Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.692
Поени од реакции
23.377
Само што ми направија резервација, утре одам да ја земам. Сум немал гејминг PC 10 години, возбуден сум џоа дете за Крисмас. :)
Ова имево Астра, Анхоч ваљда правеа вакви конфи. Од таму ќе земаш?
Од кај нашле 1660 баш ме интересира. Ќе ти даат некоја копана.
Мада шо знам како функционираат, може конфиве им клечат и не ги чепкаат.
А еве глеам у Сетек имало 1660 графичка, мислев нигде нема, таква некоја атмосфера имаше...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.371
Поени од реакции
12.401
Ова имево Астра, Анхоч ваљда правеа вакви конфи. Од таму ќе земаш?
Од кај нашле 1660 баш ме интересира. Ќе ти даат некоја копана.
Мада шо знам како функционираат, може конфиве им клечат и не ги чепкаат.
А еве глеам у Сетек имало 1660 графичка, мислев нигде нема, таква некоја атмосфера имаше...
Од Анхоч да. Утре во салон ќе прашам повеќе детали да не ми шибнат користени компоненти -.-
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.692
Поени од реакции
23.377
Од Анхоч да. Утре во салон ќе прашам повеќе детали да не ми шибнат користени компоненти -.-
Не е лошо да прашаш и што напајање клавет на овие... и7 и 1660 не сакаат било какво напојување.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.750
Поени од реакции
3.437
Добра е понудата, нема подобра на пазарот за парите ама не верувам дека ја имаат графичкава, графички нема ни за леб.
Јас па му предлагав да почека. Пошо не е човек кој секоја година од досада би ремонтирал и би сменувал, претпоставувам дека купува компјутер за во наредни 3-4 години.

Или па доколку е ептен нестрплив - да бара барем RTX, нешто со 2060 or whatever :vrtioci::toe:

нема ни за леб
Ваљда нема ни за лек мислеше... :icon_mrgr:
 
Последно уредено:

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.908
Поени од реакции
5.673
Поставувам прашање у име на една другарка ,срамеживо девојче е ,од село е од провинцијата ....


Do 33, 35 iljadi maks. Nekoja konfiguracija da mi sklopite ....
Za rabota, planiram da pocnam nesto so zahtevni programi kako photoshop, iako nekolku godini nemam cepnato, i nekoja igra vo slobodno vreme.

У име на нејзе,фала ...
 
Член од
22 март 2019
Мислења
108
Поени од реакции
239
@Vori Тоа е многу мал буџет за PC моментално не знам дали и би можело да се направи.

Има ryzen 5 4650g APU околу 12000 илјади од нексио и би можело да се направи некоја конфигурација за таа цена.
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.908
Поени од реакции
5.673

[USER=28690]@Vori
Тоа е многу мал буџет за PC моментално не знам дали и би можело да се направи.

Има ryzen 5 4650g APU околу 12000 илјади од нексио и би можело да се направи некоја конфигурација за таа цена.
Може да иде со варијанта 2600 ?!
 
Член од
22 март 2019
Мислења
108
Поени од реакции
239
Може да иде со варијанта 2600 ?!
4650G Ти е apu , значи процесор и графичка заедно, моменталната ситуација е што нема графички никаде и тоа што го има е 200% поскапо нема услови за конфигурација до 35000.

Би ви препорачал или овој или од постарата генерација 3400g или 3200g ако ги има некаде
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.725
Поени од реакции
15.603
Реално и ја би идел на АПУ, не ми се дава бубрег за графичка картица. Ова биткоинов да не го измислеа можеби ќе имаше некои понормални цени.
 
Член од
22 март 2019
Мислења
108
Поени од реакции
239
@Vori


Може да проверите на setra.mk за готови конфигурации. Ми изгледаат дека имат доста прифатливи цени, само дали имаат залиха ке си прашате.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
9.415
Поени од реакции
9.568
Абе од кај најдувате ценовник од Нексио ?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.692
Поени од реакции
23.377
Абе од кај најдувате ценовник од Нексио ?
На ИТ форум :D
Пиши на гугл Ценовник Нексио сигурно е прв-втор резултат.
А мислам дека ќе ти пратат и ако ги прашаш на меил или на ФБ.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom