Универзум, бесконечност

Член од
8 октомври 2007
Мислења
1
Поени од реакции
0
И јас за истава теорија се имам замарано долго време. Незнам зошто одма ја одбивате и се исмевате. Зошто да не е вистина кога се што е околу нас е создадено на ист принцип ( со експлозија БИГ БЕНГ колку што е засега познато. Е сега зошто да нема живот во едно зрно песок. Има можност да живееат многу многу мали организми во мали светови во кои има друго време кое побавно поминува отколку нашето, односно си тече според нивната големина. А зошто мислите дека и ние не сме во зрно песок. Има голема логика ....

оваа заблуда ме замара подолг период:
по мое размислување т.е.заблудување,убеден сум дека и вселената и едно зрно песок се подеднакво безконечни.
што мислите вие за тоа?
Еве уште нешто, во право си, вселената е бесконечна, а и зрното исто. Вселената знаеме дека се шири, а зрното песок може да се разложи на атоми, атомите на електрони, протони, неутрони, тие на уште помали честични, а сигурно тоа продолжува и понатаму
 
Член од
14 јули 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Убо си рекол Einstien "Вселената е безгранична но конечна..И безконечна но со граници.."..Мене воа објаснување ногу ми се свиѓа..:wink:
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Ako патуваш низ земјата можеш да стигнеш до крајот на светот?
-Не, нели?
Исто ви се фака, вселената е заоблена, спомна некој пред мене, колку и да одиш пак ке се најдеш на исто место.
Само патот е малце подолг отколку обиколување на земјата. :)
 
U

UnholY

Гостин
Тука се создава еден граничен парадокс.
Да земеме хипотетички дека вселената има крај.
Крајот би преставувал граница, а доколку постои граница, мора да постои и простор зад таа граница.
Така да, од моја гледна точка, нема крај.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
ја тоа вака го свакјам

планетата земја е дел од сончев систем кој е дел од галаксија која е дел од тоа поголемо кој е дел од вселената која е дел од нешо поголемо кое ке биде дел од нешо поголемо од тоа и се така натаму до бесконечност

знаши и да би постоело начин да се движиш најбрзо побрзо и од светлина и се друго пак би се движел во простор кој нема крај едноставно ке талкаш и талкаш
се додека не ти текне дека си глуп и треба да се вратиш назад
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Универзум

Што мислите каде се наоѓа универзумот? Дали има крај? Премногу е нелогично да се каже дека нема крај, но кога поубаво ќе размислам се е нелогично поврзано со овие работи. Сум чул дека универзумот се шири со брзина на светлината. Јас лично во ова не верувам бидејќи е премногу глупаво според мене. Дали тој се наоѓа во некој простор?
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Да секој различно си го сваќа ова, јас немам некоја претстава како изгледа целиот универзум. Ја отворив темава за да чујам други мислења за оваа чудна и интересна мистерија.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
А што се тиче универзумот ако ти е нелогично да нема крај што ти е толку логично па да има крај? Како го замилсуваш логички крајот? За мене е нелогички да има крај каков ке биде крајот?Зид?Бездна? па и после зидот пример мора да има нешто..крај краева најголемите научници немаат одговор па ние ке имаме....Едноставно некои прашања не заслужуваат одговор :toe:
 

The Mad Doc

Алхемичар
Член од
16 март 2009
Мислења
653
Поени од реакции
46
Едноставно некои прашања не заслужуваат одговор
Зошто бе да не заслужуваат одговор?
Универзумот е зголемена слика на едно зрно песок.Каде што завршува зрното почнува друго зрно.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
540
Поени од реакции
72
Па доколку има крај во секој случај мене ми е пологично. Иако незнам како би изгледал крајот. Сега размислив, ако уиверзумот има крај, после него нешто мора да постои, по после тоа нешто уште нешто... Така да пак се доаѓа до заклучок дека сево ова нема крај. и сите тие нешта како универзумот би требало да се наѓаат во друго нешто.

П.С каде исчезнаа двете мислења погоре? Помеѓу моите две кои сега се едно под друго.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Па доколку има крај во секој случај мене ми е пологично. Иако незнам како би изгледал крајот. Сега размислив, ако уиверзумот има крај, после него нешто мора да постои, по после тоа нешто уште нешто... Така да пак се доаѓа до заклучок дека сево ова нема крај. и сите тие нешта како универзумот би требало да се наѓаат во друго нешто.

П.С каде исчезнаа двете мислења погоре? Помеѓу моите две кои сега се едно под друго.
Во широчините на глупавоста со која беа напишани... каде што ќе одат сите такви.
 
S

smart ass

Гостин
Па доколку има крај во секој случај мене ми е пологично. Иако незнам како би изгледал крајот. Сега размислив, ако уиверзумот има крај, после него нешто мора да постои, по после тоа нешто уште нешто... Така да пак се доаѓа до заклучок дека сево ова нема крај. и сите тие нешта како универзумот би требало да се наѓаат во друго нешто.

П.С каде исчезнаа двете мислења погоре? Помеѓу моите две кои сега се едно под друго.

Што те чуди кај универзумов???


Ај вака како прво се шири со МНОГУ ПОГОЛЕМА брзина од Светлината!!!

Има две теории,едната е дека ширењето ќе продолжи до бескрај т.е се додека не ја снема материјата..согласно ајнштајн(оваа има мод дека ширењето може да престане ако се постигне т.н Гравитационен баланс...како некое статус кво каде ете веќе гравитацијата го победи биг бенг),втората е дека нема да има Ниту статускво туку едноставно гравитацијата ќе биде помоќна и ќе предвизвика приближување се до колапс во една точка(или повеќе) а со тоа продуцирајќи најверојатно нов сингуларитет а со тоа и нов универзум.

Математички за овие опции имаме време хехаааа...така да немај мака.

Инаку јас гледам тебе очите те лажат...имај предвид дека секоја материја си има "отпечаток"во ЕМ-спектарот..значи
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.043
Поени од реакции
4.698
Што те чуди кај универзумов???


Ај вака како прво се шири со МНОГУ ПОГОЛЕМА брзина од Светлината!!!

Има две теории,едната е дека ширењето ќе продолжи до бескрај т.е се додека не ја снема материјата..согласно ајнштајн(оваа има мод дека ширењето може да престане ако се постигне т.н Гравитационен баланс...како некое статус кво каде ете веќе гравитацијата го победи биг бенг),втората е дека нема да има Ниту статускво туку едноставно гравитацијата ќе биде помоќна и ќе предвизвика приближување се до колапс во една точка(или повеќе) а со тоа продуцирајќи најверојатно нов сингуларитет а со тоа и нов универзум.

Математички за овие опции имаме време хехаааа...така да немај мака.

Инаку јас гледам тебе очите те лажат...имај предвид дека секоја материја си има "отпечаток"во ЕМ-спектарот..значи
Ама Смарт ес, и Биг Бенгот е само теорија. Ништо не е докажано.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ако забележавте темава се подзголеми... споив 5-6 исти теми... избришав едно ~200 постови и должен сум да кажам дека ќе летаат картони и за ситници, така да.. со ум и разум.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
само една престава кај сме и колкави сме :) во врска со темава се разбира ... Универзум и бесконечноста ...

 

Kajgana Shop

На врв Bottom