Уставното име на ОИ во Кина

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Aм ФУРОМ е олицетворение на СДСм бе бачко... шчо сакаш.... иначе била на власт и за време ОИ ама ОИ не се фундаменталното прашање туку тоа што го направија .... и зошто на ОИ сме под ФУРОМ исто како и во ООН ... едноставно нели некој тоа го сакаат жешко...

БТВ во агендата на БУШ се нашло место за ОИ за разлика од агендата на вршителот на функцијата председател на РМ кои за ова време предвидел одмор... од големиот умор при доделување на аболиции на секој чекор
I jas taka vikam deka dodeka onie SDSm koga bea na vlast ni go smestija toa kratencheto,zatoa narodot go kazni SDSm i mu dade shansa na VmRO da ja ispravi celata nepravdina koja ni bese nanesena izminative godini.Ama kako sto stojat rabotive,VmRO osven placki po televizii i vperuvanje so prstot kon opozicijata nisto ne napravi do sega.

Edniot od abolicii ,drugiot od nosenje zakoni se umorija itn...a narodot si plaka li si plaka .
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
I jas taka vikam deka dodeka onie SDSm koga bea na vlast ni go smestija toa kratencheto,zatoa narodot go kazni SDSm i mu dade shansa na VmRO da ja ispravi celata nepravdina koja ni bese nanesena izminative godini.Ama kako sto stojat rabotive,VmRO osven placki po televizii i vperuvanje so prstot kon opozicijata nisto ne napravi do sega.

Edniot od abolicii ,drugiot od nosenje zakoni se umorija itn...a narodot si plaka li si plaka .
Не се зборува за внатрешните работи во МК или пак едкономски... се зборува за МЕЃУНАРОДНО препознавање на РМ како ФИРОМ кое не е од вчера... се израдувавме дека кинезите ќе не пишат Македонија но колку и да сакаат неможат... пред фактите и боговите молчат.. јас лично благодарен сум му барем за желбата ... пошо фактот е јасен во Меѓународниот Олимписки Комитет сме влезени како ФИРОМ од причина што во ООН сме како ФИРОМ а во ООН сме како фирмо по заслуга на старата багра... (прикаска која сите ја знаеме)...

совет... ко немаш аргументи не се обидувај да одговараш... уш повеќе наебуваш (ништо лично)

бтв. На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. - Устав на Република Македонија Член 7 Став 1
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
И кај нас пак се се сведува на партиски меѓусебни препукувања. Каде сме ние, каде е светот. Луѓево направија невидена манифестација, видовме невидена дисциплина и култура, а ние сеуште неможеме да се согласиме дека сме едно и сакаме едно. Ја гледав целата поворка, единствено Македонијава е со епитет Поранешна, единствено ние немаме име. Никој не ни е крив, секој сам одлучува кои приоритети ќе му бидат важни и во која насока ќе ја изградува сопствената личност и држава. Кај нас самно крадење, карање и зјапање во слепило. Не се ни Грците криви, ни Америка ни Русија ни ОН, се претворивме во народ чија душа може да се смести во напрсток, немаме име, немаме култура, немаме иднина. Се ежам од државната власт која имала некои други обврски, и не можеле, замислете не можеле да присуствуваат на наорганизараната и најуспешната манифестација во светот. Се обложувам дека се имаат испокарано за тоа кој да оди, па на крајот даваат изјави како- Имавме попаметна работа. И после, зошто сме немале име?
 
Член од
5 мај 2005
Мислења
4.454
Поени од реакции
178
Многу ќе ми е криво кога на крај ќе напишам "I told you so"...


П.С Албанците се криви, особено тој од ДУИ што ништо не прави, си го прчи во Пекинг. Како може само??
 
P

Princ

Гостин
Или СДСМ.
Чуден менталитет дефинитивно. Секогаш сме спремни да ги обвиниме "другите" за срањето во кое се наоѓаме. Пример, син го обвинува татка си што е сиромашен на пример. И во ниту еден момент не се труди да го крене газот и да поработи за да стане богат.
Или друг пример. Криви се СДСМ што го продадоа името. Океј, се. Сите го знаеме тоа и веќе е бајато после 16 години. Не треба другиве да се изборат да се среди тој проблем? Вечно на туѓ грб да се живеело....
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
ова од официјалната страна на олимписките игри

Former Yugoslav Republic of Macedonia raises flag


но МКД не пишувало претходно, не знам дали сега е сменет насловот или од претходно сме биле како фуром:toe:



но на search ако запишеме фуром отвара само 2 статии, а ако запишеме Македонија отвара многу повеќе
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
Виновни си се нашите „олимпијци„ што со насмевки, ко курвичиња некои излегоа и си мафтаа на публиката. Ебаве тоа патриотите што отидовте у Кина ебате...толку од муабетот
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Демек на официјалната страна на ЛОИ Пекинг ќе не представеле како ФИРОМ а во подмениата да сме биле како Мацедониа... то било компромисот гејски...
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Или СДСМ.
Чуден менталитет дефинитивно. Секогаш сме спремни да ги обвиниме "другите" за срањето во кое се наоѓаме. Пример, син го обвинува татка си што е сиромашен на пример. И во ниту еден момент не се труди да го крене газот и да поработи за да стане богат.
Или друг пример. Криви се СДСМ што го продадоа името. Океј, се. Сите го знаеме тоа и веќе е бајато после 16 години. Не треба другиве да се изборат да се среди тој проблем? Вечно на туѓ грб да се живеело....
Бате ко ќе си дајш газот под ќирија (кога ќе потпишиш во своја штета) тој на кои шо си му го дал ќе те ебава ко шо сака .. стар е 16 год ама тешко дека ќе можи да се смени договорот... или ќе можи ако прифатиме некое име на „ШКЉ“
 

rossonerka

too good to be true
Член од
8 октомври 2007
Мислења
6.081
Поени од реакции
889
Виновни си се нашите „олимпијци„ што со насмевки, ко курвичиња некои излегоа и си мафтаа на публиката. Ебаве тоа патриотите што отидовте у Кина ебате...толку од муабетот
јас сметам дека не се криви нашите олимпијци ... до сабајле беше сигурно дека ќе настапуваме по нашето уставно име. тие не можеа влијаат на името, иако искрено мислам не им беше сеедно како и на секој македонец.

а ако можеше грчката власт да е во Пекинг и да влијае на кинезите да не прочитаат како Фуром, можеа и нашите власти да отидат. Не ми е јасно како е можно ниеден наш претставник да не отиде. Од скоро секоја држава беа претставниците, а нашите си уживаа на плажа. Епа едно е јасно сами сме си криви.
 

ANTIPATER

of Macedon
Член од
8 јуни 2008
Мислења
1.181
Поени од реакции
44
Прво зошто нема никој од нашиот државен врв во Кина ....тоа многу ме изнервира.После за олимпијците абе нема да излегуваш да се бламираш таму ако не те престават под уставното име.Ако те викаат ФИРОМ ќе направиш едно сто и пеесет пресконференции и ќе лаеш.Па на крај ќе си дојдеш дома и нема да учествуваш....некоја корист па од учеството...медал да не освоиме.Ама сето ова треба да го координираат властите.
 

delboy

кршач на огледала
Член од
23 декември 2007
Мислења
1.358
Поени од реакции
24
Pogolem argument od toa sto seuste ni stoi nastavkata jas ne gledam,znaci dobija izbori ,bujrum neka go promenat ona sto nekoj drugi go zakaskale.
Samo taka ke pokazat deka se podobri od drugite


Н

На целата територија во Република Македонија и во нејзините меѓународни односи службен јазик е македонскиот јазик и неговото кирилско писмо. - Устав на Република Македонија Член 7 Став 1
btw moze ne sum na teritorijata na R.Makedonija :helou:
 
K

KomitaMKD

Гостин
Во моментов ја гледам снимката од отварањето на Олиписките игри на NBC и не претставија како Macedonia и долу на екранот пишуваше Macedonia не FYROM , што е за пофалба за Американците . Сигурно ке има реакции од страна на јужните соседи....
 
Член од
31 јули 2007
Мислења
1.580
Поени од реакции
39
Pogolem argument od toa sto seuste ni stoi nastavkata jas ne gledam,znaci dobija izbori ,bujrum neka go promenat ona sto nekoj drugi go zakaskale.
Samo taka ke pokazat deka se podobri od drugite




btw moze ne sum na teritorijata na R.Makedonija :helou:
За првиот дел имаш одговор подоле.... за тоа дека мож не си во РМ, па и јас не сум ама го почитувам правилото на форумот. Значи не е важно ти каде си важно е каде пишеш...

Бате ко ќе си дајш газот под ќирија (кога ќе потпишиш во своја штета) тој на кои шо си му го дал ќе те ебава ко шо сака .. стар е 16 год ама тешко дека ќе можи да се смени договорот... или ќе можи ако прифатиме некое име на „ШКЉ“
Во моментов ја гледам снимката од отварањето на Олиписките игри на NBC и не претставија како Macedonia и долу на екранот пишуваше Macedonia не FYROM , што е за пофалба за Американците . Сигурно ке има реакции од страна на јужните соседи....
Тоа си е само политика на телевизиите... ништо страшно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom