Убавата страна на мултиетничноста и соживотот

Статус
Затворена за нови мислења.
A

AnFem

Гостин
puno, зошто не одбив одговор на моите прашања?

Ок. Зошто ако ти не си хејтер на „различното“ го опишуваш како такво? Зошто делиш на „наши“ и „ваши“, а истовремено се обидуваш да докажеш некаква поента?
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Да знаете како што има екстремни Албанци има и екстремни Македонци, Срби, Роми итн
Фала богу еден член на форумов(Македонец) да ја напише вистината и реалноста !
Албанците се мачка и каша во споредба со радикализмот и екстремизмот кој блеска кај оние другите помали малцинства во МКД !
Србите се малку овдека во МКД но ептен се опасни скоро сите се поклоненици на Милошевиќ, Аркан, Шешељ, Караџиќ и Младиќ и ако не си Србин тешко на тебе ќе те распнат на крст и ќе ти стават четири С ... они викаат Србија до Токија ... значи секој што не е Србин ќе го јаде стапот !
Ромите и тие се доста опасни, во Ромски маала можеш да поминеш на раат само ако си обоен(со потемен тен) да не те приметат, а ако си бел тешко тебе ќе те премачкаат со катран !
Власите па тие се едни од најрадикалните ако незнаеш да збориш Влашки ќе те обесат на споменикот на Мечкин Камен !
Бошњаците па тие се во коалиција со Турците а честопати и со Торбешите и ршум прават ... воглавном тепаат каури(Македонци и Срби) но исто така замислете тепаат и Албанци иако не се каури ... хехе
Навистина е опасно да се живее овдека еве сега ќе си ставам панцирот и шлемот за да појдам до најблиската продавница, се надевам дека нема да сретнам по пат некој од горенаведените екстремисти, радикали и фанатици ! :eek::unsure::unsure:o_O:cautious::X3:
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
^^
Немој стварно ќе си помисли дека е во право, не заборавај со кој се објаснуваш. Штом немал капацитет да сфати некои основни работи до сега мислиш дека ќе го сфати твојот сарказам?
 
А

Атомската мравка

Гостин
Поставуваш смешни прашања. Затоа што начинот на лоботомија е поинаков. И тебе од мал да ти дадат калаш во рака и да те учат дека треба да мразиш одреден народ, голема е веројатноста ти во иднина да го правиш тоа. Едноставно, немаш капацитет за критичко размислување.
Ете ги Албанците од Швајцарија добар % ем образовани ем изолирани се во голема мера од такви пропаганди па ете ги пак за гласање на избори 12 авиони со иселеници од Швајцарија, сигурен сум дека дел од овие воопшто и не фатиле калаш во рака (дел и таму се родиле) ама ќе дојдат да гласаат и да го подржат Дехари кој отворено си зборува за голема Албанија и сее омраза на жителите на Кичево. Како што веќе рекоа погоре Албанец си е Албанец и секогаш измеѓу себе се подржува по секоја цена..
 
A

AnFem

Гостин
Ете ги Албанците од Швајцарија добар % ем образовани ем изолирани се во голема мера од такви пропаганди па ете ги пак за гласање на избори 12 авиони со иселеници од Швајцарија, сигурен сум дека дел од овие воопшто и не фатиле калаш во рака (дел и таму се родиле) ама ќе дојдат да гласаат и да го подржат Дехари кој отворено си зборува за голема Албанија и сее омраза на жителите на Кичево. Како што веќе рекоа погоре Албанец си е Албанец и секогаш измеѓу себе се подржува по секоја цена..
Не се изолирани. Тие луѓе си отишле со идеите во глава. Ако не они, некој од нивните предци.
 
А

Атомската мравка

Гостин
Не се изолирани. Тие луѓе си отишле со идеите во глава. Ако не они, некој од нивните предци.
Да бе и ова е оправдување за тоа што се они заостанати и незнаат за толеранција, соживот итн. И еве да речеме дека е така како што викаш, зошто би прекинале со такво учење на нивните наследници кога нив им одговара тоа?
 
A

AnFem

Гостин
Да бе и ова е оправдување за тоа што се они заостанати и незнаат за толеранција, соживот итн. И еве да речеме дека е така како што викаш, зошто би прекинале со такво учење на нивните наследници кога нив им одговара тоа?
А зошто на се’ гледате како оправдување? Јас тоа го нарекувам причина. Според тебе, која е причината за нивнта „заостанатост и нетолеранција“?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
(а не да гледам деца од 8-9 години како ми продаваат паломи и мастики, наместо да учат).
Зарем мислиш некој го посакува ова за неговото дете? Некој од пусти мерак и ќејф да ги гледа неговите деца како продаваат по улици, кафиќи? Мислам дај молим те.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Зарем мислиш некој го посакува ова за неговото дете? Некој од пусти мерак и ќејф да ги гледа неговите деца како продаваат по улици, кафиќи? Мислам дај молим те.
да, да, исто ко циганкине на раскрсница со детето во раце.
а воедно, родителите се ДОЛЖНИ да му обезбедат на детето нормален живот, детство, а не да работи за да преживеат. ако немаат, тогаш и нека не го прават. детето има права до 18 години, а родителите имаат должност кон нив до 18 години.
не дај боже, да немам, моето дете никогаш нема да работи затоа што треба да допринесува, него ќе си учи и може да работи part-time job, за да створи работна навика. е сега во македонија нема такви работи, така да ќе си седи дома и ќе учи за да успее.
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
да, да, исто ко циганкине на раскрсница со детето во раце.
а воедно, родителите се ДОЛЖНИ да му обезбедат на детето нормален живот, детство, а не да работи за да преживеат. ако немаат, тогаш и нека не го прават. детето има права до 18 години, а родителите имаат должност кон нив до 18 години.
не дај боже, да немам, моето дете никогаш нема да работи затоа што треба да допринесува, него ќе си учи и може да работи part-time job, за да створи работна навика. е сега во македонија нема такви работи, така да ќе си седи дома и ќе учи за да успее.
Се слагам со некои работи со тебе. Али ти ги потенцираш само Албанците, нели? Тие финансиски проблеми ги имаме сите, и сега кој како се снајде. У ниеден случај не оправдувам деца да ги праваат тие работи, да продаваат, али тоа е.

Мада апсолутно се слагам со делот дека ако не можат да му пружат еден сосем нормален живот на децата, да не родат, ама па чувстото да се биде родител е неописливо, а богами и одговорноста.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
puno, зошто не одбив одговор на моите прашања?
Десетици пати напишав дека секој инцидент треба да се гледа како општо зло, да не се политизира и злоупотребува..... и треба да се гледаме како едно општество, за делбата и двете страни се виновни, но одговорноста е поголема кај мнозинството....
Не сакам поделба во наши и ваши, но понекогаш ненамерно излегувам од ‘‘контрола‘‘ заради постови пишувани овде, и пази, не пишувани од некој член од вчера или некое дете, туку возрасни и и членови со над 4 000 постови и со дупло лајкови, тоа значи дека имаат општа подршка во тоа што го пишуваат.... И ИМААТ АМИН ОД МОДЕРАТОРИТЕ.....
Кога пишуваат дека албанците се глупи, необразовани, племе, идр, мораш да се согласуваш со мене дека тоа мое ненамерен пропуст (делење на наши ваши) е во тотална сенка, да не речам резултат од други претходни навреди........
Не можам да се согласам дека ги заслужиме навредите и квалификациите, пак морам да се оградам во ‘‘ова страната‘‘ затоа што сум турнат, јас се бранам....
Вие викате албанците се глупи, јас викам има такви..... тоа е разликата меѓу мене и вам

И цело време имам една и единствена поента, тоа секому веќе му е јасно овде.....
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Се слагам со некои работи со тебе. Али ти ги потенцираш само Албанците, нели? Тие финансиски проблеми ги имаме сите, и сега кој како се снајде. У ниеден случај не оправдувам деца да ги праваат тие работи, да продаваат, али тоа е.

Мада апсолутно се слагам со делот дека ако не можат да му пружат еден сосем нормален живот на децата, да не родат, ама па чувстото да се биде родител е неописливо, а богами и одговорноста.
па кое друго дете, од која друга националност ги има такви деца? 90% се албанчиња, а 9,9% се циганчиња. тие 0,1% ги оставам на другите националности. не сум сретнал дете од македонец или влав, или бошњак да продава, но еве да не биде дека ги нема оставам 0,1%.
а ова болдираното, ..... не е тоа, него прво тие треба да поработат на менталниот склоп, да се борат и сватат дека детето е дете и дека треба да има детство. не го прифаќам тоа е тоа, и не им ни купувам ни давам пари затоа што се деца. напротив, кога ќе ми пријде некое такво дете, ако сум расположен му кажувам да иде дома и учи, а не да ми продава мастики
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Ете ги Албанците од Швајцарија добар % ем образовани ем изолирани се во голема мера од такви пропаганди па ете ги пак за гласање на избори 12 авиони со иселеници од Швајцарија, сигурен сум дека дел од овие воопшто и не фатиле калаш во рака (дел и таму се родиле) ама ќе дојдат да гласаат и да го подржат Дехари кој отворено си зборува за голема Албанија и сее омраза на жителите на Кичево. Како што веќе рекоа погоре Албанец си е Албанец и секогаш измеѓу себе се подржува по секоја цена..
ШТО СЕГА??? ГЛАСАЊЕТО КОЕ СЕ ГАРАНТИРА СО УСТАВ И СЕКАКВИ ЧОВЕКОВИ ДЕМОКРАТСКИ ПРАВА ЗА ТЕБЕ ПРЕТСТАВУВА ЕКСТРЕМИЗАМ И РАДИКАЛИЗАМ??????????????

Дехари да сакаше Голема Албанија немаше да ја соблекува униформата и немаше да го предаде оружјето.......... немаше да бара гласачи туку ќе бараше доброволци.......
НО што објаснувам за џабе, миењето мозоци за жал функционира совршено....
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
да, ко ахмети на ФБ во војничка униформа и со калаш во рака. ептен миење мозоци.
да беше некој македонец со таква слика, одма ќе беше радикален, ширење на омраза, и слични срања кои само на македонецот ќе му беа закачени. но кога се работи за ахмети, тогаш тоа е дозволено. лицемерие!!!
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
па кое друго дете, од која друга националност ги има такви деца? 90% се албанчиња, а 9,9% се циганчиња. тие 0,1% ги оставам на другите националности. не сум сретнал дете од македонец или влав, или бошњак да продава, но еве да не биде дека ги нема оставам 0,1%.
а ова болдираното, ..... не е тоа, него прво тие треба да поработат на менталниот склоп, да се борат и сватат дека детето е дете и дека треба да има детство. не го прифаќам тоа е тоа, и не им ни купувам ни давам пари затоа што се деца. напротив, кога ќе ми пријде некое такво дете, ако сум расположен му кажувам да иде дома и учи, а не да ми продава мастики
Сиромаштијата врие во државава, најмноги патат ромите, албанците па и другите малцинства....
Најмалку се интегрирани, најголема невработеност и после резултат ти го гледаш низ кафиќи....

О паметен, ТОЈ НЕМА ШТО ДА ЈАДЕ, ДОМА ИМААТ ПОТЕШКОТИИ ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ ТИ МУ ВИКАШ ДА ОДИ ДА УЧИ............:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom