Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
B

babsyy

Гостин
Страв и немир...:pos:

Ај да не се залажуваме пошо еден скршен џам на голф за зелки < нападите на гетото врз Македонецот
Сега скршени продавници, оштетени коли, пред точно 3 ипол години претепани жени и оштетени домови. Веќе подолго време читам и игнорирам бесмилени небулози, примитивни зданија на поединци тука, ама па кога мои познаници изминативе неколку недели се инволвирани во повеќе случаеви, зошто да не искоментирам и јас. А тој голф за зелки како што велиш ти, можеби на некого му требало долго време да го заработи, исто како што и твојата егзистенција зависи од тоа дали мајка ти ќе ја продаде таблата јајца денес. Патем, многу креативен назив имате за народ кој е 20 пати поголем од кау.... овај Македонците, има своја држава идентитет, и нема проблеми со соседите од типот на тоа чиј е Александар Велики, непризната црква, историја, проблеми со територија и најважно немаат прашалник на чело дали се Словени или антички Македонци (идентитет).
Така што, ако ти и неколкуте дежурни поединци 'антишпонци' имате некаков проблем, слободно излезете на улица, произнесете го своето мислење, затоа што вака нема да го решите проблемот со ... шконите? Белокапците? Секако ако имате муда за тоа, затоа што на форум ви се поголеми и од воинот на коњ. ;)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.187
babsyy Аман уште ли си тврдоглава дека во 2009 биле тепани жени и деца? :)
Три години ти објаснувам што и како беше и уште си стоиш на своето цццц
Тогаш немаше клипови, ама излезе еден пред некое време:
види ги бабиве и децава како бегаат а?
Многу брзи некако за едни стари баби?

Тоа што после летаа камења по куќите беше затоа што истиве бегаа во куќите, кој што си насадил тоа ќе си срка.
Ако јас тебе ти дојдам и ти нападнам некој од фамилија и бегам дома, а ти фрлиш камен и ја пгодоиш мајка ми кој е крив?
Дали треба да искочам на телевизија и да речам дека сте тепале жени и деца а не е битно што јас сум ја сипровоцирал цела тепачка?
Никој со чиста мира не влезе во Нерези, си знаат Шверцерите од таму зашто се случи инцидентот ;)

Тие што живееат таму имаат милион рекети удрено на седмооделенци низ Карпош особено пред 4-5 години кога земаа голем замав, ама се сменија времињата. Пораснаа децата од таму, сега оние кои се правеа фраери пред многу години и се силеа на деца ќе си плаќаат за истото ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.800
Сега скршени продавници, оштетени коли, пред точно 3 ипол години претепани жени и оштетени домови. Веќе подолго време читам и игнорирам бесмилени небулози, примитивни зданија на поединци тука, ама па кога мои познаници изминативе неколку недели се инволвирани во повеќе случаеви, зошто да не искоментирам и јас. А тој голф за зелки како што велиш ти, можеби на некого му требало долго време да го заработи, исто како што и твојата егзистенција зависи од тоа дали мајка ти ќе ја продаде таблата јајца денес. Патем, многу креативен назив имате за народ кој е 20 пати поголем од кау.... овај Македонците, има своја држава идентитет, и нема проблеми со соседите од типот на тоа чиј е Александар Велики, непризната црква, историја, проблеми со територија и најважно немаат прашалник на чело дали се Словени или антички Македонци (идентитет).
Така што, ако ти и неколкуте дежурни поединци 'антишпонци' имате некаков проблем, слободно излезете на улица, произнесете го своето мислење, затоа што вака нема да го решите проблемот со ... шконите? Белокапците? Секако ако имате муда за тоа, затоа што на форум ви се поголеми и од воинот на коњ. ;)
Ofc ofc

Инволвирај се,неам ништо против се додека сте тука и осудувате додека се брцаат средношколци,се тепаат баби и дедовци и се палат автобуси.

Пред да речеш дека тоа го има и од двете страни ќе те потсетам дека на 10 напади над Македонци се случува 1 над Албанци. Тоа е разликата која ми смета.
А историја иам научено благодарение на образованието низ годините,рандом лекции на форум тука не ми се потребни.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.187
Што правевте вие во Нерези? делевте локуми?
Тепавме бе баце што да правиме.
А знаеш ли зошто нападнавме?
Ако знаеш ние си бевме на другата страна, си се спремавме за на утакмица.
Бевме на ИГРАЛИШТЕТО.
Одеднаш се појавија група манги и по име ќе ти ги набројам ако сакаш и со камења нападнаа 10-тина наши членови кои доѓаа од кејот на Вардар ама од страната на Нерези.
После истите кога им се пушти цела група бегаа по куќите.
Епа не може да се силиш па после да се правиш наудрен да го ебам.
Со само тоашто си нападнал и си бегал накај своја куќа цело маало си го ставил на ризик да биде истепано.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Тоа е тоа создавање на слика кај Албанците дека они се под константна репресија и дека се напаѓани насекаде ..... зборам за застапеноста на ваквите вести спроти оние "Албанци на Македонци" вести во Албанските медиуми !
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.187
А интересно е што вера искршените коли се на Македонци (бар на начинот начинот на кој збореа лушето ми изгледаа на Македонци, ретко кој Албанец зборува толку чисто Македонски).
И искршената продавница не е Албанска колку што знам, може грешам.
Певекс има секаде низ Скопјево. Во таа Певекс во Нерези 95% купуваат Македонци. Цело време е полна.
Медиумите рекоа нападнале навивачи кои биле на ракомет.
Вчера имаше само Металург ракомет. Навивачите на Металург доаѓаат од Автокоманда, така да нема никаква смисла да оделе низ Нерези.
Не дека не биле наши, ама малце некла имаат реалност во известувањето, а не само да нагаѓаат и слично.
Има кретени деца од курташак кршат, не затоа што кршеле коли на Албанци туку дека се кретени.
Колку пати сум слушнал во моја анселба кај што сме повеќето Македонци, на некој му скршиле реторвизор, стакло, им вријат хормони и не знаат ни сами што прават.
Ама не мора да се претстави тоа како невините Албанци биле злоставувани од Славомачедонас.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Глупо е постојано да се става етнички предзнак на секое едно дивеење на некои дечишта ... мене пред две години едни дечурлии од маало Македонци ми ја испогребаа колата на неколку места и 100% сигурен сум дека тоа е направено намерно и не само на мене ... за тепачки не коментирам, но за причинување на материјални штети по возила и по имот ите-како и Македонци прават штети на Македонци ... глупо е за вакви работи да се става етнички предзнак, плус и дали оштетените возила, продавници и имот(куќи) се сигурно на Албанци !
 
B

babsyy

Гостин
Тепавме бе баце што да правиме.
А знаеш ли зошто нападнавме?
Ако знаеш ние си бевме на другата страна, си се спремавме за на утакмица.
Бевме на ИГРАЛИШТЕТО.
Одеднаш се појавија група манги и по име ќе ти ги набројам ако сакаш и со камења нападнаа 10-тина наши членови кои доѓаа од кејот на Вардар ама од страната на Нерези.
После истите кога им се пушти цела група бегаа по куќите.
Епа не може да се силиш па после да се правиш наудрен да го ебам.
Со само тоашто си нападнал и си бегал накај своја куќа цело маало си го ставил на ризик да биде истепано.
Го познавам семејството и многупати сме дискутирале за истово. Истото семејство што беше нападнато пред три ипол години е нападнато и сега. Ги видов и тогаш повредените, значи ги познавам луѓето. Жената беше претепана затоа што си го одбрани синот, ова знам дека ниту ти самиот не го оправдуваш.
Ме фрустрира тоа што се културно семејство, повеќето интелектуалци, а и јавни личности како и тоа што никогаш немале проблем со соседите. За некои малолетни аналфабети од хулигани да им го уништуваат имотот и мирот.
Тука лежи и проблемот со кој не можат да се соочат повеќето тука, дека Албанецот може да биде поелоквентен, покултурен и повеќе да просперира во било кој аспект од Македонецот.
А најголемите белокапци во државава се оние, за кои денес цел народ ќе излезе да гласа, оние "патриотите" кои и понатаму ќе манипулираат со народот, а богами досега супер им оди.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Тепавме бе баце што да правиме.
А знаеш ли зошто нападнавме?
Ако знаеш ние си бевме на другата страна, си се спремавме за на утакмица.
Бевме на ИГРАЛИШТЕТО.
Одеднаш се појавија група манги и по име ќе ти ги набројам ако сакаш и со камења нападнаа 10-тина наши членови кои доѓаа од кејот на Вардар ама од страната на Нерези.
После истите кога им се пушти цела група бегаа по куќите.
Епа не може да се силиш па после да се правиш наудрен да го ебам.
Со само тоашто си нападнал и си бегал накај своја куќа цело маало си го ставил на ризик да биде истепано.
Сакаш да кажеш дека некои деца без причина ве нападнаа, а вие со причина ги нападнавте нив и ги следевте низ куќи и тепавте без срам и жени???
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.187
Истото семејство што беше нападнато пред три ипол години е нападнато и сега. Ги видов и тогаш повредените, значи ги познавам луѓето. Жената беше претепана затоа што си го одбрани синот, ова знам дека ниту ти самиот не го оправдуваш.
Ме фрустрира тоа што се културно семејство, повеќето интелектуалци, а и јавни личности како и тоа што никогаш немале проблем со соседите. За некои малолетни аналфабети од хулигани да им го уништуваат имотот и мирот.
Тука лежи и проблемот со кој не можат да се соочат повеќето тука, дека Албанецот може да биде поелоквентен, покултурен и повеќе да просперира во било кој аспект од Македонецот.
А најголемите белокапци во државава се оние, за кои денес цел народ ќе излезе да гласа, оние "патриотите" кои и понатаму ќе манипулираат со народот, а богами досега супер им оди.
А јас ти тврдам дека ниту една жена не била удрена, освен со камен.
За камењата не можам да гарантирам кај оделе, пошто навистина беше гаѓано по куќите, нешто што не можам да го демантирам.
Суштината на мојот пост е дека беа напшаднати наши членови и само заради тоа имаше напад, воопшто ситуацијата не е дека од чиста мира сме земале и сме улетале во населбата.
Не може еден настан да се гледа само од призмата на едната страна и да се измислуваат работи.
Има кај нас секакви бараби, не негирам, ама во случајов НЕ БЕВМЕ НИЕ КРИВИ по ниеден основ.
А постојано ни се префрла дека сме нападнале во Нерези за да ги заплашиме Албанците од таму.
Значи ова беше навивачка пресметка, иста ваква случка имаше година дена претходно во Карпош, само за тоа никој не направи фама.
Тогаш ситуацијата беше обратна, наши членови испровоцираа 100-тина Шверцери и ги загаѓаа со камења, овие вратиле БУКВАЛНО ИСТО ГАЃАЛЕ по сите станови од заградата во која избегале нашиве.
И тогаш имаше повредени луѓе, скршени станови па НИКОЈ ОД ВАС НЕМА СЛУШНАТО ЗА ТОА.
Ние овде за секој инцидент од Македонска страна се објаснуваме, се правдаме на некој начин, а за сите нивни милијарда инциденти се зема како здраво за готово.
Се тоа настанува од многу поситни инциденти, не сакав да те цитирам и за случајот во Влахов.
Тие што биле тепани на автобуската нека кажат сами колку пати имаат изрекетирано седмооделенци во Центар кога нема некој на нивна возраст да им се спротистави.
Друга работа што имаат по 20 години, а уште се втора-трета година средно.
Не шипки во глава, да ми се тука има за јајца да ги бесам.
И јас ги чекав истите јунаци на Рекорд откако ограбиле деца од кај мене, ама ја немав среќата да ги начекам. Епа кога цело Скопје им го собира нормално дека од некој ќе го изедат. И они не се само Албанци, има и Турци меѓу нив и Босанци па и Македонци.
Тие истите знаеш колку пати имаат од Албанци ќотек јадено? :)
Со пиштоли ги имаат бркано, затоа и имаат сменето школи повеќето, пошто кога имаат учено во средните во Чаир имаат како магариња ќотек јадено.
Само толку е ниско новинарстовото што од секој инцидент се прави скандал и секогаш Македонците се криви.

Лично може да го осудам бодењето на девојчето, такви работи не треба и не смее да се случуваат.
Но исто такво нешто се случи и само месец дена претходно во Чаир, а жртва беше Македонка и никој не објави, а камоли да има скандали со слики и слично.
За време на псоледниот ицндиент бил нападнат кошаркар на Вардар кој одел на утакмица, го извадиле од автобус и го истепале. Одново никаде не искочи вест за тоа...
Ама затоа само да има и најмал инцидент во нивна населба, цел скандал се прави, од сите можни агли е покриено.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.528
Поени од реакции
5.073
Не може еден настан да се гледа само од призмата на едната страна и да се измислуваат работи.
.
Се согласувам....

Ама затоа само да има и најмал инцидент во нивна населба, цел скандал се прави, од сите можни агли е покриено.
Не се согласувам
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.818
Поени од реакции
72.187
Сакаш да кажеш дека некои деца без причина ве нападнаа, а вие со причина ги нападнавте нив и ги следевте низ куќи и тепавте без срам и жени???
Не, сакам да кажам дека со причина нападнаа и они и ние, затоа не можеш да кажеш КОМИТИ ОД ЧИСТА МИРА НАПАДНАЛЕ БЛА БЛА, туку беше навивачка битка.

За вас (не навивачите) не е доволна причина, али за нас (навивачите) навивачките пресметки се доволна причина за напад.
Они ја нападнаа помалата група затоа што се од ривалска група (причина членови на различни ривалски навивачки групи)
Од причина што нашите беа нападнати од ривалите, со возврати врз РИВАЛИТЕ.

Ривалите бегаа по куќите, нормално нема дома да им влагаме, се фрлаше со камења по куќите.
Тоа што они направиле беља и после си о ставиле животот на најблиските на коцка е нивен проблем.
И престани со плачки дека се напаѓале жени, сигурно од Куманово не си видел подобро од некој што учествувал :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Екстремната разлика во бројниот сооднос на нападите од едната и другата страна, го прави разглабањето на македонските напади смешно.
Зборувате за напад кој бил предизвикан и кој се случил пред четири години, а од тогаш наваму се случија милион обратни напади секој ден, секоја недела, убиени деца, силувани девојки, претепани еден куп каурчиња. Секое семејство од Скопје наскоро ќе има барем по еден нападнат член или близок, од страна на Албанците.
Речиси и да нема црква во муслимански доминантните средини која не е сквернавена и опљачкана.
А секако дека е гротескно кога некој како babsyy нашол да критикува за наводни националистички ставови....Некој за кој сме каурски кучиња и слично, не би требало да има морално право да критикува било кого за наводна омраза.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom