Универзум, бесконечност

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Bacillus gagous напиша:
Микрокоирање не се врши само со помош на светлина, си слушанлли ти за електронски микроскоп, или уште подобро си чул ли за АТМ (Atom force microscope). Освен тоа гредбата на атомите не се испитува со микроскопи туку на други начини.
da da , a ti za tuneliracki mikroskop , grant si cul , bash za toa spremav proekt u sredno ....
poznati mi se experimentite za dokazuvanje na gradbata na atomot...
ako ne sum go pisal toa neznaci deka ne go znam ...posebno omilen mi e experimentot na Rederford...ako znaes koj e toj.....
(mislam ako sakas da si igrame ,dali znaes ova dali znes ona OK...ali ne toa fintata)...
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ме фати глава од информираноста на учесниците на темава.
Добро бе луѓе, школо нешто, физика, хемија сте училе ли?

Прво, атомите не можат да се видат со оптички микроскоп.
Причината е едноставна, атомот е помал од брановата должина на видливата светлина.
Затоа се користат индиректни методи, погоре спомнати.

Кики и Овердрајв, градбени честички на протоните, неутроните не се оние кои ги спомнавте. Кваркови само се, другите се или честички за поврзување или продукти при реакција.
Инаку темата не е лоша, иако е наивно поставена, има некоја основа за размислување.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Никола напиша:
Кваркови само се, другите се или честички за поврзување или продукти при реакција.
.
ne deka ne se soglasuvam so tebe , ali konkretno za ovie zborovi , epten loso se izrazi ...
kazi mi ti mene ...kako toa ne se gradbeni cesticki koga se pojavuvaat kako produkti pri nekoi odredei reakcii ( """bombardiranje na atomskoto jadro""):lud:
... ne se pojavuvaat od nikade , dogjaat od samata gradba na atomite , potocno jadroto.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
inace temava ne e za toa koj kolku znae fizika ...tuku ednostavno za edno mnogu ednostavno filozofsko prasanje sto go zasegnalo osnovacot na temava...
i mnogu nalikuva na ona ...mitot za Ahil mislam deka bese...ona so "желката "
kolku i da trcal nikad nema da ja stigne...
potocno go delat istiot problem,,,na ista osnova
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
ImperatoR напиша:
inace temava ne e za toa koj kolku znae fizika ...tuku ednostavno za edno mnogu ednostavno filozofsko prasanje sto go zasegnalo osnovacot na temava...
i mnogu nalikuva na ona ...mitot za Ahil mislam deka bese...ona so "желката "
kolku i da trcal nikad nema da ja stigne...
potocno go delat istiot problem,,,na ista osnova
иди бе на интернет, бркни таму бозони, фермиони.
Ако ептен не ве бива ќе почнам да објаснувам али мислам дека сами ќе се снајдете.
п.с не беше тоа на ахил беше на зенон
ако сидо ти предавал треба да знаеш.
го имаше и во контакт филмот, кога му се приближуваше.:)
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
znaci kako sto rekov...glavna uloga vo taa prikazna ima "Ahil" a paradoxot e na "Zeno"...
glavniot problem se temeli na beskonecnosta...pa i za toa e temava ...a ne za bozoni fermioni ...itn...ne zborime za toa ...
na temava postoi edno konkretno prasanje ne koe do sea skoro nikoj ne dade nikakov komentar...
daj ako toku dobro te naucil toj tvoj profesor...odgovori na prviot post na temava
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Е ај на темата..
Се е бесконечно, но се е и конечно, зависи како ги гледаме работите.
И универзумот е бесконечен, но исто закривен поради гравитацијата и е една топка.
Можеш каде сакаш да одиш, но пак дома ќе се вратиш
Што подлабоко навлегуваме во структурата на материјата стигнуваме до најелементарните честички и после нив.
Има теорија на супервлакна, која вели дека светот може да се разгледува како 10-11-26-димензионален и во основата на него се влакненца,нивното треперење, во кое секое влакно си има своја фреквернција и така е уникатно и определува за какви честички се работи, се основата на целата материја и силите.

Теоријата на супервлакната е интересна затоа што ја спојува теоријата за релативноста со другите фундаментални сили и закони, како и квантната теорија, нешто кое се борат да го направат толку време, желбата за големата обединувачка теорија, нешто за кое Ајнштајн изгубил години од животот да го постигне, иако било залудно, основите му биле погрешни.

Во принцип микро светот е исто толку богат ко и макро светот и муабетот на дечкото држи.

п.с.Јас не почнав да зборам оф топик, само ги корегирав оние кои отидоа и кажаа некои, не толку валидни работи.
еј се расприкажав..
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
kpbKENGUR напиша:
се тоа е во ред, колега пауердрајв. но! некаде мора да е крајот... се` си има крај.
темава: харикири
Кенгур се си има граници ама не значи дека после границата дека е и крајот, или математички кажано сите смеучеле во средно а некои и на факултете за лимеси.
 
Член од
8 мај 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Имам прочитано дека бозоните се енергетски честици (од нив е изградена енергијата).
А знае некој од што се изградени бозоните? :toe:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
pa ,bi trebalo da se "stringovite " ( super vlaknata pisani od nikola).
 
Член од
19 март 2007
Мислења
6.574
Поени од реакции
163
Човечкиот мозок ја нема таа моќ да навлезе подлабоко во ......... наводната бесконечност. Верувај ми, ова ни го знае некој ни ништо, дури не може ни човек да замисли шо се вика. Не се замарај со вакви работи, уживај на планетава!
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Од кај знаете дека нема крај??Може има.Кој го знае тоа??Али и да се трудиме никад нема да дознаеме така да..да не се трудиме
 
S

Sith_Lord

Гостин
Да го цитирам Даглас Адамс и Автостоперскиот Водич Низ Галаксијата:

"Space," it says, "is big. Really big. You just won't believe how vastly hugely mindboggingly big it is. I mean you may think it's a long way down the road to the chemist, but that's just peanuts to space. Listen ..."
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Најдобар начин да се замисли почетокот и крајот на вселената би била споредбата со камен фрлен во вода, и концетричните кругови кои ги прави.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Ja vaka bi rekla.. bidejki vselenata e bezvozdushen prostor.. Nie nemozeme da znaeme bas dali nema kraj.. Mozebi ima.. No bidejki nema vozduh i vo blizina na nekoj planeti vselenskiot pritisok se zgolemuva i za nekolku milijardi atmosferi.. Ne e vozmozno da go pronajdeme.. Barem zasega..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom