Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
29 март 2013
Мислења
3.780
Поени од реакции
3.456
Има информации дали 3080-ка е достапна или ќе биде достапна во скоро време во Македонија? Анхоч ја имаат во каталог на сајтот со цени но не како производ на залиха
Не верувам за достапност во првиот квартал.

И Сатурн.де имаат 30-ки во каталог, но не и на залиха.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.931
Поени од реакции
16.250
Иначе чудно е кај Анхоч имаат ставено катаљарда производи али на залиха ретко да имаат нешто.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
123
Поени од реакции
273
Имат само rx 6000 и тие се апла скапи , се мислам да земам 6800 pulse моментално. Си склопив нов пц и ми треба графичка само ама графички никаде во цела Мкд.

Имаа залиха пред некоја недела од rtx 3060 ti и 3070 ама многу брзо се трошат за саати па и за минути некогаш. Додека се мислев дали да земам некој ги купуваше за пола саат :)

Како најдобра фирма и тие удрија на скалпирање едноставно дури и стари графички како rx 5700 xt ги качија за 3000 до 4000.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.469
Си можел да одиш со побрз рам јас имам исто рејзен 3600 со 3600 мх од истиот гскил, рејзен процесорите им годи побрз рам за разлика од интел.
И колку те чинеше процесорот?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.827
Поени од реакции
23.707
рејзен процесорите им годи побрз рам за разлика од интел.
Ова е еден мит и не важи.
Важи само у гејминг и важи само ако имаш хај енд карта, ама и тогаш не се нешто особено видливи разликите над 3000 mhz.
Фатете тестирајте нешто real world, без глупи бенчмарци, и ќе видиш.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
123
Поени од реакции
273
Си можел да одиш со побрз рам јас имам исто рејзен 3600 со 3600 мх од истиот гскил, рејзен процесорите им годи побрз рам за разлика од интел.
И колку те чинеше процесорот?
Процесорот ме кошташе 11700 ден , а за рамот сакав 3600 cl 16 ама требаше да дадам скоро дупло од овој што беше 4400 ден.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.469
Ова е еден мит и не важи.
Важи само у гејминг и важи само ако имаш хај енд карта, ама и тогаш не се нешто особено видливи разликите над 3000 mhz.
Фатете тестирајте нешто real world, без глупи бенчмарци, и ќе видиш.
Ме зезаш каков мит 300 видеа изгледав и пак се е ист резултатот побрз рам подобри перформанси на рејзен процесори а на инел си во право хај енд процесори добиваат од брзината на рамот.
Автоматски споено мислење:

Процесорот ме кошташе 11700 ден , а за рамот сакав 3600 cl 16 ама требаше да дадам скоро дупло од овој што беше 4400 ден.
Те разбирам али си можел на намалиш на изгледот мислам дека е скапо куќиштето или се лажам?
Автоматски споено мислење:

Процесорот ме кошташе 11700 ден , а за рамот сакав 3600 cl 16 ама требаше да дадам скоро дупло од овој што беше 4400 ден.
Кејс фанови дали стави?
 
Последно уредено:
Член од
22 март 2019
Мислења
123
Поени од реакции
273
Конфигурацијата има минимално ргб, 500dx доаѓа со 3 case fans без ргб ме кошташе 6000. Мразам ргб во глобала, џабе фрлени пари .
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.827
Поени од реакции
23.707
Ме зезаш каков мит 300 видеа изгледав и пак се е ист резултатот побрз рам подобри перформанси на рејзен процесори а на инел си во право хај енд процесори добиваат од брзината на рамот.
Не те зезам, ти реков, еве напрајте encoding test со Handbrake или нешто слично, ти со 3600, он со 3200 и ќе видиш.
Џабе гледаш 300 видеа, се се тоа реклами и глупи синтетички бенчмарци.
Подобро е всушност сам да пробаш, напрај encoding со Handbrake со 3600 и со 3000 или па дури и дифолтен 2133 колку му е, ќе видиш дека нема да имаш значаен резултат.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.987
Поени од реакции
1.469
Не те зезам, ти реков, еве напрајте encoding test со Handbrake или нешто слично, ти со 3600, он со 3200 и ќе видиш.
Џабе гледаш 300 видеа, се се тоа реклами и глупи синтетички бенчмарци.
Подобро е всушност сам да пробаш, напрај encoding со Handbrake со 3600 и со 3000 или па дури и дифолтен 2133 колку му е, ќе видиш дека нема да имаш значаен резултат.
Aбе ти верувам знаеш повеќе од компјутерски инжињери што со години прават билдови и имаат тестирано секаков рам на секаков процесор.
Автоматски споено мислење:

Конфигурацијата има минимално ргб, 500dx доаѓа со 3 case fans без ргб ме кошташе 6000. Мразам ргб во глобала, џабе фрлени пари .
Со среќа да си го користиш инаку подстеди си ги каблите на графичката бар изедначи ги со стеги .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom