Управа за јавни приходи

  • Креатор на темата Nessa Alcarin
  • Време на започнување

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.463
Не треба, одложено е оданочувањето каматите на банкарските депозити.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.486
Поени од реакции
20.448
дали има некој тука што работел на пописот , да каже во која колона се пополнуваат тие придонеси ?
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Дали треба да се пријават приходи од странство, кои што биле префрлени од странска на македонска трансакциона сметка, а при тоа парите се веќе оданочени во странство. Хелп!
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Дали треба да се пријават приходи од странство, кои што биле префрлени од странска на македонска трансакциона сметка, а при тоа парите се веќе оданочени во странство. Хелп!
Ако има билатерален договор помеѓу државите за избегнување на двојното оданочување и ако имаш соодветен документ дека данокот е платен во таа земја.
 

proud_89

Legenden sterben nie!
Член од
17 јануари 2011
Мислења
147
Поени од реакции
87
Ако има билатерален договор помеѓу државите за избегнување на двојното оданочување и ако имаш соодветен документ дека данокот е платен во таа земја.
Имам соодветен документ дека данокот е платен. Фала сепак. Ќе проверам ова со билатералниот договор;)
 

#LakersMK

iChangeWorlds
Член од
31 јули 2008
Мислења
1.325
Поени од реакции
250
Може некој да ми каже дали треба да однесам даночна пријава иако само сум примал пари од moneybookers изминатава 2012? Рокот бил до денеска, прочитав се што треба али сеуште не ми се јасни некои работи па затоа ако некој има искуство нека пише!
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
8
Поени од реакции
2
Кога се вади уверение од УЈП за остварен приход на физичко лице како учесници стојат и децата во семејството.. Но ако децата се полнолетни дали повторно кје стојат во извештајот на татко им??? ако некој знае кје го молам да ми помогне, итно ми е... Фала однапред :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Кога се вади уверение од УЈП за остварен приход на физичко лице како учесници стојат и децата во семејството.. Но ако децата се полнолетни дали повторно кје стојат во извештајот на татко им??? ако некој знае кје го молам да ми помогне, итно ми е... Фала однапред :D
Во најблиската УЈП “филијала“. Ја има во секој град. Во Скопје има 3 локации на УЈП, како се распоредени со надлежностите не сакам да нагаѓам.
Зависи за што ти треба, ако е наведено во огласот или што и да е “и останатите членови од семејството“ тогаш ќе треба и за нив да извадиш.
Иначе за секое физичко лице се вади посебно решение. Во твоето решение ќе бидат само твоите приходи, во решението за сопругата друго, за синот трето.
Со полнолетството и родителите. Ако ти како син вадиш документи ќе мораш за родителите, а за полнолетен брат и покрај тоа што живее со вас можеш да не извадиш (ова во случај ако во ниту еден од преостанатите документи го немаш запишано/пријавено). Е сеа ако на некој од документите ги набројуваш членовите и во нив го сметаш и брат ти тогаш мораш и за него.
Ако ти си во улога на родител би било слично, можеш да не поднесуваш решение во прилог ама претходно да напоменеш дека не живеете заедно.

Мислам дека бев јасен.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
дали треба да пријавам стипендија за син ми од КФМ
доаѓа на моја сметка бидејќи тој е малолетен

се плаќа ли на тоа данок на доход?

поздрав
 
B

Bafra

Гостин
дали треба да пријавам стипендија за син ми од КФМ
доаѓа на моја сметка бидејќи тој е малолетен

се плаќа ли на тоа данок на доход?

поздрав
http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0899/Zakon_za_personalniot_danok_na_gohod_190_od_25.12.2017.pdf

Член 6
Данок на доход не се плаќа на примањата по основа на:
1) награди што ги доделува Организацијата на Обединетите нации имеѓународните организации;
2) награди за животни достигнувања во науката, културата и спортот;
3) стипендии и кредити на ученици и студенти што ги доделуваат органите на државната управа и фондации во согласност со закон;
3-а) награди на ученици и студенти за време на задолжителна практична работа и обука до 4.000 денари месечно;
3-б) награди на ученици и студенти освоени на натпревари во рамките на образовниот систем;
4) награди на спортисти за постигнати резултати на официјални меѓународни натпревари; 5) стипендии за спортисти;

А овде прашај си дали треба да пријавиш:
За сите прашања, можете да не контактирате преку Инфо центарот на УЈП 0800 33 000 или 02/3253 200, преку е-пошта: info@ujp.gov.mk

Или прочитај низ линковите:
http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/617
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
http://www.ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0899/Zakon_za_personalniot_danok_na_gohod_190_od_25.12.2017.pdf

Член 6
Данок на доход не се плаќа на примањата по основа на:
1) награди што ги доделува Организацијата на Обединетите нации имеѓународните организации;
2) награди за животни достигнувања во науката, културата и спортот;
3) стипендии и кредити на ученици и студенти што ги доделуваат органите на државната управа и фондации во согласност со закон;
3-а) награди на ученици и студенти за време на задолжителна практична работа и обука до 4.000 денари месечно;
3-б) награди на ученици и студенти освоени на натпревари во рамките на образовниот систем;
4) награди на спортисти за постигнати резултати на официјални меѓународни натпревари; 5) стипендии за спортисти;

А овде прашај си дали треба да пријавиш:
За сите прашања, можете да не контактирате преку Инфо центарот на УЈП 0800 33 000 или 02/3253 200, преку е-пошта: info@ujp.gov.mk

Или прочитај низ линковите:
http://www.ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/617

Ти благодарам
 
Член од
17 март 2014
Мислења
600
Поени од реакции
1.662
Ми стигна известување од банка за плаќање персонален данок на доход за 2018 година ,
(пред недела дена ми стигна прилив од странство)
и ми кажуваат дека е потребен налог за плаќање со фолио број (?!) што го генерерира УЈП и по добивање на тој налог со фолио број , се плаќа на шалтер на банка .
Може некое објаснување како се добива тој налог бидејќи навистина не ми е јасно што како :jajce:o_O:toe:
 
B

Bafra

Гостин
Ми стигна известување од банка за плаќање персонален данок на доход за 2018 година ,
(пред недела дена ми стигна прилив од странство)
и ми кажуваат дека е потребен налог за плаќање со фолио број (?!) што го генерерира УЈП и по добивање на тој налог со фолио број , се плаќа на шалтер на банка .
Може некое објаснување како се добива тој налог бидејќи навистина не ми е јасно што како :jajce:o_O:toe:
http://ujp.gov.mk/mk/javnost/soopstenija/pogledni/625

Пријатно читање :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom