Универзум, бесконечност

Gadfly Baba

Registered Loser
Член од
20 февруари 2007
Мислења
997
Поени од реакции
21
Микро и макро простор,тоа што не го знаеш секогаш ќе биде бесконечно,а никогаш неможеш да знаеш се.
Негде прочитав дека вселената е материја која се шири со неколку илјадници пати поголема брзина од светлината.
Зар би сакале се да има крај?
 

kokolo_sk

Фаринго Егзофагијален Дивертикулум
Член од
8 јуни 2006
Мислења
261
Поени од реакции
8
pa ako ima kraj vselenata znaci posle krajot mora da ima nesto.. ako ima kraj na primer da e nekoja staklena topka(ogromna) i taa topka mora da se naoga negde i taka nema kraj:D
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
17
Поени од реакции
0
Главното прашање околу вселената е мислам следново:
Еден стан има површина,една населба исто така,еден град исто така има своја површина,една држава исто,еден континент исто така,ама вселената??????и да кажеме дека има некоја одредена површина и тоа да го одредиме со бројка,така-ама што има позади тоа и пак позади тоа и до каде оди сето тоа.....ТОА Е ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ????
НЕ СЕ ЗАДОВОЛУВАМ СО ОДГОВОРОТ:ПА ТОА Е БЕЗКОНЕЧНО
ТОЈ ОДГОВОР МИ Е НЕКАКО НЕМОЌЕН,НЕ ДОВОЛЕН НЕ ИНТЕЛИГЕНТЕН....
 
Член од
20 јули 2007
Мислења
18
Поени од реакции
0
Не секој може да ја сфати бесконечноста... И во макро- и во микрокосмосот не постојат граници, се е бесконечно.
Атомот натаму се дели на помале градбени честички, тие се делат на уште помали итн, до бескрај. Ако гледаме во другата насока, нашиот сончев систем е само еден од милионите други, галаксијата исто така, понатаму до бескрај, формирајќи го целиот универзум (кој што е закривен).
Заклучок: Нема граници.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Se e energija a taa nema ni pocetok ni kraj samo menja forma taka da vo pravo si vo nekoja raka
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
оваа заблуда ме замара подолг период:
по мое размислување т.е.заблудување,убеден сум дека и вселената и едно зрно песок се подеднакво безконечни.
што мислите вие за тоа?

еве вакa:
тоа зрно песок,се разбира се состои од атоми,како и се друго што постои во овај наш свет.а пак атомот,се разбира знаеме дека има и тој свои делови од кои се состои.како најмал го знаеме,електронот(незнам,можеби има сознаниа за некој помал дел,кој може да се види благодарение на оваа наша технологија,али не е битно тоа многу).и еве го земаме тој најмал дел за кој знаеме дека постои и го зголемуваме за трилиони пати за да видеме од што пак се состои тој(се разбира тоа никој не може да го изведи),ама мора да се состои од нешто штом постои,нели?и ќе наидеме на некои нови тела незнајни за нас,и најмалото од тие нешта е составено од некои други нешта и тие нешта се составени од други нешта па луѓе каде е крајот на тоа.значи неможе да има крај,што би претставувал тој крај.исто како и вселената.
значи и двете се подеднакво безкрајни,со гаранција.
а ако и двете имаат крај,што би бил тој крај,што претставува тој крај?
ова е многу голема заблуда за која никогаш и никој нема да дознае,ни по илјадници години нема да има никакви сознаниа за ова.
па пишете што мислите,ве отчекувам.:tapp:
ne te razbrav bas najdobro....
sakas da kazes deka i vselenata i zrnoto pesok se del od nekoj "hiperuniverzum"(se nadevam deka ke go sfatis poimov,jas go izmisliv,so cel poubavo da go izrazam mislenjeto...)

