Увоз на половни возила

Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Со Еуро 1 сертификат.

Пробај да извадеш, и како :)

5-6 коли сам царинил. На сите платих 5% царина.

ps. Колку коли си царинил? (Озбилно те питам, без да се зајадувам)
ти од бугарија ги носиш, затоа не ти даваат.
Доколку сакате да примените преференцијална царина од 1% за автомобили со потекло од земја членка на Еврпската Унија, потребно е да поседувате доказ за преференцијално потекло "ЕУР.1" кој го издава царината во земја од ЕУ или "изјава во фактура за преференцијално потекло" за царинска вредност помала од 6.000 ЕУР. Го препорачуваме доказот за преференцијално потекло ЕУР.1.
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Грешка си. И остај ти шо пише на страната на царина/законо.

Има царина.
Демек ме лажат мене од министерството со законот, а ти овде не:D
Патем...колите од Германија постарите се поскапани дека е ладно таму и сол дека фрлаат.
Освен ако не ја начекаш некоја, шо баба шо ја возела. А од баби возени можеш да најдеш само кај нашиве дилери, уствари тие само такви носат. Кај сакаш прашај ќе ти речат- на едни стари од гаража им ја зедов..... една баба и умрел маж и, и ја продаваше, 2 години ја продаваше и јас ја најдов.... на оваа една баба и е прв газда. Ако ти речат од баба е..не ја купувај, барај од дедо.
 
L

Luki Junior

Гостин
Демек ме лажат мене од министерството со законот, а ти овде не:D
Патем...колите од Германија постарите се поскапани дека е ладно таму и сол дека фрлаат.
Освен ако не ја начекаш некоја, шо баба шо ја возела. А од баби возени можеш да најдеш само кај нашиве дилери, уствари тие само такви носат. Кај сакаш прашај ќе ти речат- на едни стари од гаража им ја зедов..... една баба и умрел маж и, и ја продаваше, 2 години ја продаваше и јас ја најдов.... на оваа една баба и е прв газда. Ако ти речат од баба е..не ја купувај, барај од дедо.
Исто даваш изјава за колку ти вреде колата. Исто дека мора да имаш туф и хомологација пред да идеш на царина.
Исто дека ЕУР1 се ваде за пола саат од царина. Исто оти по шваке каталог оти царинат коли. Се е по Закон.
Ех градоначалниче, градоначалниче, не те заебавам јас тебе, или те правам неинтелегентен човек, или дека не знаеш ништо. Јас само си ја кажувам маката. :(

пс. Не сам бизмисмен увозник. :)
 
L

Luki Junior

Гостин
Демек ме лажат мене од министерството со законот, а ти овде не:D
на оваа една баба и е прв газда. Ако ти речат од баба е..не ја купувај, барај од дедо.
Патем, имам од дедо прв газда купено кола. :)
озбилно. :)
 
Член од
30 ноември 2012
Мислења
96
Поени од реакции
90
Не се заебавај со мене.
Јас сам озбилен со секој пост шо сам го напишал тука, за да помогнам на човеко шо е питал.
Брат мала шала ... Верувам дека си купил од дедо, па мислам дека не направив лошо ништо ...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom