Универзум, бесконечност

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
Тоа небо шо ве забуни со 3д , 4д а мислам дека и сам се забунил, постои едно видео на гугл што ја објаснува теоријата за 10те димензии, но се застанува на 10та, зошто никој незнае што понатаму.

а инаку досега што знаеме вселената е бесконечна , иако како и божино и јас мислам дека е дел од нешто поголемо, само незнаеме што нели.
а божино тоа за земјата што го кажа ти е многу наивно, зошто земјата како тело е топка(скоро) и како таква нема почеток и крај, но сепак не е бесконечна. за бесконечна можеме да ја земеме рамнината, а не топката или кругот. почни да правиш разлика.
ne sum se zbunil, i ne mi treba video za da sfatam deka 3dbeskonecnosta e del od nekoja 4d beskonecnost/univerzun,a vo 4d univeruzmot postojat beskonecno 3d univerzumi.....i taka do beskraj....
a zosto vie ste se zbunile,neznam.
 

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
постои само полн простор. празен простор нема, вакуум нема.
биг-бенг баш тоа го објаснува: конечноста на простор-времето (а не како шо прочитав погоре). универзумот се шири но нема „зад“ затоа што „зад“ е едно обично големо ништо.
тргнувајќи оттука како ја објаснувате темницата помеѓу ѕвездите? дури и кога би се нашло темно тело, кое точно ни стои на патот помеѓу некоја ѕвезда и нас (значи ние сме во сенка), за бесконечно долго време (бидејќи некој тврди дека бесконечноста постои), би попримало бесконечни количества енергија и би зрачело (рефлектирало) несопствена енергија.
 
Член од
9 август 2007
Мислења
261
Поени од реакции
56
Па мислам дека темата повеќе е за бесконечо големи простори, инаку токму и затоареков можно објаснување, ама не и дефинитивно.
Освен тоа јас колку што знам дефиниционо кругот е бесконечно олга линија.



Ќути, среќа мислиш, што ќе беше да не мислеше?
Ne e nishto specifirano vo definicijata, barem ne vo Euklidova geometrija, osven deka site tochki se razdalecheni od centarot po radius r ednakvo.
Ama toa e vo Euklidova, ti najverojatno se zbuni so proektivna geometrija (ti teknuva taa za paralelni linii geometrija, shto vika deka dve paralelni linii se srekjavaat tochno vo beskonechnosta), tamu e definirana kako beskonechna linija.
 

BountyHunter

нинџа и пол
Член од
29 јануари 2007
Мислења
202
Поени од реакции
10
дај Небо кажи како можи да има 1d универзум и 2d универзум. 1 димензија не може да се претстави просторно бидејки нема ни висина ни дебелина само должина. 1 димензија може да се претстави само на лист хартија или да се нацрта на компјутер или слично. 2 димензија исто така не може да се претстави просторно бидејки нема дебелина. исто така 2 димензија може да се претстави на лист или компјутер или слично како 1 димензија. ако 1 димензија и 2 димензија не можат да се претстават просторно каде се 1d и 2d универзуми? а вселената може да е бесконечна ама делови од вселената можат да се измерат. тие можат да се измерат 3 димензионално со висина должина и длабочина. а 3 димензионалниот универзум не е дел од 4 димензионален универзум. 4 димензија се состои од времето и 3 димензија.
 

jutel

"убавите работи доаѓаат на крај"
Член од
25 март 2007
Мислења
952
Поени од реакции
2
ако би постоела граница на универзумот тогас каков би бил просторот надвор од таа граница???
 
Член од
16 август 2007
Мислења
158
Поени од реакции
0
Nema da ima prostor nadvor od taa hipoteticki nerealna zamislena "granica", no sepak kako sto i rekov nikogas nema da stidneme do "granicata", zosto taa neprestana se "odalecuva" ako mozam taka da se izrazam.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
дефинитивно е конечен ,
досега човештвото стигна да ја докаже конечноста на мала скала, со решавање на зеновиот парадокс. тогаш , ме тера да мислам дека мора да постои лимит и на големината на универзумот,
не е тешко да се замисли тоа, се што треба да замислите едно големо ништо и да го прифатите како крајна граница која неможе да биде помината...тоа е тоа.
инче запознајте се со зеновиот парадокс и неговото решение , тоа е многу добро "место" за започнување да се размислува.
НЕМА ЛОГИКА , СВЕТОТ ДА НЕМА ЛОГИКА...
се што ни останува е да набљудуваме и да носиме логични заклучоци
 
Член од
16 август 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
Јас пак мислам дека е бесконечен - и не ми е проблем да замислам дека постојат безброј вселени како нашата (произлезена од Big Beng), кои се надвор од нашите видици, исто како што до пред некој век биле и другите галаксии. Не ми е поимливо да постои крај - што после него? Значи просторот лежи (т.е. е сместен) во нешто!? Така се остава можност за заблуди и шпекулации од типот - постоење на богови и други слични битија...
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
11
Поени од реакции
0
Мислам дека вселената е бесконечна колку и да ни е тешко да го сватиме то зошто има многу работи кои ни најголемите сознанија и откритија на човекот не му се доволни да даде одговор на некои прашања зошто едноставно тука е бог ,тој промислил како треба се да биде, вселената да е бесконечна и се во неа да се одвива во совршена хармонија. Неговата мисловна моќ е сигурно поголема од нашата ...
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
хмм вака : со бескраен простор сме опкружени нон-стоп кажете ми дали една топка за фудбал или пак за тенис има крај ?! кажете ми дали домот во кој што живеете има крај ?! планетата има крај ?! воздухот има крај ?! за сите овие прашања одговор е -НЕМА ! Велиме дека не можиме да замислиме бескраен простор бидејќи ннивото на нашата свест е мало бла бла а ние сме секој ден опкружени со бескраен простор ние сме дел од тој бескраен простор и најдобро е да не се обидуваме да му го најдеме крајот... единствено нешто што има крај се нашите животи но повторно не сме задоволни од КРАЈНОСТА што е пример дека човекот отсекогаш бил незадоволно факинг суштество... THANK YOU ...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
хмм вака : со бескраен простор сме опкружени нон-стоп кажете ми дали една топка за фудбал или пак за тенис има крај ?! кажете ми дали домот во кој што живеете има крај ?! планетата има крај ?! воздухот има крај ?! за сите овие прашања одговор е -НЕМА ! Велиме дека не можиме да замислиме бескраен простор бидејќи ннивото на нашата свест е мало бла бла а ние сме секој ден опкружени со бескраен простор ние сме дел од тој бескраен простор и најдобро е да не се обидуваме да му го најдеме крајот... единствено нешто што има крај се нашите животи но повторно не сме задоволни од КРАЈНОСТА што е пример дека човекот отсекогаш бил незадоволно факинг суштество... THANK YOU ...
Да топката за фудбал има крај , нејзиното постоење е ограничено во просторот ,има конечна маса и има конечен волумен и сите тие срања,
а и возухот има крај , малку потешко дека ќе го најдеш надвор од планетава , или пак на други места во планетава , (го нема под вода многу многу ,го нема длабоко под кората на земјата..итн) , така да сите овие материјални ствари што ги имаш наброено се КОНЕЧНИ , и не се бесконечни , и не ти важи истата логика да ја примениш на просторот , :salut:
 
Член од
11 септември 2007
Мислења
188
Поени од реакции
10
Sea da se razbereme... Toa "kvazi naucni teorii" ne go upotrebuvaj zoso ima paralelni svetovi,ustvari vo ti postois u nekoj drug paralelen svet u momentov,samo sto tamu momentalno e druga era,da receme kameno vreme. Posle postois i negde kade sto e nekoe drugo vreme,ustvari nie postoime u uste mnooogu drugi paralelni svetovi.... Koj me svati me svati,koj ne,jas nego go svakam zoso ni jas ne se svakam :)
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Еве едно клипче кое ќе ви даде претстава колку е голема вселената

КЛИК
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
Мене ме интересира практичното користење на таквата идеја, на пример, денот (24 часа) се состои исто како и на пример период од 5 минути (од секунди, милисекунди, микросекунди, наносекунди...... до недоглед) е сега дали би можел јас да одам на работа 5 минути и да му објаснам на шефот дека е тоа исто како да сум бил таму 8 сати?? или на пример да платам сметка од 2000 денари за струја со 10 денари со појаснување дека и 10 и 2000 денари се состојат од исти делови... повеќе дени.....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Мене ме интересира практичното користење на таквата идеја, на пример, денот (24 часа) се состои исто како и на пример период од 5 минути (од секунди, милисекунди, микросекунди, наносекунди...... до недоглед) е сега дали би можел јас да одам на работа 5 минути и да му објаснам на шефот дека е тоа исто како да сум бил таму 8 сати?? или на пример да платам сметка од 2000 денари за струја со 10 денари со појаснување дека и 10 и 2000 денари се состојат од исти делови... повеќе дени.....
Не бидејќи имаше еден дел во математиката кој го обработува овој проблем а тоа се граничните вредности кај нас ги викаат лимеси.
Поентата е да се работи со величини кои се релевантни во моментот, инаку дефиниционо никогаш нема можеш да измериш точно еден метар, тој секогаш ќе ја има грешката од плус минус еден микро или нано или во најпрецизен случај пикометар, бидејќи во областа на пикометри се мерат радиуси на атоми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom