Уставен ја прифати иницијативата за помилување за изборни нерегуларности

Член од
12 март 2009
Мислења
19.956
Поени од реакции
15.973
понекогаш замислувам дека е 2008-2009 и дека е можно нормално да се дискутира
Се мајтапевте на уличниот систем во Брвеница, затоа е земено како пример. Постојат и други места каде податоците се чудни. Од твојот пост што може да се заклучи? Дека на луѓето немале навика да се одјавуваат-пријавуваат. Дека сеуште сме едни од ретките во Европа каде во населени места објектите не се нумерирани, дека не постои уличен систем. Дека во катастар една, на друго место друга...накратко, институциите ни се тапа и не функционираат. Бадијала и компјутерски опремени, бадијала и со толку вработени. Државата си има проблем со ваков уличен систем и нумерација, не само овој список и не само избори.
ако се иселени, мора да постои евиденција дека тие таму не живеат. А се работи за вкупно население во земјава. Ако пак се отселени 3-4000 лица, тоа се негде 20-25% од лицата кои се воделе во 2002 како вк. население. Ако од богатите региони се отселува толкав %, што се случува со другите места во Македонија. Податоци за кои некој си праеше вицеви и се смееше во темата за бројот на отселени во и од Македонија.
Впрочем, што ти пречи тебе Брутус, на Иреал и којтаму ако списокот се провери и исчисти, прво компјутерски, потоа и рачно, на терен. Овие проблеми не датираат од сега или вчера па не ми е јасно зашто некој нормален гласач и жител на државава би имал толку против ваква операција
нели требаше Попис да има, во исто време кога и во Албанија и Косово ?? И зошто не се направи попис ?
А не е само со куќни броеви и улици, многу измени се направија и со броеви на катастарски честички... а имаше неодамна и апсења во Катастар
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.246
Поени од реакции
81.391
Еве како да сместиш 115 луѓе на Димче Мирчев 0008.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
понекогаш замислувам дека е 2008-2009 и дека е можно нормално да се дискутира
Се мајтапевте на уличниот систем во Брвеница, затоа е земено како пример. Постојат и други места каде податоците се чудни. Од твојот пост што може да се заклучи? Дека на луѓето немале навика да се одјавуваат-пријавуваат. Дека сеуште сме едни од ретките во Европа каде во населени места објектите не се нумерирани, дека не постои уличен систем. Дека во катастар една, на друго место друга...накратко, институциите ни се тапа и не функционираат. Бадијала и компјутерски опремени, бадијала и со толку вработени. Државата си има проблем со ваков уличен систем и нумерација, не само овој список и не само избори.
ако се иселени, мора да постои евиденција дека тие таму не живеат. А се работи за вкупно население во земјава. Ако пак се отселени 3-4000 лица, 700-1000 фамилии, тоа се негде 20-25% од лицата кои се воделе во 2002 како вк. население. Ако од богатите региони се отселува толкав %, што се случува со другите места во Македонија. Податоци за кои некој си праеше вицеви и се смееше во темата за бројот на отселени во и од Македонија.
Впрочем, што ти пречи тебе Брутус, на Иреал и којтаму ако списокот се провери и исчисти, прво компјутерски, потоа и рачно, на терен. Овие проблеми не датираат од сега или вчера па не ми е јасно зашто некој нормален гласач и жител на државава би имал толку против ваква операција
Апсолутно ништо не ми пречи. Ми пречи кога тие заебанции се поврзуваат со наводни изборни злоупотреби. За тоа дискутираме на оваа тема. Ова е чиста манипулација.
P.S. јас не сум се смеел дека се иселил некој. Тоа е проблем, напумпан и злоупотребен ама е проблем. Треба да го следиме искуството на источноевропските земји како Полска Чешка и тн. каде 20% од населението има емигрирано во други земји. Сега некои од нив се враќаат ама тој процес оди многу споро.
И уште нешто катастар и други институции имаат доста направено периодов така да не е фер да кажеш дека се е тапа. За разлика од порано кога не можеше да се земе еден мочан имоптен лист сега на интернет можеш да провериш што сакаш. Тој таписки катастарски систем не беше менуван со децении.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
P.S. јас не сум се смеел дека се иселил некој. Тоа е проблем, напумпан и злоупотребен ама е проблем. Треба да го следиме искуството на источноевропските земји како Полска Чешка и тн. каде 20% од населението има емигрирано во други земји. Сега некои од нив се враќаат ама тој процес оди многу споро.
И уште нешто катастар и други институции имаат доста направено периодов така да не е фер да кажеш дека се е тапа. За разлика од порано кога не можеше да се земе еден мочан имоптен лист сега на интернет можеш да провериш што сакаш. Тој таписки катастарски систем не беше менуван со децении.
Веројатно оти пред децении не постоеја вакви компјутери, апликации. Ама сега постојат, греота да не се искористат. Не само што се користат, се додаваат и нови-влезови, непостоечки
Апсолутно ништо не ми пречи. Ми пречи кога тие заебанции се поврзуваат со наводни изборни злоупотреби. За тоа дискутираме на оваа тема. Ова е чиста манипулација.
ок, тогаш дали за тебе е нормално или не, 50 или 100 лица на една адреса во град?
 
Последно уредено:
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Веројатно оти пред децении не постоеја вакви компјутери, апликации. Ама сега постојат, греота да не се искористат. Не само што се користат, се додаваат и нови-влезови, непостоечки
ок, тогаш дали за тебе е нормално или не, 50 или 100 лица на една адреса во град?
Ako e vistina toa prvoto treba da se ispita normalno. За второто треба да се најде решение како што кажав до сега се работи за 200 луѓе што постојат и се државјани на албанија и македонија (од пустец).
P.S. пустец колку жители има 2000-3000? Не знам дали сите добија државјанство и лични карти. Сега деновиве секој ден опозициските медиуми ќе ни сервираат дека овде нашле 50 гласачи па другиот ден уште 50 гласачи и тн. наместо времето да го искористат двете партии и да решат што ќе прават со тие луѓе дали ќе ги бришат или не и кај ќе гласаат. Ама вака повеќе им одговара спектакли да прават и да си бараат алиби.

P.S. сега ги проверував тие од пушкинова 3 наводниот влез што не постоел најдов тројца од луѓето на фејсбук и види за чудо сите од нив имаат завршено основно во кисела вода и средно во борис. профилите се реални. е сега може овој цивилов шпонски ќе рече дека вмро направиле мрежа на лажни профили на фејсбук за да покријат. исто е и со михаил чаков бр.3 влез 3. А тие приказните ја неам поим кои се овие луѓе на мојата адреса а кријат уште едно станче за да не плаќаат даноци или да не ги најде полиција тоа е друг муабет. Што има да се објаснува некој со новинар од либертас. Би му препорачал да прошета по неговите села у скопско и тетовско тмау да видиме колку фантоми има.а не да лови технички грешки.
 
Последно уредено:
Член од
24 март 2010
Мислења
15.217
Поени од реакции
25.977
Е тоа де тоа. Ги имам некој и во вистинскиот живот као неутрални а на избори први се да си гласаат за плавите. И пази уште седам со нив у денешно време и ми вика а бе ја во 2006 гласав за промени не за ова. А бе кај си гласал божем не патам јас што си зборел во 2006. Самозалажување.
За тоа се највиновни министрите на кои најмногу плукаа сега. Истата Горде на која матер и ебаваа со снимки, ги има брането по состаноци на Извршни комитети и има кажувано дека се потребни објективни критериуми и не се сите исти приказни.

Ама ако и после ова, откако тие неистите ги нападнаа со сите средства, а овие истите ги одбранија, во наредните 2 години не спроведат комплетно чистење од неблагодарни паразити од секоја институција во државава, сами на себе си потпишуваат смртна пресуда. Ќе добијат нов обновен мандат. Ама многу повеќе ќе го добијат затоа што новиов мандат значи и официјална licence to kill, отколку затоа што се трудољубиви и се што следува со тоа. Ако решат повторно да не ја користат, тоа ќе биде самоубиство поголемо од тоа на Заев.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Би му препорачал да прошета по неговите села у скопско и тетовско тмау да видиме колку фантоми има.а не да лови технички грешки.
Нашле и тоа де. или триесетина... Реално постојат разни проблеми и случаи и тоа сериозни, кои мора да се решат. Во спротивно која е целта на изборниот систем и трошењето народни пари за избори.
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Ти не разбираш дека законите се правени за интерест на народот.
Како да ти обласнам пластично - пример, утре иде претседател што има терсене син. Тој син редовно иде по фирми и апла рекетира, на избори крши кутии и/или полни кутии со ливчиња, а во слободно време силува малолетни девојчиња.
Е сега, обвинителство покренува обвинение, судот го осудува, пошто се собираат куп докази, АМА претседателот го помилува !

Се ќе биде “согласно Уставот и законите“. И сакаш да ми кажеш дека ова е НОРМАЛНО ?
Абе не заебавај........
Ова што ти го објаснуваш нема врска со работата на Уставен (или кој и да е) Суд. Пак зборуваш за емотивно толкување. Уставен суд кога има иницијатива за оценување на уставноста на некој закон или нешто друго, разгледува дали „нештото“ е против она што е наведено во Уставот. Јас на пример застапувам да не се помилува никој... но уставот дава можност за помилување. Сепак, не тврдам дали одлуката на Уставниот е исправна или не... но очекувам експертите да дадат СТРУЧНО мислење, а не емотивно. Го гледав Шкариќ, Тортевски, Цаца... цело време зборуваа општо против Уставниот суд. Јас тоа не го оспорувам, но конкретно, за оваа работа нема објаснение зошто е одлуката „неуставна“. За да прогласиш одлука за погрешна, треба да се повикаш на член од законот (во овој случај Уставот). Такво нема.
Твојава реплика не е согласно моето пишување.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Нашле и тоа де. или триесетина... Реално постојат разни проблеми и случаи и тоа сериозни, кои мора да се решат. Во спротивно која е целта на изборниот систем и трошењето народни пари за избори.
Нека бараат, нека избришат ако има некој умрен или ако го има два пати или нешто ако е погрешно. Само да не бараат алиби. Иначе нормално е дека списокот, локациите и тн. треба да се средени.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А кој е надлежен за избирачкиот список? Кој треба(ше) да го држи во што пореална состојба?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Не знам за тебе ама јас не сум видел некој висок претставник од Кина или Русија да дојде и да посредува во земјава или да каже дали ќе има избори или не. Тоа го прави Европа и Америка, па сега ајде сметам дека си доволно паметен да разбереш како стојат работите и кој диктира тука.
Ха ха ха
Овде или на друго место имам пишано кој ја користи Македонија како шаховска табла а паразитите од опозицијата и власта како пиуни
Русин џабе ли стана газда на клубот вардар,друг русин дојде џабе балетанки да прави и продаава
Автобусите,возовите оти се многу убави и евтини па ни ги продадоа Кинезите да возат по патиштата што кинеззите ги прават.
Да се доврши козјак кинезите ни дадоа кредит бидејќи претходно соросоидот панде ги украде па заслужено отиде на одмор во идризово.
Руски тек ќе се гради саамо се чека грујо да победи,всушност партијално се гради паралелно со патиштата што кинезите го прават

Има уште мноку руско-кинески активности ама во моментов не ми текнуваат[DOUBLEPOST=1457456178][/DOUBLEPOST]
Очигледно на Западот тоа не му смета, ама му смета ова што го прави ДПМНЕ.
Ти посочив што им смета на курвата европа и епруветата америка
 
D

Darko_ufo

Гостин
Ха ха ха
Овде или на друго место имам пишано кој ја користи Македонија како шаховска табла а паразитите од опозицијата и власта како пиуни
Русин џабе ли стана газда на клубот вардар,друг русин дојде џабе балетанки да прави и продаава
Автобусите,возовите оти се многу убави и евтини па ни ги продадоа Кинезите да возат по патиштата што кинеззите ги прават.
Да се доврши козјак кинезите ни дадоа кредит бидејќи претходно соросоидот панде ги украде па заслужено отиде на одмор во идризово.
Руски тек ќе се гради саамо се чека грујо да победи,всушност партијално се гради паралелно со патиштата што кинезите го прават

Има уште мноку руско-кинески активности ама во моментов не ми текнуваат[DOUBLEPOST=1457456178][/DOUBLEPOST]
Ти посочив што им смета на курвата европа и епруветата америка
Кажи ми еден висок Руски функционер што ја посетил Македонија, за Кинески нема ни да те прашам. Овие бизниси што ми ги нареди тука немаат никаква врска со политика. Еве наведи ми еден политичар од двете земји и што он изјавил за состојбите во Македонија и за изборите. Еден политичар со официјална посета само.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Еве како да сместиш 115 луѓе на Димче Мирчев 0008.
Овде бре од почеток до крај само во првиот ред има преку 300 фантомски гласачи[DOUBLEPOST=1457456539][/DOUBLEPOST]
Кажи ми еден висок Руски функционер што ја посетил Македонија, за Кинески нема ни да те прашам. Овие бизниси што ми ги нареди тука немаат никаква врска со политика. Еве наведи ми еден политичар од двете земји и што он изјавил за состојбите во Македонија и за изборите. Еден политичар со официјална посета само.
Па путин зашто грујо знае шах да игра беше во Македонија
 

Kajgana Shop

На врв Bottom