Уапсен универзитетски професор за примање поткуп од студент

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
и што е најинтересно во целава приказна :) тоj е единствениот професор во државава што предава лексикологија на англискиот јазик, единствен, значи нема замена за него :) :)

абе друже има друга професорка шо предава лексикологија така да може комотно да го замени, не е дека е незаменлив. Иначе баш на мене ми предава типов ја сум трета сеа на англиски интересна работа ова шо се деси :)
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Арно арно, нека се угоде!:pipi:Иначе, среќа што се полакомил да побара мито за усното испрашување, во спротивно не му можат ништо бидејќи давал часови за 80 евра, толку си го цени трудот. Друго е дали ќе прифати некој да оди на часовите. Така што, Нихилиста, девојката го има пријавено неговото барање за мито, поврзано со усното полагање. Во врска со приватните часови, нема сврха ниту причина ниту покритие да го пријави. Иначе, овој на дечко ми му предава, имам информација дека не е баш лесен за поминување ако те фати за заб. Али еве сега се фати за Идризово. Мали плати зимаат да им ебам мајката, уште мито им фали... Ненаситни створови.
 
Член од
2 јануари 2006
Мислења
325
Поени од реакции
34
:pos2::pos2: Ако ти се оствари желбава тогаш сите студенти нека ги спремаат куферите за Големата студенска преселба на факултетите некаде надвор од МК или на привремена настава во Идризово и останатите затвори...можеби ке остане по некој последен професор-мохиканец тек тук на факултетиве негде...

не е така веруј ми, колку има само млади професори шо не можат да добијат шанса од ова старциве на факултет до 70 год шо предаваат. Кадар одма ќе се најде не е то проблем
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Сакаш да кажиш дека на приватните има корупција и плаќање на испите?
Секаде има мито, корупција и плаќање на испитите. Welcome to Macedonia. Не си нешто заштитен ако си на приватен. Само што разликата е што ти свесно плаќаш за твојата диплома, додека на државен присилно ги цедат.
 

-IVANA-

Lady Marmalade
Член од
26 август 2008
Мислења
278
Поени од реакции
1
Se nadevam so ova ke im dojde pamet na site ostanati profesori i eve eden apel do site studenti LUGE PRIJAVUVAJTE GI SITE STO PRIMAAT MITO!!!
Dajte veke da si gi skratime makite...
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
99
Поени од реакции
8
min. 5 meseci zatvor za delovo ke dobie, so dobar advokat i tolku ke bidat -(ne poveke od 6 mes). :toe:
 
Член од
18 март 2007
Мислења
570
Поени од реакции
78
Сигурно Јованка Лазаревска ќе го замени... :)
 
Член од
30 април 2009
Мислења
43
Поени од реакции
2
Site neka gi uapsat lapaci edni, zinale samo za pari. Uaaaaaaaaaaaaaaa

L A P A C I
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Му ги прочитале ли правата при асење?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Малце офтопик:
Зошто бе, на сега толку озлогласениот државен универзитет, во времето кога јас студирав, 1996-2001, ниеден професор денар не ми побара, а камоли евро???
Кога учев - положував, кога не - паѓав! А тогаш наголемо се зборуваше дека на Правен неможело да положиш кај одредени професори ако не платиш???
Не треба да се генерализира, туку да се гледа како на точно определени случаи.

онтопик:

Корупцијата треба да биде искоренета насекаде во државата. Ако земал, нека си одлежи, и нека му биде изречена безбедносна мерка „забрана за вршење дејност или професија“ во максимално траење.
Да се стави ред!
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
овој проф.или бил глуп или не бил доволно упатен во тие води!!!сите знаеме дека се иде преку посредници(претежно,некои т.н. мафијаши и криминалци):toe:
КАЈ СЕ СЕГА тн. АРХИ_БРИГАДА и МСУ-едните од сдс др од дпмне- ДА ПОДНЕСАТ БАРЕМ ПРОТЕСНА НОТА до ФИЛОЛОШКИ факултет и ДО РЕКТОРАТОТ на УКИМ(зашто протест кај нас од страна на студентите е НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА)..........уф заборавив па пола студенти и професори се ПАРТИСКИ војничиња....а заради ова КРИВИ СМЕ НИЕ(студентите) зашто имаме свои претставници студентски сојуз.И НИШТО не ПРАВИМЕ(зборам за смртниците-студенти) додека тие во сојузот си ја КРОЈАТ својата ИДНИНА за да станат партиски војничиња,ассистенти итн
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Ај бе ... до кога ке се препукавате како на државните како на приватните ... Да беа НАШИТЕ ПРИВАТНИ нешто асално ... ке беа акредитирани на сите смерови така ? А не 1 смер одвај избуткале и приватен ваков приватен таков ...
Мене ме интересира кои се тие смерови кои не се акредитирани? И каде не се акредитирани? (моментално само на Европски смерот за стоматолози е во фаза на акредитација, постапка што трае околе една година).

Секаде има мито, корупција и плаќање на испитите. Welcome to Macedonia. Не си нешто заштитен ако си на приватен. Само што разликата е што ти свесно плаќаш за твојата диплома, додека на државен присилно ги цедат.
На ниту еден приватен универзитет не му е гајле дали ти ќе го положиш испитот. Нив им одговара студентите да паѓаат. На Штуловиот се плаќа по 8.5 евра од кредит за ако полагаш испит после септември, а на европски и фон по 200 евра испит.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
Мене ме интересира кои се тие смерови кои не се акредитирани? И каде не се акредитирани? (моментално само на Европски смерот за стоматолози е во фаза на акредитација, постапка што трае околе една година).

Последно што слушнав од ЕУРМ (од другари што учат таму) дека ни информатика смерот не е акредитиран а и правниот не е целосно акредитиран (што и да значи тоа) ... Ако другариве што студираат таму не знаат кои смерови им се неакредитирани , алал им вера =)


На ниту еден приватен универзитет не му е гајле дали ти ќе го положиш испитот. Нив им одговара студентите да паѓаат. На Штуловиот се плаќа по 8.5 евра од кредит за ако полагаш испит после септември, а на европски и фон по 200 евра испит.


Не мешај баби и жаби со кредити ... темата е за корупција (јбг и ја отидов оф топик) .... Иначе ај да почнеме да споредуваме дека на државен имаш 3-4сесии а на приватен секој месец ? И дека на приватен ако ти просере некој професор фино лепо идеш кај Бојо/Фијат со мама/тато и се средува работа ... па Кој е тој МАНГУП ПРОФЕСОРСКИ што на Бојо/Фијат ке му зима 2000евра од студент за негов ќеф ? Ме следиш што сакам да ти кажам ?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Не мешај баби и жаби со кредити ... темата е за корупција (јбг и ја отидов оф топик) .... Иначе ај да почнеме да споредуваме дека на државен имаш 3-4сесии а на приватен секој месец ? И дека на приватен ако ти просере некој професор фино лепо идеш кај Бојо/Фијат со мама/тато и се средува работа ... па Кој е тој МАНГУП ПРОФЕСОРСКИ што на Бојо/Фијат ке му зима 2000евра од студент за негов ќеф ? Ме следиш што сакам да ти кажам ?
Секој месец? Хм на штуловиот имаш три сесии. Немаш право ни на априлска. Еден сипит имаш право да го поалгаш само два пати во редовна термин и во септември. Немаш право на колоквиум. На фон и на европски имаш четири. Имаш право на априлска. На државните исто имаш четири.

Пример за ова второви прв пат поалгање кај професорот Беким Фетаји кога бев на штул положивме само 11 души од цела генерација (над 200). Сега колеги од европски се жалат Бијана Јанева ги бутнала на европски сите студенти освен тројца на Европски. Се жалеа и едни колеги од економски ама таму не им ги знам професорите. Љуље Ахмети еден испит не пушти ни еден студент да помине кај неа. Ако сакаш ќе продолжам да ти набројувам примери имам и од фон...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom