Усвоен новиот закон во сообраќајот - брзината во населените места ограничена на 50 km/h!

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Ilumious, 30 септември 2015.

?

Дали новите измени ќе придонесат за подобрување на сообраќајната култура?

 1. Да

  12,7%
 2. Не

  87,3%
 1. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Сакам слика од аеродромот шо го имате :icon_lol:

  Леле колку комплекси имаш :pos:
   
  На Lurtz му/ѝ се допаѓа ова.
 2. devilko

  devilko ♆ wicked one ♆

  Член од:
  28 август 2014
  Мислења:
  923
  Допаѓања:
  2.767
  Имав можност да ја посетам Битола пред некое време и можам да кажам дека е точно, сообраќајот е далеку подобар од Скопје и може да се најде паркинг, може не најблиску до посакуваното место, но во близина се наоѓа.
  Иако и во Бт е далеку сообраќајот од тоа што треба да биде. Низ градот е хаос и секој си вози каде сака и прави што сака. Непрегледни тесни испреплетени улички каде што секој од секаде ти излага, паркирање на тротоари, автобуски станици, преминување на улица каде се сака. Единствено добро е Партизанска , преку која ќе стигнеш многу побрзо, отколку да возиш низ гратското јадро. Живела обиколница. :icon_lol:
   
  На Roy Fokker му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.507
  Допаѓања:
  31.223
  нас не газеле како глувци зашто не сме биле културни....

  ОК, ајде бе да те видам, постувај слики од Битола, од паркинзи, пешачки зони, улици со и без тротоари, слики од подземни премини и слики од најново подигнати споменици и како тоа влијаат на движењето.
   
 4. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Каква врска има сега аеродромот жити се со муабетот. И на аеродром ве газат или ? А за момент те помислив сериозен за разлика од другите :(
   
 5. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Пa и јa мислев декa ќе прaиме сериoзен муaбет aмa ти си зaпнaл сo тoa "кo глувци ве гaзaт" и сo муaбетите вo стилoт "ние иaме се, ние сме сoвршени"...

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 6. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Па ве газат , тое не е некоја тајна. Зошто се инаку овие промени во законот.
  И не реков дека ние имаме а вие не, напротив имате многу повеќе од нас како град ама ете немате сообраќајна култура. И што е тука спорното ? Што тука тебе те буни.
  Сакаш да кажиш дека Скопје како град има полоша патна инфраструктура од Битола. Сега сакаш да се смееме. Напротив Скопје има многу подобри технички решенија затоа што е наново граден, ама ете за жал џабе. Не било до тоа.
  Е сега ако тоа тебе те навреди тогаш очигледно те вреѓа вистината.
   
 7. Bojan Van Buuren

  Bojan Van Buuren Колектор

  Член од:
  11 април 2008
  Мислења:
  7.501
  Допаѓања:
  10.945
  Oпштo вo целa држaвa немa сooбрaќaјнa културa, a ти у пoстoвите идеш сo некoјa теoријa декa у Битoлa имa, a у Скoпје немa сooбрaќaјнa културa и зaтoa нaс "не гaзеле", a вaс не...

  Ми гo спoмнa преескa стрит вју и бaш викaм aј ќе видaм и пaзи шo приметив, и вo Битoлa се пaркирa нa трoтoaри. Ете ти јa сooбрaќaјнaтa културa у твoјaтa Битoлa...

  И јa нигде не рекoв дaли вo Скoпје или вo Битoлa имa пoдoбрa инфрaструктурa, ти преку прaшaњaтa и тoa штo викaш декa се сте имaле јa пoчнa тaa тезa декa Битoлa е пoдoбрa вo тoј пoглед oд Скoпје. Мене тoa не ме ни интересирa, мене ме интересирa тoa штo секoј ден пo некoј зaгинувa вo држaвaвa (нaмернo кaжувaм вo држaвaвa зoштo сooбрaќaјки имa и вo другите грaдoви, a и пo aвтoпaтиштaтa).

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
 8. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Ете повели:
  Ова ти е од подземниот пешачки премин.
  Оваа тие од строг центар на градот каде нема никаков тротоар.
  Ова ти е другата страна на улицата
  Овде ако можеш најди пешачки и семафори каде има, исто строг центар.
  Еве ти и паркинг исто во строг центар.
  Еве ти уште еден .
  Десно од него ти е строга пешачка зона.
  Еве ти и неколку нови споменици .
  Споменик 1 и споменик 2 . Паркингот ти е бонус. Исто строг центар на градот.
  Еве уште една улица без место пешак да помини ,па ете врват и не ги газат. Знам дека ти е чудно ама се случува. Можи дека има црква тука одма десно.
  Еве ти нешто од понова градба( некаде 70 -80 години ). Плански било и има место и за две ленти и за тротоари.
  Еве ја и фамозната партизанска каде иако е доволно широка и има тротоари за жал е многу долга па некој мисли дека е писта и нормално ке се закачи во некоја бандера.
  Ова десно ти е паркот кој исто така се наоѓа практично во самиот центар. таму имаш и за пешаци и за велосипедисти простор . За коли нормално строго забранет пристап.
  Еве ти слика од булеварот кој од пред некој дестина години е еднонасочна улица. Отпрвин се бунеја луѓето ( а замисли како било кога било двонасочна ) па си се навикнаја.
  Еве слика од типична прометна улица од строгиот центар на градот.
  Само нека ми објасни некој кај би бил тука тротоарот.
  Тек да ви ставам слики од старите населби кои биле градени неплански и во турско. Па главата ке ве фати како тука се разминуваат двајца пешаци па не коли, ама ете успеваме и во тоа. И пази тоа е основно училиште кое директно излегува на улица на која нема тротоар.
  Еве и од музичкото училиште. Излегуваш и оп одма на булеварот. Па да се засопниш во Драгор ке падниш.
  Сега ако ти имам пропуштено нешто кажи, ке пробам да ти ја доловам атмосверата.
  --- Споено дупло мислење, 10 октомври 2015 ---
  Па се паркира и тоа на големо. Посебно откога се наплаќа паркингот. Некогаш ке ги собери пајакот некогаш не. Ризик. Ама види паркирана кола не гази човек, кола која вози со непрописна брзина гази. Културата е во тоа да ја прилагодиш брзината на условите на патот а не колку тебе ти се прицка гаста. Како што и сам можеш да видиш повеќето улици во строгиот центар скоро и да немаат прописни тротоари, не за друго оти нема место. Пешаци на сите страни а тебе ти е дозволено со 50 да возиш( кај вас со 60 ). И што очекуваш дека ке се случи. Статистички бројот на сообраќајки со фатални последици каде се имаат случено. Во тие улици во строгиот центар или на Партизнаска или Васко Карангелевски кои се ем широки , ем имаат прописни тротоари. Физика . Друго е ко ке го закачиш некој со 10 или 20 на сат, друго е со 50 или 60. Првиот пат ке ти се насмее и ке ти мафни, другиот пат ке го берат со лопатче.
   
  Последно уредено: 10 октомври 2015
 9. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.507
  Допаѓања:
  31.223
  Извини али ти рече дека ќе постуваш и слики од подземни премини, а тука глеам нема. Плус рече ќе постуваш слики, а ова се линкови од слики.
  За жал и тоа што си го постувал, е со сомнително потекло. Вакви монтирани, сечени, лепени, прелепувани материјали се неприфатливи. Ова не личи како Битола. Јас, а верувам и секој објективен набљудувач, може да примети дека си сликал слики од некое село или приградска населба, кои си ги монтирал сечел, прелепувал и слично.

  Кога ќе постуваш подземен премин, глеј да не е вака.
   
 10. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.309
  Не се ρаспρавајте џабе...
  Инфρастρуκтуρата ни е на нисκо ниво генеρално во цела дρжава.
  Исто таκа и сообρаќајната κултуρа и κај пешаци и κај возачи и κај велосипедисти и мотоρџии, сеκоја чест на исκлучоците...
  Κазните можеби ќе имаат неκаκов ефеκт, сеκаκо изгледаат застρашувачκи, а од дρуга стρана и позачестеното пρисуство на полицијата би помогнало... доволно е само да ги гледаш :)
   
 11. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Имаш заприметено дека си опседнат со дневнополитички настани и трујаш на сите можни теми со истото , имало потреба од тоа или не?
  Не стварно примаш некоја терапија или така нешто за да ја држиш твојата состојба под контрола? Ако одговорот е негативен тогаш јас а верувам и секој објективен читач на форумот се прашува зошто не. Никој ти нема кажано дека очајно ти е потребна помош од стручно лице кое верувам со препишаната терапија ке ти помогне да се стабилизираш.
  Не ти се потребни тебе слики друже, медикаменти ти требаат.
   
  На Ireal му/ѝ се допаѓа ова.
 12. bucio

  bucio Урбан индијанец.

  Член од:
  8 јули 2008
  Мислења:
  15.735
  Допаѓања:
  7.273
 13. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  26.507
  Допаѓања:
  31.223
  Гомнарот, со гомнарски цефки.
   
 14. мкд владе

  мкд владе Гостин

  Член од:
  21 ноември 2009
  Мислења:
  10.660
  Допаѓања:
  6.630
  Ти има избегано тебе чавката со се конец:(.
   
 15. Lurtz

  Lurtz

  Член од:
  28 март 2006
  Мислења:
  14.976
  Допаѓања:
  7.756
  Изгледа не е ни до полиција ни до инфраструктура. А ни до закон, законот не ти вели дури и да поминуваш зелено да газиш луѓе. Последната сообраќајка за жал доволно кажува, џабе замарав, џабе е со ваква стока.
   
  На krkac и мкд владе им се допаѓа ова.

Сподели преку: