Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
23.650
Нешто поефтино братче, студент сум:D:)
Е па сеа нема поевтино ако сакаш Андроид програмирањето и веб технологиите да лизгаат и да не ти фрлаат ерори.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.620
Поени од реакции
9.877
Како стојат работиве со компјутерски делови, гледам анхоч најпосле имаат AMD 5000 серија процесор, ама немаат никаква графичка.

Лаптопиве се исто очај, само MSI Modern ми фајќа око. За MacAir со 16гб рам треба чекање.

Ове Нексио не ги знам никогаш не сум купувал од таму. Шо има на лагер таму ?
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
497
Како стојат работиве со компјутерски делови, гледам анхоч најпосле имаат AMD 5000 серија процесор, ама немаат никаква графичка.

Лаптопиве се исто очај, само MSI Modern ми фајќа око. За MacAir со 16гб рам треба чекање.

Ове Нексио не ги знам никогаш не сум купувал од таму. Шо има на лагер таму ?
Многу лоши залихи имаат, особено процесори и графички и се ептен поскапени. На нексио пиши им на фејсбук, треба да ти одговорат за брзо, или побарај им ценовник.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.962
Поени од реакции
1.450
Како стојат работиве со компјутерски делови, гледам анхоч најпосле имаат AMD 5000 серија процесор, ама немаат никаква графичка.

Лаптопиве се исто очај, само MSI Modern ми фајќа око. За MacAir со 16гб рам треба чекање.

Ове Нексио не ги знам никогаш не сум купувал од таму. Шо има на лагер таму ?
Чекај нека помие кризата со вирусот цените рипнаа ненормално.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
119
Поени од реакции
260

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
23.650

Прв пат гледам тука во Македонија залиха од овој процесор.. земајте ако има заинтересирани сигурно само еден е .
Прескап е и не вреди.
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.381
Поени од реакции
7.770


Дечки кај би можело да се најде баш овој модел на РАМ меморија кај нас? Никаде не можам да најдам, секаде се од 2666/С16 нагоре. Имам веќе една ваква 8мица и сакам уште една скрос иста да додадам. Не сакам да мешам различни плочки ради лоши искуства од порано. :)
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.381
Поени од реакции
7.770
Дечки кај би можело да се најде баш овој модел на РАМ меморија кај нас? Никаде не можам да најдам, секаде се од 2666/С16 нагоре. Имам веќе една ваква 8мица и сакам уште една скрос иста да додадам. Не сакам да мешам различни плочки ради лоши искуства од порано. :)
едит: бидејќи сликата се изгуби, станува збор за овој модел:

Kingston FURY 8GB 2400MHz DDR4 CL15 HX424C15FB2/8
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
23.650
едит: бидејќи сликата се изгуби, станува збор за овој модел:

Kingston FURY 8GB 2400MHz DDR4 CL15 HX424C15FB2/8
Купи од Анхоч CL15 без разлика што е на 3000mhz ќе си падне автоматски на 2400 или 2133 таму JEDEC колку ти е (ваљда знаеш дека без разлика шо пишува 2400MHZ, по дифолт е 2133, а 2400 е ако вклучиш XMP у BIOS а тоа е оверклокање на рам (прецртано очигледно не важело за сите мемории)), нема да имаш проблеми.
 
Последно уредено:

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.382
Поени од реакции
12.464
Screenshot_20210205-152035_Facebook.jpg

Дали е ова добра понуда и дали има нешто подобро моментално на пазаров за париве?
Понатаму би бувнал 3060 по година две.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.810
Поени од реакции
23.650
Прегледај го приврзокот 282938

Дали е ова добра понуда и дали има нешто подобро моментално на пазаров за париве?
Понатаму би бувнал 3060 по година две.
Добра е понудата, нема подобра на пазарот за парите ама не верувам дека ја имаат графичкава, графички нема ни за леб.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.382
Поени од реакции
12.464
Добра е понудата, нема подобра на пазарот за парите ама не верувам дека ја имаат графичкава, графички нема ни за леб.
Само што ми направија резервација, утре одам да ја земам. Сум немал гејминг PC 10 години, возбуден сум џоа дете за Крисмас. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom