Факултет за Електротехника и информациски технологии

51743

Тепач на време
Член од
27 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
5
Се двоумам на што да се запишам..се мислам помеѓу електро и финки, или пак машински ...Знам дека е многу тешко, по коментарите и реакциите од останатите, меѓутоа сакам да се обидам. Што ме влече највеќе? По се изгледа математика,информатика,физика... Математика без проблем се' сум совладала. Информатика во областа програмирање only Paskal..Физика ако седнам здраво да учам немам проблем. Но зошто повеќето ми велат тешко е на електро, ќе се сокапеш учејќи и блабла. Добро јас сигурно нема да се запишам на факултет а да очекувам лесно да ми биде. Ако може лично размислување и барем малку надеж некој да ми даде.

П.С Недај боже јас на филолошки,филозофски,правен и сл. да се запишам, има се да паднам..Неможам да учам нешто што не ме интересира
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Се двоумам на што да се запишам..се мислам помеѓу електро и финки, или пак машински ...Знам дека е многу тешко, по коментарите и реакциите од останатите, меѓутоа сакам да се обидам. Што ме влече највеќе? По се изгледа математика,информатика,физика... Математика без проблем се' сум совладала. Информатика во областа програмирање only Paskal..Физика ако седнам здраво да учам немам проблем. Но зошто повеќето ми велат тешко е на електро, ќе се сокапеш учејќи и блабла. Добро јас сигурно нема да се запишам на факултет а да очекувам лесно да ми биде. Ако може лично размислување и барем малку надеж некој да ми даде.

П.С Недај боже јас на филолошки,филозофски,правен и сл. да се запишам, има се да паднам..Неможам да учам нешто што не ме интересира
Ако те интересира информатика и планираш да се занимаваш со тоа, дефинитивно треба на финки да идеш. Ако пак сакаш физики, електроники, роботи, струи... тогаш можеш на феит да си идеш :)
 
Член од
20 ноември 2011
Мислења
68
Поени од реакции
11
како е со уписите на финки, пример за да се запишам на мрежни технологии дали мора да бидеш супер со оценките или можеш и со просек 4 негде од сите 4 години средно да се запишеш, односно дали постои можност да не влезам ако не сум поминувал со 5 ки просек ?
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Имам 21 година,пауза праев завршив во Орце Николов гимназија та општенствен смер,на испиите за матура полозив со:
математика(основно)- 2
македонски-3 за малку 4 ке имав
англиски-3
информатика-3
проектна(економија)-скроз сите можни бодови одлична :)
Математика во прва и втора просек имав 3 оценка,после не учев многу во трета и четврта година просечно 2 оценка имав ...
Ако може да ми препорачате кој смер најдобар би бил за мене ?!
Математика така и така стојам,долго време немам решавано,едно 2-3 години ....Овие сите информации ви ги давам искрено бидејќи навистина се двоумам кај да одам на кој факултет и кој смер највеќе ми одговара,се мислам на следниве факултети да одам
Електро
Машински
Финки
Правен
Ако може да направиме една дебата,стварно во очајна ситуација сум,мислам на големо двоумење,не знам кај да одам....Ваше мислење ?!
Иначе бев многу добар во прва и втора,а добар со успех во трета и четврта ...
Zapishi se kaj sakash neka ne te lazat samo ovie elektrashive deka nemash shansi. Ako sakash da ucis matematikite ke ti bidat najmal problem. Jas vo sredno nemav matematika pa se zapishav na mashinski i gi pominav site tri matematiki, sekako ucev dosta i odev kaj profesori ama gi pominav i imam darba za matematika, megjutoa sfativ i deka sekoj koj sto saka moze da ja nauci matematikata. I sea ke stignat bura od komentari kako na mashinski e stopati polesno, vednas ke ti kazam nema veze. Imam drugari na FEIT i bas praevme sporedba so ispitite i da ti kazam bea recisi isti.!!..
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Zapishi se kaj sakash neka ne te lazat samo ovie elektrashive deka nemash shansi. Ako sakash da ucis matematikite ke ti bidat najmal problem. Jas vo sredno nemav matematika pa se zapishav na mashinski i gi pominav site tri matematiki, sekako ucev dosta i odev kaj profesori ama gi pominav i imam darba za matematika, megjutoa sfativ i deka sekoj koj sto saka moze da ja nauci matematikata. I sea ke stignat bura od komentari kako na mashinski e stopati polesno, vednas ke ti kazam nema veze. Imam drugari na FEIT i bas praevme sporedba so ispitite i da ti kazam bea recisi isti.!!..
друже, со кој памет споредуваш машински и електро :facepalm:
електро не е 100 пати потежок од машински туку 100^10, и не кажувам шо сум слушнал туку шо имам видено, лани цимерот ми беше на машински, материалот шо го учиме ние е далеку потежок од вашиот (n)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Zapishi se kaj sakash neka ne te lazat samo ovie elektrashive deka nemash shansi. Ako sakash da ucis matematikite ke ti bidat najmal problem. Jas vo sredno nemav matematika pa se zapishav na mashinski i gi pominav site tri matematiki, sekako ucev dosta i odev kaj profesori ama gi pominav i imam darba za matematika, megjutoa sfativ i deka sekoj koj sto saka moze da ja nauci matematikata. I sea ke stignat bura od komentari kako na mashinski e stopati polesno, vednas ke ti kazam nema veze. Imam drugari na FEIT i bas praevme sporedba so ispitite i da ti kazam bea recisi isti.!!..
Свашта... Несакам да навредувам никој и да потценувам, али смешен си со коментаров. Ни приближно неможеш да ги споредиш машински со електро.

Сите што неможат да успеат на електро, идат на машински ако сеуште сакаат да се на уким, или американ/европски... на приватните ако им се плаќаат толку пари. Разликата меѓу електро и машински е во класи и тоа многу класи, башка незнам зашто воопшто ги споредуваме кога врска си немаат двата факултети еден со друг, сосема различна област се учи.

За тие што се од скопје, можам слободно да направам споредба дека електро и машински се како да ги споредам георги димитров со гуц :)
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
друже, со кој памет споредуваш машински и електро :facepalm:
електро не е 100 пати потежок од машински туку 100^10, и не кажувам шо сум слушнал туку шо имам видено, лани цимерот ми беше на машински, материалот шо го учиме ние е далеку потежок од вашиот (n)
Ajde te molam ne mi se furaj, izleguvas smeshen kako crtan film. Kako prvo gi sporediv matematikite koi se bas na isto nivo a ne sto na desetta kako sto vikas ti. Kako vtoro zavrsiv sredno elektrotehnicko vo Mihajlo Pupin i drugar koj isto zavrsi tamu mi pokazuvase nekoi kolokviumi po Digitalni Sistemi bea mislam i se smeeshe i on samiot i mi vika kniga ne otvoriv a 9 ke izvadam valjda zasto testovite bea da ne recam isiti kako tie sto gi imavme vo Koce, a neznam i koj vi ja vgraduva taa prepotentnost na vas elektrashite pa da im sudite na lugjeto deka nemaat shansi da uspeat vo neshto. Koga jas uspeav na mashinski so recisi 0 startna matematika togash moze da uspee i sekoj na elektro, a i plus toa deckoto mislam deka imashe sredna gimnazija ;)
 
Ф

Флеш

Гостин
Ajde te molam ne mi se furaj, izleguvas smeshen kako crtan film. Kako prvo gi sporediv matematikite koi se bas na isto nivo a ne sto na desetta kako sto vikas ti. Kako vtoro zavrsiv sredno elektrotehnicko vo Mihajlo Pupin i drugar koj isto zavrsi tamu mi pokazuvase nekoi kolokviumi po Digitalni Sistemi bea mislam i se smeeshe i on samiot i mi vika kniga ne otvoriv a 9 ke izvadam valjda zasto testovite bea da ne recam isiti kako tie sto gi imavme vo Koce, a neznam i koj vi ja vgraduva taa prepotentnost na vas elektrashite pa da im sudite na lugjeto deka nemaat shansi da uspeat vo neshto. Koga jas uspeav na mashinski so recisi 0 startna matematika togash moze da uspee i sekoj na elektro, a i plus toa deckoto mislam deka imashe sredna gimnazija ;)
Zavrsiv Orce Nikolov-Skopje opstestveno smer,kako so kazav 1 i 2 godina so prosek trojka ocenka,posle 3 i 4 so prosek dvojka ocenka.....Pa sea zatoa prasuvam koj e dobar fakultet se mislam dali na Elektro,Finki,Masinski i koi studiski programi se dobri i barani znaete za koi posle imas idnina i rabota da najdes :D .....Mi treba konkretni informacii fala ?! :D
 
Член од
26 август 2009
Мислења
215
Поени од реакции
41
Zavrsiv Orce Nikolov-Skopje opstestveno smer,kako so kazav 1 i 2 godina so prosek trojka ocenka,posle 3 i 4 so prosek dvojka ocenka.....Pa sea zatoa prasuvam koj e dobar fakultet se mislam dali na Elektro,Finki,Masinski i koi studiski programi se dobri i barani znaete za koi posle imas idnina i rabota da najdes :D .....Mi treba konkretni informacii fala ?! :D
Ti kazav jas drugar zapishi se kade sakash, a ako te interesira za rabota ima dosta rabota i na elektro i na mashinski za FINKI ne garantiram tolku zasto ima premnogu studenti i uste mnogu fakulteti na koi se izucuva informatika. Ako sakash polesno da najdes rabota zapisi se na elektro nekoi smerovi so elektronika sto se ili telekomunikacii taka nesto a na mashinki mislam deka najvise ravota ima za Termicko inzenerstvo, Energeti i ekologija i Hidraulicno inzenerstvo ;)
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Zavrsiv Orce Nikolov-Skopje opstestveno smer,kako so kazav 1 i 2 godina so prosek trojka ocenka,posle 3 i 4 so prosek dvojka ocenka.....Pa sea zatoa prasuvam koj e dobar fakultet se mislam dali na Elektro,Finki,Masinski i koi studiski programi se dobri i barani znaete za koi posle imas idnina i rabota da najdes :D .....Mi treba konkretni informacii fala ?! :D
се зависи од тоа колку си мотивиран да завршиш..... дали си подготвен да поминуваш по 5 - 6 сати секој ден над книга само за да ги совладаш некои дупки по математика од средното образование
(од типот што е линеарност, конкавност, функција, диференцијал ..... ) оти на оваа матура по математика да имаш двојка...... незнам, не би сакал да те демотивирам ама дати кажам на електро тешко е до 6 , нагоре разлика прават мали нијанси.
--- надополнето: 20 јуни 2012 во 15:31 ---
Мерење напон, струја и слично се учи на електротехника, а мерна според мене е многу голема глупост, дај Боже веќе еднаш да положам у курац
Гавроски се пензионираше оваа година. На испитот во Јуни било многу опуштено, блаер им помагала на колегиве многу. Со срејча во септември.
 