Главното прашање околу вселената е мислам следново:
Еден стан има површина,една населба исто така,еден град исто така има своја површина,една држава исто,еден континент исто така,ама вселената??????и да кажеме дека има некоја одредена површина и тоа да го одредиме со бројка,така-ама што има позади тоа и пак позади тоа и до каде оди сето тоа.....ТОА Е ГЛАВНОТО ПРАШАЊЕ????
НЕ СЕ ЗАДОВОЛУВАМ СО ОДГОВОРОТ:ПА ТОА Е БЕЗКОНЕЧНО
ТОЈ ОДГОВОР МИ Е НЕКАКО НЕМОЌЕН,НЕ ДОВОЛЕН НЕ ИНТЕЛИГЕНТЕН....
Pod beskonecnost jas podrazbiram...hmm...kako da se izrazam...ako za univerzumov receme deka e beskonecen,spored mene toa znaci deka toj nema gradivni cesticki(ako mislime deka atomite ili elektronite se gradivni cestici na univerzumot,spored mene,i tie se izgradeni od nekoi "osnovni gradivni cesticki",a i "osnovnite gradivni cesticki" se izgradeni od drugi osnovni gradivni cesticki....vaka spored mene moze da odis vecno,a sepak da ne najes kraj,sto znaci deka nema kraj),a i e beskonecno golem,t.e. nema golemina...nemozeme da kazeme deka toj ima volumen od nekoja vrednost...vrednosta na volumenot za nesto beskonecno e beskonecen broj,a spored mene se sto e realno e beskonecno,samo nie vo nasiot mozok,poradi niskata intelegencija,si mislime deka e konecno..........uff nemozam da prodolzam....za ova mozam da napisam i kniga od milion strani,i pak da ne me sfatite...
SFATIVTE NESTO OD OVA?
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Не секој може да ја сфати бесконечноста... И во макро- и во микрокосмосот не постојат граници, се е бесконечно.
Атомот натаму се дели на помале градбени честички, тие се делат на уште помали итн, до бескрај. Ако гледаме во другата насока, нашиот сончев систем е само еден од милионите други, галаксијата исто така, понатаму до бескрај, формирајќи го целиот универзум (кој што е закривен).
Заклучок: Нема граници.
а што ако универзумот е едно зрно од она што стои зад него ... што ако универзумот за НЕКОГО/НЕШТО е исто што и за нас атомот... можеби ние се наоѓаме на средината од таа хиерархија не се знае... нели има паралелен свет на оној во кој што живееме во смисла на микро просторот за кого можеби универзум претставува честицата а таа е мал дел од нас а можеби ние сме мал дел од нешто уште поголемо малце забегав:toe:
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
оваа заблуда ме замара подолг период:
по мое размислување т.е.заблудување,убеден сум дека и вселената и едно зрно песок се подеднакво безконечни.
што мислите вие за тоа?

еве вакa:
тоа зрно песок,се разбира се состои од атоми,како и се друго што постои во овај наш свет.а пак атомот,се разбира знаеме дека има и тој свои делови од кои се состои.како најмал го знаеме,електронот(незнам,можеби има сознаниа за некој помал дел,кој може да се види благодарение на оваа наша технологија,али не е битно тоа многу).и еве го земаме тој најмал дел за кој знаеме дека постои и го зголемуваме за трилиони пати за да видеме од што пак се состои тој(се разбира тоа никој не може да го изведи),ама мора да се состои од нешто штом постои,нели?и ќе наидеме на некои нови тела незнајни за нас,и најмалото од тие нешта е составено од некои други нешта и тие нешта се составени од други нешта па луѓе каде е крајот на тоа.значи неможе да има крај,што би претставувал тој крај.исто како и вселената.
значи и двете се подеднакво безкрајни,со гаранција.
а ако и двете имаат крај,што би бил тој крај,што претставува тој крај?
ова е многу голема заблуда за која никогаш и никој нема да дознае,ни по илјадници години нема да има никакви сознаниа за ова.
па пишете што мислите,ве отчекувам.:tapp:
Да се вмешам и јас во темава,
според тоа што последно го знам кварковите се најамли честички, мислам тоа е веќе докажано, НО според најпопулрната гранка на денешната физика- кванатната механика има некои хипотези според кои се може да се претстави како бран (порано важеше браново-корпускуларната теорија а сега ја форсираат само брановата) па според тоа ирелаевантно е што е бескрајно во смисла на тоа што ние подразбираме под бескрајно.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
а што мислиш постои бесконечност ? во секаква смисла на зборот (прашање за хемичар)
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
се е бесконечно! и се е лимес конвергентен или дивергентен
 

NikolaTesla

НАУЧНИК-ГЕНИЈ
Член од
12 август 2007
Мислења
5
Поени од реакции
0
се е бесконечно! и се е лимес конвергентен или дивергентен
Ako postoi beskonecnost,znaci postoi i "bespocetnost"....nesto sto nema pocetok...
sfacate,t.e. sto nemoze da se razdeli na osnovniot gradiven del,moze da se razlozuva na pomali i pomali delcinja,do beskonecnost...?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Вселената нема почеток ни крај, таа е еден бескраен простор, кој од секогаш постоел и секогаш ќе постои, но нашиот човечки мозок неможи да сфати некој такви работи, ние секогаш бараме ограничувања. Основата во вселената е енергијата која само преминва од еден вид во друг и никогаш не се губи, и се така врти во круг до бесконечност. Ние се наоѓаме на едно зрно песок, и се разбира дека од зрно песок неможиш да видиш колкава е пустината во која си ти.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.591
Поени од реакции
13.279
Вселената нема почеток ни крај, таа е еден бескраен простор, кој од секогаш постоел и секогаш ќе постои, но нашиот човечки мозок неможи да сфати некој такви работи, ние секогаш бараме ограничувања. Основата во вселената е енергијата која само преминва од еден вид во друг и никогаш не се губи, и се така врти во круг до бесконечност. Ние се наоѓаме на едно зрно песок, и се разбира дека од зрно песок неможиш да видиш колкава е пустината во која си ти.
а што ако и вселената е зрно песок за ВИСТИНСКИОТ СВЕТ кој ја содржи тоа никогаш не може да се потврди ни да се каже со сигурност... што ако вселената за некого/нешто е истото што и за нас атомот ...
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
Вселената нема почеток ни крај, таа е еден бескраен простор, кој од секогаш постоел и секогаш ќе постои, но нашиот човечки мозок неможи да сфати некој такви работи, ние секогаш бараме ограничувања. Основата во вселената е енергијата која само преминва од еден вид во друг и никогаш не се губи, и се така врти во круг до бесконечност. Ние се наоѓаме на едно зрно песок, и се разбира дека од зрно песок неможиш да видиш колкава е пустината во која си ти.
воглавно се согласувам само да те поправам не е енергијата основа туку материјата, материјата може да постои како енергија или како маса:wink:
 

LiquidHeII

хемичар
Член од
31 јули 2007
Мислења
178
Поени од реакции
3
а што ако и вселената е зрно песок за ВИСТИНСКИОТ СВЕТ кој ја содржи тоа никогаш не може да се потврди ни да се каже со сигурност... што ако вселената за некого/нешто е истото што и за нас атомот ...
такви прашања има многу, 99% се во овој стил т.е одат во основите димезии односно дали има нешто поголемо/помало
но има и поинтересни прашања- дали вселената постои или се е измислица на нашиот мозок? дали воопшто се што е околку мене постои или јас свесно си замислувам?

овие се прашања кои, со извинување, нетреба да се третираат бидејки се прекомплицирани за нас, ние треба да се ограничиме на тоа што можме да го одговориме, а овие прашања да им ги оставиме на идните генерации кои напомош ќе ги имаат нашите одговори на малите прашања, така и ние ќе имаме удел во одговорот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom