Управа за јавни приходи

  • Креатор на темата Nessa Alcarin
  • Време на започнување
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ако не се регистрирам на ујп за ова новото сега и не им го однесам тој лист,што ми можат?
 
Член од
30 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ако не си се најавил и не им однесеш тој образец а си имал приходи за кои би требало да платиш данок ке немаш друг начин за да го платиш пошо ко што разбрав ги укинале сите хартиени пријави и тие глупости се ке биде електронски
А за неплатен данок знаеш и самиот што ти можат :)
 
B

Bafra

Гостин
Ако не си се најавил и не им однесеш тој образец а си имал приходи за кои би требало да платиш данок ке немаш друг начин за да го платиш пошо ко што разбрав ги укинале сите хартиени пријави и тие глупости се ке биде електронски
А за неплатен данок знаеш и самиот што ти можат :)
Што направи со твојот случај... од упатството јас сфатив иста e процедурата, само што не внесуваш нето износ за исплата, а системот сам си вади колку данок треба да платиш и дали воопшто треба, нели ако фирмата платила во својата држава за да нема двојно оданочување.
После сними и испрати, добиваш рекапитулација, си ја штампаш и со нејзе во банка, или па сам електронски.

Ти слободно можеш да си внесуваш податоци за да провериш што како. После можеш исправка да направиш, а и може нова пресметка да направиш, а старата иако ти е одобрена, ако не ја платиш во рок од 30 дена ќе се смета за неважечка.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Ако не си се најавил и не им однесеш тој образец а си имал приходи за кои би требало да платиш данок ке немаш друг начин за да го платиш пошо ко што разбрав ги укинале сите хартиени пријави и тие глупости се ке биде електронски
А за неплатен данок знаеш и самиот што ти можат :)
Za regres za god.odmor ( k-15 ) od godinite sto sme nosele tie listovite,nedeka se nekoj prihodi i trista gluposti,i zaso da im se prijavuvam za utre da imat polesen uvid i pristap,spored mene ova e cista glupost i pola drzavjani sigurno nema da se prijavat i ke go produzat rokot za prijavuvanje garant..
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Ако работам пример во Ирак за американска компанија, а парите ми стигаат на моја сметка во Македонија, дали сум должен да плаќам данок?
 
Член од
30 јуни 2013
Мислења
5
Поени од реакции
1
Што направи со твојот случај... од упатството јас сфатив иста e процедурата, само што не внесуваш нето износ за исплата, а системот сам си вади колку данок треба да платиш и дали воопшто треба, нели ако фирмата платила во својата држава за да нема двојно оданочување.
После сними и испрати, добиваш рекапитулација, си ја штампаш и со нејзе во банка, или па сам електронски.

Ти слободно можеш да си внесуваш податоци за да провериш што како. После можеш исправка да направиш, а и може нова пресметка да направиш, а старата иако ти е одобрена, ако не ја платиш во рок од 30 дена ќе се смета за неважечка.
Сеуште чекам да ми одобрат за е-ппд да се најавам тешко дека ќе биде скоро време пошо имаше доста гужва коа бев, а без да се најавам незнам ни како изгледаат тие обрасци за потполнување ни што точно треба да се внесе......
А за исплаќањето поточно ме исплаќаат од adsense така да они не плаќаат никаков данок ќе мора ја да си плаќам.
Za regres za god.odmor ( k-15 ) od godinite sto sme nosele tie listovite,nedeka se nekoj prihodi i trista gluposti,i zaso da im se prijavuvam za utre da imat polesen uvid i pristap,spored mene ova e cista glupost i pola drzavjani sigurno nema da se prijavat i ke go produzat rokot za prijavuvanje garant..
За К-15 незнам точно што и како треба инаку за увид и пристап имаат во секој случај ако парите ти стигаат на наши сметки


Дали некој знае како прогресивниот данок функционира
дали се гледа сумата која си ја примил на месечно или на годишно ниво ?
Како што тргнала владава ќе го воведат од јануари....
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Сеуште чекам да ми одобрат за е-ппд да се најавам тешко дека ќе биде скоро време пошо имаше доста гужва коа бев, а без да се најавам незнам ни како изгледаат тие обрасци за потполнување....
Мене не ми дојде одобрување за најава. Не памтам после колку време (една недела или повеќе, не ми текнува) откако го однесов барањето, пробав и влегов на мој профил.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Одлично е ова со електронските пријави за даноци. Веќе стигнуваат пополнети, само треба, ако евентуално има грешка, да се корегира. Ако не, сенд и крај, наместо трчање по шалтери.
 
Член од
15 април 2013
Мислења
8
Поени од реакции
0
Jas se uste nemam dobieno nisto. Veke e krajot na maj. Treba da stigne preku email ili kako?
 
Член од
7 декември 2021
Мислења
61
Поени од реакции
129
Imam dedo koja mi prefri 600000 denari na Moja smetka e Sega sakam da prasam Dali Treba da platam danok vo ujp
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.618
Поени од реакции
8.485
Ja bi si kjutel, ne se nekoi pari...ne bi trebalo da se alarmiraat. Ama za sigurno najdi nekoj sto raboti tamu, neka proveri sto kako.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom