Уписи на факултет[генерална дискусија]

  • Креатор на темата Kacar
  • Време на започнување
Член од
10 август 2014
Мислења
11
Поени од реакции
2
zdravo, sakam da prasam dali imaat prednost deca na braniteli za upis na fakultet, no dokolku ne gi ispolnuvaat kriteriumite za upis t.e nemaat dovolno poeni za upis na fakultet. i dali moze (bidejki ne gi ispolnuvaat kriteriumite vo privatna kvota da se zapisat) da gi primat?

Se moze mila parata na raka ili tato i mama neka castat nekoja sofra na poznanik na fakultetot i primena si :3 :3 :3
 
K

Kacar

Гостин
Дали првата рата треба да се плати во денари или во евра ?
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
zdravo, sakam da prasam dali imaat prednost deca na braniteli za upis na fakultet, no dokolku ne gi ispolnuvaat kriteriumite za upis t.e nemaat dovolno poeni za upis na fakultet. i dali moze (bidejki ne gi ispolnuvaat kriteriumite vo privatna kvota da se zapisat) da gi primat?
Може. Најди каде пишуваше дека имаат предност: http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/158_Konkurs_za_I_ciklus_2014-2015_405231.pdf
Кога можат рамковните, зошто не и наши деца :)
 
Член од
10 август 2014
Мислења
11
Поени од реакции
2
Може. Најди каде пишуваше дека имаат предност: http://www.ukim.edu.mk/dokumenti_m/158_Konkurs_za_I_ciklus_2014-2015_405231.pdf
Кога можат рамковните, зошто не и наши деца :)


da bideme realni ima deca koj sto so 2ki i 3ki u sredno so nemale nikakva sansa na medicina poradi toa sto tato platil 2000 evra go primile na fakultet. Ajde nemoj parata i vladata ja vrti zemjava sega perat najvekje pari pred upisi
 
Член од
20 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
На страната на ДИФ уште нема објавено документи кои треба да се уплатат за упис на 25ти....ве молам кажете како е процедурата бидејќи неможам да се снајдам...
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
1.339
Поени од реакции
3.202
ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ НА ПРИМЕНИТЕ КАНДИДАТИ

1.Индекс и студентска легитимација

3.Образец за запишување на семестар

4.Пријавен лист од Државниот завод за статистика на РМ. (Образец ШВ. 20)

Ме интересира каде можат да се набават овие 3 работи ?
 
D

Deleted member 43783

Гостин
ПОТРЕБНИ ДОКУМЕНТИ ЗА ЗАПИШУВАЊЕ НА ПРИМЕНИТЕ КАНДИДАТИ

1.Индекс и студентска легитимација

3.Образец за запишување на семестар

4.Пријавен лист од Државниот завод за статистика на РМ. (Образец ШВ. 20)

Ме интересира каде можат да се набават овие 3 работи ?
Образец за запишување семестар и пријавен лист можеш да најдеш во сите книжари околу факултетите (не знам на кој факултет ќе се запишуваш за точно да ти кажам). А индекс и студентска легитимација (ако си на УКИМ) ти даваат на самиот факултет кога ќе им однесеш документи.
 
Член од
21 јули 2011
Мислења
1.339
Поени од реакции
3.202
Образец за запишување семестар и пријавен лист можеш да најдеш во сите книжари околу факултетите (не знам на кој факултет ќе се запишуваш за точно да ти кажам). А индекс и студентска легитимација (ако си на УКИМ) ти даваат на самиот факултет кога ќе им однесеш документи.
OK, фала многу. Инаку на ПМФ сум.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Кои се условите за вонредно студирање?
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
zdravo, sakam da prasam dali imaat prednost deca na braniteli za upis na fakultet, no dokolku ne gi ispolnuvaat kriteriumite za upis t.e nemaat dovolno poeni za upis na fakultet. i dali moze (bidejki ne gi ispolnuvaat kriteriumite vo privatna kvota da se zapisat) da gi primat?
Доколку имаш помалку од 80 поени, немаш шанса за упис на општа.Предност, точно е дека имаат децата на бранителите ,односно тие се ослободени од плаќање до крајот на школувањето.Но,при упис ако не се исполни условот минимум 80 поени, немаш никаква предност т.е не можеш да се рангираш (исто е и со квотите на националности).
 
Член од
24 октомври 2008
Мислења
1.382
Поени од реакции
248
Ај некој да пише кога е втор уписен рок, помина или заврши ? Ме интересира за забен техничар на Кирил и Методиј и Гоце Делчев..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom