Увоз на половни возила

Член од
1 ноември 2016
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво, дали знае некој како оди постапката за царина на возило кое што е регистрирано со словенски таблички? Дали на македонска граница треба да се пријави за царина или може дирекно на царина во местото на живеење? Сопственикот на возилото живее во Словенија со лична карта од мк.
Дали може одма да се препише на друг сопственик кога ќе влезе во мк или мора да помине царина?
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
83
Поени од реакции
6
Sakam da zemam kola od bg i da ja donesam vozejki i da ja carinam. Sega jas nemam bugarski pasos a mojot tako ima bugarski no nema vozacka. Dali moze da bide kolata na negovo ime i da mi dade polnomostvo za da ja dokaram do carina preku granica ili postoe druga opcija?
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Sakam da zemam kola od bg i da ja donesam vozejki i da ja carinam. Sega jas nemam bugarski pasos a mojot tako ima bugarski no nema vozacka. Dali moze da bide kolata na negovo ime i da mi dade polnomostvo za da ja dokaram do carina preku granica ili postoe druga opcija?
Не ти треба татко ти воопшто . Ќе си ја купиш колата на твое име , ќе ја одјавите во бг , ќе си земеш цол табли и цепаш накај дома …
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Не ти треба татко ти воопшто . Ќе си ја купиш колата на твое име , ќе ја одјавите во бг , ќе си земеш цол табли и цепаш накај дома …
Јас колку што го разбирам тој планира да ја вози на Бг табли.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Јас колку што го разбирам тој планира да ја вози на Бг табли.
Човекот вика сака да земе кола од бг , да ја донесе со возење и да ја царини тука . Проблемот му е како да ја вози до граница . Лесно , со цол табли …
 
Член од
3 март 2021
Мислења
150
Поени од реакции
194
Da prasam ako moze nekoj da mi odgovori. Sakam da kupam Mercedes C200 kompressor od 2008 god. Od Germanija. Kolata e na moj drugar on e prv sopstvenik ima okolu 130000km, i on bi mi ja donel do tuka. Ako nekoj ima iskustvo da mi kaze sto proceduri ke treba jas da napravam i kolku otprilika bi me fatilo sve drugo, so carini i drugi raboti sto gi ima.
 
Член од
21 декември 2014
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ве молам, со кој еуро стандард може во моментов да се увезува возило во МК и ако може линк каде да прочитам повеке за тоа...
 
Член од
7 ноември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Дечки мала помош.Сакам да одам во Словенија да донесам кола.Кои документи од таму ќе ми требаат за да си ги платам тука давачките?Прочитав нешто за сообраќајната дека треба да ја ископирам таму затоа што ќе ми ја земат во општина ама па не ми е јасно каков документ ќе имам јас кога ќе ги извадам цол таблиците таму.Дали може некој што има искуство во кратки црти да ми каже што точно треба да направам во Словенија.Однапред благодарам
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
91
Поени од реакции
76
За увоз на возило поточно Пассат бензинец 1.8 увезен од USA 2015 год со ист мотор како Пассат Б8 1.8 за Европски пазар исти киловати 132. Извадив ТУВ од Ауто Груп СК има заведено дека испушта 204 мг.ЦО2 на километар А секаде по официјални сајтови пишува дека тој мотор испушта 137 мг на километар. Повеќепати по тип на мотор и по сите параметри имам проверено дека истиот мотор се вградува и во Европа и во USA и затоа и го купив.
Не знам што корист имаат вака да прават од Ауто Груп СК да го фалсификуваат Цо2 со што ми се зголемија давачките за околу плус 3000 ЕУР со се ДДВ?
 

Attachments

Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
За увоз на возило поточно Пассат бензинец 1.8 увезен од USA 2015 год со ист мотор како Пассат Б8 1.8 за Европски пазар исти киловати 132. Извадив ТУВ од Ауто Груп СК има заведено дека испушта 204 мг.ЦО2 на километар А секаде по официјални сајтови пишува дека тој мотор испушта 137 мг на километар. Повеќепати по тип на мотор и по сите параметри имам проверено дека истиот мотор се вградува и во Европа и во USA и затоа и го купив.
Не знам што корист имаат вака да прават од Ауто Груп СК да го фалсификуваат Цо2 со што ми се зголемија давачките за околу плус 3000 ЕУР со се ДДВ?
Имаме царинска увозна мафија во спрега со фирми како Ауто Груп и слични фирми кои си делат профит од луѓе како тебе кои даваат смешно високи суми за давачки а всушност чисто дерење.....Сето ова со дозвола на и онака мафијашката држава во која живееме,само партиски наивци кои одат по штабови и митинзи мислат дека живееме во демократија со закони а всушност е обратно....И да не спомнувам дека во соседна Србија на пр. увозните давачки се на пола од нашите,така да се додека овој мирен и пасивен наш народ не почне да пали по улиците како во Франција нема ништо да се помрдне кон подобро
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.548
Поени од реакции
62.463
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Грубо математика за давачки на возила до 5 год старост е од 30 до 50% од тоа што ќе ја платиш таму . Зависно опрема , со2 емисија и “ каталошка “ вредност …
 

Kajgana Shop

На врв Bottom