апликации
Интернет програмирање

Јас вториве два би ги земал, само многу да не ми дојде сосе задолжителните :D
 
Г

Грејвдигер

Гостин
Што изборни препорачувате за трет семестар?

ИТ системи за учење
Интерактивни апликации
Интернет програмирање

Јас вториве два би ги земал, само многу да не ми дојде сосе задолжителните :D

ИТСУ бил срање од предмет, ИА е добар и интересен (Java, JavaScript, jQuery), а ИП го немам слушано, ама јава аплети се учат по него... заостаната технологија што не се користи :)
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.621
Поени од реакции
52.481
ИТСУ бил срање од предмет, ИА е добар и интересен (Java, JavaScript, jQuery), а ИП го немам слушано, ама јава аплети се учат по него... заостаната технологија што не се користи :)
Значи да си барам некој друг, од другите смерови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom