Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

Член од
6 јули 2011
Мислења
3.752
Поени од реакции
7.630
Ванхојте треба да се прогласи персона нон грата во РМ. Човеков очигледно „не е со сите“. Само аматер може да дадеизјава дека „со одлуката на Уставниот Суд“ сме се оддалечиле 10 св. години од ЕУ“. А па инаку многу се приближуваме. Прво нека ја средат Грција и нејзиното вето (како и да е изведено), па после да дискутираме за „у ЕУ“. Но, ваква изјава да дава за одлука на Уставен Суд, ова е СКАНДАЛ. Прво, кој е тој да го оценува нашиот Уставен Суд. Судот донесе сосема законска одлука. Ни се случуваат преседани од „врвни“ странски политичари кои не поттикнуваат и тераат да живееме противзаконски и противуставно. Не тераат да не ја оценуваме уставноста на СЈО, а очигледно е неуставно донесено. Го тераат уставниот суд да не пресудува согласно уставот. Овде не се знае кој е луд, а кој збунет.
Зошто да се прогласи за персона нонграта? Затоа што ја кажува вистината? Ќе бидат ли тогаш помалку срамни одлуките на Уставниот суд?
:facepalm:
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
2.986
Добро бе мајката и покрај изјавата на хулио иглесијас кого,како и дали ќе помилува упорно ја гурате вашата агенда,,СО ГЛАВА ДА РУШИТЕ ЅИД''[DOUBLEPOST=1458483587][/DOUBLEPOST]
Зошто да се прогласи за персона нонграта? Затоа што ја кажува вистината? Ќе бидат ли тогаш помалку срамни одлуките на Уставниот суд?
:facepalm:
Која вистина?
Гледаш/слушаш дека сите релевантни фактори се оградуваат од изјавите на ретардосот.
Или тоа не ти одговара,а ти одговара ,,СО ГЛАВА ДА РУШИШ ЅИДОВИ''
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.917
Поени од реакции
31.152
Македонија сега стигна на дното на земјите во регион по речиси сите прашања освен во стиропорен барок и споменици од ламарина. Можеби за нијанса Косово е полошо од нас, али во главном сме далеку и од Бугарија и од Албанија и Србја, Хрватска, Црна Гора, Грција, Илирида, Романија, Унгарија...
Ги прокоцкавме сите шанси, прилики и можости да танеме земја каде пристојно ќе се живее, не пристигнаа и држави кои во 90 сети беа многу зад нас во сите полиња држави кои беа децении под ембарга и во војни, држави на кои порано гледавме со сожалување.
Мое лично мислење е дека е предоцна веќе нешто да се направи ни промена на власт ни некакви истраги и судови и пресуди может да ги затнат дупките во овој брод кој пропушта вода на сите страни и веќе незапирливо тоне, сега е само прашање дали можеме и смееме крајот да го направиме величенствен и достоен за песни и прикаски, или ќе издахниме неприметно како некој остарен прч во ендек покрај пат
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
во Германија и воопшто ЕУ, наголемо рапуваат, не само жени тукуи и девојчиња, па и машко дете од 10 години беше рапувано... кај нив воопшто не ги ни процесуираат раперите, нема шанса да ги помилува некој...
.. Е сега ако надојде сурија мигранти, а место в затвор нема, слично ќе биде и кај нас
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
3.267
Поени од реакции
8.032
во Германија и воопшто ЕУ, наголемо рапуваат, не само жени тукуи и девојчиња, па и машко дете од 10 години беше рапувано... кај нив воопшто не ги ни процесуираат раперите, нема шанса да ги помилува некој...
.. Е сега ако надојде сурија мигранти, а место в затвор нема, слично ќе биде и кај нас
Брат, затоа пробај од другата страна на светот, преку барата, црнечки рап, да видиш што е вистински рап, а не ова жени, девојчици и предадолесцентни деца. Црнците брат, ако те процесуираат (ректално), ни помилување ни бутур нема да сакаш да видиш. Остај ова, не си го троши времето со вакви глупости.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
11.940
Поени од реакции
5.822
Македонија сега стигна на дното на земјите во регион по речиси сите прашања освен во стиропорен барок и споменици од ламарина. Можеби за нијанса Косово е полошо од нас, али во главном сме далеку и од Бугарија и од Албанија и Србја, Хрватска, Црна Гора, Грција, Илирида, Романија, Унгарија...
Ги прокоцкавме сите шанси, прилики и можости да танеме земја каде пристојно ќе се живее, не пристигнаа и држави кои во 90 сети беа многу зад нас во сите полиња држави кои беа децении под ембарга и во војни, држави на кои порано гледавме со сожалување.
Мое лично мислење е дека е предоцна веќе нешто да се направи ни промена на власт ни некакви истраги и судови и пресуди может да ги затнат дупките во овој брод кој пропушта вода на сите страни и веќе незапирливо тоне, сега е само прашање дали можеме и смееме крајот да го направиме величенствен и достоен за песни и прикаски, или ќе издахниме неприметно како некој остарен прч во ендек покрај пат
Брат, затоа пробај од другата страна на светот, преку барата, црнечки рап, да видиш што е вистински рап, а не ова жени, девојчици и предадолесцентни деца. Црнците брат, ако те процесуираат (ректално), ни помилување ни бутур нема да сакаш да видиш. Остај ова, не си го троши времето со вакви глупости.
ти оди таму и пробај црнечки и не јади го*на тука... јас пишувам факти, во ЕУ не се ни осудени многумина од мигрантите што ги силуваа нивните граѓанки, а нам ни дробат нивните амбасади зошто се укинува забрана за помилување...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.559
Зошто да се прогласи за персона нонграта? Затоа што ја кажува вистината? Ќе бидат ли тогаш помалку срамни одлуките на Уставниот суд?
:facepalm:
Напротив, Уставниот Суд донесе одлука согласно уставот на Република Македонија. А ти, докажи ми дека одлуката е неуставна, па ќе ти поверувам дека пишуваш стручно, а не „муабетчиски“. Треба да знаеш дека судовите (па и Уставниот) работат според напишани закони, а не според емоции. Без разлика дали ни се допаѓа или не, одлуката. Не знам дали можеш да ме разбереш, па еден пример ќе ти дадам: ако за некој престап е предвидена казна затвор од 1 до 5 години, не може судија да донесе пресуда повеќе од 5 години, колку и да грешел престапникот. Она што го пишува, мора судот според тоа да одлучува.
Повторувам, покажи ми според кој член или став од уставот Уставниот суд погреши. Ако ми докажеш, ќе се согласам дека е така.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.849
https://www.facebook.com/petervanhoutte.7/posts/827986670638889

Супер песничка напишал Ванхојте.
За тие што немаат фб:

On the occasion of World Poetry Day, in support of all those who believe in freedom and stand up for it.

For 1000 denar and a sandwich

Last week,
you sold our freedom
at the Constitutional Court
for 1000 Denar and a sandwich.

Because they threatened you,
They stole your privacy
and blackmailed you:
“no job if you don’t join
for 1000 Denar and a sandwich”.

I see your tired steps,
they leave behind
an endless trace of deep despair.

And through the open windows,
I listen to the kids -
memorizing,
that in this country
people are no longer equal,
and hear a dark voice teaching
forged history,
for 1000 Denar and a sandwich.

Hidden in the city,
warming up with the sun,
I smell an early spring,
I look into your eyes
and realize:
change is in the air.

Peter Vanhoutte
21 March 2016

На крај ја утнал малце, ама му се простува, хипик си е, нема да може да спие ако не продаде некој мутав оптимизам.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.051
Поени од реакции
13.702
На крај ја утнал малце, ама му се простува, хипик си е, нема да може да спие ако не продаде некој мутав оптимизам.
Се спрема за соросов грант овој. Му се допадна државава, ќе се пресели, ќе предводи некое мачкољубно поетско НВО.
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.849
Се спрема за соросов грант овој. Му се допадна државава, ќе се пресели, ќе предводи некое мачкољубно поетско НВО.
Нели 19 000 евра месечно земаше? Не може Владе овој да го покрие. Башка, си има и он доволно шо се задоволуваат со..1000 denar and a sandwich.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
5.217
Поени од реакции
6.693
види што им дале да копираат од штаб

"How much they pay you? some more as 1000 Denars adn a sandwich?"

:vozbud::pos:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.051
Поени од реакции
13.702
Нели 19 000 евра месечно земаше? Не може Владе овој да го покрие. Башка, си има и он доволно шо се задоволуваат со..1000 denar and a sandwich.
900 евра дневница. Ама тоа беа златните времиња. Сега е веќе дај шта даш. Плус има напалени скоевки, тоа не може да се исклучи.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
6.509
Поени од реакции
1.559
Ако е песнава навистина негова, човеков навистина си има тежок проблем. Тој не е партиски активист. Треба да покаже неутралност. Навистина веќе не знам што би барал во РМ, освен како турист.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
6.174
Поени од реакции
16.816
Ако е песнава навистина негова, човеков навистина си има тежок проблем. Тој не е партиски активист. Треба да покаже неутралност. Навистина веќе не знам што би барал во РМ, освен како турист.
По пичиња може е дојден :toe:
Што би рекол Груевски, ние дојдовме овде со пичиња :D
 

Raziel

Модератор
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.448
Поени од реакции
5.849
види што им дале да копираат од штаб

"How much they pay you? some more as 1000 Denars adn a sandwich?"

:vozbud::pos:
Oрда ретардирана.
Не бе, нема борба веќе.
На фб миленковци држат повеќе народ. Војската шо прави копипејст по коментари, таква неписмена, е далеку побројна. На улица оние старине, на залез шо се, ама им дале некоја пензиичка или имаат ќерка пикнато во некое школо, најмасовно излегуваат, заедно со локални ретардињовци. Ни првите, ни вторите, ни третите поим немаат на што коментираат, за што протестираат или што бранат. Никаква допирна точка со проблемот, никаква интеракција со материјата, никаква критична мисла. Им го пакуваат во една реченица од типот на "нема да дозволиме да не владеат странци", "тука сме за да спречиме уривање на Уставниот суд"....такви, прости реченици. Ако некој новинар е поупорен, ако се обиде да им објасни, сите до последен се губат.

Мислам, на темава имаш, на истата страна со нашиве мислења, класичен примерок за ова за што зборувам.

Напротив, Уставниот Суд донесе одлука согласно уставот на Република Македонија. А ти, докажи ми дека одлуката е неуставна, па ќе ти поверувам дека пишуваш стручно, а не „муабетчиски“. Треба да знаеш дека судовите (па и Уставниот) работат според напишани закони, а не според емоции. Без разлика дали ни се допаѓа или не, одлуката. Не знам дали можеш да ме разбереш, па еден пример ќе ти дадам: ако за некој престап е предвидена казна затвор од 1 до 5 години, не може судија да донесе пресуда повеќе од 5 години, колку и да грешел престапникот. Она што го пишува, мора судот според тоа да одлучува.
Повторувам, покажи ми според кој член или став од уставот Уставниот суд погреши. Ако ми докажеш, ќе се согласам дека е така.
Глеј со шо си имаш работа. И сега, некој малку позапознаен, а прилично наивен, ќе проба да му објасни дека благодарение на луѓе што размислувале поинаку денес не е на сила сеуште хамурабиевиот законик. Оти ако ваквите биле мнозинство, овие живо ехо на владејачката класа тип на луѓе, уште ќе закопувале крадци у земја до рамена и ќе им пуштале змија, ќе пикале прељубници во вреќа, заедно со мачка, змија и петел....уште ќе набивале дезертери на колци. Ќе важеле талионските правила, ќе имало око за око казнување, ќе постоел тој антрололошки принцип дека човек со изразит нос и густи веѓи е роден криминалец... и уште многу други. Тоа се било своевремено уставна категорија. Тоа се било пишано на таблици, било аманет од боговите, било закон од небото, пратен на земјата, обзнанет од царевите.
Тој позапознаен, а наивен, ќе проба да му објасни дека правото постои како огледало на цивилизацијата. Тоа е жива, прогресивна материја која еволуира. Ќе му објасни дека аболицијата е остаток од други, примитивни времиња и дека за среќа, е еден од последните предизвици на модерната (западна) правна наука. Дека за некои 20тина години, можеби ќе можевме да се пофалиме дека во нешто сме биле први. Дека први сме го решиле проблемот со аболицијата.

Ама тоа ќе оставиме на некој наивен. Останатите сме свесни дека овие луѓе нити знаат, нити ги интересира. Си имаат диктат, си го следат диктатот, го земаат 1000чето и сендвичот и си одат дома да гледаат ѕвезде гранда.
 
На врв Bottom