Mainframe

Mr.Goodkat
Член од
14 јануари 2008
Мислења
336
Поени од реакции
30
Да, битен е ЕМПБ, ако планираш аналогна трансмисија. :eek: Си го слушал ти уопште предметот?
Исто и ОМТ, да битно е да памтиш блок шема на волтметар со двојно интегрирање, или што ти ја знам какви имаше, ова го запамтив како коњак прашање на Гавро. Не заебаај. Башка програмите се праени со консултации со фирми (истите оние кои не даваат пракса, мамичето нивно :D). Е пракса, тоа ни треба нас. Мислиш ќе те потапша некој по рамо ако знаеш како работи една антена, колку зрачи, под кој агол и слично? Како што веќе не се изучуваат некои стари техники ко на пр. механичко преспојување на некои спојки за воспоставување телефонска врска (добро, тука отидов малце и у 19 век :)), така и начинот на пренос кој сеуште е актуелен, аналогниот, постепено ќе се исфрлува од употреба, бидејќи тенденција на техниката е преносот на информации целосно да се дигитализира. Не можеме ние да учиме што се случувало (од аспект на техниката, се разбира, не историја) пред 20-30 години, да губиме време со тоа, занемарувајќи го тоа денес (и во иднина). Може да се спомне, но не и детално да се навлегува (поготово ако никад нема да се сретнеш со тоа, ко електронска ламба, пример).
Без разлика дали се работи за пренос на дигитални или аналогни информации, носителот е аналоген. Електромагнетизмот наоѓа примена секаде каде што има електромагнетни бранови. На начинот на кој ти си го кажал ова, изгледа како да има улога само при безжичен пренос на аналогна телевизија, а е неважечки во GSM, што важи за дигитализирана мрежа, од крај до крај. ЕМПБ е срање како предмет инаку, чисто повторување на ОЕТ.

Ова со консултациите со фирми пак не држи многу вода затоа што постариве професори си тераат тоа што знаат (чесен исклучок се Владимир и Перо што вовеле нови предмети, меѓутоа прво да ги видиме на дело). Универзитетите се тука за да дадат академско знаење, не професионално како што бараат фирмите. Во Телеком ќе ти бараат познавање од CCNA/CCNP, Microsoft server, office бла бла. Тоа не се учи на факс, него низ разни курсеви. Со академсково знаење може да најдеш примена во R&D, што практично и не постои во Македонија. Се согласувам дека и фирмите сами си се криви затоа што практично не се ни трудат за обука на студентите (пракса во транспорт и IP операции на Телеком, жива смешка)

Аналогниот пренос на информации е исфрлен од сите системи во Македонија освен за телевизијата и радиото (колку што знам) и ќе се дигитализира најкасно до 2015та година (АЕК постави сопствена цел до 2013та јули). Тенденцијата е IP базиран пренос и конвергенција на мрежи,терминали,сервиси и пазари.

Мој совет до сите вас ТК-ши. Фатете си да учите нешто од овие теми: CCNA, MS SQL/MySQL/Oracle server, database administrator и слично. Преориентирајте се кон и кон програмирање. Нема леб само од предметиве на факултет.
 
A

apidrone

Гостин
Да, уште Семос да не претеруваа со цениве за Сиско курсевите.. Пази, пуштаат оглас за 10 стипендии за CCNA, а не пишува колку покриваат истите. Се пријавувам и после 2 недели пишува дека стипендиите се за 50%. Курсот кошта 1600 евра, шо значи дека мене би ме чинело 800 евра. Да пишуваше така уште на почетокот, воопшто немаше ни да се пријавувам.
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
Да, уште Семос да не претеруваа со цениве за Сиско курсевите.. Пази, пуштаат оглас за 10 стипендии за CCNA, а не пишува колку покриваат истите. Се пријавувам и после 2 недели пишува дека стипендиите се за 50%. Курсот кошта 1600 евра, шо значи дека мене би ме чинело 800 евра. Да пишуваше така уште на почетокот, воопшто немаше ни да се пријавувам.
Мислам дека пишуваше некаде, барем јас прочитав. Затоа не се ни замарав.:)
 
B

BBlisto

Гостин
Некоj од постариве колеги да препорача некој изборен за ТК за 5 семестар?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom