Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
G

Geezer

Гостин
Ама и ние сме гомна бе, џабе. Вчера на игралиште, собрани повеќе екипи, деца, фудбал да изиграме. И сеа Македонци играат, а мал милион други екипи чекаат и нејќат да играат на време со следечи, туку до 10. Гнидите ги чекавме саат време, веќе почна да се стемнува, па им текна да излезат да поиграат другите. И едни Албанци беа пред нас дојдени, наместо тие да влезат сами да играат, не поканија и нас, дека немало смисла да чекаме толку време.

Муабетот ми е, некогаш повеќе можеш да се разбереш и со Албанциве, него со нашиве. Крај краева, глуп ми е муабетот. Македонци, Албанци, наши, ваши.
Добри и лоши луѓе. Тоа што е лош и е случајно Албанец, не е ради националноста, едноставно таков е. И обратно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
. Тоа што е лош и е случајно Албанец, не е ради националноста, едноставно таков е. И обратно.
Не се они лоши. Они се добри, нормални луѓе кои само сакаат каурот да го нема. И за таа цел работат систематски со години ако треба.
 
G

Geezer

Гостин
Не се они лоши. Они се добри, нормални луѓе кои само сакаат каурот да го нема. И за таа цел работат систематски со години ако треба.
Такви се во глобала, има исклучоци. Ама тоа е дека се такви во душата, националноста и верата играат само споредна улога.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
Две момчиња избодени со нож во Старата скопска чаршија

Две момчиња биле избодени со нож вчера во Старата скопска чаршија.

Како што соопшти полицијата, биле избодени Б.Р. и Ј.С., момчиња на возраст од дваесет години. Инцидентот се случил околу 14 часот кога нив ги нападнал Ј.Е.(20). Засега не се познати причините за нападот. Б.Р. бил повреден во грбот, а Ј.С. во пределот на бутната коска. По инцидентот и двајцата се префрлени во болница, а напаѓачот е уапсен.
Полицијата работи на целосно расчистување на случајот.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.630
Поени од реакции
70.391
А сега кажи ми ти каков си? :)
Абе овие што прават вакви клипови, се некои дечурлана што дремат дома и се палат :D
Мислам погледни, Internet radicals :pos:
Од овакви што од дома само се силат, највеќе страда народот.
Ем оставаат слика дека Македонците се насилници, ем само им даваат причина на Албанците да напаѓаат Македонци во нивните делови...
Ќе речат после напаѓаме дека овие ни се закануваат, а тоа некое дркле направило клип како пали знаме, или клип со некои воени акции, со гробови од Косово со Албански знамиња и демек оваа судбина ќе ве снајде :D
Тој што лае не каса :icon_mrgr:
Плус Албанските медиуми ова си го користат за пропаганда да се претстават како угнетени. И фаци ко овие плачковциве Дарданија или Пуно одат после на странски форуми и ги ставаат клипвоиве.
Ништо чудно и они самите да ги прават :icon_mrgr:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Екстремната разлика во бројниот сооднос на нападите од едната и другата страна, го прави разглабањето на македонските напади смешно.
Зборувате за напад кој бил предизвикан и кој се случил пред четири години, а од тогаш наваму се случија милион обратни напади секој ден, секоја недела, убиени деца, силувани девојки, претепани еден куп каурчиња. Секое семејство од Скопје наскоро ќе има барем по еден нападнат член или близок, од страна на Албанците.
Речиси и да нема црква во муслимански доминантните средини која не е сквернавена и опљачкана.
А секако дека е гротескно кога некој како babsyy нашол да критикува за наводни националистички ставови....Некој за кој сме каурски кучиња и слично, не би требало да има морално право да критикува било кого за наводна омраза.
Или треба да се лечиш или па треба во затвор да гниеш што шириш ваква омраза, трето нема.....
Се плашам дека можеби има такви што сериозно те разбираат, од тоа се плашам....
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
;)

А сега кажи ми ти каков си? :)
Рандом видео покажува јас каков сум?
Што тоа видео зборува за мене? Па за нас зборуваат нашите дела и зборови, а не рандом видеа.

Јас не подржувам никого кој вели Мртов албанец - Добар албанец. Никаде не ги нарекувам Албанците така и никаде не сум рекол ниту диво племе или гасна комора, но не затоа што ве почитувам. Не ве почитувам никако. Човечкото во мене не дозволува таква аберација на духот. Сепак, немам никаков ќар од глупави навреди.
Всушност, форумов може да сведочи за тоа кои се нашите ставови.

Јас не се сложувам со Мртов албанец Добар албанец, ако тие зборови се обидуваш да ми ставиш.
Но затоа ти отворено даде подршка на протестите на кои се бараше слобода за убијците за децата на Смилковско езеро, на кои се тепаа недолжни старици по автобуски, само затоа што се каурки, а и секако се викаше Смрт за Каури.
Затоа на некого ќе му делува смешно кога зборуваш за нечија наводна верска или национална омраза кон било што. Или пак кога ќе напишеш дека не си ги делела луѓето по национална база.


бе стоко каурска
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Абе овие што прават вакви клипови, се некои дечурлана што дремат дома и се палат :D
Мислам погледни, Internet radicals :pos:
Од овакви што од дома само се силат, највеќе страда народот.
Ем оставаат слика дека Македонците се насилници, ем само им даваат причина на Албанците да напаѓаат Македонци во нивните делови...
Ќе речат после напаѓаме дека овие ни се закануваат, а тоа некое дркле направило клип како пали знаме, или клип со некои воени акции, со гробови од Косово со Албански знамиња и демек оваа судбина ќе ве снајде :D
Тој што лае не каса :icon_mrgr:
Плус Албанските медиуми ова си го користат за пропаганда да се претстават како угнетени. И фаци ко овие плачковциве Дарданија или Пуно одат после на странски форуми и ги ставаат клипвоиве.
Ништо чудно и они самите да ги прават :icon_mrgr:
Па објасни му себеси вака како што ни објаснуваш нам, некои дечурлана прават вака, а не да викаш албанците имаат национална стратегија со тепање на деца и правење инциденти сакаат да постигнат нешто......
Ако албанските медиуми го корситат тоа за прoпаганда, тогаш што прават македонските медиуми кога и шлаканици објавуваат......
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
а не да викаш албанците имаат национална стратегија со тепање на деца и правење инциденти сакаат да постигнат нешто......
...
Но за жал, фреквенцијата на нападите од страна на Албанците и унифицираниот став кој го имате во одбрана на напаѓачите, кажува сосема спротивно од твоево.

Тоа се факти, за жал.
 
B

babsyy

Гостин
Рандом видео покажува јас каков сум?
Што тоа видео зборува за мене? Па за нас зборуваат нашите дела и зборови, а не рандом видеа.

Јас не подржувам никого кој вели Мртов албанец - Добар албанец. Никаде не ги нарекувам Албанците така и никаде не сум рекол ниту диво племе или гасна комора, но не затоа што ве почитувам. Не ве почитувам никако. Човечкото во мене не дозволува таква аберација на духот. Сепак, немам никаков ќар од глупави навреди.
Всушност, форумов може да сведочи за тоа кои се нашите ставови.

Јас не се сложувам со Мртов албанец Добар албанец, ако тие зборови се обидуваш да ми ставиш.
Но затоа ти отворено даде подршка на протестите на кои се бараше слобода за убијците за децата на Смилковско езеро, на кои се тепаа недолжни старици по автобуски, само затоа што се каурки, а и секако се викаше Смрт за Каури.
Затоа на некого ќе му делува смешно кога зборуваш за нечија наводна верска или национална омраза кон било што. Или пак кога ќе напишеш дека не си ги делела луѓето по национална база.
Кога ќе бидат осудени вистинските злосторници (доколку се овие на пример), се надевам дека ќе добијат доживотна казна затвор, исто како што се надевам дека ти си за неослободување на човекот кој веќе имаше досие и уби двајца Албанци, така? :)
Почит од виртуелен поборник за македонските права не ми треба, доволно ми е да бидам почитувана од оние за кои и самата имам почит, а тоа сигурно не си ти. Затоа што кога ќе се исклучам од форумов, јас ќе бидам онаа што живее во населба со мнозинско македонско население, имам супер односи со сите кои ги познавам, а ти повторно ќе бидеш оној заќоравен националист, што утре ќе се плаши детето да го испрати во Чаир, да седне во чаршија и да помуабети со Албанци, а потоа и натаму ќе шири националистичка омраза (на форуми само, секако). :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
... што утре ќе се плаши детето да го испрати во Чаир, да седне во чаршија и да помуабети со Албанци,
Никој радо не би си го пратил своето дете да биде истепано, силувано или убиено. Тоа верувај ниту ти не би го направила.
--- надополнето: 24 март 2013 во 15:18 ---
Ме интересира нешто. Зошто се сомневаш дека не се тие?
Прво, она не се сомнева дека не се тие, туку се сомнева дека се тие.
Мене ме интересира зошто ТИ се сомневаш дека се тие.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
4.346
Поени од реакции
3.754
Па објасни му себеси вака како што ни објаснуваш нам, некои дечурлана прават вака, а не да викаш албанците имаат национална стратегија со тепање на деца и правење инциденти сакаат да постигнат нешто......
Ако албанските медиуми го корситат тоа за прoпаганда, тогаш што прават македонските медиуми кога и шлаканици објавуваат......
На 1 нападнат Албанец, има барем 10 напади на Македонско население. Нема црква во Чаир на која нема ишкртани графити UCK или $. Може нејќат да постигнат ништо со тепање деца, можеби им е само во крвта тоа...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.047
На 1 нападнат Албанец, има барем 10 напади на Македонско население....
За жал соодносот е полош, повеќе накај 1:50. Тоа може многу лесно да се види од медиумските извештаи од извесен период.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom