Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
Дечки да ми предложите некоја конфигурација до ~80к ден? Неам склопувано PC никогаш и не сум баш up to date што е исплатливо моментално. Исто од каде да гледам делови? Анхоч?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.805
Поени од реакции
23.639
Дечки да ми предложите некоја конфигурација до ~80к ден? Неам склопувано PC никогаш и не сум баш up to date што е исплатливо моментално. Исто од каде да гледам делови? Анхоч?
За што ќе се користи примарно компјутерот? Колку од времето ќе го посветиш на гејмање, дали имаш монитор и со која резолуција?
Да, ќе гледаш Анхоч и Нексио. Еве ти ценовник од Нексио.
Само за графички е многу т'нка работата.
 

Attachments

Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
За што ќе се користи примарно компјутерот? Колку од времето ќе го посветиш на гејмање, дали имаш монитор и со која резолуција?
Да, ќе гледаш Анхоч и Нексио. Еве ти ценовник од Нексио.
Само за графички е многу т'нка работата.
Строго за гејмање планирам да го користам. Имам 3840 x 2160 монитор. Не знам за тие пари и колку добра ќе можам да си дозволам. Моментално имам GTX 1050 инаку
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.953
Поени од реакции
1.435
Строго за гејмање планирам да го користам. Имам 3840 x 2160 монитор. Не знам за тие пари и колку добра ќе можам да си дозволам. Моментално имам GTX 1050 инаку
Да не ти е малку голем мониторот мислам дека повеќе од 27 инча е оверкил
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.805
Поени од реакции
23.639
Строго за гејмање планирам да го користам. Имам 3840 x 2160 монитор. Не знам за тие пари и колку добра ќе можам да си дозволам. Моментално имам GTX 1050 инаку
А шо процесор имаш и матична?
Имаш ли SSD/ХАРД што ќе можеш да ги искористиш?

80 000 ако даваш за нов комп, мора да глеаш нешо накај графичка 3070 а процесор 5600x
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Да не ти е малку голем мониторот мислам дека повеќе од 27 инча е оверкил
Ќе гејма под 50 фпс бе.
80к како цена сама по себе е оверкил, така да за тие пари ќе ги изнуди тие перформанси (се надевам)...
 
Член од
8 август 2016
Мислења
28
Поени од реакции
12
А шо процесор имаш и матична?
Имаш ли SSD/ХАРД што ќе можеш да ги искористиш?

80 000 ако даваш за нов комп, мора да глеаш нешо накај графичка 3070 а процесор 5600x
Немам ништо шо би можел да искористам од стариот PC. Процесорот е стара i5-ка не знам како точно беше треба да проверам. Нема само графичката да е скоро 60к? Ако има доволно буџет im all for it ама кај се другите компоненти. Пошо немам ниш старо да искористам буквално ќе е билд од нула.

Инаку за мониторот што имате пишано погоре не се разбирам. Ако е оверкил ќе земам некој 1080p, а овој ќе го користам за работа. Затоа и пишав пошо не се разбирам
 
Член од
29 март 2013
Мислења
3.779
Поени од реакции
3.456
Немам ништо шо би можел да искористам од стариот PC. Процесорот е стара i5-ка не знам како точно беше треба да проверам. Нема само графичката да е скоро 60к? Ако има доволно буџет im all for it ама кај се другите компоненти. Пошо немам ниш старо да искористам буквално ќе е билд од нула.

Инаку за мониторот што имате пишано погоре не се разбирам. Ако е оверкил ќе земам некој 1080p, а овој ќе го користам за работа. Затоа и пишав пошо не се разбирам
Прво, јас би причекал некој период за ваков сетап.
Второ, батали 1080. За 80к одличен си со 1440, па дури и со 3440x1440 доколку сакаш ултравајд.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
1.953
Поени од реакции
1.435
У право е Берсекер нај лошо
Немам ништо шо би можел да искористам од стариот PC. Процесорот е стара i5-ка не знам како точно беше треба да проверам. Нема само графичката да е скоро 60к? Ако има доволно буџет im all for it ама кај се другите компоненти. Пошо немам ниш старо да искористам буквално ќе е билд од нула.

Инаку за мониторот што имате пишано погоре не се разбирам. Ако е оверкил ќе земам некој 1080p, а овој ќе го користам за работа. Затоа и пишав пошо не се разбирам
Хадр дисковите можеш да ги искористиш како додатен стореџ инаку како што спомна Берсеркер најлошо време ти е да купуваш сега пц рипната е цената на сите делови над 30% почекај додека пројде состојбава со вирусот ги измеша цените Интел процесорите биднаа попристапи за цена.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.082
Поени од реакции
2.946
Дечки некој добар лаптоп за програмирање?
Било кој со соодветен i3 (или таква класа на ryzen) процесор, нормално ако имаш буџет за повеќе од тоа слободно ама се што е над i5 не ти треба. SSD од 128/256гб за ос и хдд за податоци и филмови ова она ако симнуваш. Најмалку 8гб рам а пожелно е да идеш со 16гб рам. И барај да биде без посебна графичка секако таа што е на процесорот ти е повеќе од доволна
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Било кој со соодветен i3 (или таква класа на ryzen) процесор, нормално ако имаш буџет за повеќе од тоа слободно ама се што е над i5 не ти треба. SSD од 128/256гб за ос и хдд за податоци и филмови ова она ако симнуваш. Најмалку 8гб рам а пожелно е да идеш со 16гб рам. И барај да биде без посебна графичка секако таа што е на процесорот ти е повеќе од доволна
Мислиш ќе врши работа за андроид програмирање и веб апликации?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
14.805
Поени од реакции
23.639
Мислиш ќе врши работа за андроид програмирање и веб апликации?
Најверојатно не. Мора да одиш со i7 и барем 1650 дедицирана графичка, или 2060 препорачана.
Предлог
или од Сетек, како подобра фирма со повеќе задоволни муштерии и со квалитетни Асус лаптопи со кои никој немал проблем
+ овој доаѓа со оригинал Windows 10
 
Член од
29 април 2020
Мислења
23
Поени од реакции
7
Најверојатно не. Мора да одиш со i7 и барем 1650 дедицирана графичка.
Предлог
Нешто поефтино братче, студент сум:D:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom