Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
Не знам што ми реплицираш. Немаш одговор на моето конкретно прашање: Зошто Уставниот Суд донел неуставна одлука (ако е неуставна), по кој член од уставот?
А ако некој закон не ни чини, треба да се промени во Собранието. Денес е така во „парламентарните демократии“.
Еве јас ќе ти одговорам .

Член 84
Претседателот на Република Македонија:
- го определува мандатот за состав на Владата на Република Македонија;
- ги поставува и ги отповикува со указ амбасадорите и пратениците на Република Македонија во странство;
- ги прима акредитивните и отповиковните писма на странските дипломатски претставници;
- предлага двајца судии на Уставниот суд на Република Македонија;
- предлага двајца членови на Републичкиот судски совет;
- именува тројца членови на Советот за безбедност на Република Македонија;
- ги предлага членовите на Советот за меѓунационални односи;
- именува и разрешува и други носители на државни и јавни функции утврдени со Уставот и со закон;
- доделува одликувања и признанија во согласност со закон;
- дава помилување во согласност со закон и
- врши други функции утврдени со Уставот.


Претседателот дава помилување во согласност со закон , законот Неуставниот Суд го укина . Се повика на еднаквост на сите граѓани , односно педофили, нарко дилери , осудени за изборни манипулациии со сите други граѓани кои се или би биле осудени за некое друго кривично дело.

Сега јасно ти е?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Rigil, ајде сега ти сам размисли дали со одговорот во контекст на прашањето. Цитираш погрешна работа. Не станува овде збор за овластувања на претседателот, туку дали е одлуката неуставна или не. Тоа е прашањето, зошто е одлуката неуставна? Ти заклучуваш дека е неуставна, а не кажуваш зошто.
Сите знаеме дека претседателот помилува според закон... муабетот е за законот.
Устaвниот суд дал аргументи, треба некој стручно тоа да ги побие.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.383
Поени од реакции
7.305
:facepalm:
Ти кажав зошто , Уставот кажува "дава помилување во согласност со закон " . ТОЛКУ

Тие укинаа закон за помилување , го прекршија УСТАВОТ!
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
:facepalm:
Ти кажав зошто , Уставот кажува "дава помилување во согласност со закон " . ТОЛКУ
Тие укинаа закон за помилување , го прекршија УСТАВОТ!
Па Уставниот Суд токму затоа и постои, да оценува уставност на закони. Не е тоа прекршување на уставот. Тоа му е работа на тој суд.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.088
Па Уставниот Суд токму затоа и постои, да оценува уставност на закони. Не е тоа прекршување на уставот. Тоа му е работа на тој суд.
што не било неуставно во измените во 2009, а сега е неуставно за вмро и што било неуставно во 2009, а сега не е за сдсм? Или, на страна опозицијата која нема некое влијание, зошто истите пратеници се против своите измени од 2009?
 
Последно уредено:
Член од
1 декември 2014
Мислења
2.241
Поени од реакции
4.433
Дoјдoa кaј нaс у згрaдa пред 5 минути.
Пo грешкa ѕвoнеше кaј мене јa излегoв и спрoти мене сме имaле кoмшики студентки. Не успеaв дa јa видaм у телo кaквa е, aли имaше убaв, звучен глaс перфектнa дикцијa, црни oчи и кoсa :D пoртoкaлoви пижaми нoсеше и чим без шминкa ми се бендисa тo е тo :D вaљдa ќе имa пречистувaње
Дoјдoв дa се пoфaлaм декa имaм секси кoмшикa


Туку зaебaнцијa нa стрaнa, oвoј и кaжa 3 имињa шo ги немaлo у стaн пa дa и се јaвелa нa гaздaрицaтa и ене гo уште стoи пред врaтa .
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Тие не се од ДИК. Според ДИк проверката треба да почне до крајот на неделава. На комшијата му ѕвонеле пред две недели и го прашувале зошто он и уште две лица со друго презиме живеат таму (ќерка му и зет му). Не разбрал кои се ама им кажал. Не знам што е работава. Партииве проверуваат?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.146
Поени од реакции
25.577
Тие не се од ДИК. Според ДИк проверката треба да почне до крајот на неделава. На комшијата му ѕвонеле пред две недели и го прашувале зошто он и уште две лица со друго презиме живеат таму (ќерка му и зет му). Не разбрал кои се ама им кажал. Не знам што е работава. Партииве проверуваат?
Невладини.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Непостојат невладини во кај нас, или се од едните или од другите.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.804
Поени од реакции
15.724
што не било неуставно во измените во 2009, а сега е неуставно за вмро и што било неуставно во 2009, а сега не е за сдсм? Или, на страна опозицијата која нема некое влијание, зошто истите пратеници се против своите измени од 2009?
edno dopolnuvanje, ako se donesuva zakon nikoj da nema pravo nekoe delo da amnestira, togaš za da bide toa pravno izdržano treba :
- Za tie dela da nema zastaruvanje
- Da nema za tie dela nikakvi prečki i formalni ograničuvanja so koj osudenite bi bile ograničuvani vo prava na REVIZIJA, povtoruvanje na postapka, otbaranja na stari slučai
- Da ima strogi kazni za vraboteni vo policijata i pravosudstvoto za pogrešni odluki ( osuduvanje nevini lica)
..Izleze neodamna kolku forenzički greški imal FBI i kolku luđe se nepravedno osudeni, a mnogumina od niv i isprženi na el.stol samo na osnova na pogrešna Forenzika !!
..Od druga strana go imame slučajot O.J. Simpson, sega ima i serija, ubiec osloboden od čisto formalni pričini !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom